Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Pavel Skála ze Zhoře

Určitě důležitý pramen k poznání doby stavovského poznání. Musíme ale brát ohled nad zaujetím Pavla Skály ze Zhoře. Škoda, že takováto díla dnes už vycházejí jen sporadicky. Určitě by bylo zajímavé nahlédnutí Matyáše Thurna na dané období, který měl zcela jistě jiný názor :).

Legenda o Ostojovi Legenda o Ostojovi Zdeněk Smetánka

Toto dílo mám moc rád. Ukazuje, že středověk nebyl jenom nějaké černé období mezi sv. Václavem a Karlem IV. :) Ukazuje, že středověký člověk měl své sny, svou práci, svou víru. Toto je velmi cenný zdroj informací o středověkém člověku. Pro naše prostředí možná daleko užitečnější než LeGoff. :)

15.03.2013

Edgar Allan Poe? Horory, co mají hlavu a patu, příběhy, které mají spád.... Jámu a kyvadlo jsem přečetl jedním dechem, samozřejmě v noci a i když mi už bylo tehdá 18 let, bál jsem se usnout :)

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Absolutně vynikající dílo obsahující několik úrovní. Je to kriminálka, historický román, i faktografické dílo. Tuto knihu jsem četl k maturitě a strašně rád jsem si překládal latinské věty. Až bude chvilka, určitě znovu přečtu. Film mám moc rád, Conery je pan herec, ale kniha je kniha. :) Určitě se nikdo nebojte těch 400 stran, čte se to samo.

Poslední Rožmberkové Poslední Rožmberkové Václav Březan

Určitě vhodný pramen pro poznání nejmocnější dynastie 16. století. Vřele doporučuji.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kniha určitě lepší než film. Ale to stejné platí o Šifrě mistra Leonarda. Brown má úžasný smysl pro popis ale i přes to má děj spád.

15.03.2013 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Hra, ze které mrazí.

15.03.2013

Dubí: město lázní, skla a porcelánu Dubí: město lázní, skla a porcelánu Karel Vilím

Určitě zajímavá práce na téma Dubí. Myslím, že v takovém rozsahu je Dubí zpracováno poprvé a jistě dobře. Avšak občas se mi zdá, že je autor příliš zabrán do studia Dubí jako takového a přehlíží historii, zcela jistě stejně zajímavou, ostatních vesnic (Pozorka, Běhánky, Mstišov...). Nejde tolik do hloubky jako u Dubí samotného.

11.03.2013

Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Dušan Třeštík

Určitě skvěle napsaná kniha a výborně vytvořený popis formování střední Evropy během raného středověku. Typická Třeštíkovina :)

Války růží Války růží Robin Neillands

Tato kniha je podle mě zpracována s dobrým úmyslem přiblížit vývoj Anglie v polovině 15. století. Text je řazen logicky, chronologicky a tak čtenář nemusí listovat sem a tam. Jako plus bych považoval rodokmen královských rodin a tak se čtenář velmi snadno orientuje. Zcela jistě dobrá volba ke čtení.

Slované Slované Magdalena Beranová

Určitě nezbytná kniha pro poznání a pochopení archeologie slovanského etnika. Vřele doporučuji, velmi dobře napsané.

04.03.2013

Evropa vrcholného středověku 1150-1300 Evropa vrcholného středověku 1150-1300 John Hine Mundy

Tuto knihu zatím pročítám, avšak překvapuje mě její až neskutečná šíře. Stále mám pocit, že autor má potíže s uchopením tématu a udržet plynulost historického vyprávění. Osobně tuto knihu považuji za doplňkovou četbu k poznání ,,vrcholného středověku".

Otoni Otoni Hagen Keller

Kniha Otoni od Hagena Kellera je sice vzhledem nevelká ale obsahově je to velmi rozsáhlá kniha vhodná snad pro každého milovníka historie. Počet stran (cca 100) může někoho překvapit a vytvořit tak představu jakési obyčejné syntézy, kterých je požehnaně. Ale není tomu tak. Pozorný čtenář (s touto knihou se bez poznámkového bloku neobejdete) zjistí, že je na několika stránkách celkem detailně zachycen život ,,tres Otones", Jindřicha I. Ptáčníka a Jindřicha II.
Při prvních stránkách jsem se osobně ztrácel, vracel se, pročítal poznámky. Avšak s přibývajícími stránkami se informace konkrétizují a čtenář tak získává zasvěcený příspěvek k situaci ve střední Evropě - regnum Teutonicum - a Itálii (regnum Italicum). Vřele doporučuji čtenáře obrnit se trpělivostí - výsledek stojí za to. :)