RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Dráček Drápek a Království ohně Dráček Drápek a Království ohně Barbora Kvasnovská

Krásná, originální pohádka pro děti. Milý příběh plný laskavosti a pomáhání přátelům. Draci jsou vykreslení velmi hezky a mírumilovně, v dnešní době velmi příjemná výjimka.
Podle mě jedna z nejlepších soudobých pohádek pro děti. Všem rodičům doporučuji.

27.02.2018 5 z 5

Merlin a Poslední soud Merlin a Poslední soud Collin Webber

Docela pěkná parodie na známou legendu. Vtipné.

27.02.2018 3 z 5

Pohádky Pohádky Vuk Stefanovič Karadžič

Jedna z pohádkových knížek mého dětství. Pamatuji si, že příběhy byly originální, nikde předtím jsem je nečetl, líbily se mi.

27.02.2018 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Tohle je neskutečná pecka. Jak dát dohromady fantasy, smrtku (pardon, Smrtě) a rock... Jedna z mých nejoblíbenějších věcí od Pratchetta. Úžasný humor, kteří ocení nejen rockeři. Navíc Zuzanka zaskakující za Smrtě… došly mi superlativy.

Dokonce jsem si po přečtení české přál anglickou verzi (ne, nepřečetl jsem to celé znovu v angličtině. I když mám ten jazyk rád, spíš to sem a tam pomalu louskám), protože mne zajímaly některé slovní hříčky v původní podobě. Posuďte sami:

"He is so elvish!" (komentář fanynky Imp y Cillina)

… „Then we play somewhere where the Guild won't find us,“ said Glod cheerfully. „We find a club somewhere…“
„Got a club,“ said Lias, proudly. „Got a nail in it.“
„I mean a night club,“ said Glod.
„Still got a nail in it at night.“ … (troll a jeho kyj)

27.02.2018 5 z 5

Plukovníkovi nemá kdo psát Plukovníkovi nemá kdo psát Gabriel García Márquez

Kniha mne nezaujala...Možná proto, že jsem ji četl v době, kdy na mne nemohla zapůsobit. Je ovšem dobré si připomenout, jak nuzně někde lidé žijí. Jako příběh o neutuchající naději si zaslouží alespoň 3*.

27.02.2018 3 z 5

Pohádka máje Pohádka máje Vilém Mrštík

U téhle knihy mě napadá věta ze Hřmění Divadla Sklep, když rozebírali Bibli: "I kdyby to bylo o polovinu kratší, tak je to pořád ještě dlouhý."
Tohle doporučuji... snad jen těm, kteří se chtějí potrápit. Lyrika v literatuře má své místo, popisy jsou důležité, ale... ale když je popis přes dvě strany, už je to moc.
Tohle bylo opravdu těžké sousto. Ještě dnes vzpomínám, jak jsem se do toho před lety v rámci povinné četby nutil, abych to vůbec dočetl.
Ztráta času.
I když... Napadá mě imaginární dialog:
X: "Hele, tys fakt dočetl Pohádku máje?"
Já: "Jo."
X: "Tyjo, tak to jseš fakt hustej..."
:-)

27.02.2018 1 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Horrorové fantasy jednoho ze zakladatelů žánru. Mám rád, když se po několika řádcích začtu a příběh mě nechce pustit až do konce. Howardovi šlo takové psaní skvěle.
Jednoduše strhující.

26.02.2018 4 z 5

Cesta za tajemný Hvozd Cesta za tajemný Hvozd Paul Stewart

Docela pěkná fantasy s mnoha originálními prvky (např. strom "vzduchovec" s extrémně lehkým dřevem, a plno dalších). Moc se mi však nelíbil hlavní hrdina, choval se často jako pos.. ehm strašpytel (plno setkání nebo situací vyústilo ve větu "Snítek zaječel..." )
Nenadchlo, ale ani neurazilo.

26.02.2018 3 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Jak udělat pohádku ještě pohádkovější... napsat ji ve verších. Nádherná záležitost, moc rád na ni vzpomínám. Třeba se ještě někdy bude dělat reedice?

26.02.2018 5 z 5

Džínový svět Džínový svět Radek John

Hezký příběh o lásce ze skupiny dospívajících. Protože jsem četl zhruba v 18, líbilo se mi to moc. Znovu bych si už nepřečetl, ale knihu si dodnes pamatuji a to se mi u každého svazku nestane. Mladším a zamilovaným doporučuji.

26.02.2018 3 z 5

Memento Memento Radek John

Jako kniha otřesné a už to nechci nikdy číst, jako autentická výpověď a výchovná záležitost si zaslouží 6 z 5*. Dobrý popis rozkladu charakteru, jak si ti fetující partneři zcela přestanou důvěřovat.

26.02.2018 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

V průběhu poslechu této audioknihy jsem se divil, že to vytvořil jiný autor než Wyndham. Styl je tak podobný, dokazuje, jak moc se pokračování povedlo. Plné nečekaných zvratů, konec brilantní.
Všem doporučuji.

25.02.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Všechna chvála už zde asi byla napsána, tak to trošku zkrátím.
Je to naprosto vynikající. Popis katastrofy popsaný do posledního detailu, vše do sebe perfektně zapadá. Napínavé. Strhující. Nemohl jsem přestat číst.
Zasloužených pět hvězdiček. Všem doporučuji.

Putování za jantarovým drakem Putování za jantarovým drakem Vlado Ríša

Mám rád fiktivní příběhy na základě střípků z historie. A tento je velmi povedený. Kniha je rozdělena na čtyři volně navazující části a každá z nich pojednává o části známé pověsti o Bruncvíkovi. Autor má velkou fantazii a příběh nás zavádí na místa, která jakoby s pověstí mají málo společného, ovšem jen na první dojem, je to totiž dobře zpracováno. Také vykreslená středověká realita je podle mě trefná: rytíři buď bojují nebo tráví čas s ženami v posteli.
Postava královského alchymisty/učence je dobře vymyšlená a to, že je mladý Bruncvík jeho učněm, dává příběhu mnoho nových možností. Velmi se mi líbí fantastický prvek duchů a víl, "starších bytostí", které ze světa postupně mizejí vlivem lidské činnosti.
Nápadu + provedení dávám 4*, jedna navíc za čtivé a pozitivní vykreslení národního hrdiny, díky kterému máme ve znaku lva.
Všem doporučuji.

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Epochální. Jeden z důvodů, proč miluji fantasy je číst o nových, originálních a propracovaných světech. A tento mezi ně patří. Nebo spíš mezi ostatními světy vyniká. Co se týče magie, tak se jedná o zcela nejpropracovanější a nejdetailněji popsaný systém ze všech fantasy, které jsem zatím četl. Kouzlení je zde rozděleno na několik vědeckých disciplín (autor zjevně dost čerpá z vlastního civilního povolání profesora), člověk ovládající magii si musí umět spočítat, jak bude kouzlo náročné a ještě ho musí umět uskutečnit svou zručností a v neposlední řadě k tomu mít vycvičenou mysl.
Hrdina je sympatický a jako v mnoha příbězích musí projít velkými těžkostmi (sice poměrně běžná zápletka pro mnoho knih, ovšem perfektně napsáno, plno zvratů a strhujících momentů).
Je také velmi šikovný a oplývá od narození mnoha talenty (muzikanti si některé pasáže knihy zvlášť vychutnají).
Doporučuji všem. Pro příznivce fantastiky nutnost. Pro čtenáře, kteří s fantasy zatím moc nepřišli do styku, doporučuji dvojnásob.

Eragon Eragon Christopher Paolini

O dracích a jejich jezdcích toho ve fantasy paradoxně moc není, rozhodně ne takto rozsáhlého a detailního. Zmíním jen vynikající dílo od Anne McCaffrey, které všem doporučuji. Eragon (vlastně celá tetralogie) je vyjímečná záležitost, ne nadarmo se stalo bestsellerem. Není to dokonalé dílo ani „nejlepší fantasy“, ale je to stále obdivuhodná práce. A jestli přivedla ke čtení tisíce nových čtenářů, je to naprosto úžasné.

I já hodnotím vysoko. A to z mnoha důvodů:
Originalita – ať si říká kdo chce co chce, Eragonův svět je originální. Naprosto svébytný. Je samozřejmě na první pohled inspirován známými fantastickými autory, ale to je v tomto žánru přece běžná věc. K fantastice prostě pojmy elfové, draci, proroctví, magie atd. patří. Fantasy se samozřejmě „vykrádá“ navzájem, ale to je něco jako byste psali o detektivkách, že se vykrádají, protože se všude píše o vrahovi.
Autorův věk – v patnácti začít psát a tak rozsáhlou tetralogii (každý díl má přes 400 stran), jednoduše smekám.
Systém magie – logický a zároveň velmi svazující, perfektně promyšlený
Draci – krásně vykreslení, promyšlení do nejmenších detailů včetně vztahu draka a dračího jezdce.
Politika – rozepíšu se o ní v komentářích ke 2.-4. dílu, kterých se týká víc. Ve zkratce: neobyčejně složitá a vybalancovaná.

Ano, děj někdy vyplňují pasáže, které délku knihy zbytečně zvětšují a kdyby se vypustily, knize by to neublížilo. Ano, jsou zde poměrně jednoznační záporní hrdinové a děj je trochu předvídatelný. Ale přesto... přesto se jedná o úžasné dílo, které si za mě zaslouží pět hvězd. Jedna z nich je osobní ode mne jako milovníka draků.

24.02.2018 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Poutavé, strhující, propracované.
Pozor, dále mírný spoiler!

Pomsta McMurphyho na vrchní sestře je úžasně popsaná a je to podle mě jeho největší vítězství (za ten trest, který ho pak postihne, to stojí). A konec s Náčelníkem je perfektní, utlačovaný nakonec vítězí nad trýzniteli.
Všem doporučuji, úžasná, i když dost dramatická záležitost.

24.02.2018 4 z 5

Co se děje s odpadem Co se děje s odpadem Alex Frith

Skvělá kniha pro děti. Obrázky přes celou stránku, výklopná okénka s vysvětlujícími texty. Dětem se velmi líbí a velmi často si v ní čtou.

24.02.2018 5 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Je také velmi šikovný a oplývá od narození mnoha talenty (obzvláště muzikanti si některé pasáže vychutnají).

23.02.2018 5 z 5

Lyonesse Lyonesse Jack Vance

Když jsem ji dočetl, měl jsem, přiznám se, velmi zmatený dojem. Na jednu stranu je tam tolik zajímavých nápadů, dějových zvratů, pestrých epizod... až to nakonec vypadá, jako když pejsek s kočičkou dělali dort. Autor dal od každého něco a výsledek je... těžko vyjádřit jednoslovně: snad přeplácaný? Na jednu stranu 4* za neskutečné nápady a dlouhý poutavý příběh, na druhou stranu 1* za totální chaotičnost. Z bohatství námětů v knize by šlo možná zpracovat 2-3 knihy nebo množství povídek.
Přesto, kdo má odvahu, přečtěte si to. Je to opravdu nevšední zážitek.

23.02.2018 3 z 5