R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Osamělý vlk Osamělý vlk Louis L'Amour

Příběh jak z divokého Západu, kde hlavní hrdina musí bojovat o farmu, i o svůj život. Čtivé, pohodové, místy vtipné.

29.10.2014 3 z 5

Temný cypřiš Temný cypřiš Agatha Christie

Bezvadný děj, dobře vypointovaná detektivka, kde vůbec nevadí, že šedé buňky mozkové p. Poirota přijdou na scénu se zpožděním. Paní Agatha Christie v Temném cypřiši potvrzuje své nadání a profesionalitu.

21.10.2014 5 z 5

Polib mne a zemřeš Polib mne a zemřeš Ira Levin

Thriller, kde pomateně inteligentní mladý muž řeší nečekané problémy vraždou a pak zametá stopy vyzkoušeným způsobem. Dalšími vraždami. Čtenář hned od prvních stránek knihy sleduje myšlenky a plány pachatele, ale rafinovaně nedostane naservírováno jméno vraha na stříbrném podnose. A čtenář může dedukovat. Dílo Polib mne a zemřeš není oslnivé, je „jen“ průměrné dobré.

21.10.2014 3 z 5

Mimo tento čas Mimo tento čas Květa Legátová (p)

Autorka má můj obdiv. Pět skvělých detektivních povídek a čtyři dramatické, poutavě napsané povídky v nečekané formě dialogů. Musím napsat skvostných dialogů, které mě okamžitě vtáhly do děje. Stručné, vystižné a působivé. Jen škoda, že tyto povídky (některé zpracované pro rozhlasové vysílání) jsou zastíněny právem úspěšnými knihami Želary a Jozova Hanule. Povídková kniha Mimo tento čas je odlišná od želarských knih, to ano, ale ne méně kvalitní nebo zajímavá. A určitě stojí za minuty, které věnujete čtení této knihy.

21.10.2014 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Vděčné téma studujících dospělých od Lea Rostena, skvostný překlad, tvořivost, fantazie i jazykové znalosti p. Antonína Přidala, který vytvořil svým způsobem novou knihu, jazykové hříčky a vtip, pocta češtině. A nejen to. Osobní minikvíz, hádání skutečného tvaru slova a zamýšleného smyslu věty originálního „frékvákvanta“ H. Kaplana. To mě bavilo.
Lehký úsměv střídal úsměv od ucha k uchu a jednou mě doslova přemohly slzy smíchu, a to u kaplanovských „hyzdorickejch brézidentu juésej“. Kdo už přečetl, ví, co mám na mysli. Ostatním neprozradím víc. Jen snad doporučím nečíst knihu na jeden zátah. Mně se osvědčilo dávkovat postupně.
Nemůžu zatím posoudit jazykovou hodnotu a vtip v originále (i když bych ráda), v češtině je kniha v překladu p. Přidala rodinným stříbrem.
A jen ještě na závěr. Jsem zvědavá, kolika čtenářům to nedalo spát a hledalo si výraz „eumoirický“ ve slovnících, ať už papírových nebo internetových. Já měla úspěch. Jeden internetový slovník nejenže obstál se ctí, navíc mě pobavil komentáři. Všechny jsem je přečetla a bez překvapení konstatovala, že příspěvky odkazují eumoiricky na Kaplana.

14.10.2014 5 z 5

Poslední extáze Poslední extáze Simona Monyová (p)

Kniha o nepochopení, hledání, ztrácení, šedivém stereotypu a nudě. To, co má asi největší zásluhu na udržení mé pozornosti, byla forma vyprávění. Pohled na jednu situaci očima jednotlivých aktérů. Velmi odlišné pohledy. Celkově se jedná o povedené dílo autorky.

08.10.2014 3 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Nepoznala bych, že se jedná o detektivku, nebýt názvu knihy a škatulky žánru. Popřeny jsou tu téměř všechna pravidla. Většina stránek popisuje detektivovo alkoholické nebo abstinenční sebezpytování, nesmyslné dialogy a nelogické chování téměř všech postav. Detektivní zápletka je rozhozena bez ladu a skladu v několika větách, několika málo odstavcích. Pár indicií k odhalení vraha je nalezeno jen tak mimochodem, bez větší snahy a námahy detektiva nebo vedlejší postavy. Stejně odbytě působí i „dopadení“ vraha. Rozhodně to není typ detektivky, který by mě zaujal. Pardon, autore.

08.10.2014 1 z 5

Astrid a Veronika Astrid a Veronika Linda Olsson

Přátelství mezi dvěma odlišnými ženami, a to nejen věkem. Rozdílné ženy jako den a noc, láska a nenávist. A pár okamžiky života si tak blízké. Jejich vzpomínky se podobají křehkým a vybledlým květinám v herbáři. Smutné, dojemné, melancholické vzpomínky s nádechem naděje. I s nesmiřitelnou nenávistí.
Rozhodně jde o pozoruhodnou knihu, na kterou člověk jen tak nezapomene, ale nevybrala bych si ji v okamžiku špatné nebo smutné nálady, ale záleží na každém čtenáři.

08.10.2014 4 z 5

Perlenka korálová Perlenka korálová Dagmar Martincová

Hezké vyprávění pro děti, pěkný a bohatý slovník, úžasné slovní obraty i půvabné ilustrace. Ilustrovaný sešit v délce vhodné pro čtení dětem před spaním. Poprvé jsem ji četla v dětství, podruhé svým dětem a potřetí teď, kvůli databázi knih. I jako dospělá, s dávno ztracenými střevíčky dětství, oceňuji fantazii a barevnost vyprávění Dagmar Martincové i výtvarnou stránku pohádky z dílny Václava Stárka.

22.09.2014 5 z 5

Pohádky za oponou Pohádky za oponou Kamil Bednář

Velmi originální přiblížení děje jednotlivých oper a baletů ve formě pohádkových příběhů. Hezká pozvánka do divadla. Oblíbila jsem si Pohádky za oponou už v dětství.

22.09.2014 5 z 5

Vesmírné kuriozity minulosti a současnosti Vesmírné kuriozity minulosti a současnosti Renata Reylachová

Můj absolutní omyl. Čekala jsem vědeckopopulární publikaci, nějaké nové zajimavosti o vesmíru, nových objevech a dostalo se mi několika známých faktů zasypaných snůškou výmyslů a blábolů. Po několika přečtených odstavcích jsem se vrátila na začátek a přečetla si Prolog. Nevěřícně jsem si třeba přečetla "všeobecně známý fakt", že kolem planety Země krouží vesmírné lodě mimozemšťanů, nebo o dětech, narozených po roce 2000, které mají o 2 čakry více. Kniha je zdivočelým mixem kapky astronomie, historie a větším dílem astrologie, ezoteriky, fantazie a sci-fi. Děsí mě, že kniha byla zařazena na policích knihovny pod štítkem Astronomie.

08.09.2014 odpad!

Můj strýček Oswald Můj strýček Oswald Roald Dahl

Vtipný motiv, který ovšem neutáhne 223stránkovou knihu. Autor měl šetřit papírem a seškrtat minimálně 3/4 textu. Atmosféra knihy připomíná atmosféru pajzlíku IV. (nebo V.?) :-)) cenové skupiny, kde se banda výrostků vytahuje, jeden vedle druhého si přibarvuje své zážitky, nebo přímo lže. Je mi líto, ale pro mě je Strýček Oswald dost velká nuda, přestože jsem ocenila pár humorných a chytrých postřehů. Ale skutečně jen pár, proto dávám pouze jednu hvězdičku.

04.09.2014 1 z 5

Neprůstřelné alibi Neprůstřelné alibi J. D. Robb (p)

Sympaticky ironická, tvrdohlavá a vtipná hlavní postava, tak jak už jsem si na Evu Dallasovou zvykla, přesně a často zábavně vykreslené ostatní postavy, bezvadná atmosféra, příjemně vzrušující kriminální zápletka. Malinké mínus je za moc brzké prozrazení pachatele. Dávám přednost vlastnímu tipování, hledání vraha.

04.09.2014 4 z 5

Divoch Chase Divoch Chase Sandra Brown

Slibný začátek a to je tak vše. Postupujícími stránkami mi byly postavy čím dál tím víc nesympatické, jejich chování podivné. Dějová linka mě zklamala, včetně konce.

04.09.2014 1 z 5

V šachu V šachu Sandra Brown

Dobré dávkování napětí, postupné prozrazování pohnutek a malých i větších tajemství postav, zajímavé momenty. Sem tam střípek nelogičnosti. Na druhé straně - ani v životě se lidé vždycky nechovají logicky. Velmi dobrá kniha pro relaxaci, na dovolenou.

27.08.2014 3 z 5

Nejznámější filmová místa - křížem krážem po Česku Nejznámější filmová místa - křížem krážem po Česku Radek Laudin

Skvělá kniha s výbornými tipy na výlety, díky těmto tipům jsme navštívili i méně známá, ovšem krásná místa naší země.

03.08.2014 5 z 5

Staletí kolem nás Staletí kolem nás Jaroslav Herout

Kniha Staletí kolem nás a Slabikář návštěvníků památek (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.

20.07.2014 5 z 5

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Slabikář návštěvníků památek a kniha Staletí kolem nás (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.

20.07.2014 5 z 5

Prodané dcery Habsburků Prodané dcery Habsburků Thea Leitner

Nevšední kniha, která nám přibližuje lidské osudy princezen, jejich radosti a strasti, lásku i bolest.

14.07.2014 5 z 5

Jménem krále Jménem krále Vlastimil Vondruška

Nekomplikovaná - jednoduchá dějová linka a současně příjemná detektivka v historických kulisách. Oddechové čtení.

14.07.2014 4 z 5