Arthur & George

Historický román z konce 19. století – vynikající obraz Británie. Arthur vyrůstá v bohaté rodině v Edinburghu, George na faře v malé vesnici. Arthur se stane lékařem, později spisovatelem, George je advokát. Arthur je známým a váženým člověkem, George nikdo nezná, je to outsider. Určité události je však svedou dohromady. V důmyslně napsaném příběhu se skrývá detektivka, románově zpracovaný životopis sira Arthura Conana Doyla, autora slavných kriminálních příběhů. Román, ve kterém ožívají události staré sto let......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/6624/big_arthur-a-george-Amk-6624.jpg 496
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Odeon

Arthur & George, 2005

Kniha Arthur & George

Isew

Netušila jsem, že v Anglii bylo možné (nevím, jak je to dnes), aby soudil člověk, který neměl právnické vzdělání. Na příběhu George se ukázalo, že tato praxe není hodná následování. Líbily se mi obě části, jak o Arthurovi, tak o Georgovi. Propojení bylo přirozené. Jen se mi přišlo, že ten konec vyšel tak trochu do ztracena.

ZuzanaK.

Tuto knihu jsem poprvé četla v originále, podruhé slyšela načtenou na ČRo2. Obě zpracování mě bavila, každé jinak, ale jedno měly společné - skvělé propojení fakt a fabulace. V tom je Barnes skoro až dokonalý.
O knize samotné, kterou vřele doporučuji k přečtení - skvělý vhled do anglické společnosti na konci 19. století. Ostatně anotace je tentokrát vše říkající.

Andrea864

Skvěle napsaná kniha. Dobře vykreslené charaktery postav, zajímavý příběh, životopis A. C. Doyla, život v Británii na konci 19. st. a vlídný humor. Příjemné čtení.

DriftBooks
27.09.2020

Jsou rasismus, nesnášenlivost, bezpráví, manipulace s fakty a lidská hloupost záležitosti sto let staré? Ne. To opravdu nejsou. Svět jede neustále a dennodenně ve stejných kolejích. Jenom se o tom nemluví a nepíše. Máme rasové kvóty do filmů. Máme korektní zpravodajství a bohužel i literaturu. Máme to i ono… Snad jen kdesi v hlubinách temného internetu lze opravdu žít v naprosté rovnosti a neomezené svobodě. Bohužel jen virtuálně. A bohužel jen zatím. Jsem přesvědčen, že i tento svět bude postupně infiltrován a buď zcela zničen, nebo alespoň omezen. Záminka se vždy najde. Terorismus. Koronavirus… A jestli si myslím, že se to někdy opravdu zlepší? Jestli opravdu dojdeme ke kýžené absolutní svobodě a vzájemnému pochopení a toleranci a k absolutní rovnosti? Možná. Spíše ne. A ta představa je smutná. Smutná stejně jako Barnesův román.

Kniha je vynikající. Nádherně napsaná. Je paradoxně i velmi vtipná. Jednotlivé příběhy – i jejich závěrečné prolnutí – jsou velmi chytře vypointované. Předsudky, strach z jiného, z cizího, z neznámého – to vše v kombinaci s nevzdělaností a za pomoci politické vychytralosti – to vše dokáže být mocnou zbraní. Strach obecně dovádí lidstvo k zoufalým činům. Strach obecně je také mocným nástrojem mocných. Ustrašení lidé se snáze manipulují. Ale abych nebyl jen pesimistou. Právě díky osobnostem, jako byl třeba Sir Arthur Conan Doyle, nebo jako je momentálně tolik dehonestovaná Greta Thumbergová, a díky dalším a dalším odvážlivcům, není ještě svět zcela zatracen a ztracen. Právě díky dobrým spisovatelům a dobře napsaným příběhům, které dokážou pohnout čímsi v lidské mysli, není zcela vše beznadějné. Temná strana je silná. Silná a mocná. Ale kdesi v hlubinách člověčenstva tiše a plaše tiká nenápadně nastražená, přesto obrovská, nálož trhaviny. Naděje…

Vierka_kikanika
19.05.2017

Napriek pozitívnym recenziám som sa do knihy nedokázala začítať. Mnohé pasáže opisujúce Arthurov život mi pripadali zdĺhavé, nudné, až nadbytočné. Možno preto, že nie som fanúšikom Sherlocka Holmesa. Naopak, dejová línia týkajúca sa Georga ma bavila oveľa viac, hoci bolo pomerne ľahko čitateľné, kam sa bude uberať.

syskas
09.04.2017

Kombinácia fikcie a faktov. Slávny spisovateľ bojuje so "systémom", ktorý obvinil a 3 roky väznil nevinného človeka. Páči sa mi, že už od detstva sledujeme ich životy, prostredie, rodiny, v ktorých vyrastali. Zaujímavé je sledovať osobný život Doyla. Kniha je do istej miery jeho životopisom.

Márinka
05.03.2016

Jako fanynka Sherlocka Holmese jsem nemohla vynechat tento "dvoj-životopisný" román. Jména Leopold Hilsner a Alfred Dreyfus a skandály s nimi spojené znám. Ale netušila jsem, že Sir Arthur pomohl jinému nespravedlivě odsouzenému očistit své jméno. Kniha obsahuje mnoho zajímavých informací o životě dvou zcela odlišných osob a hlavně náhledů na tehdejší anglickou společnost. Kvalitu příběhu však snižuje zbytečná popisnost, rozvláčnost.

Janek
08.06.2013

Možná by mi pomohlo, kdybych věděla něco více o A.C. Doylovi, kdybych znala Sherlocka Holmese. Řekla bych, že text je tentokrát zbytečně dlouhý. Přesto i tohoto Barnese opět doporučuju!