Renatka11 Renatka11 komentáře u knih

Kratší než vzdech Kratší než vzdech Anne Philipe

(SPOILER) Krásné, smutné a nezaměnitelně francouzské vyznání lásky mrtvému muži, o to smutnější, že šlo o mladého člověka a otce dvou malých dětí. Další rozměr tomu dává fakt, že šlo také o jednoho z nejslavnějších francouzských herců své doby. Úplně jsem ale nerozuměla důvodům, pro které se autorka Anne Phillip rozhodla blížící se konec manželovi zatajit. Myslím, že možnost rozloučit se je důležitá pro obě strany, a sama si teď neumím vůbec představit, že bych to svým nejbližším tajila, ani bych nechtěla, aby to oni tajili mně, jakkoliv to musí být pro všechny bolestné.

30.04.2022 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Krásný, silný, dojemný a uvěřitelný příběh o síle slov, jak těch vyřčených tak i těch, která si z různých důvodů necháváme pro sebe. Alenu Mornštajnovou obdivuju právě za její nádhernou práci se slovy a proto se také k jejím knížkám ráda vracím, jako teď k Tichým rokům.

29.04.2022 5 z 5

O matkách a dcerách O matkách a dcerách Yvonne Poncet-Bonnisol

Tuhle útlou knížku jsem měla ve své knihovně poměrně dlouho a párkrát už ji otevřela, ale až teď v rámci výzvy ji přečetla celou. Protože jsem jak dcerou, tak i matkou své dcery, zajímalo mě, co se o vztazích s mými dvěma nejbližšími ženami dozvím a co na nich můžu zlepšit. Občas jsem se v knížce nacházela, občas ztrácela, a nebylo to vždycky úplně příjemné, ale, myslím, že přínosné ano. Doporučuji k přečtení především ženám, dcerám a matkám dcer, a to jak pro lepší pochopeni sebe samých tak i nezastupitelné role mužů v těchto ženských vztazích.

26.04.2022 4 z 5

Strom života Strom života Petr Sís

Opět krásné, poučné a originální. Knížky Petra Síse jsou skvělé jak grafickým zpracováním tak zajímavým obsahem a opravdu mají duši. A přestože jsou určeny primárně dětem, jsem důkazem, že si je mohou zamilovat i dospělí.

23.04.2022 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Musím přiznat, že podle skvělých ohlasů jsem čekala mnohem víc. Přestože příběh byl celkem jasný a předvídatelný už od začátku, nepřišel mi uvěřitelný ani sám o sobě ani jeho hrdinové. Bohužel to moc nezachránil ani styl psaní, který mě spíš nebavil, a celé se mě to prakticky nedotklo. Navíc jsem měla občas problém s nelogičností textu, ať už přímo z pera autora nebo zásluhou překladatele, který stále zaměňoval slovo "klouby" za "kotníky". Za mě proto slabší 3 * a první a poslední přečtená kniha od autora.

23.04.2022 3 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

S Birthday girl jsem se poprvé setkala před pár lety ve sbírce narozeninových povídek, které Murakami nashromáždil od různých autorů, doplnil o jednu svou a vydal pod názvem Birthday Stories. Protože, pokud vím, nevyšla zatím tato sbírka v češtině, doporučuji aspoň její anglické vydání, včetně skvělé autorovy předmluvy, a po dnešním znovu přečtení Birthday girl ráda dávám mému oblíbenému autorovi i jeho krásné tajemné dívce 5*.

21.04.2022 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Sítě Petry Dvořákově mě opravdu lapily, z toho asi nejvíc prostřední Karolínin příběh. Její korespondence s otcem Ambrožem na mě působila zvláštně hřejivě a úžasně lidsky. Po Vránách za mě zatim od autorky to nejlepší.

12.04.2022 4 z 5

Šebkovu Africkou zimu jsem si užívala snad ještě víc než od něj první přečtenou Misi Afghánistán. Kromě toho, že mi přišlo, že jsem se teď dozvěděla o Afričanech o něco víc než předtím o Afgháncích, mi tentokrát Šebek svým optimismem, energií, smyslem pro humor, šikovností i odvahou připomínal Marka Watneyho z Marťana a ta podobnost mi přišla docela zábavná. :) A tak opět smekám jak před ním tak i před celým úžasným projektem Lékaři bez hranic.

08.04.2022 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Z toho, co jsem od Nesba četla, mě Lovci hlav bavili nejvíc. Svižné, napínavé i celkem uvěřitelné čtení a I filmové zpracování se v tomto případě povedlo.

04.04.2022 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nepatřím ke skalním fanouškům Jo Nesba a všeho všudy jsem od něj přečetla jen pár knížek a všechny mi trochu splývají, až na Lovce hlav, Doktora Proktora a právě Sněhuláka, kterého si pamatuju docela dobře. Četla jsem ho před několika lety v zimě a dodnes si pamatuju, jak jsem do té doby celkem nenápadné a nepočetné sněhuláky najednou viděla na každém rohu a jak jsem se jim zvlášť při večerním nebo brzkém ranním venčení psa obloukem vyhýbala. Skvělé a skvěle děsivé!

04.04.2022 5 z 5

Pilot a Malý princ Pilot a Malý princ Petr Sís

Nádherné a nádherně poetické, skoro jako Malý princ sám. Knížky Petra Síse mě dostávají svým úžasně osobitým stylem, krásnými ilustracemi a zajímavými tématy a Exupéryho Malý princ je moje nejoblíbenější knížka vůbec, takže dávám 10* a všema deseti také doporučuju.

02.04.2022 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Kromě toho, že mě moc bavil laskavý a chytrý Horníčkův humor, jsem dospěla k přesvědčení, že manžel se synem musí mě a dceru určitě také podezírat z dobře utajených houslí. ;)

02.04.2022 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Krásná milostná báseň. Klasika, která mě okouzlila nejen v dospívání, ale i teď po mnoha letech.
Navíc dnes jsem při čtení vzpomínala i na Werichovo vtipné vyprávění o Nezvalovi, který si měl od Werichů jedno vydání Manon vzít, protože sám doma žádné neměl. ;)

"...vždyť život trvá chvíli, ach, vždyť ten život milý je jeden, jen jeden, jen jeden..."

30.03.2022 5 z 5

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Knížky Petra Síse miluju a ráda je kupuju svým dětem, abych si je s nadšením přečetla i já. Posledním přírůstkem do naší knihovny byla právě Zeď, kterou jsem objevila a pořídila, když se dcera rozhodla, že bude psát seminárku o životě za socialismu. Kromě toho, že knížka dětem tuto část našich dějin skvěle přiblíží, má díky svému nádhernému grafickému zpracování i krásnému úvodu a závěru, výstižným popiskům k ilustracím a krátkým deníkovým záznamům, neopakovatelné kouzlo. Dávám 10* a stále okouzlena řadim mezi své srdcovky.

27.03.2022 5 z 5

Všetko, čo chceme povedať Všetko, čo chceme povedať David Sheff

David Sheff mě už dříve zaujal svým autobiografickým příběhem pojmenovaným právě podle skladby Johna Lennona "Beautiful boy". Proto jsem v letošní výzvě ráda sáhla po jeho další knize a asi proto jsem měla moc velká očekávání, a to nejen od něj, ale i od hvězd, jakými John a Yoko bezpochyby byli. V tomto rozhovoru mi ale přišlo, že se vše stále dokola motá kolem toho, jak je Yoko emancipovaná, kam se John díky ní posunul a že Beatles už jsou uzavřena kapitola. I komentáře k jednotlivým písním ke konci knížky mi přišly stále stejné, jen sem tam se mě nějaká poznámka dotkla víc, třeba o jejich dětství nebo vztazích s jejich dětmi. Ale věřím, že skalní fanoušci Beatles a/nebo tohoto výjimečného páru můžou být nadšeni. Co pro mě bylo zajímavé, byla četba ve slovenštině, kterou jsem si po počátečním pomalejším rozjezdu překvapivě užívala. 3,5*

23.03.2022 3 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Jan Werich

Milé, laskavé a moudré vzpomínání Jana Wericha na lidi, města a místa, která měl rád, protkané jeho typickým humorem a stylem. Při čtení jako bych ho slyšela. Skvělá byla kapitola o Nezvalovi, o cenzuře, o strážnících nebo o mladí. Teď taky vzpomínám a mám chuť si po dlouhé době opět poslechnout Čochtana nebo Osvobozené divadlo.

14.03.2022 5 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Po dlouhé době návrat k J.M. Simmelovi, konkrétně k tomuto příběhu kvůli stromu na obálce do letošní výzvy. Tohle je ale bohužel dost slabý odvar jeho nejlepších knížek, který mi atmosférou nejdřív připomínal nedávno přečtenou Vraždu v Orient-Expresu, ale pak ještě víc červenou knihovnu. Až ke konci jsem zase poznávala Simmelův rukopis. Každopádně můj celkový dojem z knížky je "neurazí, nenadchne".

27.02.2022

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Jaroslav Kmenta

Když jsem přemýšlela nad titulem pod číslem 19 do letošní výzvy, byl pro mě jasnou volbou Dálkový výslech, na který už jsem se chystala delší dobu. Ale, jak už to v databázi bývá a co mě na ní hodně bavi, dostala jsem se tak i k jiným zajímavým titulům a v případě této knížky je výzva splněna dokonce mnohonásobně, protože autorů novinářů je tu hned několik. A, ačkoliv v komentářích nemám moc ráda hlášky typu "tohle by si měl přečíst každý", v tomto případě dělám výjimku, protože si vážně myslim, že tohle by si měl přečíst každý, minimálně každý, komu není lhostejná demokracie a budoucí směrování naší země, a každý, kdo si chce zase vážit svého prezidenta
"Žádám Vás snažně, abyste nepodpořili ty, kteří Vam slibují, že všechno vyřeší za vás. Takoví lidé chtějí, abyste jen mlčeli, poslouchali a drželi krok." Václav Havel (úvodní citát této knihy)

26.02.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Milé, laskavé, něžné, vtipné a jazykově naprosto dokonalé. Krásný návrat do dětství!

22.02.2022 5 z 5

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Přestože je tahle pohádka trochu morbidnější, jako dítě jsem si ji zamilovala a měla ji spojenou s příjemným praskáním LP a jedinečným hlasem pana Högera. Při včerejším přerovnáváni knihovny jsem ji znovuobjevila a zase se nadchla nejen pro příběh samotný, ale i pro toto úžasné vydání na ručním papíře z roku 1941 po mojí babičce.

12.02.2022 5 z 5