Prey Prey komentáře u knih

Manifest (ne)přizpůsobivosti Manifest (ne)přizpůsobivosti Filip Šimeček

Náhodný objev v knihovně, svižná satira univerzity a pracovního trhu. Dobrá lehce hořká jednohubka.

17.06.2018 3 z 5

Komentář obsahuje mírné spoilery. Ti úžasně chápaví rodiče, ta záchrana z pod kol auta, ta filosofická jména… Měl jsem s tím trochu problém, stejně jako s motivem zavřeného bratra a jeho zločinu. Všechno na efekt. Ale přesto je to svým způsobem půvabný text o dospívání a lásce. Pro mě to na plné hodnocení není, ale chápu vřelé přijetí. Konec je dojemný a krásný. (Čteno v překladu Světlany Ondrouškové.)

13.06.2018 3 z 5

Jmenuju se Damián Jmenuju se Damián Suzana Tratnik

Asi to mělo být "takové autentické"... Ale bohatě mi stačilo rychločtení. (Čteno v překladu Aleny Šamonilové.)

12.06.2018 2 z 5

Anorexie: hlad po jiném světě Anorexie: hlad po jiném světě Eva Steppanová

Těžko soudit. Odvážná autobiografie, psychika dokáže hrozné věci. Jen si myslím, že taneční prostředí nebude náhoda, i když autorka stokrát zdůrazňuje, že spouštěčem u ní nebyla starost o vzhled nebo kondici. Hodně mě mrzely kapitoly, kde už všechno bylo příšerné, jen sebereflexe chyběla. Ta nemoc zatemňuje vše...

21.05.2018 3 z 5

Pro drogy nemá smysl umírat Pro drogy nemá smysl umírat Radek Hanykovics

Poutavá a vtahující nedobrovolná exkurze do thajského vězení je hodně silným textem i díky tomu, že nelíčí život před zatčením, ani krátký život po návratu. Úvahy o vině a trestu si musí každý čtenář vyřešit sám v sobě.

08.05.2018 4 z 5

Love Paris : láska na hraně Love Paris : láska na hraně Yan J. Bulka

Po přečtení hrozí morální kocovina, a ne ta příjemná. Po přečtení hrozí pochopení homofobů. Nikdo nejsme svatý, nikdo nemáme patent na rozum a chtíč a city, ale autor je prostě… brr. I když on bude navždycky přesvědčený, že každý, kdo řekne, že je to fuj, jen závidí. Jenže co? Ty nemocné sobecké vztahy? Ale zase jsem se díky jeho pozérství několikrát i zasmál, když to neměl v úmyslu, tak proč nedat krásnou bohatou jednu hvězdičku.

02.05.2018 1 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Stručné, výstižné, citlivé, nepatetické, smutné, vtipné.

02.05.2018 4 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Ze tří knih těžko soudit, ale zdá se mi, že Folnému jdou zatím lépe kratší texty. I tady mě totiž nejvíc oslovily pohledy vedlejších postav, třeba Pavla nebo Penny. U celku vnímám kladně schopnost provázat příběh bez ohledu na orientaci hrdinů a odvahu opustit čtenáře bez násilných happyendů. Jenže celé to milionté vyjádření zklamání ze vztahů, stárnutí, života – proč a nač? Od čtenáře je to vždycky trochu arogantní věta, ale: čekal jsem víc.

29.04.2018 2 z 5

Eskejp: Na útěku z kanceláře Eskejp: Na útěku z kanceláře Jiří Charvát

Chvílema humor za každou cenu, ale stejně je to vtipná knížka a v pár kapitolách i smutně moudrá. Parádní ilustrace.

28.04.2018 4 z 5

Děsivé, cenné, ale (podle mě a pro mě) blbě sestavené a napsané. Čekal jsem jiné pojetí té hrůzy.

26.04.2018 2 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Nemůžu se zbavit dojmu, že autorka má velký talent, ale spíš v rovině přiléhavého netriviálního popisu konkrétních situací, myšlenek, emocí, míst, charakterů. Jako celek se to vždycky tak nějak rozpadá, mizí tah na branku. :-(

26.04.2018 2 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Moc americké, moc školní, moc teen, moc růžové, moc multikulti, moc jednoduché... Ale stejně fajn. Romantika tajného a tajemného zabouchnutí se přes net funguje. Každý, kdo měl někdy chuť líbat obrazovku, pochopí. :-) Asi nebudu číst opakovaně, proto jen tři hvězdičky, ale doporučuju. (Čteno v překladu Anny Vrbové.)

26.04.2018 3 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Sto sedmdesátá čtvrtá Zmizelá ve vlaku. :-) Ne, že by se to nedalo číst, ale tak nějak už mám té umělé výroby bestsellerů dost. Jedno nakladatelství plácá na obálky zlaté a stříbrné medaile, jiné z polského názvu Idealna vyrobí český Mazací tramvaj... Přitom se jedná o tuctový ženský psychothriller, kde je Praha pouze ve vedlejší roli. Nejvíc mě bavila dějová linka s obrazy, která však měla zoufale málo prostoru. (Čteno v překladu Michaela Alexy.)

20.03.2018 2 z 5

Úvod do současné trapnosti Úvod do současné trapnosti Pavel Šplíchal

Krutopřísné. :-) Místy to klucí samozřejmě nevychytali, jak moc tlačit na pilu a co s ní řezat, ale to patří u takové cynické satiry k věci. Jsou tam i slabší místa (subjektivně), ale za pár pasáží, u kterých jsem se válel smíchy a současně mi běhal mráz po zádech, velký dík. Jo a ilustrace dokonalé!

11.02.2018 4 z 5

Sněžná slepota Sněžná slepota Ken Follett

Čtivá červená knihovna, která žánr maskuje technothrillerovým obalem, ale vlastně jde o vztahy, velké sídlo a nezdárné děti... :-) (Čteno v překladu Ivana Ryčovského.)

06.02.2018 3 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Podobných knih už jsou asi tisíce, prostě se to dobře prodává. Sever, tajemství, smrt, pátrání, sex, oddalovaná „šokující“ pointa. Když si to nepřečtete, nic se nestane, když si to přečtete a je pro vás tenhle žánr příjemným odpočinkem, je možné to doporučit. (Čteno v překladu Drahomíry Michnové.)

21.01.2018 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Bojím se, že život je takový, jako v knížkách Petry Soukupové. :-) Opět čtenářova smutná spokojenost.

14.01.2018 4 z 5

Dobrá knižní rekapitulace proslulé podivné události. Smrt mladých lidí je smutná sama o sobě (i když se děje dnes a denně, bez podobného mediálního povšimnutí), ale opravdu děsivá je ta pravděpodobně definitivní nemožnost dozvědět se, co se tehdy skutečně stalo. Zjištěná fakta se krčí před mrazivým závěrečným seznamem otazníků…

06.01.2018 4 z 5

Severka Severka Miloš Zapletal

Je to v podstatě zbeletrizovaná skautská příručka, podobná třeba Kronice ztracené stopy nebo Našemu oddílu od Foglara. Potěší zasazení do reálného místa a doby, modernější než u zmíněného Foglara. Naopak mě zklamalo, že na konci chybí obvyklé vyvrcholení tohohle typu knížek, popis tábora. Přesto se to četlo moc fajn, pokud Zapletala a junácký žánr máte rádi. Doporučuji.

05.01.2018 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Soukupová má obrovský talent vidět některým lidem do hlavy. A zachytit rodinné vztahy, pocity, nálady. Až je to vlastně únavné, ten neustálý příliv problémů a problémků, křivd a křivdiček, střetů povah. Mnoho čtenářů bude při čtení doufat, že to není jejich případ, že mají myšlenky ušlechtilejší, méně zpruzelé. Jenže všichni známe ten každodenní boj... Velmi dobrá beletrie.

05.01.2018 4 z 5