rutto45 rutto45 komentáře u knih

Oči plné děsu Oči plné děsu Ambrose Bierce

Zbierku som si prečítal najmä kvôli Biercovi, ale musím priznať, že poviedky od Jamesa sa mi páčili viac. A to som doteraz tohto autora nepoznal.

21.12.2021 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Skvelý, napínavý horor so stokerovskou atmosférou na pozadí jedného z najhorších režimov v histórií ľudstva. Milo ma prekvapila zmienka o Abdulovi Alhazredovi a Necronomicone. Stále musím premýšľať, či autor len vzdal hold Lovecraftovi alebo tým príbeh zasadil do Lovecraftovho univerza...

29.06.2021 5 z 5

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Chápem, že čitateľom, ktorí sa o túto tému zaujímajú, kniha mnoho informací nepodá. Skôr by som to bral ako taký úvod do danej problematiky. 3,5*

03.12.2020 4 z 5

Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Vikingové - znovuzrození v barevných fotografiích Britta Nurmann

Stručné, avšak s priloženými fotkami máte jasnú predstavu aj o najemnších detailoch či už zbraní, brnenia, lodí alebo jednoduchých každodenných nástrojov vikingov.

26.03.2020 4 z 5

Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Jakub Drábik

Výborne spracovaná biografia, ktorá vám množstvo faktov servíruje tak, že vás to ani po toľkých stranách neunavuje a miestami máte pocit, akoby ste čítali pútavú beletriu. Doteraz som ani netušil, že máme na Slovensku takýto autorský klenot.

28.02.2020 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Aj keď Tolkienova tvorba je pre mňa tou najdokonalejšou a najprepracovanejšou tvorbou na svete, musím priznať, že tieto zlepené, neúplne náčrty nie sú podľa môjho gusta. Áno, dopĺňa to niektoré nejasnosti zo Silmarillionu a ponúka nám to pohľad na isté udalosti z rôznych uhlov, ale to čaro sa časom vytráca. Niekedy je aj menej viac, a niekedy naozaj netreba nasilu skladať všetky útržky so známymi pojmami zo Stredozeme, ktoré sme po otcovi našli zaprášené na povale, napísane na nejakom zdrape žoltnutého papiera. To, čo Tolkien za svojho života chcel zverejniť, zverejnil. To, čo nestihol, alebo jednoducho nechcel zverejniť(možno kvôli nespokojnosti s výsledkom práce) by malo zostať pod rúškom tajomostva, aby sa aj čitateľ takto, aspoň trochu, mohol vžiť do role najlepšieho spisovateľa a dofantazírovať si tak niektoré nedokončené príbehy.

19.12.2019 3 z 5

44 známek punku 44 známek punku Vítek Formánek

Keďže som sa kedysi pohyboval v tejto subkultúre, niektoré zo zmienených kapiel videl naživo a mnohé z nich dodnes zbožňujem, bolo pre mňa povinnosťou prečítať si tento počin. A môžem povedať, to čo už viem roky, že naozaj väčšina punkáčov sú empatickí, priateľskí ľudia a ich bagetalizovanie zo strany spoločnosti je absolútne nezmyselné.

29.11.2019 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Toto dielo by si zaslúžilo kvalitné, filmové spracovanie, aj keď len krátkometrážne.

14.09.2019 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Kultová klasika, ktorú musí prečítať každý poctivý, hororový fanúšik.

19.08.2019 5 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Solídne rozlúčenie s Lovecraftovými spismy, s jednou skvostnou zbierkou, ktorá nemá obdoby. Klobúk dole majstre a vrelá vďaka za príjemné zimomriavky.
P. S. Vďaka tvorcom za skompletizovanie a vytvorenie tohto Lovecraftovho Opusu magnum.

16.07.2019 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pri Tolkienových príbehoch sa mám problém vyjadriť. Neviem či to tak má ešte niekto, ale ja jednoducho nenachádzam slová hodné Majstra. Od začiatku si drží úroveň, ktorú nastavil pri prvej časti a to je 5*.

28.12.2018 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Nezabudnuteľný príbeh zo Silmarilionu, ktorý sa dočkal aj samostatného vydania. A som rád. Ako písalí užívatelia predo mnou, aj najpriek tomu, že dej je pochmúrny a tragický a nie je to "typický Tolkien", na ktorého sme zvyknutí, neskutočne som hltal každú stránku a súcitil som s hlavnými postavami.

28.12.2018 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Toto bol pre mňa najslabší diel zo všetkých (a to hodnotím po prečítaní celej série). Musel som sa premáhať, aby som to vôbec dočítal. Chvíľami to vyzeralo, že sa na to vykašlem. Nejako som to ale predsa len dorazil.

27.12.2018 3 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

O niečo slabšie ako jednotka, ale ešte sa to dalo.

27.12.2018 4 z 5

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Nič pre ortodoxných satanistov najväčšieho kalibru. Anton vlastne len hovorí, že v živote máte uprednostňovať svoje ego a svoje potreby pred potrebami iných. Opak toho, čo kážu kresťania. Niečo na tom je, ale aby som na základe tejto filozofie zakladal sektu? To mi príde zbytočné. Myslím, že viac úspechu by zožal, keby to nápisal ako sebareflexiu alebo ako nejakú "psychologickú príručku pre šťastný život". Takto ho mnoho ľudí odsúdi prv, než si dielo od neho prečíta, pritom vôbec nechápu že Anton má od satanizmu, v pravom slova zmysle, dosť ďaleko.

To To Stephen King

Druhá kniha od Štefana, ktorá sa mi dostala pod ruku. Priznám sa, že som sa s dĺžkou diela musel popasovať a niektoré strany išli fakt tažko, ale v konečnom dôsledku ma TO neskutočne bavilo. Swingers party pasáž mladistvých obyvateľov Derry a kozmická korytnačka svedčia len o tom, že Štefan bol skutočne pod vplyvom drog keď dielo písal.

Lunapark Lunapark Stephen King

Prvé dielo, ktoré som od Kinga čítal. Priznám sa, že som čakal viac od ospevovaného "majstra hororu", ale aj tak milo prekvapil. Aj keď sa jedná skôr o detektívku (ktoré až tak moc nemusím) Štefan si udržal moju pozornosť po celý čas.
Pasáž, kedy atraktívna MILFka vylúpala mladého neskúseného panica sa mi na veľmi dlho vryla do pamäti.

Utrpenie mladého Werthera Utrpenie mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Klasický príbeh o nešťastnej láske. Zaujímalo by, či je pravda, že po vydaní tohto diela, ľudia vo veľkom páchali samovraždy?

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Neskutočné dielo! Jazyk vas síce zo začiatku štve, ale na konci knihy (aspoň v novšom vydaní) je slovník. Bohužial ja som to zistil až po dočítaní.

27.12.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nemilosrdný popravca. Pre mňa však aj hrdina bez plášťa. Menší počet strán mi pri tomto diele vôbec neprekáža, keďže bolo povedané všetko, čo bolo treba. Aspoň ste to stihli zhltnúť medzi prestupmi na vlak.