Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935)

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3022/bmid_pocatky-premyslovcu-3022.jpg 5 69 15

Kniha známého českého historika přináší nové poznatky o počátcích přemyslovského státu.

Petok
18.05.2023 5 z 5

Autor ve vydání z roku 1981 na necelých 100 stranách provádí úchvatný a podrobný kritický rozbor písemných pramenů, od Kosmovy kroniky, přes legendy Fuit, václavské a ludmilské legendy, čímž se nakonec dobírá k "zaručené" chronologii prvních Přemyslovců od narození Bořivoje po smrt Václava.

engelbert
15.11.2022 3 z 5

Smekám před nimravou prací autora i jeho předchůdců, kteří z minima zdrojů dokáží vyvodit nějaký závěr o počátcích našeho státu.

TheMelorry
28.09.2022 5 z 5

Kniha je naprosto skvělým pohledem do období počátečních dějin Čech a rodu Přemyslovců. Autor vše skvěle popisuje, vysvětluje, opírá se o mnohé studie a výzkumy.. a přesto není kniha ani zdaleka nudná. Právě naopak. Od začátku do konce naplněná důležitými a zajímavými fakty a přitom velmi čtivě, přístupně a příjemně napsaná.
Je třeba překonat obavu z množství stran (část zaplňuje rejstřík a poznámkový aparát) a do knihy se pustit. Ať už je člověk historik nebo laik, najde si to své.

Amneris
28.04.2022 5 z 5

Tato kniha naprosto vyčerpávajícím způsobem přibližuje čtenářům počátky vzniku českého knížectví a nástup Přemyslovců na český trůn. Publikace je spíše určena pro odbornou veřejnost, ale i laik se zde dozví mnoho zajímavých informací o počátcích českého státu.

OlafSveinsson
21.02.2022 4 z 5

Vyčerpávající pohled na první generace Přemyslovců s přesahem i do Velkomoravské říše a ke germánským národům obývajícím českou kotlinu před slovanskými kmeny. Poutavé vyprávění je narušené jen kapitolami, kde vykládá původ nejstarších svatováclavských a svatoludmilských legend. Ty pro mě byly opravdu únavné. Navíc mi přišlo, že u čtenáře v těchto kapitolách předpokládá znalost latiny. A přestože i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, já do okruhu těchto znalců nepatřím a docela mi to vadilo.

Kuža007
29.06.2021 5 z 5

Úžasná práce Dušana Třeštíka, která přináší mnoho nových a zajímavých historických poznatků z období prvních Přemyslovců. Doporučená kniha pro studenty historie.

Moiseiwitsch
11.01.2020 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih, které jsem o středověkých dějinách četl. Plná historických faktů, zajímavých postřehů i domněnek a pozoruhodných spekulací.

CleoXandra
08.01.2019 4 z 5

Navzdory všem výhradám nacioálněji laděných historiků, jimž vadí Třeštíkova snaha o objektivní pohled na vliv germánského fenoménu na utváření slovanského (a potažmo českého) světa, se jedná o naprosto zásadní knihu. Neocenitelná je jako zdroj zasvěcených informací o epoše, jež je tak trochu černým místem v našich dějinách.

berau
17.12.2017 5 z 5

Tak důkladná někdy až detektivní práce Dušana Třeštíka s neuvěřitelně poctivým porovnáním všech dostupných pramenů, nemá srovnání s ničím co tu bylo o prvních Přemyslovcích kdy napsáno.

kasparos
11.02.2017 5 z 5

výborná kniha

LenysekC
17.01.2017

Dostala jsem se asi do půlky. Ne, že by to nebylo čtivé, ale občas mi přijde, že autorovi chybí pokora. Nemám to slovo moc ráda, ale tady jiné použít neumím. Prostě se tváří, že ví na 100+1%, jak se to tehdy odehrálo. Ostatní historikové (natož archeologové, fuj!) jsou matláci. On umí, oni ne. On ví, oni ne.
Je fajn, že si klade otázky, kterým se někteří (možná záměrně) vyhýbali, protože výsledky naznačují, že některé pasáže učebnic by se mohly přepsat. Nebo by v nich mohly zůstat prázdné strany. O to víc by ale měl vědět, jak málo ve skutečnosti víme, a že to s nálezem dalšího pramene může být za chvíli zase jinak.

Aaron Lewis
14.08.2014 5 z 5

Úchvatné! 400 stránek o pěti lidech… co víc si přát. Všechno je krásně rozebrané ze všech stran, takže ne v jednom odstavci, ale na několika stránkách. Myšlenkové pochody pana Třeštíka se zdají býti naprosto logické a mají můj souhlas (ačkoliv já si vlastní udělat nemůžu, neboť jsem nečetla prameny a co hůř, nepřečtu originál), jediná výtka patří k datování stáří legendy Crescente, kde se mi zdá, že až moc tlačí na pilu a chce dokázat, že je prostě nejstarší. Hezky i vysvětlil datování Václava a Vratislava od Vlčka, takže s ním musím plně souhlasit. Je až neuvěřitelné, jak s neuvěřitelně malým počtem informací lze vytvořit plnohodnotný text a i pravděpodobný sousled událostí.

Edana
01.02.2013 4 z 5

Dušan Třeštík se sice v doslovu vyjadřuje v tom smyslu, že by snad jeho kniha měla být přístupná i vážným zájemcům z řad nehistoriků....já bych k tomu dodala pouze to, že tomu tak snad skutečně je, ale tito nehistorikové klidně mohou první polovinu knihy lehce prolistovat, neb mistrovo dokazování která legenda pochází ze které....je sice důležité pro historiky, ale pro laiky ani tak ne. Zároveň mám ten dojem, že autor se občas pouštěl se svými dedukcemi na hodně tenký led a jeho knihu tak je potřeba brát jako jednu z možných variant, jak mohly naše raně středověké dějiny vypadat. V neposlední řadě ale musím ocenit příjemný sarkasmus, který si na řadě míst neodpustil.

oolinkaa
03.11.2012 3 z 5

Pročetla jsem celou knihu kvůli studiu. Kniha mi přijde spíše pro historiky, a ne pro klasické laiky, kteří se snaží dozvědět něco více o Přemyslovcích. Je tam poměrně dost otázek, na které se těžko odpovídá, a bývá tam stejně ,,otevřený,, konec, protože nikdo s jistotou nedokáže říct, jak to ve skutečnosti bylo. takže za mě 3hvězdičky

vitavita
02.04.2012

Jako zájemce o historii jsem se prtokousal celou knihou a nelituji.

Přemyslovci české dějiny České knížectví

Dušan Třeštík
česká, 1933 - 2007
2009  93%Přemyslovci - budování českého státu
1997  94%Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935)
2003  80%Mýty kmene Čechů
2001  82%Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871
2006  82%České země v raném středověku

Kniha Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) je v