R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Podnázev Cesta k odolnosti přesně vystihuje knihu. Vybrané téma je zachyceno v kvalitním rozsahu, hloubce i šířce zachycených informací, jsou zde mj. informace o stresu, jeho zvládání, imunitě, ale i fungování lidského organismu - tedy to, co s odolností člověka úzce souvisí.
Forma knihy je vhodná, vyhovuje mi více než forma rozhovoru použitá v předchozí knize, umožňuje vytvořit hutnější, strukturovanější a na informace bohatší text.

S většinou názorů a myšlenek se s autorem shodnu, považuji za rozumné a přínosné zvyšovat svou odolnost a tím i kvalitu života. Se zájmem jsem si přečetla názory p. Koláře.
Do textu se v promítá autorův vztah k víře. Ovšem minimálně v jednom případě škodí - viz poznámka na konci komentáře.

S krátkým váháním jsem dala 5hvězdičkové hodnocení, oceňuji užitečné téma, srozumitelnost textu, informace o odolnosti a cestě k jejímu zvyšování, o působení stresu a negativních faktorech, které odolnost a zdraví naopak snižují.

Doporučuji čtenářům, které toto téma zajímá, i kdyby jen pro připomenutí a shrnutí.
Jen mě zavádějící informace v jinak výborné knize překvapují a mrzí.

Poznámka:
Např. v této větě je tvrzení, mírně řečeno, velmi zavádějící, neodpovídající faktům -
"... To jsou také důvody, proč se věda odmítá zabývat takovým ničím, jako jsou emoce, mysl nebo duše."
vzhledem k tomu, že věda (neurovědy) se už dlouho zabývají emocemi, zkoumají reakce člověka v souvislosti se změnami v aktivitě mozku na úrovni neuronů, reakce, které souvisí s psychikou, emocemi. Výzkumů a experimentů je v této oblasti dostatek, další přibývají. Významným pomocníkem výzkumu mozku (emocí, rozhodování...) a jeho funkcí, se v posledních desetiletích staly moderní zobrazovací techniky, vč. funkční magnetické rezonance.
Kdo má skutečný zájem, informace k tomuto tématu, výzkumům a výsledkům experimentů najde.

17.11.2023 5 z 5

Invisible Invisible Zuzana Koubková

Invisible je zajímavý dobrodružně-historický román.

Pozitiva knihy - dobrý děj, jemný humor, nápaditý, hezky vymyšlený závěr. Potěšilo mě, že konec nebyl lacině předvídatelný. Jde o zajímavé, pěkné čtení.
Autorčin styl vyjadřování se mi líbí.

29.04.2023

O klíči O klíči Pavel Čech

Půvabná knížka, půvabné obrázky, hezký příběh probouzející fantazii.
K čemu může patřit nalezený klíč? Jaké tajemství otvírá?
Hádala jsem, jest-li dalším nálezcem bude holčička - nepřekvapivě, byl to další chlapeček.
Pokud máme aspoň zlomek fantazie, příběh s poslední stránkou nekončí.

O klíči je krásnou, velmi povedenou knížkou, obsahující milé obrázky nejen pro děti.

Poznámka:
Druhé vydání má příliš malý formát, na větším by originalita a půvab obrázků vynikly ještě více.

09.04.2023 4 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

Jak se dělá evoluce - Labyrintem evoluční biologie přináší zajímavé téma evoluce. Jde o propracovanou knihu se širokým záběrem, která předkládá čtenáři spoustu informací nejen o evoluci, ale přináší informace i z příbuzných oborů a souvisejících oblastí vědy, společnosti, podrobně zpracovanou. Člověk se dozví neuvěřitelné množství informací i názorů.
Za tyto pozitiva knihu upřímně doporučuji.

Jen...
Jen mi nevyhovoval styl vyjadřování autorů - text je méně přehledný a s nadprůměrným množstvím vsuvek, odboček a příkladů z odlišných oblastí, úvahami a hodnocením všeho možného je hůře sdělný, méně srozumitelný.
Vtip, nadsázka a ironie v knihách je mi blízká, ale zrovna tady se mi to spolu s některými výrazy vůbec netrefilo do vkusu, chvílemi ve mně styl autorů vzbuzoval nechuť k dalšímu čtení, ojediněle některé věty vyvolávaly těměř antipatie. To se mi u naučných knih nestává. Kvůli tomu jsem v r. 2021 rozečtenou knihu odložila a vrátila se k ní až po dvou letech spíš kvůli dočtení než že bych se na čtení těšila, i když mě téma nadprůměrně zajímá.

Vzhledem k nesporné kvalitě, kterou kniha má, a práci, kterou si autoři s textem dali, je škoda, že mě způsob psaní dostatečně neoslovil - to ovšem nemůže být důvodem knihu nedoporučit dalším čtenářům, kteří mohou být z textu nadšení a s knihou spokojení po všech stránkách.

06.04.2023 4 z 5

Ženy v umění Ženy v umění Uta Grosenick

Kniha o umění, vytvořeném ženami během 20. a 21. století.
Výběr je opravdu široký, od výtvarného umění po umění performace.
Na 4 stránkách je přiblížení osobnosti a díla každé umělkyně ve výběru podrobné a hluboké, vzhledem k tomu, že jde o přehled, jsou informace o umělkyním nadprůměrné kvalitní co do množství i hloubky informací.

Zpracování textu a obrazovou složku knihy hodnotím jako velmi dobrou, 4,4 hvězdy.

06.04.2023 4 z 5

Tajemství genů - Od vzniku života po genom člověka Tajemství genů - Od vzniku života po genom člověka Eduard Kejnovský

Výborná kniha, kvalitně strukturovaná, přehledná, hutná.
Text je srozumitelný, doplněný o barevné obrázky, medailonky vědců, kteří jsou v textu zmíněni, a slovníček pojmů.
Informace jsou podány tak, že i složitější odstavce jsou pochopitelné pro mírně poučeného laika, kterého zajímají geny a jejich tajemství.

Vřele doporučuji a autorovi děkuji.

09.03.2023 5 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Zvláštní příběh v jeho obyčejnosti. Jiný, hlubší pohled na japonskou společnost. S chutí jsem si knihu přečetla.

(Odstavce, jakými způsoby Japonci vyjadřují ne" jsou zajímavé, a pro nás, v Evropě, nepochopitelné.)

09.03.2023 4 z 5

Myslet jako římský císař Myslet jako římský císař Donald Robertson

Přístupné seznámení se stoicismem, myšlenkami Marka Aurelia, zachycenými v soukromých zápiscích tohoto císaře - v Hovorech k sobě.
Autor rozebírá zapsané myšlenky Marca Aurelia, zasazuje je do historického kontextu, vysvětluje.
Koupila jsem si knihu u stánku Audiolibrixu na festivalu Svět knihy a rozhodně koupě nelituji. Doporučuji přečíst. Nejdřív původní dílo Hovory k sobě a poté tuto, z mého pohledu, kvalitně zpracovanou knihu.

29.01.2023 5 z 5

Odolnost: Přežít těžkou dobu Odolnost: Přežít těžkou dobu František Koukolík

Odolnost, definice pojmu, její popis. Zdroje, které odolnost zvyšují - sociální, kulturní i ekonomické zdroje, faktory, které naopak odolnost snižují v emoční, sociální, kulturní a/nebo ekonomické oblasti.
To vše a nejen to najdou čtenáři v této kvalitně napsané knížce.

15.09.2022 5 z 5

Jak vznikal svět Jak vznikal svět Petr Kulhánek

Další skvělá kniha od Petra Kulhánka. Zajímavá, sdělná, solidní.

P. Kulhánek se už před časem zařadil do mé skupiny "oblíbení autoři".
A jak už podotkl parxel, jeho knihy i přednášky jsou výborné. (K přání elánu se připojuji.)

13.08.2022 5 z 5

Drby: O nejrozšířenější lidské činnosti Drby: O nejrozšířenější lidské činnosti František Koukolík

Text, který stojí za zamyšlení. Kniha, která stojí za pozornost.

(Pojem "drby" pro mě znamenal negativní a zcela nebo alespoň částečně nepravdivé informace o třetí, nepřítomné osobě. Že bych se celou dobu mýlila a pojem je mnohem obsáhlejší a nejednoznačný!?)

22.06.2022 4 z 5

Léčba smyslem Léčba smyslem Viktor Emil Frankl

Zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

"V minulosti není nic nenávratně ztraceno, ale vše je nezrušitelně uloženo.
Lidé vidí jen strniště dočasnosti, ale přehlížejí plné obilnice minulosti, kde uskladnili a uchovali svou úrodu."

08.04.2022 5 z 5

Břevno v oku: Lidé v roce 2022 Břevno v oku: Lidé v roce 2022 František Koukolík

"Knížka Břevno v oku navazuje na knihu předchozí nazvanou Chlap kousl psa (2021) a přináší dalších padesát takových kaménků. Platí pro ně totéž, co pro předchozí svazeček. Systém nehledejte, kapitolky jsem srovnal podle abecedy, začít lze od kterékoli z nich.
Jestliže vás zaujmou a potěší, splní knížka účel. Čtěte, co vás bude těšit a co vás osloví."

Tradičně kvalitní kniha Františka Koukolíka, padesát kapitol z vědy, padesát zamyšlení... Příjemné, poutavé a inspirativní čtení.
Takže co zbývá dodat? Kniha Břevno v oku splnila svůj účel, zaujala mě, oslovila i potěšila.

07.04.2022 5 z 5

Potíže se ženami Potíže se ženami Jacky Fleming

Zábavná jednohubka s minimem textu a s obtížně čitelným písmem. Vtipná kniha s příjemnou ironií. Nezředěný humor... ale jen do chvíle než si připomeneme, kolik mužů, vč. vědců, lékařů a politiků mělo takto stupidní názory a postoj k ženám.
3,5 *

10.03.2022 3 z 5

Prožitek hor a zkušenost smyslu Prožitek hor a zkušenost smyslu Viktor Emil Frankl

Útlá kniha, která je esencí autorova přístupu k životu, překážkám a obtížím, zaměřené na zdolávání hor, jeho vztah k horám, i k sobě. Odvaha, houževnatost a nezdolnost. Jak inspirativní.

Autorovu lásku k horám sdílím. A nejen ji.

10.03.2022 5 z 5

Nejskromnější umění Nejskromnější umění Josef Čapek

Krásná čeština, poetika, hravost. Literární talent a oduševnělost autora. Tak obyčejné myšlenky a postřehy, tak originální.

Co si víc přát.

15.01.2022 5 z 5

O nemocech a lidech O nemocech a lidech František Koukolík

Výborná kniha, spousta informací, spousta myšlenek...

03.12.2021 5 z 5

Paradox moudrosti: Jak být duševně výkonnější, přestože mozek stárne Paradox moudrosti: Jak být duševně výkonnější, přestože mozek stárne Elkhonon Goldberg

Číst tuto knihu a ponořit se do světa Elkhonona Goldberga, jeho myšlenek, názorů a předpokladů je pro mě nevšedním zážitkem. Autorův sdělný styl zprostředkování informací se mi líbí.
Knize minimálně k jedné až dvěma hvězdám navíc pomohl kvalitní překlad a vysvětlivky/doplnění informací překladatelem.
(Mnohé, velmi trefné poznámky překladatele mě i pobavily.)

28.08.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Poklidně milé čtení z příjemného prostředí knihovny.
Nenáročné, pohodové, zábavné a romantické.
Jen škoda odbytého a mírně zmatečného závěru. Příběh si zasloužil dopovědět, kniha by potřebovala pár stránek navíc.

21.08.2021 3 z 5

"Oceňujeme-li moudrost, pak je stárnutí spravedlivá cena, kterou za ni musíme zaplatit."

12.07.2021 5 z 5