Oči plné děsu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sbírka povídek klasiků hororu Ambrose Bierce a Montagua R. Jamese. „Bierce nevytvářel mýty a vize, ale anekdoty. Takové, jaké přišly do módy o půl století později a kterým se dnes říká „černé“. Není v tomto oboru většího mistra.“ – Josef Škvorecký A Montague R. James? Jeho povídky, to je malý zázrak. James se stal klasikem hororového žánru „ghost story“, a k tomu je ještě ze všech nejlepší......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21788/big_oci-plne-desu-bNz-21788.PNG 3.958
Žánr:
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Winston Smith
Originální název:

The Collected Writings of Ambrose Bierce / Ghost Stories of an Antiquary


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Oči plné děsu

Lenka.Vílka
13. května

Oči plné děsu je sbírka, která mi byla doporučená. A jelikož mě povídky moc baví, šla jsem do toho. Ale hned na začátku jsem se sekla, protože první povídka mě vůbec nechytla. A jelikož jsou oba autoři velice oceňování, nadechla jsem se a četla dál. Hned to bylo vážně lepší :)

Jsem vděčná za medailonky. Kdo tyhle moje kraviny čte pravidelně, už ví, že tohle je pro mě důležité. (Každej má něco...tak co?!) Obálka knihy je taky skvělá, hodí se. Mrzela mě jenom jedna věc. Že ilustrace nejsou součástí každé povídky. Přeci jen, podle jejich vyvedení a co do jednotlivých příběhů znamenají, škoda, že nebyly v každém kousku :(

Ke každé povídce jsem napsala nějaké ty kecičky. Klasika, no...

(Kniha Oči plné děsu vyšla pouze u nás a to spojením knih obou autorů, které vyšly v zahraničí:
The Collected Writings of Ambrose Bierce (1960) - Ambrose Bierce
Ghost Stories of an Antiquar (1937) - Montague R. James)

Povídky obou autorů byly dobré, ale nebudu lhát. Práce Ambrose Bierce mě navila mnohem víc. A ráda si od něj něco přečtu dál...

Celkové hodnocení knihy táhne dílů právě Montague R. James...

Kontryhelka
11. ledna

Přečteno před mnoha lety. Nijak mně kniha neoslovila a to je u tohoto žánru u mně co říci. Ale abych úplně nepomlouvala, nebylo to úplně na propadnutí, ale znám lepší.


Kalidor
26.10.2020

Plně souhlasím s komentářem uživatele Gordonlord. Mně se na knížce nejvíc líbil asi obal. A "oči plné děsu" jsem měl já po přečtení knížky, ze zjištění, že jsem četbě "toho nejlepšího" od A. Bierse a M.R. Jamese věnoval svůj čas. Hororových povídek jsem už četl hodně, ale takhle sbírka patří asi k těm nejnudnějším. Nehledě na to, že autoři často nevytvářeli v povídkách ani náznak hororové atmosféry, a taky že závěr povídek (který by měl vygradovat alespoň nějakou pointou) často vyšuměl do ztracena. Pozitivní bylo, že některé povídky měly alespoň zajímavý námět, který však byl trestuhodně nevyužit do označení alespoň "dobré hororové povídky". Nadšení většiny uživatelů, kteří vysoce hodnotily tuhle sbírku, obdivuji a zároveň nechápu, já osobně bych tuto knihu příznivcům hororů nedoporučil.

666Jitka
24.05.2020

Skvělý výběr povídek z pera dvou dnes již klasiků píšících strašidelné příběhy. Upozorňuji, že se nejedná o hororové povídky!!! Musíme brát na zřetel, že jsou to povídky psané na přelomu 19. a 20.století. Vřele doporučuji čtenářům, kteří se v tomto žánru vyžívají a mají duchařskou literaturu z tohoto období rádi.

Gordonlord
07.01.2020

plusy :

-Povídky Ambrose Bierce jsou tak krátké, že nemají šanci začít nudit

- zastaralost vyprávění, doba vzniku a pouze lehce zneklidňující atmosféra příběhů tomu dodává jistou zvláštní a poutavou poetiku

- Některé povídky staví na dobrém nápadu

- Vlastně ani nevím celkově proč, ale celé se to nějak dobře četlo

Mínusy :

- povídky R. Jamese jsou plné vaty a kecání o tom, jak byl jaký klášter postaven, jaký mnich zde v jakém století pečoval o zahrádku a jaké knihy si večer hlavní hrdina v posteli četl. Nic z toho nemá sebemenší vliv na příběh a souvislost s ním jen sotva. Vata jak hrom. To si snad dělá srandu.

- pointy povídky buď nemají žádné, a nebo ubohé.

- dost se na příbězích podepisuje datum jejich vzniku,. Takhle archaicky a nestravitelně se dnes už nepíše. Také povídky postrádají gradaci, napětí, skutečný děs (za hranici lehkého zneklidnění tu nejde vůbec nic) a často i slušný příběh.

- občas jsem se hrozně ztrácel v ději často se musel nutit soustředit na četbu, protože děj samotný mě nedokázal do příběhu vtáhnout.

bertrand
06.09.2017

Klenot mé knihovničky.
První setkání s oběma pány, hlavně s fascinujícím a všestranným Ambrosem Bierce - kdo nezná, laďte Wikipedii, ačkoli komentář Eraserheada také není zcela bez informační hodnoty...

Eicherik
30.01.2016

Opravdu povedená sbírka. Troufám si tvrdit, že autor této hororové kolekce vybral ty nejlepší povídky z pera obou autorů.

Caelos
04.06.2011

Nevím, ono je to těžké. V podstatě oba autoři mají něco dobré, ale něco i nudné.

1