Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935)

Kniha Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935)

Kuža007

Úžasná práce Dušana Třeštíka, která přináší mnoho nových a zajímavých historických poznatků z období prvních Přemyslovců. Doporučená kniha pro studenty historie.

Moiseiwitsch
11.01.2020

Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem o středověkých dějinách četl. Plná historických faktů, zajímavých postřehů i domněnek a pozoruhodných spekulací.

CleoXandra
08.01.2019

Navzdory všem výhradám nacioálněji laděných historiků, jimž vadí Třeštíkova snaha o objektivní pohled na vliv germánského fenoménu na utváření slovanského (a potažmo českého) světa, se jedná o naprosto zásadní knihu. Neocenitelná je jako zdroj zasvěcených informací o epoše, jež je tak trochu černým místem v našich dějinách.

berau
17.12.2017

Tak důkladná někdy až detektivní práce Dušana Třeštíka s neuvěřitelně poctivým porovnáním všech dostupných pramenů, nemá srovnání s ničím co tu bylo o prvních Přemyslovcích kdy napsáno.

kasparos
11.02.2017

výborná kniha

LenysekC
17.01.2017

Dostala jsem se asi do půlky. Ne, že by to nebylo čtivé, ale občas mi přijde, že autorovi chybí pokora. Nemám to slovo moc ráda, ale tady jiné použít neumím. Prostě se tváří, že ví na 100+1%, jak se to tehdy odehrálo. Ostatní historikové (natož archeologové, fuj!) jsou matláci. On umí, oni ne. On ví, oni ne.
Je fajn, že si klade otázky, kterým se někteří (možná záměrně) vyhýbali, protože výsledky naznačují, že některé pasáže učebnic by se mohly přepsat. Nebo by v nich mohly zůstat prázdné strany. O to víc by ale měl vědět, jak málo ve skutečnosti víme, a že to s nálezem dalšího pramene může být za chvíli zase jinak.

Aaron Lewis
14.08.2014

Úchvatné! 400 stránek o pěti lidech… co víc si přát. Všechno je krásně rozebrané ze všech stran, takže ne v jednom odstavci, ale na několika stránkách. Myšlenkové pochody pana Třeštíka se zdají býti naprosto logické a mají můj souhlas (ačkoliv já si vlastní udělat nemůžu, neboť jsem nečetla prameny a co hůř, nepřečtu originál), jediná výtka patří k datování stáří legendy Crescente, kde se mi zdá, že až moc tlačí na pilu a chce dokázat, že je prostě nejstarší. Hezky i vysvětlil datování Václava a Vratislava od Vlčka, takže s ním musím plně souhlasit. Je až neuvěřitelné, jak s neuvěřitelně malým počtem informací lze vytvořit plnohodnotný text a i pravděpodobný sousled událostí.

Edana
01.02.2013

Dušan Třeštík se sice v doslovu vyjadřuje v tom smyslu, že by snad jeho kniha měla být přístupná i vážným zájemcům z řad nehistoriků....já bych k tomu dodala pouze to, že tomu tak snad skutečně je, ale tito nehistorikové klidně mohou první polovinu knihy lehce prolistovat, neb mistrovo dokazování která legenda pochází ze které....je sice důležité pro historiky, ale pro laiky ani tak ne. Zároveň mám ten dojem, že autor se občas pouštěl se svými dedukcemi na hodně tenký led a jeho knihu tak je potřeba brát jako jednu z možných variant, jak mohly naše raně středověké dějiny vypadat. V neposlední řadě ale musím ocenit příjemný sarkasmus, který si na řadě míst neodpustil.