Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou

Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490777/bmid_podivuhodna-dobrodruzstvi-rafana-me-5fd-490777.png 5 33 33

Nabručený vlkodlak, poslíček s pizzou, šest tisíc let starý démon a hlava chrliče jsou jediní, kdo se dokážou postavit ve třech (a půl)příbězích silám zla, které ohrožují Lisabon. Za druhé světové války hledala v Portugalsku útočiště řada nadpřirozených bytostí. Upíři, vlkodlaci, chrliči a duchové nyní žijí pokojně ve stínech mezi lidmi. V podzemí však nejhorší ze všech nestvůr začala nabírat sílu a chystat se k návratu. V dalším příběhu bude muset naše nepravděpodobná čtveřice čelit největší katastrofě ze všech – Apokalypse, jak je popsána v knize Zjevení. Na Zemi vtrhnou morové rány, kobylky, obří stvůry a dvě stě milio­nů démonů a vtáhnou naše hrdiny do dobrodružství biblických rozměrů. V poslední části budou naši hrdinové čelit mnohem osobnější hrozbě: vrací se starý nepřítel, aby změnil život Rafana Mendonçy v noční můru. Čeká nás dojemný příběh o lásce, pomstě a obřích pavoucích! Poprvé na světě vychází v souborném vydání.... celý text

Přidat komentář

Hor89
14.01.2024 5 z 5

Skvělý komiksový omnibus, obsahující tři delší příběhy, jeden kratší povídkový a spoustu bonusů. Žánrově má komiks nejblíž k Hellboyovi. Děj je u všech příběhů výborný, bavil jsem se u knihy víc, než u čehokoliv novějšího z Hellboy universa. Kresba Juana Cavia má vzestupnou kvalitu - u prvního příběhu je docela dobrá, u posledního výborná.

Politre
20.04.2023 5 z 5

Komiks jsem pořizoval, a byla to první věc, co mě na něm zaujalo, kvůli kresbě. Ta je naprosto nádherná, je detailní a vystihuje perfektně mimiku postav, barva, o kterou se postaral Santiago Villa, posouvá vizuální stránku do nebeských výšin. Musím uznat že jsem čtení dost dlouho odkládal, možná jsem od příběhu nečekal tak mnoho, jak se mi nakonec dostalo a musím přiznat, že scénář je prostě vtahující, k originálním hlavním postavám si vytvoříte vřelý vztah a čeká na vás spousta humorných okamžiků, akčních pasáží a odkazů na béčkové filmy. V třetím dílem dojde i na konečné dobrodružství nabité emocemi a jistou reflexí všech událostí.


Ivan Kučera
29.03.2023 4 z 5

To je ale komiks, vaše vašnosto! Zhltol som ho ako malinu. Vrátil ma nazad do detstva, keď som so zatajeným dychom koncom 8O. rokov objavoval skryté čaro komiksového média. Filipe Melo (Balada pro Sofii) do scenára naakumuloval všetko: náckov, detskú Bibliu, krásne zohrato nezohratý tím, pizzu, Hellboya, Hallblazera, Mignolu, Lovecrafta, ukecaného chrliča (ktorý fakt nemá rád, ak ho ocikáte), chápadlá, 6000 rokov starého démona vyzerajúceho ako prefajčené rozkošné dievčatko so psím pohľadom, okultných detektívov, vlkolakov, kaiju a samozrejme zombie Hitlera, ktorý je stále rovnaký slaboch, ako v 40. rokoch. Ku koncu tempo trochu pokleslo, popkultúrne odkazy ma po štyridsiatke nebavia, vsuvka s Dark Horse je, nuž, vsuvka s Dark Horse (ale zas ponúka Rafanov smutný origin, takže ju beriem na milosť) a nechápal som, v akom univerze sa dej odohráva: policajti neveria, že hrdinovi ukradol skúter oživený kamenný chrlič, ale pripadalo mi to tak, že sa zjavne okolo nich odohráva plno zjavne nadprirodzených udalostí. Isté rozčarovanie som cítil aj zo záveru. Súhlasím s tvorcami, že predtým sa odohralo toľko apokalyptických veľkofilmových vecí, že koniec sa mal niesť v komornom duchu. Problém je, že on sa napokon vlastne v až tak komornom duchu vôbec nenesie: ohrozené mesto, príšery, akčné scény, poznáte ti. Len raz za čas v poslednej kapitole preblesne smútok a nostalgia v zmysle všetci starnú a tým pádom sa menia a (možno áno možno nie) múdrejú a nie každý prežije. O to viac zamrzia posledné strany, kedy sa všetko vezme z rýchlika, na nič nie je čas, kľúčové postavy z deja vypadávajú bez rozlúčky a ak postava X naozaj len kamuflovala svoju smrť, tak proste neverím, že by to aspoň nenaznačila svojim priateľom po tom všetkom, čo spolu prežili. Napriek tomu som z tohto fantastického komiksu nadšený. Parádna chémia medzi absurdnou ústrednou štvoricou (OK, tri a pol), krásna a hravá (dole hlavou otočené dialógy v scéne, keď postavy visia dole hlavou zavesené zo stropu za nohy) kresba Juana Caviu, úžasné farby Santiaga Villu a tradične nadštandardné vybavenie od CC: pevná väzba, prebal, lacetka a masívne textovo-fotografické dodatky a bonusy iného charakteru. Nemám úplne v láske, ak je príbeh (či už knižný, komiksový, seriálový alebo filmový) príliš otreštený, ale tu sa to myslím podarilo vybalansovať; bolo to tak akurát, aby to bolo vtipné a pritom aby sme nestratili úzky kontakt so sympatickými postavami a so zábavnými vzťahmi medzi nimi. Keď to budete čakať najmenej, resp. vôbec, chytí vás za srdce a nepustí. K tomu úvodné slová od Romera, Kaufmana z TROMY, Hoopera a Landisa. Skvelé je, že hoc jednotlivé kapitoly vznikali v rozmedzí mnohých rokov, tvorcovia svoje milované postavy nikdy nestratili zo zreteľa a nadväzujú na ich osudy, čiže hrdina sa napokon ožení s kolegyňou z jednotky a Rafana napokon dobehnú jeho finančno-sociálno-poisťovacie problémy z dvojky.

RaptoR
21.03.2023 4 z 5

Tohle byla paráda! Vtipně ulítlé dobrodružství, které začíná ukradeným mopedem a končí Hitlerem, jenž vás odrazuje od čtení této knihy. Filipe Melo si mě získal svým přístupem, rozjuchaným vyprávěním i postavou bručounského detektiva jako vystřiženého z noirového kýče. Snad jediné co mi vadilo byl ten epizodní styl vyprávění. Škoda, že příběhy spolu nebyly více propletené.

mikika
14.01.2023 4 z 5

dost dobrý komiks ve stylu Hellboye, samí zombíci, kletby, nestvůry a nečekaná přátelství.

adevr
04.12.2022 4 z 5

Vcelku docela fajn knížka... Co mi trochu, staromilsky, vadilo, bylo to, až moc počítačové kolorování, ale tak už to dnes , bohužel , bývá. Jinak je to parádní, zábavná jízda, plná všemožných příšer, výbuchů i krve..., takže žádný existencionální , ekologický, či ,,vztahová komikso". Jupí...!
A hlášky jako třeba: ,,Není to Panna Marie? S tou sis asi moc neužil, co? " jsou opravdu nezapomenutelné.

GoodGames
05.10.2022 5 z 5

Žánrom sa jedná o hororovú komédiu, ktorá je inšpirovaná viacerými horormi a znalci sa určite potešia (predhovor napísali takí kultoví hororoví režiséri ako John Landis, George A. Romero alebo Tobe Hooper). Sympatickí a originálni hrdinovia, kopec vtípkov, hlášky a zaujímavé hororové dobrodružstvá. Naozaj som sa veľmi dobre bavil. Tento komiks som poznal už dlho, no nikdy som ani len nedúfal, že ho tu niekto niekedy vydá a stalo sa! A ešte aj v kompletnom vydaní!

DennisMoore
29.08.2022 5 z 5

Možná by mi mělo být trochu líto, že jsem Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou přečetl takovou rychlostí, že ani oblíbené "zhltnul" neodpovídá, nicméně líto mi to není. Nečetl jsem je totiž rozhodně naposledy. Že mě bude novinka Comics Centra bavit, jsem tušil už při pohledu na obálku. Ukázku jsem pak už vynechal, vydavatelství jsem věřil, že to bude pecka, a ona to vážně pecka je. Nápaditá, vtipná, krásně nakreslená, splněný sen těch fanoušků, kteří ji vymysleli, i těch, kterým se pak dostala do rukou. Poznáte spoustu věcí, které máte rádi. Hrdinové se dostanou do spousty situací, do nichž se už jindy dostali jiní hrdinové. Co chvíli se stane něco, co byste nečekali, že se stane, ale ono to přesto dává smysl. A potom... Tu a tam se všechno to šílenství pozastaví, aby ukázalo, že postavy mají také srdce a duši. A to jsou pro mě - pro čtenáře - ty nejkrásnější chvíle._____P.S. Přemýšlím, jestli jsem někdy viděl (respektive četl) vtipnějšího Hitlera.

Norri
28.08.2022 4 z 5

Instinkt mi říkal, že tohle nebude úplně pro mě, ale zvědavost tentokrát vyhrála. Zpočátku jsem se bál, že jsem se nepletl, ale při druhém čtení se mi to dostalo pod kůži. Humor je zde totiž docela specifický a zvláště v prvním příběhu může trošku připomínat animáky pro děti. Není to nic, u čeho bych vybuchoval smíchy, ale jsou to spíše drobnosti, které mě hodně pobavily. Jako třeba nepřeložené bubliny v němčině a japonštině (Googlu díky za jeho překladač), anebo hledání informací o apokalypse v těch správných knihách. Výrazy obličeje dětského démona taky stojí za to.

Všechny tři příběhy jsou poměrně konzistentní. Mají podobnou náladu a strukturu. Výjimkou je jen vyprávění, které bylo uděláno pro magazín Dark Horse a postavy v něm často bourají čtvrtou stěnu. Autoři naštěstí nezamrzli v jedné poloze a jejich vyprávění a výtvarno se, stejně jako jejich postavy, postupně vyvíjí. Jednotlivé příběhy od sebe ve vyprávění dělí vždy několik let a na postavách, zvláště na Poslíčkovi, je to znát. Stárnou a mění se jejich vzhled i životní priority. To je osvěžující a v posledním příběhu docela i emotivní.

Kresba a hlavně barvy se mi v prvním příběhu nelíbily. Ty barvy jsou vážně peklo. Od druhého příběhu jsem byl už ale spokojený.

fvalek
27.08.2022 5 z 5

Vůbec bych nečekal, že mě Rafan takhle zaujme. Po prvním otevření nic moc, popravdě se mi kresba příliš nelíbila, byla hezká, moderní, technicky skvěle zvládnutá, ale neměla pro mě nějaký sympatický hezký náboj. Postupně jsem si zvykl a tenhle styl plně přijal. Příběh byl taky takový zvláštní a divoký. Časové skoky mezi kapitolami mi nevadily a utvářely jednotný velký příběh. Trošku mi vadily kapitoly, kde se oslovoval přímo čtenář, protože se to příliš nehodilo, ale taky jsem si na to zvykl. Takže z hlediska techniky, kresby a kompozice pro mě novinka, na kterou jsem si musel chvilku zvykat, ale ve finále úplná srdcovka, u které mi bylo líto, že končí.

Co se týče příběhu, tak sledovat moderní spojení mystického a běžného světa, navíc v krásném Lisabonu, to byla bomba. Celé je to hodně komické, hodně paradoxní, satirické, ale má to zajímavé nápady. Oživují se témata, která asi nejsou úplně košér, ale jsou velkolepá a je vidět, že autoři se toho prostě nebojí. Kam se hrabe Hitler nebo Doktor Pavouk, budeme mít co do činění i se samotným koncem světa. Celkově výběr takových příběhů dělají z Rafana velkolepou knihu, která rozhodně nezapadne a zůstane v paměti.

Postavy jsou taky fajn, Rafan je takový klasický "detektiv", co nic neřeší a vše mu vychází. Taková nedbalá elegance, kterou musí mít každý příběh, aby nebyl příliš vážný, ale byl správně drsný. Pazuul tvoří prvek tajemna a skryté moci, reálně ale slouží spíš jako perpetuum mobile, které vyřeší každou situaci, která už vypadá příliš špatně. Poslíček je zase prvek komického losera, který se připlete kam nemá. Celkově jsou postavy takové archetypální, ale mají něco originálního a autorského. Musím uznat, že mě úplně rozsekala postava paní Chenové, která je hodně moc originální, zábavná a ty kecy okolo jsou boží.

Takže pro mě osobně je to jeden z takových těch komiksů, do kterých se vám moc nechce, ale pak v nich najdete poklad. Škoda, že to je asi úplný konec (zase je pozitivní, že to vyšlo v krásné velké bichli), protože to obsáhlo celou etapu mystického vyšetřování. Třeba někdy vyjdou nějaké sequely nebo povídky apod., docela bych se i těšil, těžko se mi s touhle partou loučí. :)

KAREL6725
25.08.2022 5 z 5

Parádní komiks u kterého jsem se neskutečně pobavil. Kresba je pastva pro oči , příběhy mě strašně bavily , scéna s Hitlerem nebo s dětskou biblí je geniální. Comics centum odvedlo skvělou práci Za mě nejlepší komiks , který jsem letos zatím četl. Rozhodně doporučuji.

Krogan
19.08.2022 5 z 5

Tak tohle je jízda! Démoni, zombíci, upíři, vlkodlaci, chrliči, esesáci, emzáci, svatí... Tady je prostě všechno. Kresba je velmi specifická a musím přiznat, že mému oku lahodící. Je na ní vidět, že se kreslíř za těch pár let, co komiks vznikal, podstatně vykreslil, ale i úvodní díl je stále na pohled pěkný. Scénář je plný popkulturních odkazů a nejednou jsem se dobře zasmál. Zpracování knihy od Comics Centra je (jako vždy) pefektní. Váhal jsem s koupí, ale nakonec jsem si řekl, že ten slepenec všeho možného vyzkouším a jsem tomu rád. Ostatním váhajícím doporučuji totéž, je to totiž nářez.

Autorovy další knížky

Filipe Melo
portugalská, 1977
2022  93%Balada pro Sofii
2022  90%Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou