Rudla333 Rudla333 komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem četl jako malý, ale popravdě jsem jí vůbec nechápal a proto mi vždy přišla spíše taková divná.

Až dnes jsem se po letech rozhodl ji opět zkusit a musím říct, že jsem absolutně nadšený. Malého prince jsem přečetl celého naráz, jedním dechem.

Vykreslení absurdit a chyb společnosti nevinným dětským pohledem zkrátka nemá chybu. Mnohokrát jsem se přistihl že se jen souhlasně usmívám a bezvýhradně kývu.

Kniha je zábavná, hluboká a absolutně nadčasová. A na posledních stránkách se slzy zadržují jen velice těžko. Osobně jsem selhal :-)

25.04.2018 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Ještě lepší než první díl.

Na detektivky moc nejsem, ale Tim Weaver umí své příběhy krásně zaobalit nádechem mystiky a psát o opravdu hrozných věcech tak, že se čtou úplně samy.

Bude to znít divně, ale navzdory tomu, jaké hrůzy se v knihách dějí, díky autorovu skvělému přístupu k příběhu, který ladí s jeho stylem psaní, je pro mě čtení "weaverovek" pomalu odpočinkové, oproti tomu, co čtu běžně.

Časem určitě sáhnu i po dalších dílech.

04.03.2021 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Abych se přiznal, do knihy jsem se pouštěl jen se sebezapřením. Často jsem narážel na názor, že Malaz je jediná série, který rozsahem překonává Píseň ledu a ohně. A s tím jsem se jako zapřísáhlý fanoušek Písně nemohl smířit. Tak jsem se tedy rozhodl, že tuhle sérii zkusím, abych mohl Píseň hájit. A co se nestalo, podlehl jsem Malazu.

Chápu, že tahle kniha nesedne každému. Erikson se s nějakým vysvětlováním vůbec nezaobírá, prostě vás vrhne doprostřed složitého světa a kvanta jmen, která si musíte pamatovat, budou ten nejmenší problém. Pojmy, rasy, historie, složitý systém magie a záhadný Malazský Pantheon- autor zkrátka dělá, jako byste to všechno znali. A ze začátku je to opravdu peklo.
Ale když vydržíte nějakých 200 stran, vyplatí se to.

Malaz je rozhodně nejlepší série, kterou jsem dosud četl. Jak rád říkám- komplikovanější než Píseň, epičtější než Pán prstenů. A ačkoliv jsou Měsíční zahrady jedním ze slabších dílů série (nebo spíš nejméně dokonalým), pořád je to vynikající čtivo.

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Kniha je pro mě absolutní srdcovka. Jako malému mi ji četl táta a když jsem začal projevovat nějaký zájem o čtení, byla to hned první kniha, po které jsem sáhl.
Popravdě mě dost překvapilo, že tu kniha nemá příliš vysoké hodnocení.

Kniha je hodně čtivá. Najdete napětí, dojemné scény, ale i prvky komedie (počítaní žab atd.). Postavy jsou sympatické, jejich jména si určitě budu pamatovat do konce života.

Rozhodně můžu doporučit. A to všem!

06.07.2017 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Výborná kniha!

Detektivky zdaleka nejsou můj oblíbený žánr, ale tahle kniha mi byla silně doporučena a její téma mě zaujalo, tak jsem se rozhodl dát jí šanci a rozhodně nelituji.

Příběh začíná v mysteriózním duchu, což mě okamžitě zaujalo a měl jsem tak trochu obavy, když se od původního zdání odklonila a začala situaci vysvětlovat racionálně.

Strach ale vůbec nebyl na místě, protože autor s příběhem pracuje naprosto příkladně. Záhada nám je odhalována v průběhu celé knihy a zároveň si nechává to hlavní na konec, což je pro mě mnohem příjemnější, než klasické hromadění otázek a velké odhalení všeho najednou na konci knihy.

Napětí je taky udržováno na jedničku, čemuž napomáhají hodící se kraťoučké kapitoly a ideální poměr akce, vyšetřování a reálných dialogů.

Celou dobu jsem chtěl dát 4*, protože ačkoliv mě kniha moc bavila a prakticky neměla žádné slabé místo, neměla vyloženě žádný moment ze kterého bych si sedl na zadek.

To se ale změnilo v samém závěru, když už jsem si myslel, že je příběh uzavřený a čeká mě jen klasický doslov. Zvrat na konci ale knihu ještě posílil a nechal mě zírat s otevřenou pusou, aniž by byl nějak nucený, či neuvěřitelný.

Kniha je skutečně klenotem svého žánru, dokonce bych řekl že krásně prezentuje nový směr, kterým by se mělo vydat více autorů detektivek.

Doporučuji každému.

25.06.2020 5 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Zlomový díl. Právě po této knize jsem mohl Malaz bez váhání prohlásit tím nejlepším, co jsem kdy četl.
Vracíme se ke starým známým z jedničky, takže se tentokrát už trochu orientujeme. Člověk si k postavám vytváří opravdu silný vztah a proto prožívá každou scénu, protože smrt si může vzít kohokoliv kdokoliv. A taky že vezme.

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Velice důstojné zakončení série.

Ačkoliv se ze začátku děj opravdu táhne, ještě vzhledem k tomu, že se jedná o finálovou knihu, tady to ani tak nevadí. Na Prvním zákoně beztak nebyl nejlepší samotný děj, respektive akce, ale spíše dialogy a intriky podobně jako v Písni ledu a ohně.

A navíc se sluší dodat, že se to rozjede. A hodně. Popravdě je tam té akce nakonec tolik, že mi bylo až líto, že jsem tentokrát nedostal tolik vnitřních pohledů do myslí skvěle propracovaných postav - čímž myslím hlavně Gloktu.

Každopádně kniha po žádné stránce nezklame, nabízí spoustu bitev, uzavření téměř všeho a celou řadu za mě nečekaných a originálních zvratů.

Jediné co bych vytkl je asi poměrně roztáhlý "doslov", tedy takové to ukázání následků po finálních bitvách. Místo nějakých 10 stran jich to tady zabírá snad 100 a člověk pořád tak nějak čeká, jestli něco přijde... a ne.

Každopádně konec jako takový se mi moc líbil. Nikdo není úplně šťastný, i když to vlastně dopadlo dobře. Myslím, že to do tohoto světa krásně sedí a navíc tam evidentně vyústily nějaké myšlenky, se kterými si autor hrál celou dobu.

Na závěr je třeba dodat, žedvojka se mi líbila pořád o něco víc. Byla tam lépe vyvážená akce a dialogy a bylo tam více Glokty a vývoje postav. Pořád je to ale skvělá kniha a úctyhodné zakončení série.

Kniha u mě má 90%, stejně jako První zákon jako celek.

27.06.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha výborná, poutavá, se skvělým nápadem. Mohla by ale být o dost kratší, některé pasáže se dost táhly, proto ubírám hvězdičku.

19.10.2017 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Ačkoliv je Hobit spíš jenom pohádka, předehra k Pánovi prstenů, prostě musím dát pět hvězdiček.
Kniha si nehraje na nic víc než na pohádku. A přesto má takovou sílu. Všechny ty věci vykreslené v pozadí (skřeti, tajemný Nekromant atd.), to dodává knize tu správnou fantasy atmosféru.

Jen těžko byste hledali čtivější, příjemnější knihu. Poníženě přiznávám, že jsem si Hobita užil více než kteroukoliv knihu z navazující trilogie a rád jí dám zasloužených 5*

07.07.2017 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Tady se nedá hodnotit jinak než v absolutních superlativech.

Na knize mě lákalo především prostředí, do kterého je zasazena. Žánr postapokalyptického fantasy mě poslední dobou opravdu hodně láká a tohle vypadalo jako přesně to, co jsem hledal.

Čekal jsem epickou fantasy ságu se spoustou akce a neustálého boje o přežití ve zničeném světě, kterému vládne jen chaos. No, a po prvních pár kapitolách jsem cítil lehké zklamání a proto potenciální čtenáře varuji, tohle určitě nečekejte.

Páté roční období je spíše komornější, až psychologická kniha, založená na zahadnosti, postupném odhalování. Ale je to naprosto perfektní verze toho, čím má být.

Užil jsem si každý aspekt každé stránky.

Strašně se mi líbil unikátní styl psaní, kombinující vyprávění ve druhé a třetí osobě a příjemné promlouvání ke čtenáři, které často dodává na napětí.

Dále musím velice pochválit svět. Ačkoliv se nejedná o žádné epické fantasy, jak jsem si představoval, pracuje se s ním naprosto skvěle. Magie je krásně vysvětlená a hlavně, snad nikdy se mi nestalo, abych do takové míry skutečně chápal, proč svět vypadá tak, jak vypadá, věděl jak to v něm chodí a tak dále.

Samotný příběh možná není nijak extra originální, ale to, jak je čtenáři podáván, to zdaleka vynahrazuje. Překvapení je v knize celá řada a krásně se pracuje s přísunem otázek a odpovědí.

Opravdu nemám co vytknout, historie je zajímavá, postavy skvělé (Alabastr určitě nejlepší), filozofické vsuvky se hodí, kniha krásně vyvolává emoce a hlavně vůbec, ale vůbec nepouští.

Samotné finále pak sice nijak extra nepřekvapí, ale rozhodně je úctyhodným vyvrcholením první knihy a výborným navnazením na druhý díl.

Jediné, co mi ze začátku trochu vadilo, bylo, že všechny tři propagonistky byly až příliš podobné a mě tedy mrzelo, že kniha nemá pestřejší paletu hlavních hrdinů. Po dočtení ale tenhle pocit úplně vymizel a nahradilo jej přímo nadšení z perfektní práce s omezeným počtem linií.

Knihu bych skutečně klidně přirovnal k Malazu, co se týče stylu psaní, postupného odhalování a vysvětlování věcí.

Jasných 10/10, do druhého dílu se musím okamžitě pustit.

02.07.2020 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Největší zklamání na jaké jsem ve fantasy žánru narazil za hodně dlouhou dobu.

Je to ale asi moje chyba. Věděl jsem, že tato série je všeobecně hodně vychvalovaná a že je přirovnávána například k Písni ledu a ohně, jejíž autor George R. R. Martin ji několikrát doporučil svým čtenářům. I kvůli tloušťce knih jsem tak věřil, že se jedná o komplikovaný příběh se zajímavými originálními postavami, drsným světem, mnoha nečekanými zvraty a tak dále a tak dále.

Bohužel, měl jsem se lépe informovat, protože jsem tvrdě narazil. Přirovnání k Písni ledu a ohně či jiným "temnějším" fantasy sériím tady vůbec není na místě. Jedná se o typický příběh jednoho hrdiny, který všechno umí nejlépe a svět je k němu hrozně krutý, ale on se z toho nakonec vždycky nějak dostane a pak prožívá další dobrodružství. První polovina alá Oliver Twist mě ještě vcelku bavila, protože ačkoliv byl příběh dost jednoduchý a nebyl ničím výjimečný, aspoň byl pořád v pohybu. Druhá polovina na Univerzitě se ale vyloženě táhla a nedokázala udržet mou pozornost. Nebylo to vysloveně špatné, ale tohle zkrátka už nějakou dobu není to, co si od tak chválené fantasy série slibuji.

Co mi ale vyloženě vadí je koncept knihy, který ji vlastně od začátku spoileruje. S tím že to Kvothe vypráví a má k tomu v přítomnosti průpovídky, čtenář nejenom ví, že Kvothe ze všeho vyvázne, ale často má spoustu kapitol vysloveně dopředu vyzrazených. To pak ubírá na napětí a mém zájmu o příběh.

Jak jsem ale již několikrát zmínil, kniha určitě není obecně špatná, jen to bohužel není nic pro mě. Jinak si ale myslím, že se objektivně dá říct, že je to poměrně příjemné poctění pro fanoušky knížek typu Harry Potter.

Pochválil bych i opravdu hodně čtivý a příjemný styl psaní - ačkoliv mě kniha moc nebavila, stránky se otáčely úplně sami a prolétl jsem ji za dva dny. A moc se mi líbil i zajímavě, až učebnicově popsaný systém magie.

Za mě tedy 3*, bohužel asi nejsem cílovým čtenářem této série. Druhému dílu ale stejně šanci dám, to bych zase nebyl já.

13.04.2020 3 z 5

Tracyho tiger Tracyho tiger William Saroyan

Když vidím všechnu tu chválu tady, říkám si, že jsem Tracyho tygra asi nepochopil.

Atmosféra skvělá, napínavá. Ale bohužel, chybělo mi nějaké větší vysvětlení - něco, za co bych mohl příběh pořádně uchopit. Takhle jsem bohužel na konci cítil jen zmatení a lehké zklamání.

Musím si to ještě nechat uležet. Třeba si pak Tygra dám ještě jednou a najdu v něm to, co mi poprvé chybělo.

20.09.2018 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Hunger Games považuju za poměrně povedenou sérii, aspoň co se prvních dvou dílů týče. Tady ale autorka podle mě naprosto vybouchla. Zvraty byly naprosto uměle vykonstruované, postavy se chovaly divně.
A když jsem dočetl, říkal jsem si. "Hm, a to je jako všechno?" Bohužel, mimo arénu šla tahle série rychle dolů.

07.07.2017 2 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Vybrat nejlepší knihu od Mistra je těžké, ale kdybych to udělat musel, bude to asi právě tahle.
A to hlavně kvůli Vykoupení z věznice Shawshank. Nezáleží na tom, kolikrát tuhle povídku přečtu, pokaždé zahřeje. Čímž nechci shazovat zbývající povídky, které jsou také vynikající a dohromady vytvářejí mistrovské dílo.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Bezkonkurenčně nejlepší kniha série.
Děj jede celou dobu na 110%. Člověk má až pocit, že v poslední třetině se toho stane víc než ve zbytku série dohromady.
A z epilogu naskakuje husina!

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tady není moc co dodávat, povídkový Zaklínač je zkrátka pecka. Je to úderné, napínavé a často i dost vtipné. Většina povídek má i nějaké poselství, tak to má být.

Stejně jako navazující Meč osudu jsem tuto knihu přečetl jedním dechem. Už jsem to řekl a řeknu to znova. Zaklínač měl zůstat u povídek.

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Jako fanoušek Prvního zákona jsem se do knihy pouštěl s velkým očekáváním a musím říct, že rozhodně nejsem zklamán. Ironií ale je, že Půl krále s Prvním zákonem nemá společného prakticky nic.

Když jsem na začátku zjistil, že hlavním hrdinou je poměrně cynický kripl, hned jsem si vzpomněl na Gloktu a začal se bát, že autor začne být repetitivní. Moje obavy ale rozhodně nebyly na místě.

Zatímco První zákon nabízí pomalu budovaný složitý příběh, více dějových linií, hluboké pohledy do nitra postav, úžasné dialogy a propracovanou historii světa... Půl krále je čistě jednoduchým hrdinským příběhem, s jednoduchým dějem zaměřeným jen na jednu postavu.

Není na mně, abych posuzoval co je lepší, oba styly mají své fanoušky a v případě Abercrombieho jsou oba skvěle zpracované.

Půl krále se čte vyloženě samo, děj prakticky vůbec nezpomaluje, několikrát i překvapí, nechybí klasická ponurá atmosféra a napětí a finále rozhodně nezklame, v mém případě dokonce daleko překonalo očekávání.

Dávám pouze 4*, protože osobně preferuji právě druhý zmíněný styl fantasy, do kterého spadá právě První zákon, Píseň ledu a ohně, nebo Malaz.

Tuto knihu ale rozhodně mohu doporučit všem fanouškům ať už klasického hrdinského fantasy, nebo právě jeho moderní temnější formy.

13.04.2020 4 z 5

Elrik z Melniboné Elrik z Melniboné Michael Moorcock

Velice příjemné překvapení.

Mrzí mě, jaké tady má kniha hodnocení, spoustu potenciálních fanoušků to může odradit. Takže rada pro všechny, kteří máte rádi originální, temné, surové fantasy:

IGNORUJTE ZDEJŠÍ HODNOCENÍ A KNIHU ZKUSTE. MOŽNÁ BUDETE PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPENI, JAKO JÁ.

Nečekal jsem nic extra, jen klasický klišovitý příběh o dokonalém hrdinovi, bojujícímu proti silám zla.

Jak ale napovídá už autorův vzkaz čtenářům na začátku knihy, Elric je pokus o naprostý opak. Svět knihy je velice reálný, surový. Není žádné dobro a zlo - jen jedinci, kteří bojují o moc a snaží se přežít. Všichni do jednoho.

Postavy nejsou černobílé, jejich motivy pochopitelné a i samotný Elric se v průběhu děje víc a víc propadá do temnoty.

Hodně se mi líbil začátek, ten čtenáře pohltí a velice snadno u něj navodí pocit, že Elrica zná už hodně dlouho, ne jen těch pár stránek. Samotné finále už bylo slabší, ale mému celkovému pocitu to neuškodilo.

Tu poslední pátou hvězdu si zatím schovám, pořád mi chybělo nějaké větší vyvrcholení a celkově musím říct, že příběh byl celkem krátký, spíš působil jako prolog než celá kniha. Přesto se ale jedná o výborné uvedení do Elricova světa a doufám, že další díl trochu zrychlí tempo a budu mu těch 5* moct beztrestně hodit.

28.09.2018 4 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Druhý díl mé oblíbené série pro mě byl zkouškový.
Autor se sice nikdy nezaobíral nějakým vysvětlováním, ale v prvním díle se držel na uzdě. V tom druhém už ale asi předpokládá, že se tak nějak vyznáte, a tak to vybalí naplno.
Ocitáme se zase na novém kontinentu, postav z jedničky je jen minimum. Nové rasy, cestování chodbami, atd. atd. Občas jsem měl hlavně v první polovině velké problémy.

Ale i přes složité pasáže je Dům mrtvých vynikající kniha. A Coltainův Psí řetěz dojme i toho nejbezcitnějšího drsňáka.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Nikdy jsem nadšení ohledně téhle série nechápal. Eragon a vlastně celý Odkaz mě nezaujal.
Kniha je plná klišé, šedých postav a předvídatelných zvratů. V dalších dílech navíc přibývají další, pro mě ještě slabší linie, při kterých jsem vyloženě trpěl.

Taky se mi nelíbí to, že z knihy vyloženě vyzařuje autorova nedůvěra v sebe sama- aneb. když napíšu něco nedůvěryhodného, musím si to desetkrát obhájit.

Knihu jsem četl kvůli jejímu věhlasu dvakrát, ale ani na druhý pokus mě vůbec nebavila. Slabé 3*

07.07.2017 3 z 5