Rocker007 Rocker007 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Pěkné čtení těsně před maturitou, kdysi. Příjemný humor, který je nadčasový a vhodný nejen pro středoškoláky ale pro všechny generace :)

27.06.2014 5 z 5

Králové, kacíři, inkvizitoři Králové, kacíři, inkvizitoři Miroslav Hroch

Příjemné čtení o nepříjemných věcech :)

24.06.2014 5 z 5

11.12.1617 - Zboření kostela v Hrobu: Na cestě k defenestraci 11.12.1617 - Zboření kostela v Hrobu: Na cestě k defenestraci Jan Kilián

Výborná kniha popisující poměry v horním městě Hrobě nedaleko Teplic. Jan Kilián na základě dlouhého archivního výzkumu vytvořil skvělý historický náhled na tak složité poměry v celém česko-saském pohraničí. Zboření evangelického kostela v Hrobech se pokládá za jednu z příčin vzniku třicetileté války. Každému jistě doporučuji nejen tuto knihu ale vůbec celou povedenou sérii Dnů, které změnily české dějiny.
Mimo to díky tomuto výzkumu se Jan Kilián začal věnovat dějinám novověku v oblasti severozápadních Čech. Tímto smekám klobouk před jeho vědeckou kariérou.

24.06.2014 5 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Hezké čtení. Škoda, že zde autor nedává Oldřichu z Chlumu i určité dětství a rovnou mu servíruje mrtvolu. Nemluvím ale o nějakých šťastných dětských létech plných smíchu a přátel - to je utopie.

19.06.2014 5 z 5

První světová válka a česká otázka První světová válka a česká otázka Robert Kvaček

Příjemný náhled do časů první světové války. Krásně ukazuje, že ne každý měl na to jít bojovat kamsi do zahraničí pro stát, který neexistoval. A ani to nebyla jen otázka vlastenectví ale prosté touhy přežít.

19.06.2014 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Myslím, že tato kniha se tak trochu vyjadřuje i k dnešku. Četla se mi hezky, ale k Čapkovi musí člověk dozrát. Ještě před třemi lety bych tuto knihu asi nedočetl.

18.06.2014 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Putování za pravdami života. První dílo od Coeliho, co jsem četl a velmi mě překvapilo a naladilo. Skutečně inspirující čtení.

15.06.2014 5 z 5

Příběhy o úkladech a intrikách Příběhy o úkladech a intrikách Jan Alenský (p)

Po výborných knihách jako Dýka s hadem nebo Adventní kletba přejít k prvotinám nebyl asi nejlepší nápad. Většina příběhů si je hodně podobných. Přesto kniha nenudí a člověk si těch asi 90 stránek vychutná jako každou jinou Vondruškovu knihu. Za mě 4 hvězdičky kvůli stále se opakujícímu se konceptu povídek. :)

03.06.2014 4 z 5

Konec říše Hohenzollernů Konec říše Hohenzollernů Petr Prokš

Příliš neholduji dějinám 20. století. Přesto musím uznat nepochybnou čtivost knihy a zakomponování pramenů do textu, často však velmi násilně a strojově. Proto jen 3 hvězdy.

13.05.2014 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Od knihy jsem čekal více, Eco je výborný spisovatel, ale tohle mě příliš nenadchlo.

30.04.2014 3 z 5

Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století). I., Dům a jeho lidé Richard van Dülmen

Existuje mnoho představ o životě člověka v raném novověku. Ačkoliv je pravda, že až do 19. století byla vysoká úmrtnost, neznamená to, že to byla bezcitná doba. Na mnoha zajímavých pramenech ukazuje světově známý historik život člověka a domu ve zcela jiném světle než je běžné. Nebyli to hlupáci, co jen pracovali a rodili děti. Je zde i mnoho festivit, zvyklostí, tradic, pak především symbolů mluvících až do naší doby.
První díl tohoto ,,argáče" na mě zapůsobil velmi pozitivně a všem ho vřele doporučuji.

21.04.2014 5 z 5

Vesnice „kanibalů“ Vesnice „kanibalů“ Alain Corbin

Kniha patří do stále populárnější historické řady od vydavatelství Argo. Zatímco se většina knih z této řady věnuje období středověku nebo raného novověku, je Vesnice ,,kanibalů" jednou z vlaštovek věnujících se pozdnímu novověku, 19. století.
Francouzský historik Alain Corbin podává zajímavý výklad regionální historie v kraji Dordogne v období různých revolucí. Nebyl to jen srpen 1870, ale celá řada lidových povstání od 30. let. Do dnes žijí ve vesnici potomci lidí, jenž upálili ,,prušáka" za křiku ,,ať žije republika". A tím je právě kniha výrazná od ostatních - popisuje v pohledu dějin nedávnou historii s určitým středověkým nádechem tajemna a téměř nadpřirozena. K tomu všemu připočítejme francouzskou školu a máme zde historické dílo moderních rozměrů s přijatelným stránkovým rozsahem.
K pochopení popisované situace je nutná alespoň elementární znalost francouzských dějin. Ty jsou v knize lehce naznačeny, přesto je lepší si k tématu předem něco zjistit.

14.04.2014 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Má první kniha od autora severské krimi série. Zřejmě jsem měl začít od prvního dílu série. Musím to dohnat. Každopádně otevřenost, se kterou autor popisuje jednotlivé události je mrazivá. Ať už jde o vraždy nebo o milostné chvíle. Knihu jsem nemohl a nemohl odložit a zkrátka jí přečíst. Avšak je pravda, že občas je natahování zřetelné - ale mě to nevadí, rád čtu. :) Doporučuji!

28.03.2014 5 z 5

Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Kryštof Kolumbus – poslední z Templářů Ruggero Marino

Jako všichni komentující předemnou si i já myslím, že je to kniha nevalné úrovně. Autor se dle mého těšil, že v době Andělů a démonů nebo Šifry mistra Leonarda, se dokáže proslavit záhadami o templářích. Neříkám, že to byla škoda peněz ale je to dobré ponaučení pro budoucnost. :) Určitě dobré pro milovníky záhad a tajemna. Historie ale jde stranou.

26.03.2014 1 z 5

Českoslovenští legionáři (1914–1920) Českoslovenští legionáři (1914–1920) Karel Pichlík

Kniha, která se zabývá vznikem československých legií. Není omezena ani prostorem ani časem. Nejpřínosnější je v širokém využití pamětí vojáků, ale i oficiálních hlášení. Velmi dobré je na knize vymezení období. Zahrnuje nejen boje v cizině, ale i domácí konflikty s Polskem a Maďarskem, na které se velmi často zapomíná.
Osobně si myslím, že by v knize mohla být kapitola, která obsahuje přepsané nejdůležitější dokumenty. Například hlášení o bitvě u Zborova, nebo projev Štefánika při předávání praporu v Římě. To by možná knihu posunulo ještě dále.
Celkově shrnuto - jedná se o čtivou knihu, jenž ale obsahuje mnoho jmen bez dalšího rejstříku. Ten zřejmě schází nejvíce. I tak ale určitě doporučuji pro hlubší průnik do problematiky legionářských vojsk v cizině. Patří mezi moderní literaturu, i když si občas neodpustí určitou glorifikaci legií, která si to ale bezesporu určitou měrou zaslouží.

23.03.2014 5 z 5

Hitlerovo Německo Hitlerovo Německo Matthew Hughes

Ačkoliv toho bylo napsáno mnoho, je umění přinést stručné informace, které ale dokáží zasvětit do dané problematiky. Bohatý obrazový doprovod, krátké ale stručné texty. Určitě doporučuji.

22.03.2014 5 z 5

Groznatův štít Groznatův štít Jiří Řípa

Kniha mi velmi připomíná mé čtení ve Štorchovkách. Knihu jsem objevil náhodou v univerzitní studovně a za 10 kč pro Ústecký útulek mi to stálo. Nelituji, je to příjemné odpočinkové čtení, které má v sobě napětí, kus historie a přitom takovou svou milou naivitu.

03.03.2014 5 z 5

Dějiny Německa 1919–1945 Dějiny Německa 1919–1945 Golo Mann

Ačkoliv je dílo sepsané po roce 1990, zdá se mi, že je velmi angažované. Významné je především tím, že jej píše pamětník všech popisovaných událostí a tak možná angažovanost v podobě ,,to nám, NĚMCŮM, udělali ONI, celá Evropa..." nebo věta ,,Německo bojovalo proti celé Evropě a nebýt USA, nebylo by poraženo" se tím omlouvá. Kniha může sloužit jako zdroj osobního náhledu na problematiku, ale zřejmě ne jako zdroj objektivních informací. Proto jen 3 hvězdičky.

02.03.2014 3 z 5

Duchcov Duchcov Jan Kilián

Město Duchcov je především díky záslužné činnosti historika Jiřího Wolfa historicky živé. Knihu, kterou zmíněný historik sepsal s kolektivem autorů zvučných jmen regionálních i nadregionálních historiků, jsem otevíral s nadějí. Mé napětí se vyplatilo (podobně jako necelých 500 kč). Kniha není koncipována tendenčním směrem - Hrabišín - Casanova - Viadukt, ale plynule přechází z období do období, vzájemně se doplňuje. Značí to i výjimečnou spolupráci historiků, na které je poznat jejich společný zápal pro věc. V mé knihovně stojí na čestném místě Ústeckých regionálních dějin.

02.03.2014 5 z 5

Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Bezectní lidé: O katech, děvkách a mlynářích Richard van Dülmen

Kniha poskytuje zcela jiný - téměř revoluční - pohled na společnost raného novověku. Určitě každému doporučuji! 89 stran zajímavých informací a pokud se někdo historii nevěnuje, může to být pro něj zajímavá lekce. :)

28.02.2014 5 z 5