RaptoR RaptoR komentáře u knih

Křídový panáček 7/7 Křídový panáček 7/7 Vojtěch Matocha

Prašina má své nezvyklé kouzlo. Přesto jsem mírně rozpačitý z toho, komu je tato série vlastně určená. Začíná jako klasické dobrodružství pro mladší čtenáře a končí to solidním sociálním dramatem. Cekově mohu Křídového panáčka hodnotit 4/5. A mohlo to být ještě lepší!

28.03.2023 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou Filipe Melo

Tohle byla paráda! Vtipně ulítlé dobrodružství, které začíná ukradeným mopedem a končí Hitlerem, jenž vás odrazuje od čtení této knihy. Filipe Melo si mě získal svým přístupem, rozjuchaným vyprávěním i postavou bručounského detektiva jako vystřiženého z noirového kýče. Snad jediné co mi vadilo byl ten epizodní styl vyprávění. Škoda, že příběhy spolu nebyly více propletené.

21.03.2023 4 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Druhý BRSRKR je ve znamení zvolnění a prohloubení vzájemných vztahů. A funguje to skvěle. Knihu totiž otevřete a po hodině čtení opět zavřete s pocitem, že ten půlrok do vydání třetího (a posledního) dílu budete muset nějak protrpět. Protože BRSRKR není nudnou, prvoplánovou mlátičkou. Je to silný příběh o muži, kterému je vlastně už všechno jedno. Čistě proto, že už všechno zažil. Tak jsem zvědavý, jaké překvapení si pro něj ( a pro nás) přichystali sami autoři. Něco mi totiž říká, že ani zde není nic tak černobílé, jak se nám může na první pohled jevit!

04.03.2023 4 z 5

Kasino v rytmu boogie Kasino v rytmu boogie Jason Aaron

No vida, jak se nám to pěkně rozjíždí s druhou knihou! Věnovat každé z hlavních postav samostatný sešit je věc po čertech chytrá! najednou naše prohnilá indiánská rezervace nepůsobí tak černobíle. Rád se nechám překvapit, jak se bude celý příběh vyvíjet :)

28.02.2023 5 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Steinbeck v pro mě trochu neznámé poloze. Totiž když trochu přimhouříte oči, naleznete zde - krom jeho známých kulis běžných lidských osudů - i lehké koření hororu. Samozřejmě žádné velké bubákování zde není. Jen lehké náznaky toho, že to všechno musí špatně skončit. Opět mě ale John přesvědčil, že je to pan spisovatel. Naprostá krása.

23.02.2023 5 z 5

Ozvěny Ozvěny Joshua Hale Fialkov

Napínavý thriller, který v sobě snoubí prvky hororu a šílenství. Chování hlavního hrdiny je krásně zmatečné a velmi brzy si čtenář nemůže být jistý tím, co je skutečnost a co výplod schizofrenní mysli. K dokonalosti chybí komiksu pár sešitů navíc. Takto působí Ozvěny zbytečně ukvapeně. A je to škoda, tady by se hodilo budovat atmosféru.

21.02.2023 4 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Pro začátek budu trochu zdrženlivější: Přece jen je to první kniha z deseti. A mé seznámení s Aaronem v neo-noirovém stylu. Southern bastards jsem nečetl, tak budu brát jako bernou minci jeho hrdiny právě Dashiella Zlého koně. Je to po čertech drsné a sprosté a vůbec dospělé. A jsem zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet dál. Aaron se s tím moc nepáře, při současném tempu vyprávění bych si to dokázal představit na dva, tři booky. Uvidíme, jak to vygraduje. Rozhodně to není nic pro slušné a slabší povahy.

09.02.2023 4 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Když se člověk chce naladit na trochu jemnější vlnu, není nad to sáhnout po Craigu Thompsonovi. Autobiografické vyprávění o dospívání v křesťanské rodině uprostřed Buranova má své velmi, velmi silné momenty. Zvláště, když se na scéně objeví Raina... A já až do konce knihy doufal v naivně šťastný konec.
Ale jak se říká, "Happy endings are for Wimps." Naprostá paráda.

08.02.2023 5 z 5

Odhalení Odhalení Carol Berg

Trochu jsem měl strach, jak bude nastavovaná kaše vypadat, ale zcela zbytečně. Odhalení je plnokrevným pokračováním, které nás zavede do hlubiny... a ukáže nám pravdu o démonech!

01.02.2023 5 z 5

Dravec Dravec Dave McKean

Zavřu oči i všechny tělní otvory a dám tomu plný počet. McKean je můj oblíbený umělec ( jeho ilustrace k dostojevskému Zločinu a trestu jsou famózní), takže toto hodnocení je nutně trochu zabarvené. Dravec je na McKeana kupodivu dobře uchopitelný i pochopitelný. Jeho opus magnum jsou sice pokřiveně pitoreskní Klece, ale i Dravec má své klady. Výtvarné zpracování obou světů je krásné a pomáhá čtenáři rozlišit náš svět a "ten za zrcadlem". Ale jak vidno, není to komiks pro každého. Pokud však máte rádi surrealismus a výlety za hranice všednosti, dejte Dravci šanci. Třeba budete mile překvapeni.

01.02.2023 5 z 5

Šaman Šaman Kim Stanley Robinson

V Šamanovi držíte v ruce knihu, kde krásně zapadnete do fungování prvotně pospolné společnosti, ale neubráníte se představám toho, jak se tlupa brání smečce jeskynních lvů. Což se ovšem pro všechno to míchání barev a přežívání pod náporem pořádné zimy ani nestalo. Přesto Robinsonův styl psaní není zbytečně školometský a četba příjemně ubíhá. Ale na "příjemné počtení" je 648 stran sakra moc, když první větší thriller zažíváte až za polovinou knihy.

02.01.2023 4 z 5

Zvláštní operace Z Zvláštní operace Z Gavin Grant Smith

Zvláštní operace Z působí jako pilot kromobyčejně zajímavého seriálu, který sice má nějaká ta hluchá místa, o nichž si myslíte, že je musíte vidět (přičemž jsou naprosto zbytečná), ale jehož akční scény a naostřené lopatky zaseknuté v hlavách nemyslících zombíků nás beztak nutí - když už ne hýkat nadšením - alespoň uznale pokývat hlavou s jistotou, že na tohle se rozhodně dívat budete. Je to svižné, byť ne bezchybné. Více v recenzích.

02.01.2023 4 z 5

Superman: V každé roční době Superman: V každé roční době Jeph Loeb

Superman: V každé roční době je po právu legendou. Citlivé vyprávění o mladíkovi, kterému byl dán veliký dar a kterého jeho rodiče vychovali jak nejlépe uměli. Příběh mladého muže, jež nechtěl stát na vrcholu světa a všechnu svou bezbřehou sílu věnoval na pomoc potřebným. I když se sám musí naučit, že ať už může běhat rychleji než kulka či ohýbat ocel, nikdy nedokáže pomoci všem. Jde jen to to vydat ze sebe vše a nikdy se nevzdávat. Což nám zde Jeph Loeb i Tim Sale dokázali.

09.12.2022 5 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Fantastické ztělesnění dětských snů o nezastavitelném hrdinovi. Sám jsem zvědavý, kam se komiks pohne, prvotní mix reality a conanovských počátků se mi prostě musel líbit :)

30.11.2022 5 z 5

Kosti obrů Kosti obrů Mike Mignola

Kosti obrů jsou oživlou vzpomínkou na Hellboye před dvaceti lety - přímé, vtipné a osvěžující jako čerstvě napadlý sníh. Sami se pak můžete přesvědčit, že dát Hellboyovi do ruky Mjolnir není zase tak špatný nápad.

25.11.2022 5 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Bludiště je zářným příkladem empatie Jeffa Lemira se svými hrdiny a zároveň poukazuje na jeho neskutečnou sílu coby komiksového vypravěče. Je to příběh na pomezí reality a fikce; Will zde kráčí po horizontu událostí všedního dne, kdy občas propadne do fantaskního města, hledajíc svou milovanou Wendy. A jestli jí opravdu najde? Na tuto otázku musíte odpověď najít sami.

04.11.2022 5 z 5

Evoluce Evoluce Peter F. Hamilton

Prázdnota je krásným výletem do světa Společenství. Až je mi stydno stále se rozepisovat o spisovatelském umu Petera F. Hamiltona. Ale posunout příčku od Společenství takovým směrem už o něčem svědčí. Prázdnota nám nabízí sny. Radost a nový začátek, stejně jako intriky, souboje a politikaření. Prostě vše, co lidstvo na jeho cestě za sebenaplněním nutně musí provázet.

31.10.2022 5 z 5

Pes a motorová pila Pes a motorová pila Tacuki Fudžimoto (p)

Ďáblové (a démoni) světa Motorovopilomuže mají své kouzlo. Do budoucna se toho jistě dozvíme ještě dost. Prozatím si musíme vystačit s údernou, krásně malovanou akcí, kde miriády zombíků budou umírat pod drnčícími řetězy motorových pil. Chybí mi tady ale nějaká hlubší linka, nějaká vějička, která by z Chainsaw mana dělala něco víc než jen pubertální, divokou jízdu a kozí vzdychání.

26.10.2022 3 z 5

Universal War One 3 a 4 Universal War One 3 a 4 Denis Bajram

UWO 2 je kniha, která je místy k uzoufání nudná, ale kde se nálada dokáže během několika stran změnit v pravý thriller počítající každou vteřinu. Nějakému tomu klišé se sice Bajram nevyhne, ale dokázal si mě získat přes skupinu Pulgatory. Je osvěžující vidět, že být největším srabem s knírem a pupkem automaticky neznamená, že budete zaplňovat minimální prostor. Více v recenzích.

26.10.2022 5 z 5

O žirafě, která se nechtěla mýt O žirafě, která se nechtěla mýt Christine Beigel

V této knize se nejlépe vidí největší slabina Slepičí babičky: Naprosto úděsný překlad! Rýmy kostrbaté a zbytečně šroubované, kterým stěží porozumí dospělí. O dětech ani nemluvím!

14.10.2022 odpad!