renefer renefer komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Něco jako Egypťan Sinuhet v japonské verzi. I když je to předlouhé, bavilo mě to. Člověk se i trochu naučil japonsky, ale japonskou náturu, aspoň tu 17. století, nikdy nepochopím.

28.04.2023 5 z 5

Událost Událost Jaroslav Boček

Ze začátku jsem se opravdu bavila. Určitě 5*. Rekreační chata se sedmi obyvateli odříznutá neproniknutelnou stěnou od ostatního světa. Bylo zajímavé číst různé dohady armádních specialistů, co to vlastně způsobilo. Po týdnu stěna zmizí a armáda se vypraví zachránit rekreanty. Těm ale někdo dokonale vyčistil paměť, takže si ani nevšimli, že byli týden mimo. Jsou převezeni na psychiatrii, aby se jim lékaři pokusili dostat z mozku, co se tam vlastně dělo.
A tady příběh ztrácí grády (-1*). Jednotliví rekreanti popisují celé své životy, malují obrázky, hrají psychologické hry a tak nějak z toho vyprchává to napětí.
Finále je otázka jedné dvoustránkové kapitoly, kde se vlastně nic nedozvíme (-1*), takže celý příběh zůstává neuzavřený....

13.04.2023 3 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Obdivuji Vančuru, má úžasný květnatý jazyk, skrytou ironii i vtip. A nepřišlo to s věkem, už na základní škole jsem byla nadšená z jeho Markéty Lazarové a Rozmarné léto je ještě o stupínek výš.
"Plovárna a má číška jsou prázdny."

11.04.2023 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Opravdu netuším, kdo určuje, co je klasické dílo a má se o něm učit ve škole. Film jsem viděla a byl zajímavý. Kniha je děs, číst o strašlivém týrání zvířat bez jakékoliv citové angažovanosti v jejím popisu, hlavní postava je duševně postižený chlapec, kterého je mi vlastně líto, ale ani jeho konec nevyvolává nějaké citové pohnutí. Celé dílo je takové celé odosobněné, asi jako dívat se krvák v kině a přitom nic necítit.

11.04.2023 2 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Tuhle spisovatelku jsem neznala a taky už nejsem cílovka a vlastně ani nevím, jak se tahle kniha dostala ke mně do knihovny. Ale po přečtení jsem nemohla dát jinak než plný počet a určitě zkusím i další knihy od ní.

09.04.2023 5 z 5

Temná hlídka Temná hlídka Clive Cussler

Tak jedeme, teda vlastně plavíme se, dál. Opět několikanásobná zápletka, tentokrát ale celkem rychle vyřešená, nebylo tam tolik komplikací jako v předchozích dílech a pokud byly, tak byly rychle vyřešeny. Číst tyhle knihy je jako sledovat akční film.

05.04.2023 4 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Paráda, smrt hrůzou na seanci v prokletém domě Hadleyových, co lepšího si přát? Snad jen aby Gamache přestal dostávat kapky od kolegů...

27.03.2023 5 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Chtěla jsem si přečíst nějakou historickou krimi z Brna. Detektivní zápletka tady není nijak zajímavá, autorka spíš popisuje prostředí města a postavení prostitutek ve středověku. Co mi hodně vadilo, bylo používání slova "patriciové". Patriciové mi evokují spíš prostředí italských městských států než český středověk.

22.03.2023 3 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Za mě zatím nejlepší díl série, bylo to napínavé, strašidelné a David se oproti předchozím dílům choval méně stupidně.

20.03.2023 4 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

To ne, taková romanťárna, to ani Kotlety není hodno. Souhlasím s hodnocením uživatele Bediczek, že čtení této knihy je jako hraní počítačové hry. S každou postavou máte nějakou interakci (buď boj nebo sex), máte neomezený počet životů, takže když Vás sejmou, objevíte se za chvilku o kousek dál a taky máte k dispozici pár přicmrndávačů, jen tak na okraji příběhu.

14.03.2023 3 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Krev, násilí, boj, nečekané zvraty a sex, bez kterého bych se v podání Kotlety obešla. Hora nadpřirozených bytostí včetně několika slovanských bohů, které (snad kromě Morany a Vesny) jsem ani neznala. A jeden český chasník, v podání Martina Fridricha, který jim řeže hlavy, několikrát vstane z mrtvých a skočí na všechno co se hýbe, prostě typický Kotleta.

13.03.2023 4 z 5

Krvavé koleno Krvavé koleno Laurell K. Hamilton

Já si myslím, že tohle a další díl (Smrtící tanec), jsou nejlepší díly celé série. Anitu s její reverzní logikou bych v reálu nedala ani náhodou, ale v knize to funguje a vyvažují to ostatní spoluhráči, jako Lawrence, Magnus a dokonce i Jean-Claude tady působí daleko lidštěji než Anita.

13.03.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Pohodová, příjemná detektivka z českého prostředí. Sice mě trochu mrzí ta druhá vražda, protože mi ta osoba byla sympatická a slibovala další zajímavé situace. Takhle ji autorka odpálila hned v prvním díle.

06.03.2023 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Tak ani další díl mě moc nenadchnul, i když byl o trochu lepší než ten předcházející. Autor se snažil vykreslit mrazivou atmosféru lesa v Údolí mrtvých, ale nebylo to to pravé ořechové. Možná mi to trochu kazí to, že jsem knihu opět poslouchala v audio verzi a jak píši přede mnou, p. Bareš není moc vhodný interpret pro tento typ literatury. Při opakovaném oslovování v knize jsme měla pocit že jsem opět ve škole a mám jít k tabuli, jeho "Dej - vi - dee" bylo opravdu příšerné. Ale celkově to bylo překombinované, David zase páchal kraviny, nemůžu moc prozrazovat, ale spoustu problémů si zavařil sám.

06.03.2023 3 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

(SPOILER) Opravdu nechápu vysoké hodnocení. David je totální kretén, s prominutím, vyhrožují mu smrtí a on si ani nezamkne vchodové dveře? Od podezřelého zjistí, kde má hledat hnízdo zlosynů a najede si tam v plné parádě aniž by řešil, že se to přece dávno už museli dozvědět. V každé kritické situaci pustí zbraň a začne škemrat. Opravdu netuším, kdo je cílová skupina pro tento typ knih, já to nejsem, strašně jsem se u toho rozčilovala a kdyby bylo po mém, jako prvního bych odpráskla Davida.

02.03.2023 2 z 5

Temný mlýn Temný mlýn Pierre Asier

Román má zajímavý formát. Začínalo to celkem slibně. Dívka ze sirotčince zdědí starý mlýn po někom, kdo má být její příbuzný. Tím vlastně zjistí, že pochází ze šlechtické rodiny. Mlýn na spadnutí, holka bez peněz, co s tím? A pak se vracíme zpátky v čase k jejímu zrození. Pořád dokola, jenom pokaždé pohledem jiného účastníka příběhu. A každý k tomu příběhu přidá něco svého. Takže nakonec dostanete ucelený příběh, který už vás vlastně nezajímá, protože se nikam neposouvá.

24.02.2023 2 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

První díl se mi líbil víc, tenhle je takový smutnější, ale o nic méně napínavý. Nedoporučuji číst, pokud držíte dietu, při popisu lahůdek v bistru u Gabiho a Olivera dostávám pravidelně hlad. Nejvíc mě baví hlášky Ruth, ta se autorce opravdu povedla.

21.02.2023 4 z 5

Lovci švábů Lovci švábů Matěj Dadák

Poslouchala jsem jako audio načtené autorem a zaujalo mě to. I když je pouze nastíněné, co se vlastně stalo v tomto post-apo světě. V popředí příběhu je vztah Terezy a Edy.

14.02.2023 4 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Zajímavá detektivka ve stylu Erbena s prvky sci-fi. Větší část je psaná formou dokumentů z výslechu, ale ani to knize neubírá na čtivosti.

14.02.2023 4 z 5

Kavárna šílenců Kavárna šílenců Laurell K. Hamilton

Já mám Anitu ráda. Sice občas řeší hrozný blbosti, jako co kdo řekl nebo jak se zatvářil, ale nezabíjí tím polovinu knihy, jako v pokračování této série. Tady to zatím šlape, Anita snad ani nespí, jak jde z akce do akce a detektivní linka je taky dobrá, protože - kdo by to do toho cukrouše řekl? :)

07.02.2023 5 z 5