Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha je v jistém smyslu doplňkem k práci o Počátcích Přemyslovců, klade si však jiné cíle. Jde v ní o celou střední a jihovýchodní Evropu, kde se na přelomu 8. a 9. století odehrál zásadní přelom vyznačený zejména přijetím křesťanství a vznikem prvních slovanských států. Tehdy vstoupila střední Evropa na tu cestu, která ji okolo roku 1000 již definitivně začlenila do společenství států a národů západního, latinského křesťanství. Pro vytvoření dnešní střední Evropy to byl její vlastně počátek. Prvním impulzem byl výboj Karla Velikého do Panonie roku 791, jímž byl zničen mocný avarský kaganát. Pro Slovany v této oblastiznamenalo setkání s kulturou jeho říše něco jako šok. Na nově vzniklé hranici se velmi rychle vytvořilo živě komunikující sociální a kulturní společenství slovanských „barbarů“ a Franků. To proměnilo během sotva jednoho desetiletí slovanskou společnost zcela zásadně. Nositelem těchto převratů byla dynamická, mobilní a mezinárodně provázaná vrstva slovanských knížat sedících na mohutných rodinných hradech. Nevládla svým kmenům, byla součástí jejich demokratické struktury. Jen někde – na Moravě a o něco později v Chorvatsku – se knížata zmocnila vlády nad kmenem, přijala „oficiálně“ křesťanství a založila své státy. Logika věcí směřovala k samostatným státům všude, karlovská říše ji však nikdy nevzala navědomí. Pro ni přicházela v úvahu jen podřízenost pohraničních kmenů. Nesnažila se také ani v nejmenším o nějakou misii mezi nimi. Byli to sami Slované, kteří se z vlastní vůle dožadovali křtu především proto, aby se společensky a kulturně vyrovnali mocné říši. Svou nezávislost si však museli vybojovat. Kniha podrobně analyzuje děje od počátku avarských válek Karla Velikého až po nastoupení Svatopluka na Velké Moravě, které znamenalo definitivní vítězství „slovanské“ koncepce politického uspořádání střední Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42622/big_vznik-velke-moravy-moravane-cechove-BGq-42622.jpg 4.131
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871

Moiseiwitsch
11.01.2020

Kniha mě zaujala. S řadou autorových tezí by jistě mnozí archeologové či odborníci na období VM asi měli problém. Přesto se jedná o zajímavou knížku.

pobijecmuch
17.06.2014

Každou informaci o Velké Moravě si rád přečtu a pana Třeštíka považuji za velkého odborníka. Přesto mně z knih o Moravě více upoutala kniha Jiřího Pernese - Pod moravskou orlicí, aneb, Dějiny moravanství.


Pavel_D
17.06.2014

Na knize oceňuji především popis dění na našem území v širokém kontextu dějin Evropy. Pokud autor zrovna nerozebíral jedno tvrzení z pohledu všech možných autorů, tak byla i pro mě, jako laika, velmi čtivá. Jen by to chtělo více map, občas jsem ztrácel orientaci.

Rocker007
11.03.2013

Určitě skvěle napsaná kniha a výborně vytvořený popis formování střední Evropy během raného středověku. Typická Třeštíkovina :)

oolinkaa
21.11.2012

další třeštíkova kniha, která se nedá přečíst!! za mě 3hvězdy

nightlybird
16.03.2012

Název knihy je poněkud zavádějící - víc napoví podtitul "Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871" a anotace. Nejde totiž o dějiny Velkomoravské říše, ale o celkový popis kulturní a společenské situace a jejích proměn v prostoru střední Evropy, které vyvrcholily okolo přelomu tisíciletí etnickým a politickým uspořádáním, které je v podstatě platné dodnes a jeho "prozápadní a prokřesťanskou orientací". Kniha je to bezesporu zajímavá, je třeba ale zdůraznit, že se nejedná o nějaké populárně-naučné čtivo, ale o publikaci určenou spíš odborné veřejnosti. Pro ilustraci - takřka polovinu knihy tvoří poznámky k jednotlivým kapitolám. Osobně bych uvítal víc kartografických příloh; knihu ale nehodnotím, nejsem historik, abych posoudil její kvality.

vitavita
09.03.2012

Prostudoval jsem tuto knihu a jsem tomu rád.

Stilico
17.02.2012

V mnoha ohledech provokativní kniha, která podává nové náhledy na vznik nejstaršího slovanského státu ve střední Evropě.