Pro drogy nemá smysl umírat

Před několika lety věnovala naše média pozornost případu Radka Hanykovicse – Čecha, který byl za pašování heroinu v Thajsku zatčen a odsouzen k 50 letům vězení. Jeho čin lidé právem odsuzovali, přesto nás ale zaráželo, když jsme se z jeho dopisů rodině dozvídali o tvrdých podmínkách, v jakých musel on i všichni spoluvězni žít. Po několika letech byl díky dohodě obou vlád převezen do vlasti a zbytek trestu, možná jen jeho část, si má odpykat zde. Na základě svých thajských vězeňských zápisků sepsal deník, v němž se zpovídá z toho, co ho k drogám přivedlo, popisuje okolnosti svého zatčení a život v thajském vězení na konci 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70157/pro-drogy-nema-smysl-umirat-cSv-70157.jpg 4.650
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Pro drogy nemá smysl umírat

petr4927

O drogách si nemyslím nic pozitivního a tahle kniha mě v mém přesvědčení jen utvrdila.

Ano, Radek Hanykovics pašoval drogy a nějaký trest si zasloužil, ale... Vnímám ho především pořád jako člověka. Člověka, který byl potrestán neuvěřitelně krutě.

Celý thajský vězeňský systém je postavený na hlavu a pro člověka s řekněme evropskou mentalitou naprosto nepochopitelný.

Při čtení knihy si uvědomíte, jak divné místo svět je - na jedné straně čím dál tím rozmazlenější západní země, kde se lidé pomalu psychicky sesypou ve chvíli, kdy se na ně špatně podíváte, a na straně druhé věci, které se dějí v thajském vězení (ale myslím, že budou země, kde je to ještě horší).

Nic proti velikánům naší literatury, ale myslím si, že by mělo smysl zařadit tuhle knihu jako povinnou četbu. Snad by to mladé lidi odradilo od pašování drog...

Sirael440

Velmi sugestivní kniha. Člověk se neubrání jistým sympatiím i přes hanebný čin, za který byl odsouzen. Vězení je trestu neadekvátní, nelidské, prostě pro našeho člověka nepředstavitelné. Jsem ráda, že taková kniha existuje a dala bych ji jako povinnou četbu na střední školy.

Crozz
08.11.2018

Dokonalá knížka

LaCoccinelle
31.08.2018

Knížka se četla sama. Příběh z thajského vězení, kde by si opravdu nikdo nepřál skončit. V určitých momentech nešlo zadržet slzy. Doporučuji k přečtení.

HoneyBunny
13.08.2018

Tak to byl hardcore... Nikdy nezapomenu.

Prey
08.05.2018

Poutavá a vtahující nedobrovolná exkurze do thajského vězení je hodně silným textem i díky tomu, že nelíčí život před zatčením, ani krátký život po návratu. Úvahy o vině a trestu si musí každý čtenář vyřešit sám v sobě.

Jana283
25.09.2017

Vysoká cena, za mladickou nerozvážnost

PatrikDi
21.05.2015

Radek Hanykovics, mladý muž, otec rodiny, pašerák drog, vězeň a nový člověk. Takto by se dal charakterizovat autor a zároveň hlavní postava knihy, který prožil nedobrovolně v Thajsku téměř osm let. Říkám si, kdyby jej na letišti Don Muang v Bangkoku nechytili s 2,4 kg heroinu, odvíjel by se jeho život jinak a nepoznal by hrůzu vězeňského systému odlišného od našeho, možná by splatil dluh a žil by spokojeným životem a možná by pokračoval v nelegální činnosti a podporoval by protizákonný obchod, na něž doplácí mnoho lidí.
V knize, která je vezeňským deníkem první rok vylíčil skoro každý den, postupem si na vězení zvykl a zapisuje významné dny. Trest smrti mu byl zmírněn na 50 let a poté na polovinu. Díky dohodě mezi ČR a Thajskem o předávání vězňů a spolupráci při výkonu trestních rozsudků se vrátil do vlasti i se svým pašeráckým kolegou Emilem Novotným. Je mi líto, že Radek Hanykovocs podlehl těžké nemoci v roce 2007. Přečetl jsem si komentář uživatele sibinka a pokud bych se mohl zeptat autora na jednu otázku, byla by to, jak dokázal přežít ve velmi tvrdém vězení.
Nevzdal to a s velkou pomocí rodičů, příbuzných, přátel a neznámých lidí, kteří jej podporovali bojoval a vyhrál nad nepřízní osudu. Vážím si, že na sklonku života když byl vážně nemocný ještě besedoval se žáky základních a středních škol. Nemusel. Mohl rezignovat a zapomenout na svoji nedávnou minulost. Chtěl předat něco víc, co se nedá jen tak vyčíst z knihy, chuť žít a kvůli penězům neudělat něco špatného. Byl to vnitřně silný a empatický člověk.