radimch radimch komentáře u knih

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

"Hermo to je koncert - jako Kubelík!"

27.02.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

"Lidé rádi vidí ho přicházet, ale raději vidí ho odcházet"
Hluboké téma, důkladně vykreslená atmosféra, krásný jazyk.

27.02.2022 5 z 5

Zmoudření Dona Quijota Zmoudření Dona Quijota Viktor Dyk

Sancho: přišel jste pozdě pane, pouze víno lepší se časem...

24.02.2022 5 z 5

Ptákovina Ptákovina Milan Kundera

Růženka: moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená - když blbec vládne moudrému...

23.02.2022 4 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Milada byla hrdinka. Čest její památce.

22.02.2022 5 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Švanda, Kalafuna, Vocílka to je klasika!

22.02.2022 5 z 5

Jan Werich za oponou Jan Werich za oponou Jiří Janoušek

Dobře vedené rozhovory! Werich měl v sobě spoustu životního moudra, kterým se i dnes může leckdo nechat inspirovat. Jeho názory protkané bohatými životními zkušenostmi a všeobjímající vztah k humoru jsou velmi velmi obohacující.

18.02.2022 5 z 5

Václav Havel - Jediný autorizovaný životopis Václav Havel - Jediný autorizovaný životopis Eda Kriseová

Jak píše sama autorka - napsala pohádku. Životopis byl v té době nutný a byl určen primárně lidem, kteří Havla vlastně vůbec neznali, případně znali jenom jeho režimní vyobrazení jako odsouzeníhodného živlu. Autorka se netají tím, jak bezmezně Havla obdivovala, proto se dozvídáme jen pozitivní věci. Zajímavé si pak pro porovnání také přečíst Havlův životopis od Michaela Žantovského z roku 2014.

15.02.2022 5 z 5

Amadeus Amadeus Peter Shaffer

Chudák Salieri, nezbeda Mozart.

11.02.2022 5 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Hrdinský epos o nesmrtelném drsně vtipném mstiteli. Přípomínalo mi to film s Arnoldem Schwarzeneggerem Commando.

05.02.2022 4 z 5

Krásná kniha, ten středověký jazyk, ta Broučkova pohodlnost a maloměšťáctví

"...toho bohdá nikdy nebude, abychom takové měli potomky!“

04.02.2022 5 z 5

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Krásná kniha, plná vysoké středověké politiky, obohacující.

03.02.2022 5 z 5

Kosmas Kosmas Vladislav Vančura

Krásný jazyk český

26.01.2022 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

(SPOILER) Jihlavské stříbro a Wolframova lest, zemský sněm v Domažlicích, Beneš prodává koně a epický závěr ve jménu svaté Eulálie.

26.01.2022 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

(SPOILER) Wolfram i s ženou Eleonor a dcerou osidluje hrad Ojvín na severní hranici Čech vprostřed nepřátelského území podporovatelů Jindřicha z Lipé. Zrazen původním purkrabím Tobiášem z Větrova, který unese dceru Wolfram se mstí a mstí a mstí. Tobiáš pod Klinštejnem skoční opravdu nepěkně.

26.01.2022 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

(SPOILER) Skutečná historická postava Jan z Vartenberka je zabit Benešem z Vřesova střelou do hledí v bitvě u Klášterce nad Orlicí cestou pro Violu Těšínskou. "Občanská" - tedy vlastně panská - válka v českých zemích - král Jan s příznivci versus uvězněný Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka.

21.01.2022 4 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Epický popis bitvy českých vojsk Jana Lucemburského s Matúšem Csákem Trenčanským o město a hrad Holíč u řeky Moravy. Wofram Katzinger opět jako nesmrtelný hrdina s ledovým klidem zajme uherského palatina Csáka přímo uprostřed bitevní vřavy a za zajistí tak Lucemburkovi vítězství.

21.01.2022 4 z 5

Lékařem proti své vůli Lékařem proti své vůli Molière (p)

Docela legrační, Karel Čapek měl taky svého dr. Voštěpa ;-)

20.01.2022 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Třetí díl série Rytířů z Vřesova už bohužel připomíná hrdinskou ságu. Nesmrtelný hlavní hrdina Wolfram hýři sarkasmem, ledovým klidem a zázračnou nedotknutelností. Je to trochu škoda. Po excelentním prvním dílu, dobrém druhém, tento třetí, i když stále historicky zajímavý, sklouzává jemně do "seriálové" podoby.

17.01.2022 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

(SPOILER) Jen o trošku slabší než díl první. Skvělé je vykreslení skutečných postav a událostí dobře zapletených do fabulace. Manové krále Jana bojůjí se zemským škůdcem Artlebem z Boskovic. Na druhé straně zemských hranic u Bavor a Rakous
pořádá Beneš z Vřesova hon na Hanse Křiváka - Joachima z Hohenbachu.

16.01.2022 5 z 5