Rav3n Rav3n komentáře u knih

Síla soucítění Síla soucítění Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Jeho Svatost užívá jazyk, kterému těžko rozumím. Byť je jako duchovní vůdce nesmírně vážen a ctěn, jeho sloh je velmi složitý a těžko čitelný.
Mohu ale i předpokládat, že náročnost byla způsobena kostrbatým překladem.

12.05.2020 1 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Slabé, slabé, slabé. Bez myšlenky.

12.05.2020 odpad!

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Jako je svérázný Garp, je stejně svérázná kniha.
Veselá kniha o smutných věcech. Jedna z těch, kterým dovolíte dostat se pod kůži především otevřeností a komplexním profilem postav. Prostě je znáte, vnímáte je a žijete s nimi. A ony vás jen tak neopustí. V tom je ta největší síla knihy.

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Přijít na chuť kvantové mechanice na základě četby portrétu vědce osobou, která není nijak vědecky činná a už vůbec ne nadaná, je vskutku zvláštní. Díky této knížce mám slušnou sbírku tématických knih od astrofyziky po schrodingerovu kočku.

Duna Duna Frank Herbert

Jako má Asimov Nadaci, Clarke Rámu, King Temnou věž /atd.atd./, tak má Herbert DUNU.
Bez ní by sci-fi nebylo tím, čím dnes je a všechny světy by byly nesmírně ochuzené o nádhernou jízdu časoprostorem, o melanž, Arrakis, modlitbu proti strachu a tak vůbec.

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Českou prózu jsem po dlouhou dobu povýšeně odmítala, ale tomuto pánovi musím vyseknout poklonu za dojemný, citlivý, humorný, vícegenerační příspěvek české tvorbě.
Srozumitelně vyprávěný, humorný román o těžkých dobách dvou řadovek na Babě.

Žert Žert Milan Kundera

Jsem příliš malý intelektuál, abych porozuměla hloubce myšlenkových procesů postav. Patrně to časové usazení románu působilo tak chladně šedivě a křečovitě.
Milan Kundera je pro mne neuvěřitelně náročný autor.

12.05.2020 3 z 5

Rekvalifikační kurz Rekvalifikační kurz Ondřej Neff

Velice zábavná "mystifikační fikce".
Temná, černá groteska. Ne úplně snadná. Ale on ten Neff není obecně jednoduchý.

12.05.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

....a od té doby mám problémy s čímkoliv, co má krovky...
Šílené. Zvrhlé. Nesmírně sugestivní!

Hotel Hotel Arthur Hailey

Ač je román poněkud staršího data, neztratil nic z kouzla tehdejší doby. Možná i proto, že jsem se v podobném molochu několik let pohybovala, jsem se náramně bavila. Soubor dějových linií a lidských dramat v jednom hotelovém kolosu ale pobaví jistě i ty, kteří nejsou od válu.

Zpěv vzdálené Země Zpěv vzdálené Země Arthur Charles Clarke

Četla jsem ji dobře před patnácti lety a naprosto přesně si pamatuji ten hluboký zármutek při opouštění hroutící se Sluneční soustavy.
Velmi silný příběh a jedna z nejzásadnějších knih o destrukci naší soustavy. Další dějová linie je velmi zajímavá svou vlastní mytologií a společenským uspořádáním.
Byť zde není v červených číslech, pro mne má hodnotu tisíce hvězd.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Dlouho, ale skutečně dlouho jsem ji odkládala. A nepřikládám jí žádnou zásadní důležitost v autorově tvorbě. Nadhodnocená, upocená novelka. Mistr toho umí mnohem víc a lépe.

11.05.2020 2 z 5

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Tisícistránkový špalík rozborů psychotických myslí ve mě zanechal prostou otázku: Co to sakra bylo? Nemohu, než použít výraz ambivalentní dojem, jako sinusoida toho druhu, která vykazuje měření nálad bipolárního jedince. Nárazové vlny apatie se střídají s přívaly akce. Posttraumatický šok vyvolaný psychedelickou Písní Kálí se nedostavil. Zůstala jen ta otázka...
Vítejte v hlavě Dana Simmonse.

11.05.2020 3 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Po dočtení rozsáhlých Hladových her sloh pana Vašíčka v této útlé knížce kvituji s povděkem. Nezaznamenala jsem jedinou, byť krátkou větu, navíc. Přesný, věcný. Příjemné čtení na jeden až dva večery, určené žroutům mystérií a konspirací.

11.05.2020 4 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Tak tohle prosím pěkně ano! Příběh nevyvolává úsměv na tváři, ani třepotající se motýlky kolem pupku, ale nakrčený nos, tuho kolem žaludku a podivně neznámou úzkost z otočení na další stranu. Nezvyklé sugestivní dílo, které si budete pamatovat velmi, velmi dlouho. A po legendárním závěru napětí zůstává. Stejně jako živé scény toho epického konce v mysli.

11.05.2020 5 z 5

Dvanáctá planeta Dvanáctá planeta Zecharia Sitchin

Autor pracuje s Biblí a sumerskymi texty nikoli jako s duchovní/mytologickou, ale jako s literaturou faktu. Zajímavé názory, které se snaží vydávat za vědecké a důkazně podložené. Leč v mnoha případech jen fabuluje a konstruuje na základě svých vlastních domněnek. Není to lehká kniha, rozhodně ne. Přesto stojí za pozornost.

01.05.2020 2 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Téma mne opravdu hodně zajímá, čili jsem bez odkladu dočetla. Ovšem celkový dojem je neslaná nemastná aneb neurazí nepotěší. Druhá polovina je chaotická a nepřehledná, přičemž zároveň je i neskonale nudná.
AVŠAK!!! Ta myšlenka možné existence kvantových skupin, mne asi jen tak neopustí! A za to 3⭐️

30.04.2020 3 z 5