Staletí kolem nás

Staletí kolem nás https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40301/staleti-kolem-nas-40301.jpg 5 79 14

"Staletí kolem nás, skrytá v památkách, nejsou mrtvá, patří neoddělitelně k naší i všelidské kultuře..." Jaroslav Herout Velmi vzácná kniha, kterou oceníte nejen při studiu dějin umění. Rozebírá podrobně dějiny české architektury od románského slohu až po funkcionalismus, neopomene ani dějiny stavitelství po druhé světové válce a připomene historii památkové pěče. Na konci nás čeká věcný i jmený rejstřík, který udělá jasno v architektonických pojmech. 32 stran obrazových příloh vám tyto pojmy objasní i vizuálně. Příště až navštívíte nějaký hrad, se jistě nespletete v jakém slohu byl postaven...... celý text

FireShrew
25.05.2022 5 z 5

Ze všech dostupných knih, kterým jsem se dostala, tato kniha opravdu představuje nejvíce přehledný a dostupný seznam architektonických prvků ve schématech potřebných pro studia na vysoké školy a jejich přijímací zkoušky. Ikdyž je právě starší, doporučuji všem právě tuto.

Sandik
16.09.2020 3 z 5

V podstatě základní a víceméně taky jediná přehledná publikace, věnující se architektonickým prvkům atp. Určena je asi zaujatým laikům či studentům prvních ročníků vysokých škol (klasicky dějin umění či architektura). Rozhodně ji užijí i humanitně orientovaní gymnasisté atp. Rozhodně není bez chyb, není v ní vše, vůbec se nevěnuje například historické barevnosti, neobsahuje přesné datace, terminologie je v ní hodně zjednodušená atp. Pro skutečnou práci s historickou architekturou (klasicky pro stavebněhistorický průzkum, restaurátorské průzkumy architektury atp) by ale bylo vhodné mít práci o poznání podrobnější. Nic lepšího ale v češtině nemáme, takže díky za ni! Celkový dojem: 65%

Morisius
18.07.2019 5 z 5

Kniha, která by neměla chybět v každé knihovně. Základ pro poznání architektury.

Hebrey
19.10.2017 5 z 5

Spíše než přečteno by se dalo říci několikrát důkladně prolistováno a prostudováno už před delší dobou. Knihu jsme měli doma, a tak jsem měla příležitost do ní nahlížet po libosti. Nakonec jsem ji potřebovala na střední škole jako podklad k maturitě, protože jsme brali dějiny umění a tohle byl asi nejlepší zdroj informací. Asi neznám lepší knihu o dějinách architektury v různých slozích, která by nabízela tak detailní přehled a zároveň byla napsaná tak, aby jí pochopil i nearchitekt.

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Herout má úžasný dar, vysvětlit dějiny architektury tak, aby byly jasné památkáři, i úplnému laikovi a ještě je to poměrně čtivé.

ThrisaManx
22.05.2016 5 z 5

Opět pro hlubší studium ale vyžaduje více času. A určitě to není kniha na jedno přečtení :)

ThrisaManx
19.05.2016 5 z 5

Musím se přidat, skvělá kniha. Kdo chcete získat přehled, sáhněte po této knize.

Rade
30.07.2015 5 z 5

Můj celoživotní průvodce památkami.

Mondie
24.07.2015 5 z 5

Herout je legenda mezi studenty výtvarného umění. Je to "bible" a souhlasím naprosto se všemi komentáři

tenax
26.08.2014 5 z 5

Když mi není jasné něco v architektuře památek, otevřu tuto knihu a zpravidla už jinde hledat nemusím.

R.E.M.
20.07.2014 5 z 5

Kniha Staletí kolem nás a Slabikář návštěvníků památek (stejného autora) jsou výborným průvodcem milovníků památek, historie a architektury. Obě knihy jsou bohaté na informace, navíc doplněné přehlednými náčrty a fotografiemi.

Rachel
07.02.2014 5 z 5

Naprosto skvělý obrázkový slovník architektonických pojmů.

miklaras
02.11.2013 4 z 5

Rozšířený Slabikář návštěvníků památek. Rozhodně vynikající průvodce po architektonických prvcích.

Petraaa1
10.02.2013 5 z 5

Pro mě je to jedna z nejlépe napsaných a čtivých knih o vývoji architektury. Přestože má i svoje mouchy, tak jí považuji za základ pro studium dějin architektury (zároveň vhodná i pro laiky).