Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Revoluce 1848 v českých zemích Revoluce 1848 v českých zemích Arnošt Klíma

Ano, Arnošt Klíma dokáže i složité historické problémy podat velmi přehledně a nenásilně. Podobně jako jeho Dlouhá válka, čte se mi i Revoluce velmi dobře.

22.02.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu samozřejmě znám z hodin literatury. K maturitě jsem jí ale v seznamu neměl a tak jsem si řekl, že dva roky po zkoušce z dospělosti bych si jí měl přečíst. Je nádherně napsaná, když se Winston s Julií setkají a prožívají krásné chvíle, čtenář je prožívá také. A naopak. Opravdu jsem rád, že jsem si knihu přečetl a vřele jí každému doporučuji.

12.01.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Knihu jsem přečetl během asi 3 dnů (ani ne) a zaujala mě. Myslím, že popisy památek, města atd. jsou důležité pro pochopení celého děje. Občas mi připadalo, že autor píše stále stejně - tedy padouch, Langdon a jeho partnerka, několik zásadních zvratů. Přesto je. kniha čtivá, myslím že vyvolá otázky. Zakončení je fantastické. Občas až nepředstavitelné náhody snad u Browna nejsou tak překvapivé. :) Za mě 5 hvězd.

Snad jako odpůrce Applu jsem se zhrozil v pasáži, kdy je starší paní nazýván iPhone 4 miláčkem a co by si bez něj počala. To je snad přehnané.

01.01.2014 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Historii mám rád, studuji ji. A vím, že Vondruškova díla hodnotí kladně i odborníci v oboru. Já osobně se zajímám o pozdější období. Kniha se ale čte velmi příjemně, při popisu autor nezachází do zbytečných detailů a přesto čtenář přesně ví, o co se jedná. Určitě plný počet hvězd.

21.12.2013

Ozvěny bojů Ozvěny bojů Karel Klapálek

Musím říct, že tuto knihu jsem přečetl během pár dní. Byl jsem překvapen, jak otevřeně mluví autor o západní, respektive africké frontě při druhé světové válce. Autor občas pobaví zmínkou, jak si nikdo nevěděl rady s německým dělostřelectvem, ,,až tam tedy přišli naši kluci a protože to byli kluci ze škodovky, tak hned věděli co dělat a do pár dní jsme měli vlastní dělostřelectvo". Moc se mi líbila část, kdy popisuje svůj odchod z protektorátu tajně, přes lesy atd. Hezky popsané jsou detaily o komárech v Africe u Al Alameinu atd. Vůbec, v knize se o Africe čte moc pěkně. Daleko hůře snesitelná byla část o působení K. Klapálka na Ruské frontě, ale i tak je to čtivé a myslím, že i psané s nadhledem.
Tuto knihu jsem četl snad v deváté třídě, což už je asi 7 let, a stále na ní rád vzpomínám a patří na čestné místo v mé knihovně. Mimochodem, babička jí chtěla vyhodit a jsem rád, že jsem jí zachránil. Vřele každému doporučuji, i když se občas musíte nad celý děj povznést. Jde to snad ale jinak nad ,,ofi" literaturou 80. let? :)

22.11.2013 4 z 5

Za časů přemyslovských knížat Za časů přemyslovských knížat Miroslava Moučková

Tato kniha odstartovala můj zájem o rané dějiny českého, resp. přemyslovského státu. Pro hlubší studium je ale vhodnější odborná literatura, Žemlička, Třeštík atd. Jinak ale myslím, že to je příjemně podaná dávka populárně-naučné historie. :) Vřele doporučuji.

16.11.2013 4 z 5

Křižáci ve Svaté zemi Křižáci ve Svaté zemi Miroslav Hroch

Skutečně skvěle pojaté dílo založené především na práci s pramennou základnou, které je zde velmi široká. Důležitý je i několika stránkový přepis různých pamětí či kronik z obou pohledů konfliktu. Nezachází do příliš podrobných popisů, ve kterých se čtenář může ztratit. Knihu jsem četl téměř ihned po dočtení knihy Křížové výpravy od Antonyho Bridge a četla se mi daleko lépe.
Důležitá, aspoň pro mě, byla samostatná kapitola věnovaná české účasti na tažení. Za mě 5 hvězdiček.

16.11.2013 5 z 5

České barokní korunovace České barokní korunovace Jiří Hrbek

Jiří HRBEK, České barokní korunovace, Praha 2010, počet stran: 231, doporučená cena 229 Kč, ISBN: 978-80-7422-011-1.

Jiří Hrbek jako jeden z historiků mladé generace (nar. 1981) nahlíží na novověké dějiny jako na dějiny, které se bezprostředně týkají i dneška. Jeho knihy se snaží postihnout širokou škálu aspektů, na sebe různě navazujících a vytvořit v nich systém. Tento systém poté aplikuje i na každodennost. Ve dvou set jednatřiceti stránkové publikaci z edice Knižnice Dějin a současnosti (38. díl) přináší pohled na barokní korunovace let 1627, 1646, 1656 a 1723 ne jako na okázalá divadla nejvyšších vrstev, naopak. Korunovaci chápe jako sérii symbolických historických úkonů nového českého krále. To velmi přijatelným způsobem vyjadřování popisuje v pro mě asi nejzajímavější části Ceremoniale. Zde se čtenář dozví podrobnosti od rozmístění hostů na dřevěných tribunách uvnitř katedrály sv. Víta až po tabuli korunovační hostiny. To vše dokládá za užití a i publikování pramenné základny.

Při studování publikace se čtenář může čas od času v textu ztratit. V místech, kde se setkáváme s popisy např. úkonů při slavnostních vjezdech do města Prahy, si musí čtenář hlídat, o jakém panovníku se zrovna píše a když už se píše o jiném. Dalším neduhem (ale s tím se potýká celá edice) je měkká vazba, kdy mají stránky občas tendenci opouštět lepený hřbet knihy. Za to je kniha cenově dostupná a i skladná. Velmi příjemný je pak obrazový doprovod, který je v takové míře, že nezahlcuje ale skutečně doplňuje.

Myslím, že kniha se dá bez větších rozpaků doporučit jako doplňující publikace pro studium novověkých dějin českého státu. Jiří Hrbek jako historik-politolog podává korunovaci v novém pohledu, který by bylo zajímavé konfrontovat s korunovacemi v jiných evropských království.

05.11.2013 5 z 5

Pasovský případ císaře Rudolfa II. Pasovský případ císaře Rudolfa II. Václav Junek

K této knize jsem přistoupil s pocitem, že konečně jsem našel knihu o poměrně málo známém vpádu pasovských vojsk. Jelikož se literatura řadí mezi naučnou, leckde i odbornou, neměl jsem výčitky svědomí za cenu kolem tří stovek. Zběžné prohlédnutí literatury mě poměrně potěšilo, avšak jednalo se spíše o literaturu českou, československou. Jelikož autor popisuje i obecné, evropské dějiny, měl by sáhnout i po odborné zahraniční literatuře.
Při čtení úvodních řádků mě trochu přešel mráz po zádech. Toto má být prolog k odborné literatuře, která by měla sloužit ke studiu? Písemný projev, plný různých - leckdy až nesmyslných - přirovnání, kde se autor snaží srovnat nesrovnatelné (například současnou politiku s politikou stavovskou). Zdá se mi, že autor chtěl psát s nadhledem a s určitou kritičností. A tím způsobem vytvořit přelomové dílo.
Abych ale jenom nekritizoval. Široká veřejnost jistě ocení různé pomůcky ke studiu doby. Například výčet Habsburských panovníků a několik zásadních dat jejich panování - to se mi zdá jako velmi dobrá pomůcka pro každého čtenáře. Podobně jako následující přehled místních názvů týkajících se vpádu. Obsahově je kniha bohatá na informace, ovšem za cenu autorových odboček a nepřesností.
Suma sumárům se dá kniha označit za populárně-naučnou, pokud použitelnou pro studium, tak spíše pro střední školy. Také je kniha určitě dobrým zdrojem literatury k hlubšímu bádání, to je myslím neocenitelné, leč podobnou bibliografii bychom našli i v jiných knihách (např. Josef JANÁČEK, Rudolf II. a jeho doba.). Pro čtenáře z řad široké veřejnosti dobrá kniha - pro studium dějin v předvečer třicetileté války bych ale volil jiný typ knih. Osobně hodnotím třemi hvězdami.

18.08.2013 3 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Absolutně vynikající mikrohistorické dílo. Krásně se čte - vynikající četba pro poznání ,,historického řemesla". :)

19.06.2013 5 z 5

Když mlčely múzy Když mlčely múzy Karel Vilím

Kniha Když mlčely múzy si vzala za úkol na přiměřeném prostoru popsat ,,téměř 1000 let" neklidného prostoru v okolí Teplic. Autoři se snaží na malém prostoru do detailů popsat vše, co k vojenským střetům vedlo. Obsahově se tyto příspěvky liší, přesto se celkově stává kniha první a snad ne poslední vlaštovkou k poznání severozápadního pohraničí.
Snad jediné, co mě zklamalo, je v seznamu použité literatury převaha titulů s tématem druhé světové války. Na druhou stranu je zde použita literatura kvalitní.
Osobně jsem moc rád, že autor se nevěnoval pouze těm nejznámějším konfliktům (bitva u Chlumce 1813 či letecká bitva nad Krušnými horami) ale i těm méně známým, jako je zrovna několik obléhání hradu Doubravky během třicetileté války.
Knihu lze sehnat snad jen na pokladně muzea v Teplicích za 127 kč. (http://www.muzeum-teplice.cz/monografie/)

07.05.2013

Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Křížové výpravy ve světle soudobých kronik Věra Hrochová

Zatím stále čtu ale už nyní mohu říct, že dílo je zpracováno podrobněji než kniha Antonyho Brigde se stejnou tématikou. Ukázky zápisů v kronikách, zasazení do obecních dějin, velmi příjemně zpracovaná první kapitola přibližující obecnou historii ve Svaté zemi před výpravami. To vše vytváří čtivou knihu s mnoha informacemi.

05.05.2013

Umění a společnost ve středověku Umění a společnost ve středověku Georges Duby

Georges Duby v knize velmi přijatelnou formou popisuje principy myšlenkového a uměleckého rozkvětu především západní Evropy. Kniha neobsahuje popisy jednotlivých staveb, ale vytváří pohled do kultury období středověku. Přibližuje středověk ne jako temné období dějin, ale jako čas vytváření kulturní společnosti. Zdůrazňuje faktory potřebné pro vytváření kultury - především trh, stabilní ekonomika a mír.Kniha je sice útlá (cca 80 stran textu) ale obsahuje mnoho zajímavých poznatků a závěrů. Určitě doporučuji přečíst.

02.05.2013 5 z 5

Benandanti Benandanti Carlo Ginzburg

Je to skvěle vytvořené dílo z edice Každodenní život od Arga. Autor vychází z inkvizičních záznamů o lidech zvaných Benandanti z kraje Furlanského, což jsou lidé, jejichž duchové bojují s čarodějnicemi a čarodějníky. Rozdíl mezi nimi a Benandanty je však velmi malý a často se tyto dvě skupiny nadpřirozeného prolínají.
Skvěle zpracované mikrohistorické dílo, do kterého se dá velmi pěkně začíst - přesto nezapomínáme, že jde o zachycení části historie podložené mnoha dokumenty a archivními fondy.

28.04.2013 5 z 5

Třicetiletá válka a český národ Třicetiletá válka a český národ Josef Polišenský

Je to co do informací obrovská kniha. Velmi dobře napsaná a odborník i laik v ní najde užitečné informace o běhu života v českých zemích ve velké válce třicetileté. Doporučuji každému. :)

16.04.2013 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Moc krásně napsaná kniha. Zaujala mě i celou rodinu (jinak spíše nečtenáři).

14.04.2013 5 z 5

Oběti a jejich vrazi Oběti a jejich vrazi Stanislav Motl

Po přečtení knihy jsem měl mnoho otázek a jedna z nich byla (jak je i název jedné z knih) kdo vlastně druhou velkou válku vyhrál. Většina vysokých ,,pohlavárů" byla sice chycena a potrestána ale skuteční vrazi se ztratili a objevují se až dnes, kdy není přílišná snaha je potrestat. A má vůbec cenu je trestat? Podle mě je to čistě otázka svědomí každého z nich. Těch několik let, které by získali od soudů, by byly spíše symbolické. Navíc - jak je uvedeno v knize - jsou různé instituce, které se o takové lidi starají. Je to velmi složitá situace, viníci by se měli potrestat, ale podle mě je na to příliš pozdě.

07.04.2013

Svědek z cely smrti Svědek z cely smrti Stanislav Motl

Velmi silná kniha, donutí člověka zamyslet se nad dějinami ne tak vzdálenými a nad osudy lidí, kteří zemřeli pro své přesvědčení o lepší budoucnosti jejich (a naší) vlasti. Ukázka míst, kde se umíralo a kde se na smrt čekalo, mě velmi zasáhla. Doporučuji každému přečíst.

07.04.2013

Svatopluk Veliký, král Moravanů a Slovanů Svatopluk Veliký, král Moravanů a Slovanů Lubomír Emil Havlík

Ur

04.04.2013

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Četl jsem k maturitě ale určitě bych se k ní dostal tak nebo tak. Skvěle zaznamenaná situace ve společnosti v polovině 19. století. A nebo v polovině 21.století? ..

20.03.2013