Manon Lescaut

Hra o sedmi obrazech podle románu Abbé Prévosta. Hlavní hrdina Des Grieux se má stát knězem, ale zamiluje se do krásné Manon, kvůli níž se knězem nestane. Později se s Manon rozchází a stává se knězem, po dalším setkání s ní jí opět podléhá. Manon je nakonec vyslána do Ameriky (za trest), ale dříve, než se tam dostane, zemře na lodi Des Grieuxovi v náručí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45356/big_manon-lescaut-uqM-45356.jpg 4.31327

Kniha Manon Lescaut

marketa3815

Taky patřím k těm, co Manon milujou, přes značnou naivitu, přes všechny propasti a překážky, krásná poezie zůstává.

Oponn

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Nezval dokázal odbourat hlavní nedostatek Abbého předlohy a tou je rozvleklost. I přes formát novely byl původní příběh trochu utahaný. Nezval příběh citlivě osekal, čímž mu dodal dynamičnost, zároveň ukazuje, proč patří mezi nejlepší české básníky. Při čtení mi pomohla znalost originálu a rychlý sled, ve kterém jsem knihy četl, protože vypravěče, v dramatu absentujícího, mi nahradila má jindy nespolehlivá paměť.

Co bych Nezvalově verzi vytkl, je změněný konec, u kterého mi chyběla romantická přehnanost Manoniny smrti, kterou zmiňuji v komentáři k originálu. Postava Tiberge je zde ještě protivnější, protože Nezval nechal vyniknout až přehnané Tibergeově snaze o dosažení jeho domnělé spravedlnosti. Jestli tohle byla ta Prévostova představa o ctnostném životě, tak se nedivím, že ctnostný život nikdo nevede, společnost by ho ušlapala.

Renatka11

Krásná milostná báseň. Klasika, která mě okouzlila nejen v dospívání, ale i teď po mnoha letech.
Navíc dnes jsem při čtení vzpomínala i na Werichovo vtipné vyprávění o Nezvalovi, který si měl od Werichů jedno vydání Manon vzít, protože sám doma žádné neměl. ;)

"...vždyť život trvá chvíli, ach, vždyť ten život milý je jeden, jen jeden, jen jeden..."

missbellatrixx

Manon je můj osud, Manon je všecko, co neznal jsem dosud....

Jara.v

Poslechla jsem jako audioknihu s přímo hvězdným obsazením. Šafránková,
Preis, Hrušínský, Cupák a další. Krásné dílo. Chápu, že patří mezi klasiky.

indyka

Tak tady jsem v rozpacích a pokračuji ve svém nehvězdičkování poezie.

Básnicky je to napsané skvěle, o tom žádná. Že čeští čtenáři v protektorátu propadli tak krásně použité češtině, naprosto chápu. Místy to bylo mile vtipné a svým způsobem mě bavilo, jak se střídají patetické pasáže s těmi, co jsou "nohama na zemi". Ale jinak mě ten příběh absolutně neoslovil.

U Manon nevidím žádný přerod z nevinnosti ve vychytralost, jako sviňu jsem ji vnímala už od začátku a nepřišla jsem na to, proč by mi měla být něčím sympatická, Des Grieux je až karikaturní archetyp naivního blbečka...aspoň že Tiberge coby otevřeně homosexuální kněz předběhl v literatuře svou dobu. Občas jsem přemýšlela, zda nečtu parodii sebe sama mistrně schovanou do pěkných veršů. Ne, tohle nebude moje oblíbená kniha a samotnou mě to mrzí, když si uvědomím, jak dobře "technicky" je napsaná.

nikikostadinova

Miluju. Miluju. Miluju

Kontryhelka

Moc hezké a úchvatné dílo.