Sunset Park

Sunset Park https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95737/bmid_sunset-park-LQg-95737.jpg 4 21 4

Miles Heller je mladý človek bez ambícií, sužovaný pocitom viny za smrť nevlastného brata, už sedem rokov žijúci v dobrovoľnom exile bez kontaktu s rodinou. Zmysel života nachádza až vo vzťahu s výnimočne inteligentnou, no ešte neplnoletou Pilar Sanchezovou. Keď však hrozí, že jej rodina ich vzťah oznámi polícii, Miles je nútený ukončiť svoj exil a vrátiť sa do rodného New Yorku. Jeho domovom sa stáva opustený dom v brooklynskej štvrti Sunset Park, v ktorom sa ilegálne usadila skupinka mladých ľudí – idealistický revolucionár Bing Nathan, racionálna Alice Bergstromová a psychickými problémami trpiaca Ellen Briceová. Paul Auster rozohráva zložité a vzájomne poprepájané osudy svojich postáv s rozprávačskou vášňou, s neúprosnou odvahou, ale aj s pokorou pred „podivnosťou života“.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

Sunset Park , 2010

debreno
19.10.2022 4 z 5

Je to veľmi dobrá kniha. Jedna z "highlightov" môjho čitateľského roka. Primárnym obsahom nie je príbeh, ale ľudia. Dialógy skoro nie sú, a je to snáď prvýkrát, čo som čítal knihu, kde som si hovoril, že by ani nemuseli byť. Kto videl film Smoke, na ktorom sa Auster podieľal, určite nájde určité podobnosti, autorský štýl. Je zrejmé, čo chcel koncom autor povedať, ale dalo sa to podľa "mojich štandardov" dotiahnuť ešte o čosi viac. Vývoj postáv je neobvyklý, postavený naruby, málokedy sa to niekto odhodlá urobiť a Austerovi to výborne vyšlo. Čo sa týka "hviezdičkového" hodnotenia, 4 sú príliš málo, ale asi sa nedá dať 5. Uvidíte sami.

Lieska
20.07.2016 3 z 5

Rychle citanie... atmosfera fajn... odohravanie udalosti mi pripadalo prilis nasilne tlacene do linie, ktoru si autor vymyslel ako dejovu... dost ma to rusilo. knihe by som dopriala viac stran na lepsi a pomalsi vyvoj situacii a prepracovanejsie vystavanie typov postav.
Inak citatelne.. :) a urcite si od autora precitam nieco rozsiahlejsie..

zuzulique
18.04.2012 4 z 5

Auster patrí medzi mojich obľúbencov a v tejto knihe sa opäť ukázal ako výborný rozprávač. Umňa asi dlho bude jeho TOP Kniha ilúzií, ale Sunset park mi ju trošku pripomínal svojou atmosférou. Všetky postavy v tomto románe istým spôsobom strádajú, každá z nich je výnimočná nielen svojím osudom, ale aj vnímaním sveta, no všetkých spája spoločne prežitý čas v Sunset parku, ktorý strávili ako squateri. Postavy predstavuje autor jednotlivo, ale i cez nazeranie ostatných postáv. Ich spoločným menovateľom je Milles Heller, milovník kníh, ktoré, ako sám hovorí, sú jeho jedinou závislosťou, ktorej sa nemieni vzdať. Okrem štyroch squaterov autor sa v románe objavujú Millesovi rodičia, ktorých sa na pár rokov dobrovoľne vzdal, pretože sa nedokázal vyrovnať s minulosťou, ktorá ho prenasleduje skrz celý román. Viac prezrádzať nie je potrebné, inak by si potencionálny čitateľ pokazil chuť :-) Nechýbajú ani typické austerovské odkazy na filmy a literatúru, nájdete tu Veľkého Gatsbyho, Annu zo Zeleného domu i Rusdieho.

Renava
25.01.2012 4 z 5

Nemám s čím porovnávať (toto bola moja prvá kniha od P.Austera), napriek tomu na mňa silne zapôsobila. Mám rada tento typ literatúry, keď je príbeh rozvitý z pohľadu viacerých postáv a vytvára tak spleť, ktorá sa postupne zauzľuje a na konci zaujímavo rozpletá, ako v tomto prípade. Všetky hlavné postavy spoločne žijúce v ilegalite v jednom opustenom dome v brooklynskej štvrti Sunset park majú pohnuté osudy, každý ukrýva nejaké tajomstvo a je fakt, že pôsobia dosť bezútešne až depresívne, no vyvíjajú sa spôsobom, ktorý bol pre mňa sympatický a aj prekvapivý. Navyše celý príbeh sa číta jedným dychom. 4 hviezdičky sú určite málo, 5 možno veľa, dala by som 4,5.

Musím ešte dodať, že sa mi strašne páčila charakteristika jedného z hlavných hrdinov Millesa Hellera milujúceho knihy (a ktorá ma svojim spôsobom podstatne vystihuje), takže ju jednoducho MUSÍM dať:
„.... popri najzákladnejších veciach si ako jediný luxus dovolí kupovanie kníh.... lenže v konečnom dôsledku knihy nie sú luxus, ale nevyhnutnosť a čítanie je závislosť, ktorej sa netúži zbaviť“.