Ruzaaa

Jákobovy barvyJákobovy barvyLindsay Hawdon

Příběh cikánského chlapce Jákoba a jeho rodiny odehrávající se před a během druhé světové války. Kniha je rozdělena do několika časových linií, můžeme poznat mládí Jákobových rodičů a jejich setkání, tak i útěk během války směrem za lepším zítřkem.

Příběh je čtivý a pěkně poskládaný. Nejsou v něm obsaženy hrůzy války a koncentračních táborů tak, jak to nyní v knihách z této doby bývá. Ale to zlo z toho vycítíte a o to je to silnější.

Poslední dopis od tvé láskyPoslední dopis od tvé láskyJojo Moyes

Konečně jsem se dostala k první knize této autorky a bylo to dobře. Ač nejsem extra příznivcem romantických příběhů, tento byl moc hezký a takový milý, při čtení mi děj probíhal před očima jako film na pohodové nedělní odpoledne. Určitě se k této autorce ještě budu vracet.

Vulvou porodní asistentkyVulvou porodní asistentkyAlžběta Samková

Čteno nadvakrát, jelikož když jsem ji zkoušela číst v prvním až druhém trimestru, tak mě spíš vyděsila. Těsně před porodem jsem ale znovu knihu otevřela a přečetla ji. Přiznám se ale, že některé pasáže jsem přeskakovala, hlavně ty v poslední třetině knihy. První dvě třetiny jsem celkem "zhltla" a beru si z nich to, že žena by měla být v první řadě psychicky silná k porodu a pak bude vše v pořádku (pokud se neobjeví problém ze zdravotního hlediska samozřejmě). Jenže pak se dostanete k další části, kde jsou popsány problémy u porodu, medikace, co lékaři dělají podle ní špatně atd. Takže bohužel z pohody jsem se dostala opět do nejistoty :-/...

30.11.2020

Dívka, která musí zemřítDívka, která musí zemřítDavid Lagercrantz

No, díly 1-3 topka, ke 4 jsem byla shovívavá, protože nový autor a tak. 5 a 6 bohužel průměr, až hanba. Doufám, že další díl série už nebude, jelikož mě snad i ty hlavní postavy už nebaví (Lisbeth ještě víc nesmrtelnější než kdykoliv jindy, navíc mi trochu chybělo rozvíjení její postavy, pocity, atd. Mikael dost podobně) - neříkám dělat u každého charakteru psychologické rozbory, ale ono brát to moc povrchně taky není oukej.
Ale ať nejsem tak negativní - líbilo se mi téma Everestu a Šerpy.

26.11.2020

Bez frází 2Bez frází 2František Suchan

Jak bylo řečeno v komentářích níže - VÝBORNÝ PROJEKT. S Bez frází jsem se setkala poprvé po vydání první knihy, kdy jsem poté četla některé příběhy online a velmi mě to bavilo. Líbí se mi, jak jsou zpovědi napsané, jak je sportovci prožívali a samozřejmě to, že nám čtenářům ukáže sportovce jako člověka, který musel opravdu tvrdě makat, aby se dostal tam, kde byl/je. Nikdo z nich nedostal nic zadarmo, všechny úspěchy byly tvrdě vydřené a to se mi strašně líbí proto, že v této době mám trochu pocit, že lidi a potažmo sportovci (a to i děti) by rádi co nejvíce všechno obcházeli a "očurávali".
Tato kniha má alespoň pro mě velký morální a výchovný aspekt a velmi ji doporučuji všem bez rozdílu.

26.10.2020

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

Z trilogie se jedná o nejlepší díl, což ale rozhodně neznamená, že by se jednalo o něco více než průměrnou knihu. Téma více než zajímavé, s velkým potenciálem, který se ale nepodařilo využít. Umím si představit, kdyby se šlo více do hloubky např. z hlediska psychologie lidí žijících v metru nebo v umění manipulace s obyčejným člověkem. Knihy jdu obratem vložit na bazar... :)

12.10.2020

Pod kudlu!Pod kudlu!Arnold Van de Laar

Zajímavá a dobře napsaná kniha z lékařského prostředí. Nejzajímavější operace historických postav, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.

13.09.2020

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

No, bavila mě až poslední třetina, kdy jsem se konečně dostala do příběhu a užila si ho. Prvních 200 stran jsem se musela hodně nutit do čtení. Nevyznala jsem se v postavách ani v časových liniích a to se mi moc nestává. Nicméně poslední třetina alespoň knihu zachránila a díky ní dávám tři hvězdičky.

28.07.2020

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

(+ SPOILER) Moje první post apo kniha. Knihy mám už nějaký čas doma a teprve teď jsem se rozhoupala ke čtení. Není to úplně můj šálek kávy, ale oceňuji skvělý nápad a námět tohoto příběhu. Také se mi líbilo umístění děje, kdy jsem si u čtení hledala, jak ta daná místa v Moskvě opravdu vypadají.
Líbilo se mi vysvětlení na konci o propojení hlavního hrdiny s ďábly. A teď nějaká negativa: Arťom má vždy takové štěstí, několikrát skoro zemře, ale vždy zasáhne vyšší moc a je zachráněn, i když je to takový obyčejný kluk. Spousta lidí ho vezme skoro za svého a pomáhá mu, i když sám neví, jaké je jeho poslání. Jasně, možná to měla být ta vyšší moc od ďáblů, ale bylo to jako přes kopírák.
Prostě půl na půl.

31.05.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

První čtená kniha od tohoto autora, ke kterému jsem se konečně dostala kvůli výzvě. Zápletka a zločin se mi velmi líbil, Carl a jeho charakter mě celkem nudil (nezdají se vám ti detektivové skoro všichni stejní v těch detektivkách?), Asad jako příjemné zpestření, jsem zvědavá na další díly, co se z něj vyvine. Kniha má příjemný spád, čte se velmi dobře, nepřišla jsem ani na žádná hluchá místa, která by se z knihy dala vyškrtnout.

04.04.2020

Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnostiModlitba za Černobyl: Kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Ne úplně jednoduché čtení. Velmi zajímavá kniha, složená z pravdivých příběhů Černobylců, od obyčejných lidí, farmářů přes učitele, knihovníky, doktory, vědce až po zarputilé komunisty. Nejsilnější příběhy jsou přímo od lidí, kteří přímo u Černobylu byli a likvidovali zamořené oblasti. Další velmi náročnou kapitolou jsou příběhy manželek - vdov - po zemřelých hasičích a likvidátorech, které jsou hodně citově hluboké a smutné. Kniha ve mně zanechala stopu, protože i když od havárie uběhlo již více jak třicet let, stále může Černobyl být pro Evropu pohromou.

23.03.2020

Dokonalý manželDokonalý manželLisa Gardner

Zajímavý námět této detektivky. Bývalý manžel - masový vrah, který touží pomstít se své ženě. Líbilo se mi i rozvětvení další dějové linky (rodinné vztahy) a tím pádem lehké odklonění od hlavní linie. Umím si tuto knihu představit jako skvělý film.

19.01.2020

Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světaAmerická krása aneb Objevte všechny chutě Nového světakolektiv autorů

Další že skvělé zpracovaných apetit kuchařek, tentokrát z USA. Mně osobně zaujalo mnoho receptů a už jsem několik vyzkoušela s uspokojivým výsledkem.

14.01.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Opravdu mimořádná kniha. Není opěvována jen tak pro nic za nic. Příběh z neveselé doby zasazený do válečného Německa a sledující život jedné německé dívky, která to rozhodně neměla jednoduché (jako málokdo v té době veprostřed války). Líbil se mi styl vyprávění, kdy vypravěčkou byla sama Smrt. Ta Smrt ovšem nevystupuje tak, jak bychom asi čekali - zle, studeně, vypočítavě. Ba naopak, je smířlivá, hodná, duše si bere do náruče jako svoje děti.
Hlavní hrdinka a vše okolo ní je vybarvena velmi emotivně a lidsky. Autor si dal záležet. Tuto knihu doporučuji a těším se, až se podívám na film.

14.11.2019

ElantrisElantrisBrandon Sanderson

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

21.10.2019

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Koupeno v Levných knihách za babku a rozhodně to byla super koupě! Budu určitě pokračovat později v dalších detektivkách od tohoto autora. Velmi dobře se to četlo, ubíhalo to jedna radost. Jen nevím, zda mi stejně trochu nechyběly náznaky, kdo by mohl být vrahem... A taky mi vadilo rozuzlení celého příběhu na pár stránkách... Trochu škoda toho konce, ale jinak se mi to moc líbilo a doporučuji.

27.09.2019

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Na Příběh služebnice jsem se moc těšila, ale bohužel jsem byla zklamaná. Příběh má neskutečný potenciál, který se podle mě nepodařilo plně využít. Příběh nebyl dotažený do detailů, všechno bylo takové povrchní. Umím si představit několikadílnou ságu, která by mě opravdu bavila a lépe popisovala život aktérů.
Bonusové body dávám za nápad a za otevřený konec. Až trochu zapomenu na knihu, pustím se do seriálu.

11.09.2019

MájMájKarel Hynek Mácha

Zkoušela jsem, několikrát... A prostě to nejde. Nevím, s poezií mám obecně problém, ale když se opravdu snažím, tak to i jde. Ale tady bohužel ne. Stejně jsem musela jít a přečíst si rozbor, abych se ujistila, jestli jsem chápala správně...

27.08.2019

KetodietaKetodietaJana Ulíková

Kuchařka o ketodietě. Obsahuje fajn recepty a spoustu zajímavých informací. Pokud jste alespoň trochu znalí v ketodietách atd., nečekejte, že zde objevíte něco světoborného. V knize jsem našla pár hezkých tipů, které určitě ráda využiji. Velmi se mi líbí přehlednost a grafické zpracování.

29.07.2019

KříďákKříďákC. J. Tudor

Kříďák se mi četl velice dobře, příběh celkem rychle utíkal, bylo to zajímavé téma. V něčem mi to hodně připomínalo TO od Kinga, zřejmě ta dětská parta, co se potkává ve dvou časových liniích. Přiznám se, že konec mě úplně nepřekvapil, protože jsem si to odvodila. Pozitivně hodnotím občasné filozofické pasáže :-)

18.07.2019

ZhubniZhubniStephen King

Přečteno za pár dní, je to bezva kniha se zajímavým příběhem, co se čte opravdu sama. Zhruba v druhé třetině se děj malinko vlekl, ale nebylo to na škodu. A hlavně - konečně se mi u Kingovek líbil konec (to se mi často nestává).

14.04.2019

Anděl smrtiAnděl smrtiRichard Sklář

Na knize se mi velmi líbil styl, kterým je napsána. Místy jsem se opravdu bavila. Ač jsem nečetla předchozí díl, rychle jsem pochopila postavy a vztah mezi nimi a nijak mne to neomezovalo. Příběh byl taky velmi dobrý, s překvapivým vývojem. Navíc vše situováno v Ostravě, což je za mne taky bod k lepšímu (často čtu příběhy ze světových velkoměst). Díky výzvě za to, že jsem se kvůli ní dostala k této knize.

10.04.2019

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Pro mě velké zklamání. Vyprávění o několika lidech, co zažívají za radosti a strasti, někdy těžko uvěřitelné. A když už to byla nuda, přidal autor další neuvěřitelnosti. Ono by to možná bylo fajn odpočinkové čtení, ale těch skoro 500 stran je opravdu až příliš. :-(

10.02.2019

Páté roční obdobíPáté roční obdobíMons Kallentoft

Velmi napínavé čtení, skvělá detektivka :-)

30.12.2018

Příběhy z vesMíruPříběhy z vesMíruAnie Songe

Opravdu moc milý příběh, který mi kouzlil úsměv na rtech od začátku do konce. Já osobně jsem v tom viděla ponaučení pro dospěláky, něco ve stylu Nekonečného příběhu. Doporučuji všem věkovým skupinám. :)

18.12.2018

Lék na smutekLék na smutekTáňa Keleová-Vasilková

Na začátku mě zarazilo extrémně smutné téma, kdy má člověk co dělat, aby se nerozbrečel. Autorka první část knihy napsala tak, že se chtě nechtě do hlavní postavy vcítíte a říkáte si, že byste to sami nezvládli... Nicméně pak se mi moc nelíbilo to, že těch ran bylo až moc a hned po sobě. Zbytek knihy byl takový milý, čtivý, ale nepříliš propracovaný. Jako oddychová četba fajn.

14.12.2018

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knihu jsem plánovala číst už před lety, ale čtenářská výzva mě konečně donutila. Lepší a čtivější knihu jsem dlouho nečetla, opravdu. Vtáhla mě do sebe hned na začátku a nepustila až do konce. Konec jako takový byl sice zvláštní, ale líbil se mi v tom, že nebyl předvídatelný a nechává čtenáři nezodpovězenou otázku.

27.11.2018

ŠkvárŠkvárCharles Bukowski

Bukowskeho jsem četla prvně jen kvůli výzvě. A zřejmě ani k dalším knihám se nechystám :-D Vůbec jsem nepobrala, o co tam jde, ač se mi to dobře četlo.

02.11.2018

Tisícerá myšlenkaTisícerá myšlenkaRichard Scott Bakker

Čekala jsem dobře zvládnuté završení trilogie, ale nedočkala jsem se. Bakker mě unudil svým filozofováním, proměnou postav v cosi až nesvéprávného a utahaným příběhem. Taková škoda!

15.10.2018

První přichází tmaPrvní přichází tmaRichard Scott Bakker

Po překonání složitějšího prologu + další cca třetiny knihy se mi povedlo naplno ponořit do příběhu a pochopit... A byla jsem opravdu příjemně překvapena. Jedná se o rozsáhlé a promyšlené dílo, které vás zavede do propracovaného fantasy světa s mnoha náboženskými směry, národy. Těším se, jak bude příběh dále pokračovat.

20.08.2018