Renava Renava komentáře u knih

Arthur & George Arthur & George Julian Barnes

Kvalitný kúsok. Pol na pol realita a fikcia. Dva paralelne existujúce osudy hlavných postáv - slávneho spisovateľa A.C.Doyla (otca Sherlocka Holmesa) a mladého právnika Georga Edaljiho, neprávom odsúdeného za zločiny na týraní zvierat sú prepojené momentom, keď sa ctihodný sir Arthur podujme očistiť meno odsúdeného právnika a verejne skritizovať tento justičný omyl, založený na predsudkoch voči ľuďom ako on - odlišných pôvodom, morálnymi zásadami a cirkveným presvedčením. Na mňa osobne ani tak nezapôsobil samotný príbeh, zločin, dej (kto čaká detektívku v štýle Sherlocka Holmesa, nedočká sa...), ako skôr vykreslenie charakterov a pocitov hlavných hrdinov v ich nejednoduchých životných situáciách. Toto bolo zvládnuté naozaj dokonale.

02.02.2012 4 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Moja najobľúbenejšia kniha od Betty MacDonald a sčasu na čas sa k nej vraciam. Vlastnú skúsenosť s tuberkulózou, prostredie v ktorom sa liečila a pacientky okolo seba opísala s takou iróniou a dávkou humoru, že je to až nepochopiteľné.. O to skôr, že človek si uvedomuje, že perspektíva vtedajšej liečby tejto choroby veľmi optimistická nebola - v podstate, ten kto prežil, mal veľké šťastie... Paradoxne, napriek tomu, že téma, okolo ktorej sa všetko krúti príliš veselá nie je, pri žiadnej jej knihe som sa toľko nepobavila.... Rozhodne odporúčam, myslím, že táto kniha nikoho neslame, práve neopak!

27.01.2012 5 z 5

Sunset Park Sunset Park Paul Auster

Nemám s čím porovnávať (toto bola moja prvá kniha od P.Austera), napriek tomu na mňa silne zapôsobila. Mám rada tento typ literatúry, keď je príbeh rozvitý z pohľadu viacerých postáv a vytvára tak spleť, ktorá sa postupne zauzľuje a na konci zaujímavo rozpletá, ako v tomto prípade. Všetky hlavné postavy spoločne žijúce v ilegalite v jednom opustenom dome v brooklynskej štvrti Sunset park majú pohnuté osudy, každý ukrýva nejaké tajomstvo a je fakt, že pôsobia dosť bezútešne až depresívne, no vyvíjajú sa spôsobom, ktorý bol pre mňa sympatický a aj prekvapivý. Navyše celý príbeh sa číta jedným dychom. 4 hviezdičky sú určite málo, 5 možno veľa, dala by som 4,5.

Musím ešte dodať, že sa mi strašne páčila charakteristika jedného z hlavných hrdinov Millesa Hellera milujúceho knihy (a ktorá ma svojim spôsobom podstatne vystihuje), takže ju jednoducho MUSÍM dať:
„.... popri najzákladnejších veciach si ako jediný luxus dovolí kupovanie kníh.... lenže v konečnom dôsledku knihy nie sú luxus, ale nevyhnutnosť a čítanie je závislosť, ktorej sa netúži zbaviť“.

25.01.2012 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Ďakujem za inšpiratívne referencie na tejto stránke, bez ktorých by som o tomto spisovateľovi asi netušila (A Ježiškovi za to, že mi knihu priniesol.. :-))
K samotnej knihe by som dodala len toľko (ostatné tu bolo povedané), že "VĚC Z LEDU" mi neprišla ako žiadny extra brutálny hororový prvok, aj keď sa o to autor zrejme snažl, skôr som to vnímala ako zaujímavý moment, ktorým ešte viac zdramatizoval nezávideniahodnú situáciu expedície a zvýšil pútavosť deja. Skutočne hororové bolo práve počínanie konkrétnych záporných postáv z expedície a nečakané dejové zvraty. Osobne sa mi záver nepáčil.... a to vidím ako jediné negatívum knihy, samozrejme je to vec názoru a napriek tomu si myslím, že 5hviezd je na mieste.

23.01.2012 5 z 5

Jeden deň Jeden deň David Nicholls

Na základe skúseností s knihami či filmami s pompéznou reklamou v poslednej dobe pristupujem k takýmto titulom veľmi ostražito, keďže nafúknutá bublina často praská a zostáva po nej len sklamanie z nenaplnených očakávaní. Ale v tomto prípade som bola milo prekvapená. Čakala som predvídateľný dej a niečo v štýle sladkého príbehu, ale našťastie som sa nedočkala :-) Pre mňa - veľmi príjemná víkendová oddychovka.

23.01.2012 4 z 5

Veľký dom Veľký dom Nicole Krauss

Aby som knihu pochopila a overila si niektoré momenty z jednotlivých príbehov, musela som si knihu prečítať hneď dvakrát (napriek tomu si nie som celkom istá, či sa mi to úplne podarilo..). Tým však rozhodne nechcem povedať, že dôvodom je, že je kniha zlá. Naopak, je to literárna lahôdka a rada si ju prečítam aj tretí krát :-)) Tak ako v Dejinách lásky, aj v tomto dielku sa Nicole Krauss silne zahráva s fantáziou čitateľa, v prípade Veľkého domu by som povedala že podstatne viac... Neskutočne vyzreto napísané, zaujímavé a nevšedné - kto má rád netuctové príbehy s podtónom magickosti, príde si na svoje. Ale osobne musím povedať, že Dejiny lásky sa mi páčili o malilinký kúsok viac (ale naozaj len o maličký).

09.01.2012 5 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Milé, vtipné, šteklivé a veľmi čitatateľné poviedky s pointou premyslenou do dokonalosti. Všetky do jednej boli skvelé, ale tá prvá (Host do domu) v mojom poňatí zostala neprekonaná !

30.12.2011 5 z 5

Medzi levmi Medzi levmi Ken Follett

Toto je druhá kniha, ktorú som doteraz čítala na tému okupácie Afganistanu Rusmi, prvá bola Tisíc žiarivých sĺnk od Hosseiniho (a tú doteraz u mňa nič neprekonalo), napriek tomu - naozaj výborné čítanie, ktoré má spád, nechýba politická zápletka, trochu romantiky (či skôr erotiky) a "drive", ako všetko od Folletta.

29.12.2011 5 z 5

Domov na konci sveta Domov na konci sveta Michael Cunningham

Jedna žena, ktorá miluje dvoch mužov, dvaja muži, ktorí milujú jednu ženu a jeden druhého navzájom, do toho jedno dieťa - pričom všetci spolu tvoria atypický model rodiny. Originálna spleť vzťahov, pocitov, osudov... Výborne napísané - Cunningham má niečo do seba!

20.12.2011 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Kým som si neprečítala Smäd po živote, žila som prakticky v nevedomosti a netušila som, aký príšerne ťažký osud tento slávny maliar mal, ako celý život živoril a neochvejne sa snažil o niečo, čo za jeho života nikto neocenil... Uznanie sa mu dostalo až ďaleko ďaleko po jeho smrti. Smutné, tragické a krásne. Aj keď to nie je najľahšie čítanie, táto kniha je z tých, ktoré človeka niekam posunú a v každom prípade vnútorne obohatia.

19.12.2011 5 z 5

Rovnako iný ako ja Rovnako iný ako ja Ron Hall

Zasa raz jedna z kníh, kde obrovská sprievodná reklama ďaleko prevyšuje kvalitu samotného titulu. Samozrejme, príbeh vo mne vyvolal v určitej fáze deja ľútosť a emócie a neverím, že by sa našiel niekto, koho by aspoň trochu nerozcítil. No napriek tomu, väčšina stránok na mňa pôsobila nezáživne, viac ako do polovice som čakala, "o čom to vlastne chce byť" a po zvyšok čítania som mala pocit, že autor hrá výlučne na emócie čitateľa - a to mi prišlo tak trochu nefér, tento ťah na mňa neplatí. Výpovedná hodnota podľa mňa celkovo dosť slabá.

19.12.2011 2 z 5

Červený smäd Červený smäd George R. R. Martin

Opäť "otrepaní" upíri, ale tentokrát v celkom inteligentom podaní. V podstate tu romantika úplne absentuje (Twilight to rozhodne nie je).Plavba parníkom sa skúsenému lodníkovi Abnerovi Marshovi úplne vymkne z rúk a zažije niečo, čo sa úplne líši od jeho pôvodných zámerov. Koniec koncov, tento pán asi ešte nenapísal zlú knihu, ani pokiaľ ide o upírsku tematiku.

17.12.2011 4 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

V časoch môjho dospievania som túto knihu prečítala nespočetne veľa krát. Určite preto, že som s hlavnými hrdinami v tom období zdieľala rovnaké problémy - krásy a záludnosti prvej lásky. Aj keď 5 hviezdičiek z pohľadu kvality literatúry je otáznych, jednoducho ich MUSÍM prideliť za faktor "WAW", ktorý som vnímala z príbehu v období čítania.. A preto má výsostné miesto v mojej knižnici :-)

16.12.2011 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Čierny humor, bizarné príhody, Saturnin so svojou chladnou hlavou a pohotovým riešením v každej situácii = (rovná sa) pár príjemných večerov strávených v spoločnosti tejto starej dobrej klasiky. Teta Kateřina so svojimi porekadlami a neochvejnou starostlivosťou o zdravie dedečka proste nemá chybu :-)

15.12.2011 5 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Vyslovene náladovka. Názov síce môže evokovať romantický ženský román, ale vôbec to nie je tak. Reálny príbeh dvoch manželov (do ktorého je autorka ako hlavný aktér priamo zainteresovaná), ktorých láska k Taliansku (a zvlášť k Toskánsku) priviedla na bláznivú myšlienku kúpiť si v tomto kúzelnom prostredí letný dom - starú, polorozpadnutú usadlosť a postupne ju zrekonštruovať. Nejde o román v pravom zmysle slova, s jasnou dejovou líniou, ale o veľmi príjemné rozprávanie, krok za krokom dokumentujúce peripetie s prerábkou starej vily a s "adaptáciou" v tomto kraji, komplikácie, úsmevné situácie, všetko zasadené do miestneho koloritu. Frances Meyesová veľmi milou a podmanivou formou do deja zakomponováva svoju lásku k talianskemu kraju, tradíciám, jedlu, spôsobu života a to tak presvedčivo, že človek má pocit, akoby sa vďaka autorke dokázal premiestniť v čase a priestore, "prevtelil sa" do jej kože, zdieľal spolu s ňou všetko príjemné (občas i menej príjemné), skrátka akoby sa na tomto čarovnom mieste sám reálne ocitol :-). Takže prudko odporúčam ako veľmi lacný výlet - bez cestovného lístka a dopravných prostriedkov! :-)
Poznámka: Kniha obsahuje i zopár domácich, originálnych receptov na talianske lahôdky, podaných z prvej ruky, ktoré rozhodne stojí za to vyskúšať! :-)
Keďže som knihu čítala na jeseň, padla mi viac ako príjemne už len tým, že do upršaných, sychravých dní vniesla kúsok leta a spomienok na moje obľúbené Taliansko.

14.12.2011 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Pridávať ďalšie pozitívne referencie je možno ako nosenie dreva do lesa, pretože povedané tu bolo všetko. Môj celkový dojem by som vystihla výrazom "smiech cez slzy", človek sa smeje a má chuť plakať zároveň... Svojská, energická, neopakovateľná postavička McMurphyho musí imponovať snáď každému, rovnako ako zrejme každého bude šokovať nečakaný záver.
No v tomto prípade prvýkrát dávam viac bodov filmu ako samotnej knižnej predlohe, ktorý naozaj stojí za to si pozrieť, najlepšie niektoľkokrát :-). Btw. skutočne si neviem predstaviť lepšieho týpka na stvárnenie hlavnej postavy, ako práve Jacka Nicholsona, ktorý bol jednoducho skvelý.

Tak ešte aspoň jeden citát McMurphyho po absolvovaní šokovej terapie, ktorý ma dostal na kolená:
"Až stadeto vypadnem, prvá ženská, čo si narazí desaťtisícwattového psychopata, starého ryšavca McMurphyho, zasvieti ako Tivoli a vysypú sa znej strieborné doláre! Nie, vôbec sa tej nabíjačky nebojím."

02.12.2011 5 z 5

Metráček: (I.-II) Metráček: (I.-II) Stanislav Rudolf

Rudolf bol môj obľúbený autor v časoch mojej puberty, vždy ma dokázal rozosmiať, niekedy rozcítiť, tento pán píše výborne a aj preto sa teraz po rokoch sčasu na čas rada vrátim k hociktorému jeho dielku, stále ma dokáže pobaviť a príjemne odreagovať. Metráček je "klasa", keď som to čítala prvý krát, tiekli mi slzy od smiechu a v záujme šírenia dobrej nálady som ju poskytovala ako "povinné čítanie" širokému okruhu svojich kamošiek i nekamošiek. Doteraz ju držím v povedomí ako veľmi podarený kúsok a spamäti si vybavujem niektoré uletené scénky či repliky.. Terapia smiechom ako vyšitá.

28.11.2011 5 z 5

Jedz, modli sa a miluj Jedz, modli sa a miluj Elizabeth Gilbert

Z môjho pohľadu - pohodovka, ktorú, priznávam, že hodnotím skôr na základe emócií.
Uletený životný príbeh autorky si určite nájde svojich sympatizantov, ku ktorým som sa tiež zaradila, pretože mi je jednak sympatický štýl, akým ho podala a tiež spôsob, ktorým vyriešila svoje osobné problémy a nezávideniahodnú situáciu. Isto to chce riadnu dávku odvahy urobiť ráznu bodku za svojou minulosťou, zrieknuť sa všetkého (vrtátane majetku), podniknúť odvážne kroky smerom k zmene životného štýlu a vydať sa do neznáma, s celým majetkom zbaleným v jednej cestovnej taške. Nesporne týmto inšpirovala mnohé ženy, ktoré sa nevedia (či boja) vymaniť zo zväzujúceho, frustrujúceho stereotypu a váhajú urobiť prvý krok k životnej zmene. Ako bonus čitateľ získa zasa trošku iný pohľad na krajiny a kultúry, ktorými sa hlavná postava prediera, s ktorými sa postupne zžíva, čerpá atmosféru a silu, čo jedno s druhým zanecháva stopy na jej postupne sa formujúcom sebavedomí a posúva ju ďalej. Happyend sa v tomto prípade akosi nechce veriť, ale isto jej ho všetci doprajeme :-)
Nenáročné, avšak príjemné, osviežujúce čítanie do nepohody.Filmovú verziu zachránila Julia Roberts, ktorá svoju úlohu, ako vždy, zvládla dokonale.

23.11.2011

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Priznávam sa, toto som nezvládla..Téma o ktorej sa píše ma síce oslovila, ale podanie sa minulo účinku.. Originálny štýl je na toľko uletený, že som to nedokázala spracovať. Alebo to bude jednoducho tým, že som na Vonneguta ešte nedozrela.

16.11.2011 3 z 5

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Keby som sa podpísala pod túto knihu, mala by som problém sa ukázať medzi ľudí.Takže svojim spôsobom autorku obdivujem :-(. Nie som prudérna, ale toto bolo na mňa príliš.

16.11.2011 odpad!