Dravec

Dravec https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487965/bmid_dravec-yTa-487965.jpeg 4 27 6

Komiksový román, který spíše připomíná ohňostroj vizuální imaginace. Dravec přeskakuje mezi dvěma světy a dvěma podivnými osudy: zatímco Sokol se toulá po podivné staré krajině a loví netvory pro toho, kdo zaplatí nejvíc, Arthur, autor nadpřirozených příběhů žijící ve Walesu devatenáctého století, oplakává ztrátu manželky a zkouší magické rituály v marné naději, že ji znovu uvidí. Oba existují kdesi v šeru mezi pravdou a lží, životem a smrtí, realitou a fantazií.... celý text

Žánr:
Komiksy , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo
Originální název:

Raptor: A Sokol Graphic Novel , 2021


více info...

Přidat komentář

RaptoR
01.02.2023 5 z 5

Zavřu oči i všechny tělní otvory a dám tomu plný počet. McKean je můj oblíbený umělec ( jeho ilustrace k dostojevskému Zločinu a trestu jsou famózní), takže toto hodnocení je nutně trochu zabarvené. Dravec je na McKeana kupodivu dobře uchopitelný i pochopitelný. Jeho opus magnum jsou sice pokřiveně pitoreskní Klece, ale i Dravec má své klady. Výtvarné zpracování obou světů je krásné a pomáhá čtenáři rozlišit náš svět a "ten za zrcadlem". Ale jak vidno, není to komiks pro každého. Pokud však máte rádi surrealismus a výlety za hranice všednosti, dejte Dravci šanci. Třeba budete mile překvapeni.

Hellrampage
31.01.2023 3 z 5

Dravec na mňa nezapôsobil tak silno ako na niektorých čitateľov tu. Možno kvôli tomu, že to bolo o politike a tú ja nemusím. Inak kresbu to má originálnu, veľakrát až abstraktnú, v ktorej sa môžete stratiť, keď budete hľadať jej skutočný tvar.


Denny456
02.06.2022 1 z 5

No já nevím. Kresba nic moc, scénář žádnej. Za mě slaboulinký.

fvalek
15.04.2022 4 z 5

Dravec je pro mě překvapením. Přestože jsem se nejdřív trochu bál a nechtělo se mi do něj, ve výsledku to bylo opravdu příjemné a tajemné čtení vyzývající k zamyšlení. Nicneříkající realita vyšší společnosti spojená se smutkem v kontrastu surrealistického světa příběhů. Popravdě až do setkání Dravce a Spisovatele jsem nějak neviděl větší metaforičnost a myslel si spíš na hezké vyprávění. Později po rituálu s kartami to ale nabírá velké obrátky a světy se protnou. Na můj vkus tam ale je motivů možná až moc. Příšery a korupce, posednutí zlem a ovládnutí mocí. Celé to tak nějak symbolizuje moderní politiku, jak pak sám autor explicitně říká, ale jak mi to sedí k fantazijnímu příběhu o vyvolání mrtvé ženy, to už nevím. Ale je hezké vyobrazit, že politici berou úspěchy za práci jiných a pak se nechávají korumpovat za cenu vykořisťování spodiny.

Celkově je to opravdu hezká kniha, které sluší velký formát, i když čtení je krátké a rychle uteče. Kresba je super, a to od trošku střízlivější kresby světa spisovatele, přes snový svět dravce, až po opravdu hodně abstraktní vyobrazení sexuality a chtíče apod. Finální rozuzlení ale klasicky otevřené a nic moc, i když nechává vážně velký prostor pro vlastní domyšlení, což se mi asi docela líbí.

kitja
09.04.2022 4 z 5

Výtvarně dokonalej komiks propojuje reálnej svět se světem tajemně snovým a taky příběh lovce s příběhem spisovatele a je to fascinující pastva nejen pro oči.

Dave McKean tu rád nahlíží za bránu běžného a standardního vnímání reality, dostává se tam tu spisovatelovou imaginací, tu tajemným rituálem a pak v souznění s tím celým výtvarným ztvárněním této knihy.

A málokdo umí ten svět mezi realitou a sněním tak dobře popsat a svým pojetím předat dál, jako autor tohoto komiksu.

A jo, jde o místa, kam zřejmě chodíme všichni, někdo náhodně, někdo cíleně. Určitě jde o součást našich životů, ale, třeba v mém případě jde o nepředatelné zážitky. Aspoň jsem si to vždycky myslel.

A pak jsem si najednou přečetl Dravce, komiksovej román o sokolovi, a tady je to všechno tak jasně, srozumitelně a emočně popsaný, až jsem tu nepředatelnost musel přehodnotit.

Velký překvapení. Krásná kniha ze série Argomiks.

JP
25.03.2022 4 z 5

Metafyzikální cesta, minimalistická i hluboká, surreálná, špinavá i čistá, s vrstvením dějových linií. Dave McKean opět čaruje, se štětcem, i s narativem. A člověka to trochu přiměje se zastavit a zamyslet nad krásou dravců.

Štítky knihy

19. století Wales nadpřirozené bytosti rituály a obřady oživování mrtvých

Autorovy další knížky

Dave McKean
anglická, 1963
2021  81%Klece
2022  79%Dravec

Kniha Dravec je v

Přečtených32x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce21x
Chystám se číst28x
Chci si koupit16x
dalších seznamech1x