Ruzaaa Ruzaaa komentáře u knih

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Rozsáhlý román, který jsem si užívala od začátku až do konce. I detailní popisy dnů pod Kupolí byly zábavné a četlo se to samo. Hrozně jsem se těšila na to, jak to skončí, slíbila jsem knize pět hvězd. A pak ten konec... wtf? Asi je to fajn na zamyšlení, člověk by neměl mít pocit, že je pánem vesmíru. Ale stejně... za ten konec dávám jen čtyři hvězdičky.

04.09.2016 4 z 5

Válečný deník Válečný deník George Orwell (p)

Vidět válku očima lidí, kteří ji zažili, je vždy přínosnější než učebnice dějepisu. Dozvíte se, že život jde dál, i když se ve vaší zemi a kolem ní válčí, musíte řešit každodennosti. Pro mě velmi zajímavým poznatkem je analýza chování lidí ze všech společenských tříd, nesouhlas s vládou, která jen žvaní a nekoná. Připomíná mi to současnost...

29.08.2016 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Po přečtení knihy se nedivím, že autor nebyl spokojen s filmovým zpracováním. Kniha se krásně četla, z nostalgie párkrát málem slzička ukápla - jako malá jsem neustále brečela, když se Artax utopil :D. Příběh se dá číst dvěma způsoby, buď jen jako fantastické dobrodružství, které přečtete a tím to pro vás končí, nebo způsobem druhým a daleko hlubším, než je jen přečtení textu. A pokud se vám podaří tuto knihu uchopit tím druhým způsobem, pak ve vás nechá znatelnou stopu ve způsobu náhledu na svět jako takový.

05.08.2016 5 z 5

Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún J. R. R. Tolkien

Upřímně mě překvapuje, že kniha je v přečtených tak málokrát. Jedná se o skvěle pojatou knihu, která se zabývá příběhy severské mytologie. Ač nejsem moc velký obdivovatel básní, příběhy se četly výborně. Velmi se mi líbily i komentáře, dodatky, Tolkienovy přednášky k tematice, poučení, přirovnání a jiné doplňující informace v knize.

27.07.2016 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Skvělá kniha. Byla jsem ráda, že jsem kdysi viděla film a mohla jsem si tak Johna Coffeyho představovat podle herce, který ho ztvárnil ve filmu, protože dokonalejší by být ani nemohl. Zkrátka je to jedna z knih, o kterých přemýšlíte, když v ní zrovna nejste ponořeni, říkáte si, zda opravdu nebyla nějaká možnost, jak se vyhnout jeho popravě. Že to sakra muselo jít nějak udělat. A proč se tomu bachaři nevzepřeli, proč Moores to odsouhlasil, když mu díky Johnovi žila žena. A pak si představíte, jaká situace byla v roce 1932 vůči černochům a musíte to překousnout. Ke knize se určitě vrátím a velmi ji doporučuji.

15.07.2016 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Celou střední jsem si říkala, jak to musí bejt super kniha a jak si ji někdy přečtu. Celá nadšená jsem ji v Levných knihách koupila, potom začala číst. No a moje natěšenost byla tatam. Nevím, zda jsem na tohle čtení asi ještě příliš mladá nebo pitomá. Očekávala jsem něco ve stylu 1984 a pak přišlo zklamání a já se jen těšila, ať už je to za mnou, protože knihy vždy dočítám.

15.07.2016 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

První knížka od Nesba, co jsem měla čest číst. Moc se mi příběh líbil, přišel mi originální, krásně se četl a odsejpalo to. V Synovi se mi ani nestalo to, že by mi trvalo se začíst. Docela si dokážu představit i film, který by byl natočen na motivy tohoto příběhu. Ač nejsem velký čtenář detektivních příběhů, tento mě skutečně dostal a navnadil na další Nesbovy knihy.

29.06.2016 5 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Tak z knihy o cca 500 stranách mě bavilo tak 100 stran. Očekávala jsem něco úplně jiného a byla jsem velmi zklamaná, dělalo mi potíže knihu vůbec dočíst. To plané tlachání mezi Robertem a Marií bylo úděsné, jedině Pilar se mi líbila, taková rázná žena. Ke čtení této knihy je zřejmě potřeba koňská dávka empatie, která mi zřejmě chyběla.

15.06.2016 2 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Nejdřív jsem chtěla dát jen tři hvězdy, protože začátek nic moc. Zbytečně zkomplikovaný děj a k tomu mi trvalo, než jsem si zvykla na kapitoly v podání Tobiase, které mi přišly takové chabé až trapné. Čtvrtá hvězda je tedy za konec, protože jsem ho opravdu nečekala a překvapil mě, jak u Triss, tak u Uriaha.

24.05.2016 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Podle mého ještě lepší než Divergence. U Tris vidím větší dospělost, nechová se už tolik jako puberťačka a hlavně se příběh začíná rozvíjet a být akční. Opravdu nechápu, že knihu někdo označil za zdlouhavou, všechno v ní je potřeba k pochopení další části. Krom toho, Tris v mnoha pasážích hledá sebe samu, proto nechápu ani to odsuzování za její "sebevražedné sklony". Ona troška empatie při čtení by neškodila :)

13.05.2016 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Ač jsem zvyklá číst poměrně náročnější knihy, Divergence mě mile překvapila. Kniha je psána velmi jednoduše, děj ubíhá rychle - působilo to na mě, jako když se dívám na film. Nemusím o tom moc přemýšlet, postavy se chovají předvídatelně (jak už zde bylo řečeno). Nicméně kniha má v sobě skvělý nápad a sama jsem zvědavá, zda svůj potenciál rozvine.

08.05.2016 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Ač mi autor na konci vysvětlil, proč dílo bylo (pro mě) zbytečně zdlouhavé, stejně musím dát jen tři hvězdičky. Možná jsem jen podle autora "čtenář nezkušený", ale toho filozofování a rýpání se v Bibli bylo skutečně přehršel. V mém případě to bohužel i trochu zabilo hlavní dějovou detektivní linku.

24.04.2016 3 z 5

Inteligence psů Inteligence psů Stanley Coren

Zajímavá kniha, která poskytuje informace o psech jak z biologického, tak psychologického hlediska. Autor píše velmi ctivou formou, kniha je prolozena historkami z jeho života se psy. Ač jsou v knize některé kapitoly méně zajímavé, převládají ty skutečně skvělé kapitoly. Navíc se mi líbí, že kniha není ve stylu "pes musí spát v posteli a za všechno musí dostat pamlsek", protože obsahuje i doporučení, jak zacházet například s dominantními psy, jak neukazovat vlastní slabost a podobně. Již zmíněná tabulka plemen podle inteligence je celkem překvapující, když mého bernaka dává na stejnou pozici jako malinois. :D

12.04.2016 4 z 5

Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí) Pavel Walek

Kniha je opravdu skvělá. Hodí se pro začátečníky i znalé ve fitness. Mně některé věci objasnila, jiné vysvětlila. Doporučuji všem, co chtějí žít aktivně a hlavně zdravě.

04.04.2016 4 z 5

Herodes - židovský král Herodes - židovský král Antonín Polách

Mě to bavilo, psáno zábavnou formou, i pres ty moderní výrazy to šlo. Knihu jsem přečetla za krátkou dobu, historie mě baví.

25.03.2016 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Opravdu skvělý příběh, krásně zamotaný, se spoustou nových a nebezpečných postav. Sem tam vražda, odkrytí rodinných vztahů, proniknutí do novinářské práce i policejního vyšetřování. Spoiler - trošku mě zarazila nesmrtelná Lisbeth, která dostane tři kulky, z toho jednu do hlavy, a ještě je schopná se vyhrabat ze svého hrobu. Ale nad tím jsem schopna zavřít oko a hned otvírám další díl.

27.02.2016 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělá kniha, četla se sama od začátku do konce. Zajímavé charaktery se svými tajemstvími, propojené příběhy a poutavé prostředí byznysmenů, včetně rozsáhlé kriminální zapletky. je to bestseller zcela zaslouženě.

14.02.2016 5 z 5

Nebezpečné ženy Nebezpečné ženy Lawrence Block

Během čtení posledních kapitol jsem váhala, zda dát tři nebo čtyři hvězdy. Poslední povídka mě přemluvila ke čtyřem. Myslím si, že kniha je zbytečně obsáhlá, některé povídky byly nudné a nekvalitní. Proti nim jsou však povídky skvělé, nejvíce bych vyzdvihla Princezna a královna, Lži mojí matky, Královna v exilu, Panicové, Stíny pro Silence v lesích pekla, Raisa Stěpanovova. Oproti tomu povídky Jméno Bestie, Holka na zabití nebo Nořina píseň byly dost slabé. Zbytek průměr.

01.02.2016 4 z 5

Porodní bába Porodní bába Katja Kettu

Zpočátku mě zarazily expresivní výrazy, kvůli kterým to přítelova babička odmítla číst :D Potom jsem se ale do příběhu začetla, hodně se mi líbilo opět to, že je to na bázi skutečného lidského života. Autorčin styl, včetně zmiňovaných věcí jako zachycení pachů a vůní, mi přišel adekvátní vzhledem k době a místu, kde se příběh odehrával. Kupodivu mi ani nevadila naivní láska hlavní hrdinky, kterou bych v kterékoli jiné knize odsoudila. Kniha je velmi zajímavá a je třeba brát v potaz, kdy a kde se příběh odehrává, jinak se vám kniha zřejmě líbit nebude.

16.12.2015 4 z 5

Kleopatra - ve znamení hada Kleopatra - ve znamení hada Siegfried Obermeier

Ke knížce jsem přistupovala s tím, že nemám žádná velká očekávání, ale byla jsem skutečně mile překvapena. Příběh je skutečně velmi čtivý, krásně ubíhá a je i zajímavý z hlediska pohledu lékařského. Jako oddechové čtení je výborná.

08.12.2015 4 z 5