Rawen616 Rawen616 komentáře u knih

Měsíční tvář Měsíční tvář Alejandro Jodorowsky

Jeden z mála Jodových komiksů který mi až tolik nesednul. Toho bizáru, surealismu a odkazů na mystiku a duchovno bylo místy na můj vkus až moc a i když chápu co chtěl příběh sdělit, působilo to místy trochu jako když pejsek a kočička vaří dort. Na druhou stranu vyniká Měsíční tvář značnou nepředvídatelností i když tu klasické Jodovi trademarky samozřejmě rozeznatelné jsou. Co opět nezklamalo je Boucqova kresba. Nevím jak to ten bláznivý Chillan dělá, že k těm svým šíleným vizím vždy na několik let ukecá absolutní top třídu mezi umělci ale pokud sbíráte komiksy nejen kvůli příběhu ale i zpracování, tak u Jodorowského je to zkrátka instantní sázka na jistotu. Čtyři hvězdy, ale minimálně dvě jsou za kresbu.

09.01.2022 4 z 5

Zvláštní ale hrozně dobře napsané. Murakami umí opravdu dobře vyprávět. Ale zjistil jsem, že je hrozně těžké napsat o této knize cokoliv aniž by to byl spoiler. Takže jen pár postřehů - zakončení příběhu bylo takové divné na můj vkus a čekal jsem něco jiného, protože se celou dobu příběh tváří spíše mysteriozně. Vadil mi výskyt postav a vedlejších linek, které se poté v příběhu už nevyskytují a nebo zůstávají neuzavřeny. Zkrátka podivuhodná kniha. Ale Murakamiho styl a pro nás nezvyklé japonské reálie zaujaly natolik, že si od něj rád přečtu i něco dalšího.

07.01.2022 3 z 5

Velice čtivá, vyloženě polopaticky psaná přehledovka díky které se opravdu snadno zorientuje v základech geopolitiky i malé dítě. Je ale nutno si uvědomit, že jde o knihu shrnující jen ty nejzákladnější poznatky o historii a vztazích mezi různými zeměmi a o tom jaký vliv na to má jejich geografická poloha. Navíc popisuje zejména problémová místa a významnější hráče na světové mapě, nebo místa která hrozí konfliktem(či tam aktuálně konflikt probíhá). Trochu zamrzí, že kniha o geografii neobsahuje více podrobnějších map. Pro hlubší studium konkrétních zemí je tahle kniha jen takový rozcestník k odbornějším publikacím. Ale jako přehledovka a doporučená četba k dějepisu/zeměpisu třeba pro střední školy by rozhodně nebyla na škodu.

02.01.2022 4 z 5

Dílo v červené, dílo ve žluté Dílo v červené, dílo ve žluté Alejandro Jodorowsky

Strašně dlouho jsem odolával přečtení i když mám Jodorowského jinak rád. Nevim proč, nějak mě nelákala ta alternativní historie a při zběžném prolistování mě sice uchvátila neskutečně krásná kresba ale jinak to zkrátka...nelákalo. No a pak jsem to zkusil a doslova sežral na posezení oba díly a v závěru byl smutný, že jich není ještě aspoň dalších pět :-D Pecka, ale samozřejmě jako obvykle je nutno přistoupit na Jodowo tradiční hru plnou násilí, sexu, mystiky, sebepoznání atd. Já přistupuji rád.

Tento druhý díl o něco horší než první, protože otevře hrozně moc nových témat a jiná zase pro změnu hrozně rychle ukončí. Ale jako celek je to výtečný zážitek.

18.12.2021 4 z 5

Dílo v černé, dílo v bílé Dílo v černé, dílo v bílé Alejandro Jodorowsky

Strašně dlouho jsem odolával přečtení i když mám Jodorowského jinak rád. Nevim proč, nějak mě nelákala ta alternativní historie a při zběžném prolistování mě sice uchvátila neskutečně krásná kresba ale jinak to zkrátka...nelákalo. No a pak jsem to zkusil a doslova sežral na posezení oba díly a v závěru byl smutný, že jich není ještě aspoň dalších pět :-D Pecka, ale samozřejmě jako obcvykle je nutno přistoupit na Jodowo tradiční hru plnou násilí, sexu, mystiky, sebepoznání atd. Já přistupuji rád.

18.12.2021 5 z 5

Ptáčátko Ptáčátko Darcy van Poelgeest

Tak já nevím. Prvek očekávání byl v mém případě zcela přemožen prvkem zklamání. Komiks mě velmi zaujal svojí výtvarnou stylizací která mi připomněla nedávnou Wonder woman: Mrtvá země ale viděl jsem v tom i řadu prvků z Miyazakiho animáků - zejména Mononoke atd. A jelikož jsem zvyklý na komiksové šílenosti od Jodorowského které obdivuji, nečekal jsem, že nakonec budu tolik zklamaný a zmatený z opravdu podivného příběhu a fungování toho světa, který mi místy vůbec nedával smysl. Asi dvakrát se někdo z postav dokonce podiví nad tím samým co já a je mu odpovězeno stylem "to je dlouhý příběh" nebo "to ti povím jindy" . No nepoví. Nemám nic proti příběhům které nechávají si čtenáře věci domýšlet ale tady mě to spíš rušilo, protože těch otázek bylo na můj vkus až příliš a nebo jsem už zkrátka až moc zkažený a zbytečně do věcí šťourám. Rozhodně se nedá říct, že by Ptáčátko nemělo své silné momenty a nedovedlo místy překvapit(byť jsou to taková ta profláklá překvapení typu "ve skutečnosti jsem tvůj...doplňte si rodinnou příbuznost"). Vizuálně je to místy také působivé i když to asi zdaleka nesedne každému a kniha jako taková je krásný kus nábytku. Jen ta ozubená kolečka logiky, smyslu věcí a světa tohohle komiksu mi ne a ne zapadnout na správné místo.

17.12.2021 2 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Mijamoto Musaši

Kniha sice méně známá oproti kodexu Bušidó či Umění války ale i tady si mysl bojovníka přijde na své a odnese si nejednu inspirativní radu do života. A samozřejmě, jak už to u podobných filozofií bývá, i přes to, že je to určeno hlavně šermířům, využitelné to není jen pro bojovníky ale pro každého kdo má v životě nějaký ten cíl a chce se něčemu věnovat a zdokonalovat se. Podobně jako Musaši se totiž skutečným "mistrem meče" stanete ve chvíli, kdy pochopíte, že už žádný meč nepotřebujete(ostatně, on sám řadu svých slavných střetů totiž vyhrál pomocí dřevěného meče, v jednom případě dle legendy, dokonce vyřezaného z pádla a celkově to byl takový cílevědomý prevít u kterého protivníci neustále netušili, co mohou čekat :-) )

28.11.2021 4 z 5

O válce O válce Carl von Clausewitz

Ponechám bez hodnocení. Dočetl jsem totiž asi jen do třetiny a dál už jsem to opravdu nezvládal, protože jsem si uvědomoval, že mi to obrovské množství složité teorie a rozborů jen protéká hlavou. Ač jsem milovníkem vojenské historie a literatury o ní, O válce je na můj vkus až příliš analytické dílo a jeho čtení je nejmírněji řečeno, nelehké. Najdete zde několik nadčasových pouček a věcí platných za každého režimu, ale zkrátka té suché teorie a rozborů bylo prostě moc. To co mistr Sun zvládl se svým Uměním války v několika odstavečcích, rozebírá Clausewitz v 800 stránkovém špalku. Rozhodně nechci upírat tomuto dílu jeho historický význam, ale já jsem tento myšlenkový souboj s Clausewitzem prohrál. Nebo tedy spíše takticky vzdal. Zatím.

14.11.2021

Tintin v Kongu Tintin v Kongu Hergé (p)

Po všech legendách o rasismu atd. co jsem o tomhle konkrétním dílu slyšel jsem si to, jakožto milovník kontroverzí, musel přečíst:-) Fascinující, že se Tintin nakonec vypracoval na celkem sympatickou populární postavu. Protože tady tedy rozhodně sympatický není. Je to samozřejmě způsobené dobou ale i tak. Povýšený, klasický bílý lovec co střílí prakticky po všem na potkání a černoši jsou dobří leda aby nosili náklad. Děj o ničem a polovina vtipů je založená na "humorných situacích" při zabíjení exotických zvířat. To mi tedy vadilo daleko víc než onen pověstný rasismus a právě za to si nakonec vysloužil Tintin tento krásný odpad. Je to zkrátka dokument koloniální doby a dnes už působí jako z jiného světa. Dětem rozhodně nedoporučuji. Hodnocení možná dost drsné vůči legendě jakou je Tintin ale ono je to vážně o ničem a i dost mizerně nakreslené oproti pozdějším dílům.

13.11.2021 odpad!

Dějiny křížových výprav Dějiny křížových výprav Hans Eberhard Mayer

Ano, kniha je opravdu nabušená informacemi o křížových výpravách. A to je vlastně její plus a zároveň obrovské mínus. Ona je totiž doopravdy doslova nabušená. Autor na můj vkus až příliš suše chrlí jména, místa a fakta. Snaží se v této poměrně krátké knize postihnout celou historii kruciát, zejména na blízkém východě( bohužel, výpravy proti Slovanům a jiným jsou jen letmo zmíněny) a to se mu i celkem daří. Ovšem za tu cenu, že máte celou dobu pocit neuvěřitelné zhuštěnosti informací. Nepřítomnost obrazového materiálu (když nepočítam tři velmi jednoduché mapky na konci), je nepříjemná. Milovníky military historie pak zamrzí absence informací o průběhu bitev či alespoň náznak taktiky či používané výzbroje. O bitvách se dozvíme jen to, že proběhly a zvítězila buď strana A a nebo B. Několikrát za knihu jsem měl také pocit, že se najednou píše o něčem co nebylo nikde před tím uvedeno. Například při popisu vzniku řádu Templářů se najednou začne psát i o Johanitech aniž by historii jejich vzniku byla věnována byť jen věta. Zkrátka, byl jsem knihou spíše zklamaný. Rozhodně neuškodí pokud si ji zájemce o historii přečte. Jen je nutné počítat s výše zmíněnými neduhy. Téma kruciát by si zasloužilo spíše vícedílnou sérii než(beztak neúspěšnou) snahu nacpat všechno do jedné knihy o 300 stranách(100 zbývajících jsou poznámky).

05.11.2021 3 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

"Přečteno jako audiokniha" V době svého vydání to byla nejspíš kontroverzní bomba. A i dnes to vyloženě neurazí, jen už jsme výrazně otrlejší a psychologie vrahů a různě narušených jedinců již není žádné tabu či exotika. Každopádně duševní pochody hlavního "hrdiny" a jeho vztah s matkou jsou popsány velmi působivě. Autor se inspiroval skutečným případem Eda Geina ale oproti realitě se román tedy ještě hodně drží při zemi :-) Fajn kniha na jeden, dva večery a ideálně si pak pustit i klasický film od Hitchcocka.

25.10.2021 3 z 5

Volného flákanec aneb Volič mezi politiky Volného flákanec aneb Volič mezi politiky Eva Hrindová

Teď po volbách už vlastně dost zbytečná kniha. Ale jelikož jsem zvládl Hamplovo Prolomení hradeb, zajímal mě další klenot vydaný Naštvanými matkami. První krátká část knihy je záznamem rozhovoru Lubomíra Volného s autorkou. Druhou části je pak pouhý přepis jeho řečí ve sněmovně. Nebudu nijak tajit, že Volného Volný blok považuji za populistickou šílenost zacílenou na ty největší pošuky v naší společnosti. Stačí si ostatně pročíst komentáře na facebooku této strany, hnutí, spolku, sekty....nazývejme to jak chceme. Jak už to u podobných stran bývá, její vůdce samozřejmě nepůsobí jako naprostý idiot ale spíše jako vyčůránek který přesně ví na koho zacílit aby z toho měl chechtáky. Tato kniha to jen potvrzuje i když mu to nakonec nevyšlo protože vsadil opravdu na ty největí pošuky od kterých se distancují i běžní pošuci a nezískal tak dost hlasů. Jsou zde části, kdy se dá s Volným i souhlasit. Což není žádná chvála, protože názorovou shodu na něčem najdete s každým(například já sdílím odpor ke kouření s Adolfem Hitlerem) Od vcelku rozumné kritiky některých nešvárů či názorových proudů se ale tradičně plynule přejde k tomu, že vakcíny jsou koncentrovaná smrt a kdokoliv kdo se nechal očkovat umře během několika let, zmutuje, bude změněn v zombii ovládanou na dálku Sorosem atd. Já chápu, že někdo vakcínám moc nefandí, také bych byl raději kdyby to nebylo nutné. Ale proč proboha se ti lidé neobávají, že to bude mít nějaké "normální" vedlejší účinky v podobě většího výskytu alergií, vlivu na nějaký orgán apod. Ne, covid neexistuje, a automaticky je to plán jak vyhladit lidstvo. Takhle si ilumináti vyhladí nás - tedy poslušné zmanipulované obyvatelstvo a zbyde jim tu jen tlupa neočkovaných konspiračních makaků se kterou budou ti ilumináti dělat co? A nebylo by jednodušší přidat jed do piva kdybych chtěl vyhladit dejme tomu český národ? Proč to dělat tak okatě složitě přes nějaké vakcíny. A takhle bych to mohl rozvádět do nekonečna...Jedna hvězda za ty občasné záblesky rozumné řeči pana Volného. Jinak nezajímavá a naprosto zbytečná kniha. Škoda papíru. Jako rozhovor na netu by to dávalo větší smysl.

12.10.2021 1 z 5

Samurajský meč Samurajský meč Zdeněk Hurník

Malá tenká brožka která v sobě ukrývá nablýskanou čepel:-) Respektive stručný a přesto informacemi nabitý popis toho, jak takovou čepel vyrobit. Kniha je opravdu stručná ale svůj malý objem využívá na 100%. Získáte tak základní přehled o historii japonských mečů a období během kterých se postupně vyvíjeli a poté fascinující popis jejich výroby, kdy si opravdu člověk říká, jak proboha na tohle tenkrát přišli. Katany zdaleka nejsou nejlepší meče či zbraně na světě ale jsou fascinujícím spojením smrtící zbraně, uměleckého předmětu a neuvěřitelných řemeslných znalostí, schopností a perfekcionismu. Knize by rozhodně slušelo nové vydání v pevné vazbě a v dnešní době by nebyl problém ani daleko bohatší obrázkový doprovod. I tak vřele doporučuji všem zájemcům o japonské zbraně a postupy jejich výroby. Už proto, že moc knih na toto téma u nás nevyšlo.

06.10.2021 5 z 5

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Největší klasika mezi ságami. A samozřejmě také ta nejpopulárnější a nejvíce čtivá. Tedy mám na mysli její první část, kde si můžeme přečíst řadu známých i méně známých příhod severských bohů, tak jak je tehdejší autor zaznamenal(a je otázkou co si domyslel, přimyslel a co si přimysleli jiní, protože se zachovala jen v opisech). Jediné "mínus" knihy je její poslední část, která je oproti té mytologické dost nezáživná, neboť jde prakticky jen o výpis členů jednoho rodu a jejich činů, což bylo v 90% boj a dobývání. Pouze z ní můžeme vypozorovat, že velice častý způsob likvidace politických protivníků bylo jejich uzavření v domě, nejlépe po nějaké hostině kdy byli všichni opilí a následné zapálení celé budovy:-) Ideální je ale před touto knihou přečíst i poetickou starší Eddu.

22.09.2021 5 z 5

Sdílejte, než to zakážou! Sdílejte, než to zakážou! Andrej Babiš

Odpad už z principu, protože tohle není literatura ale čistokrevná propaganda/vymývárna mozků méně bystrých spoluobčanů. Uznávám, že je to o malinko promyšlenější než ta první kniha. Ta byla jen z prstu vycucanou utopií, které snad nemohl věřit nikdo kdo má mozek větší než angrešt. Tady je dokonce i jeden recept na zákusek(ano, opravdu) Bohužel vidím na koho to přesně cílí a jak to říká přesně to, co chce tahle cílovka slyšet. Žádné vysvětlení , žádné podrobnější zasvěcení do problematiky. Prostě mi dejte hlas, jsem nejlepší a nejúžasnější premiér(a vůbec se zuby nehty nesnažím udržet v politice protože jinak bych šel do vězení...) a jen jak to vyhraju tak lusknu prsty a všichni budeme lítat ve vznášedlech zadarmo a z kohoutků poteče šampaňské rychleji, než byste poslali syna na Krym...A že to sliboval už před lety a nic z toho pořád nemáte? No, za to může přece ta zlá opozice, Piráti, migranti... Teď to zase pokazil Covid ale to by v tom byl Kalousek aby to tentokrát nevyšlo. Ono vlastně to heslo Bude líp je super. Andrej neříká kdy bude líp. Jednou možná. Třeba za 100, 200 let. Vy, Andrejovi voliči, se toho rozhodně nedožijete.

18.09.2021 odpad!

Sága o Hervaře Sága o Hervaře Jan Kozák

Mezi ságami rozhodně jedna z těch čtivějších. Samozřejmě se všemi neduhy které ságy mívají. To jest časté výčty rodokmenů a z toho plynoucí zmatek v postavách a občas malý zmatek celkově díky využívání slov, veršů a přirovnání která nám jsou již dávno cizí nebo se jejich význam nedochoval. Nejlepší pasáží je rozhodně část o Hervaře, která v přestrojení za muže s vikingy nalezne hroby svých předků a ve velice působivé pasáži od nich získá i prastarý meč který pak přinese zkázu všude komu se dostane do rukou. Navzdory názvu se ale Hervaře věnuje jen malá část knihy. Zbytek je ale docela zajímavou "telenovelou" plnou bitev, podrazů, rodiných rozepří s občasným pošťouchnutím od Odina. Co musím rozhodně ocenit je zpracování celé knihy - ta totiž uvádí ságu i v originálním jazyce, na konci máme k dispozice přehledový rodokmen a také poznámky pod čarou jsou natolik bohaté a plné informací, že počtem znaků nejspíš dalece převyšují samotnou ságu:-)

07.09.2021 4 z 5

Dobyvatelé 1 a 2 Dobyvatelé 1 a 2 Sylvain Runberg

"Historie s trochou(více) fantasy" která se věnuje opomíjenému národu Skytů, Sarmatů a dalších. Je třeba přiznat, že kresba a zpracování tady přebíjí sice zábavný ale nijak složitý příběh o obraně před dobyvateli a spiknutí ve vlastních řadách. A je dost škoda, že to vyšlo jen v téhle malé edici, protože konkrétně toto dílo by si zasloužilo velký formát. Každopádně těším se na pokračování. Ta kresba je opravdu nádherná a příběh je poctivě barbarsky krutý a plný krve a odhalených ženských i mužských těl. Popravdě, více ženských ňader jsem snad v jiném komiksu neviděl. Nestěžuji si:-)

05.09.2021 4 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Nemám co vytknout. V rámci fikce velmi věrně nebo minimálně historicky velmi uvěřitelně zpracovaný Řím. Příběh který je sice nenáročný ale nemá hluchého místa a perfektně šlape a k tomu sympatické hlavní postavy. O něco bližší mi tedy byl Arminius se svou barbarsky přímočarou upřímností oproti lehce floutkovskému Falcovi:-). No a kresba je kapitola sama pro sebe. Nádherné akvarelem barvené perovky. Marini je vzácnou kombinací skvělého scénáristy a geniálního kreslíře. Nemohu se dočkat pokračování.

04.09.2021 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Namlsán řečmi o obrovsky významné a uznávané monumentální scifi jsem s mírnou nedůvěrou uchopil knížečku malého formátu o cca 200 stránkách a bohužel má nedůvěra se nemýlila. Začátek je tedy ještě skvělý. Sympatický hlavní hrdina přilétá do velmi dobře popsaného "planetoměsta" kde se potkává s matematikem předvídajícím blízký konec civilizace (který i přesně spočítal) ale má plán jak mu zčásti zabránit. Následuje jejich zatčení, konspirace...a nazdar. Tenhle super námět je jen prvních pár stran a můžete na něj v klidu zapomenout. To co následuje je úmorné skákání v čase do daleké budoucnosti od jedné nezajímavé postavy ke druhé a prakticky jen nonstop politikaření. Navíc kvůli malému rozsahu velmi zhuštěné. I když jde o scifi je to samý král, císař, kupec, vévoda a neustále se řeší dohody o tom které město či planeta se ke komu připojí a do toho všeho církev, tedy ona Nadace, tahá za nitky. Když už si konečně zapamatujete jedno jméno, pak v další kapitole následuje časový skok a nastoupí nové, povětšinou zcela nezajímavé a nesympatické, postavy. I přes ten mini-rozsah se to čte šíleně těžce a jsem opravdu rozčarován. Zejména tím, že jsem krátce před Nadací dočetl již poněkolikáté Dunu a i když je také plná politikaření a "feudálního" vesmíru, tak je o několik levelů výše a neskutečně jsem si ji užil, možná víc než poprvé. Duně totiž ten svět věříte a působí velmi propracovaně, cize, neskáče se tam v čase a drží se to okruhu několika zajímavých postav. Nadaci bohužel právě dočítám jen s obrovským sebezapřením a opravdu nechápu čím se toto dílo stalo tak uznávanou klasikou. Pravdou ovšem je, že mi Asimov moc nesedí celkově a neužil jsem si ani legendární sbírku Já, robot. Ve své době byla Nadace asi super, pár zajímavých nápadů obsahuje ale bohužel, podle mého názoru, nezestárla tak elegantně jako jiné scifi klasiky.

04.09.2021 2 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Nádhera. Dost možná to nejlepší co se dá o slovanské mytologii sehnat a číst. Velice přehledně zpracované. Autor postupuje od nejvyšších bohů k těm nejnižším. Sama kniha je jako taková velmi krátká a proto v ní ještě nalezneme dodatky v podobě záznamů rozhovorů a dalších prací profesora Gieyzstora. A i když jde o práci vydanou již na počátku 80. let , rozhodně neztratila nic ze své zajímavosti. Zájemcům o slovanskou mytologii to udělá takříkajíc pořádek v této, bohužel dnes jen ve zlomcích zachované, pozoruhodné víře která byla v historii, podobně jako ta germánská, už tolikrát zneužita. O poctivosti knihy myslím nejvíc vypovídá to, že téměr celá její třetina je seznam zdrojů a pramenů. Rozhodně si ji zařazuji do sbírky.

PS: Pokud jste takový ten vyznavač slovanství co rád mává na demonstracích ruskou vlajkou a pročítá weby o nadřazenosti bílých slovanů a jejich boji proti západním "chazarům" tak prosím pro vás tato kniha opravdu není. Obsahuje moc písmenek, cizích slov a taky kritických faktů. Tedy samé věci kterým stejně nechcete rozumnět. Všem ostatním vřele doporučuji.

07.08.2021 5 z 5