richard7959 richard7959 komentáře u knih

Výborná kniha, která předkládá spoustu zajímavých (nebudu spoilerovat) informací a domněnek.

06.01.2019 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Pro mě hned po Osvícení nejděsivější Kingovo dílo.

06.01.2019 5 z 5

Český sen Český sen Tomio Okamura

Tomio Okamura ještě před vstupem do vysoké politiky. Kdo by se o něm chtěl něco bližšího dozvědět, tak tahle kniha je pro tyto účely jako stvořená.

06.01.2019 4 z 5

Umění přímé demokracie: kam dál, Česko? Umění přímé demokracie: kam dál, Česko? Tomio Okamura

Taková populistická (v dobrém slova smyslu) kniha plná zajímavých nápadů, ale nějak mi uniklo, jak je chce pan autor aplikovat v praxi. A vzhledem k jeho politickému působení pochybuji, že to vůbec kdy věděl.

06.01.2019 1 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Hrozně se mi líbí Dickensův styl psaní. Ono se to vlastně čte dobře, ale nečekejte od toho žádný horor. Je to stejně zavádějící, jako že tato kniha je nějaký soubor povídek (jde spíš o jednotlivá vyprávění postav hlavní příběhové linie).

06.01.2019 3 z 5

Démonické pasti Démonické pasti Otomar Dvořák

Teprve až s odstupem času jsem tuhle knihu ocenil.

06.01.2019 3 z 5

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Rozhodně nic originálního, ale pro duchařské příběhy z viktoriánské Anglie mám slabost, takže absence originality mě nijak nevadila. Velmi čtivé dílo. Po zdlouhavém úvodu se kniha čte jako báseň.

02.01.2019 3 z 5

Noc oživlých mrtvol Noc oživlých mrtvol * antologie

Nutno podotknout, že se kniha skládá z povídek asi 19 autorů a každý z nich má svůj osobitý styl. Knihu ještě nemám dočtenou celou, ale zatím převažují dobré povídky (Sue, Rychlovka, Pokojná zem, John Doe, Vesmírný rozklad, Křivý zub) nad těmi špatnými (Zatáčka mrtvého muže, Rána z milosti, Poslední a nejlepší den Jimmyho Jaye Baxtera)...

02.01.2019 4 z 5

Drákula Nesmrtelný Drákula Nesmrtelný Dacre Stoker

Tohle mi spíš připadalo jako parodie...

30.11.2018 1 z 5

Dracula: Světlo a stín Řádu draka Dracula: Světlo a stín Řádu draka Brian Storker (p)

Další volné pokračování románu od Brama Stokera. Určitě lepší, než Dracula Undead. Hodně se mi v této knize líbí prolínání historických faktů s fikcí, ale kvalita díla místy výrazně pokulhává.

30.11.2018 2 z 5

Noc až navěky Noc až navěky Guillermo del Toro

Jednička byla velmi originální a klinicky hmatatelná. Dvojka už malinko zabrousila do mýtů, ale opravdu jen okrajově a konec byl excelentní a depresivní. Třetí díl se od prvního velice liší a to obratem o 180 stupňů, kdy hmatatelnost vyprchává a přichází mýty a transcendentno (chápu, že hodně lidem se právě tento až náboženský obrat nelíbil, ale já jsem ho s klidem přijal). Určitě nejslabší díl ze všech, konec knihy velice uspěchaný, ale podle mě důstojné zakončení.

27.09.2018 3 z 5

O této záhadě jsem už ledacos četl na internetu, přesto jsem se z knihy dozvěděl několik zajímavých informací, které mi unikly. Je pravda, že kdyby autor v poznámkách nepopisoval každé cizí slovíčko či pojem na několik stran, což mě osobně přišlo velmi nezajímavé (jakoby prostě pár vysvětlujících vět nestačilo), působila by kniha uceleněji a měla o několik desítek stran méně. Vcelku se však jedná o velmi povedené dílo, ze kterého samozřejmě ohledně záhady této expedice nebudete moudřejší (to asi už nikdy nikdo), ale které dokáže dobře pocuchat člověku nervy.

09.01.2018 4 z 5

Hadí zámek Hadí zámek Bram Stoker

Tohle opravdu napsal rok po vynikajícím románu Dracula? To už musel být opravdu na dně.

12.09.2017 1 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Rozhodně uvěřitelnější, než "hollywoodský" bestseller Útěk z tábora 14

22.08.2017 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Upřímně nevím, co si o tom myslet. O KLDR se toho ví tak málo a teď je tu takřka neuvěřitelná výpověď kluka, který se narodil v táboře, kde vládla krutost. Člověk by řekl, že takové dítě vychované krutostí nebude v takovém prostředí nakonec psychicky trpět a bude se bát všeho, co je za plotem tábora. Jednoho dne se rozhodne uprchnout přes elektrický plot a shodou okolností se mu to podaří "jen" s popáleninami. I když v knize popisuje tu okolnost, která mu dopomohla utéct, pochybuji, že by ho to neusmažilo také. Takže buď je to opravdu heroický příběh o útěku z pekla a síle přežití nebo hezký hollywoodská historka na tvorbu fantastického příběhu, který bude vydělávat těžký prachy. Pravdu se asi nikdy nedozvíme. Četlo se to ale dobře.

22.08.2017 3 z 5

Antropologie náboženství Antropologie náboženství Fiona Bowie

Gender, gender, gender everywhere.

25.06.2017 odpad!

Eschatologie v díle Jana Husa Eschatologie v díle Jana Husa Lucie Mazalová

Nestranné a verifikovatelné. Konečně dílo, které se věnuje tématu Jana Husa bez zatížení nějaké ideologie.

24.04.2017 5 z 5

Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jan Hus v představách šesti staletí a ve skutečnosti Jaroslav Václav Polc

Vlastně ani nevím, co si o tom myslet. Věty typu: "nikdo Husovi nedokázal učení o remanenci, ale pořád kolem tohoto tématu chodil" jsou opravdu velmi "nestranné". Je to stejně zapeklité, jako predestinace u Husa, která v jeho kázáních a dílech není explicitně vysvětlená, tudíž nikdo nemůže s jistotou říci, jak to vlastně Hus myslel s remanencí a predestinací. Autor se hodně zaobírá Husem, ale když píše, že Hus byl realista a čerpal z Viklefa, je to pohoršeníhodné a jakmile se dostane k tomu, že Hus kázal proti špatnostem v církvi, tak od toho okamžitě uteče (protože přiznat vlastní chyby je asi složité). Jako katolík a člen církve se nemůžu ubránit dojmu, že má toto dílo v nekonkrétních otázkách Husova kázání přinést jakési konkrétní poznatky, hrající v důsledku pro katolickou církev samotnou. Nestranné dílo to není určitě.

24.04.2017 3 z 5

Kdo kde straší Kdo kde straší Jitka Škápíková

Z knihy se nedozvíte, kde kdo straší... dozvíte se jen krátký úvod k danému místu, dvě až tři pověsti a konec...

22.07.2016 2 z 5

Staroměstská poprava českých pánů a měšťanů Staroměstská poprava českých pánů a měšťanů Vladimír Liška

Parádní kniha. Naopak od uživatele tandula kvituji, že autor popisuje z 80 %, co předcházelo popravě, tedy poměry v Koruně české a jinde v Evropě. Autor defacto odvypráví příběh, který započal 30 letou válku. Je jasné, že 250 stran knihy nebude popisovat, jak někoho popravují. Jinak naprosto nestranná kniha plná faktů, který by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného milovníka české historie.

14.07.2016 5 z 5