Predator3313 Predator3313 komentáře u knih

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Zase jednou hodně vtipná kniha, kde autor dal průchod fantazii.
Planeta plná dvoumetrových kobylek, kterým vládne královna, samci jsou hodně utlačovaní a jako trest se běžně uřezávají penisy. Posádka Kraksny je zde vyslána, aby pomohla uprchnout několika vysoko postaveným lidem. Ale jak už to bývá, dopadne to všechno trochu jinak a kapitán Moravec se se svým týmem dostane přímo doprostřed mimozemské invaze. Kdo ví, možná konečně dostane příležitost se čelem postavit Švestkám.

30.09.2023 5 z 5

Potravinová soběstačnost Potravinová soběstačnost Marek Kvapil

Soubor článků se společným tématem - pěstování sytících plodin.
Dozvíme se zajímavé informace o pěstování obilí v podmínkách bez jakékoli mechanizace. Zjistíme jak vznikla kukuřičná odrůda malované hory, nebo si můžeme přečíst úvahu o možném nahrazení obilných polí, místo kterých bychom mohli pěstovat lesy skořápkovin nebo tzv. tvrdý sad.
Dostane se i na dýně, topinambury nebo žaludy.....

30.09.2023 5 z 5

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

Takže, máme tady druhý díl a po jeho přečtení si troufnu říct, že celá série bude mít opravdu vysokou úroveň.
Začal bych anotacívýrazně lepší než ta první
Je z ní cítit, že tentokrát to bude pro Isarell a Bastiena skutečná zkouška, která možná bude i nad jejich společné síly.
První část knihy jsem bral jako takovou přípravnou před pravým cílem knihy, což byla mise do stínu. To ale vůbec neznamená, že bych se nudil. Kromě hlavní dějové linky s Isarell se dozvídáme trochu víc o sarrei a navíc je tu Kreon a jeho padlí Jorrei, kteří nám přibližují události ve stínu. Ukazuje se, že s lidmi se v tomto světě ještě musí rozhodně počítat.
U jorrei se trochu dostáváme pod pokličku politických her a machinací. Ukazuje se, že ačkoli je Ymira známá intrikánka, rozhodně není ani zdaleka jediná, a nejspíš ani ta největší.
Líbí se mi, jaký je výrazný rozdíl u emocí jednotlivých postav. Na jednu stranu je tu Ymira, která nejspíš svoje reakce až přehrává, aby si udržela image šílence. Na druhou stranu původní Jorrei princ Azrael, který po stovkách let existence, už zapomněl, jaké je to mít lidské emoce.
To je mimochodem podle mě drobnost, která ale ukazuje na logickou promyšlenost celé série.
Stejné srovnání emocí můžeme vidět třeba u Bastiena, který jako dobře vychovaný jorrei přijme naprosto klidně, že mu nevěstu vybere otec. Na rozdíl od Isarell, která má z toho pomalu panický záchvat.
Trochu mě mrzelo, že víc prostoru nedostali Stíni, jednotka vytvořená z grai, kterou trénovala sama Isarell a následně mistr Tanečník. Doufám, že jejich potenciál využije autorka v dalších knihách.
V recenzi na první díl, jsem psal, že výcvik mě nevtáhl do děje. Když ale teď Isarell testovala svou jednotku na misi do stínu, bylo to přesně tak, jak si to představuju. Po přečtení jsem skoro cítil, jak mě bolí nohy a nemůže se pořádně nadechnout.
Těšil jsem se, jakým způsobem Isarell vezme do rukou samotnou misi a tušil jsem, že to nebude klasický jorreiský styl. Což se víc, než potvrdilo a hrozně se mi líbila myšlenka maskovacího oblečení, včetně toho, že část byla inspirována erotickým prádlem
Druhá část knihy, čili samotná mise do stínu a všechny její následky mě opravdu pohltila a bylo to super. Mělo to spád, hodně akce, a hlavně člověk nevěděl, co se bude dít, a kdo v jaké potyčce vyhraje. Velkou úmrtnost asi každý očekával, ale abych se vyjádřil k posledním stranám a poslednímu mrtvému: Kristíno, jako proč zrovna ON?
No vlastně je mi jasné proč, protože si umím domyslet, že dej další knihy si to žádal, ale stejně jsem pořád doufal.
Čili bych to zase shrnul:
Klasicky na rozdíl od většiny komentářů, co jsem četl, mi tento díl nepřipadal lepší než první.
I když sama autorka tvrdí, že první díl byl vlastně úvod k tomuto druhému dílu, mě připadá, že první byl parádní uvedení do tohoto světa a až tento díl byl více méně přípravný.
Nicméně to bylo super čtení. Těším se a doufám, že ten třetí díl bude pokračovat tam kde tento skončil, a věřím že to bude pěkný nářez!

19.09.2023 5 z 5

Po kolena v mrtvých Po kolena v mrtvých Dafydd ab Hugh

Tak tohle bylo peklo, ale jako fakt.
Prakticky 95% knihy je vlastně napsané podle hry, chodíš, zabíjíš monstra hledáš zbraně, karty od dveří atd. Hra je to možná dobrá, jenže jako kniha je to teda fakt utrpení.
Žádná logika, skoro žádný děj, hlavní dvě postavy absolutně nesympatické...
Jinými slovy už chápu, proč jsem dostal celou sérii zdarma. Ale nejsem si jistý jestli najdu odvahu na druhý díl, který je prý ještě dokonce horší...

17.09.2023 1 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kinga nemám moc rád, ale poté co jsem si přečetl běh o život jsem si řekl, že zkusím další knihu od Bachmana.
Rozhodně je to dobře napsané. Celá kniha je výhradně o pochodu, případně jednotlivé postavy vzpomínají na minulost, ale vždy to má přímý vztah k pochodu. Člověka to docela baví, i když se tam vlastně nic moc neděje.
S čím jsem měl problém, bylo absolutně nevysvětlené pozadí.
Nevíme proč vznikl pochod, jaký to má smysl, prakticky nic o současné společnosti, defakto ani nic o tom, proč se většina kluků přihlásilo.
Na mě to působilo, že si prostě řekli že se přihlásí, aby byla legrace... a šance 1 ku 100 na přežití je moc netrápila. Pochopil bych to u par jedinců, ale skoro u všech?
Tohle mě zklamalo, protože v běhu o život tam tohle všechno skvěle bylo vysvětleno.
Navíc kniha jde plynule, kluci plynule umírají, a umírají a umírají a pak je už konec...a nic s toho, žádné poselství, žádný odkaz. Prostě to skončilo, další přečtená kniha, která mě sice zaujala nápadem, ale to je vše.

01.09.2023 3 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Začal bych tím, že mě osobně anotace vůbec nezaujala, a sám bych knihu číst nikdy nezačal. Ale stalo se, že se mi na doporučení a z nedostatku momentálně dostupných knih v PDF dostala do ruky.
Na druhou stranu po přečteních prvních stránek jsem už tušil, že to byla dobrá volba.
Někde jsem četl, že začátek knihy je moc složitý a těžko se v něm dá vyznat. Podle mě je to ale velmi dobře napsané a jsem zvyklý na mnohem zmatenější úvody knih.
Měl jsem trochu problém se vcítit do samotného výcviku hlavní hrdinky. Chybělo mi tam něco, co čtenáře vtáhne do výcviku. Ano byl to krutý výcvik, pořád byla zmlácená atd. Informace jsem dostal, ale nebylo to ono. Jelikož výcvik je moje oblíbená část v tomto typu knih, tak si myslím, že mám docela s čím srovnávat a tam bych viděl ještě rezervy.
Co mě naopak překvapilo, skoro až šokovalo je, že celý svět je vymyšlený velmi dobře, bez nějakých do očí bijících hloupostí, všechno do sebe poměrně dobře zapadá. Trochu jsem řešil, jestli hvězdy Jorrei svítí ve dne a hvězdy Sarrei v noci, nebo jak to vlastně je
Hrozně se mi líbí u lepších bojovníků aktivace symbolů, což jim dodává potřebné vlastnosti. To je opravdu hodně povedené.
Ke konci knihy jsem měl ještě trochu výhrady k tančení, to je vyloženě prvek, který jsem nečekal a pořád jsem si říkal, jak může někdo u boje ještě dělat přesně určené pohyby tance?
Ale když v posledním souboji bylo pěkně popsané, jak do kterého pohybu vkládá prvky tance, vzal jsem ji na milost.
Jinak popis boje byl zajímavý hlavně při boji Jorrei, Sarrej a lidí. Jelikož to bylo z pohledu všech bojujících stran. Tady by možná ještě taky byl prostor pro zlepšení, boj mě docela vtáhl do děje, ale ještě to není úplně ono. Ale jelikož nepředpokládám, že bych patřil do cílové skupiny čtenářů, tak jsem i tak spokojený.

Takže abych to nějak shrnul.
Mínusy - rozhodně anotace a pak výcvik, který mě nevtáhl do děje.
Plusy Parádně vymyšlený svět a bytosti v něm
Kniha rozhodně stojí za přečtení a věřím, že další knihy budou minimálně stejně dobré.

25.08.2023 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Zatím nejlepší místo děje, průzkum vesmírného vrakoviště je prostě super, škoda, že skončilo u jedné lodi.
Naivita při záchraně Loyda mi už docela vadila, stejně jako v minulém díle chuť jít na kafe. Myslím že to šlo vymyslet jinak, aby Moravec nevypadal jako blb.
Stejně jako většinu mě taky překvapil deník na konci, trochu mi to vzalo představy, ale myslím, že to byl dobrý nápad, snad budou i další mimozemštani v dalších knihách.
Celkově se kniha četla stejně dobře jako předchozí díly.
Jsem zvědavý jak dědek v dalším díle vylepší Kraksnu....ehm tedy Vzdorující

24.08.2023 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Jak už někdo zmínil, byl jsem zvědavý na jednu sérii, kde knihy píšou dva autoři a musím říct, že jsem vlastně nepoznal rozdíl.
Dle očekávání, pokračoval děj ve stylu naplánujeme akci, která se změní v obrovský masakr, kde se nedají přiřadit utrhané končetiny ke správným mimozemšťanům...
Dokonce kniha dokáže někdy i překvapit, i když většinou je děj docela průhledný, ale to je očekávané. Každopádně knížka se čte dobře a kdo nepotřebuje v knihách hluboké myšlenky, ale zato nepohrdne cizí planetou plnou mimozemské verbeše, přijde si na své, jako já

24.08.2023 5 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Pěkné doplnění a takový souhrn "ze života zaklínače"
Provedení se mi hodně líbilo, jen jsem teda čekal lepší bestiář.
Myslel jsem, že popis monster bude hrát v knize Prim ale místo toho, to bylo spíš aby se neřeklo. Za mě tam chyběly i úplně základní monstra.

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

po těch posledních dílech, kdy monstra byly absolutně v pozadí a vše se točilo jen kolem ciri jsem si tuhle knihu fakt užil.
Jen teda bych byl raději, kdyby Geralta zase nezachranovala Yennefer :).

11.08.2023 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Po sérii Spad, jsem byl zvědavý na tohle vesmírné dobrodružství a rozhodně jsem nebyl zklamaný.
Klasické hlášky které mě fakt baví a v některých částech jsem se skoro dusil smíchem, až se mě manželka ptala, jestli jsem se nepraštil do hlavy... :D
Jen teda rozměr vytvořeného vesmíru mě celkem zarazil, tisíce planet a stovky mimozemských ras....tak jsem zvědavý na další díly, jestli si přece jen autoři neukousli trochu velký kousek? Uvidíme, věřím že ne...

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Spoiler :
Asi půjdu trochu proti proudu, ale tady už to autor celkem překombinoval.
Nemám nic proti cestování svérami. Mám rád když ze začátku zmatené a nepochopitelné kapitoly neznámých lidí začnou ke konci knihy dávat smysl a v poslední stránce vše zapadne.... což bohužel se tady nestalo.
Nimue která nevím proč a nevím jak pomohla Ciri.
Blecha, u které bylo řečeno že změní dějiny...a jediné co bylo řečeno, že způsobila par mrtvých, kteří nějak neovlivnili děj ( čekal jsem, že vymře na mor Emhyrovo vojsko nebo tak něco) atd.
Body navíc mělo pochopení věštby Ciri v Kaer Morhen.
Konec Ciri bych ještě bral, ale Geralt a Yennefer? Konce, které se dají pochopit všelijak opravdu nesnáším. Vždy mám pocit že autor nevěděl co s tím, tak to napsal aby se vlk nažral a koza zůstala celá...
Taky mě trochu mrzelo vybití Geraltovy skupiny během pár stránek, sice se to dalo čekat, ale kdyby se u táboráku za vití kdo ví čeho objevil Cahir nebo Regis, hned by to trochu zlepšilo konec knihy.
Takhle byly pocity po dočtení této velkolepé série ne zrovna pozitivní.
Mohlo to být určitě horší konec, o tom žádná.
Ale kdo vlastně skončil šťastně, tak jak chtěl?
Řekl bych, že nikdo...
Možná je to škoda, ne?

27.07.2023 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Mám rád knihy, kde se vypravěč vrací zpět do minulosti a povídá co bylo.
Autor toho tady začal hojně využívat a rozhodně to byla cesta k ještě lepšímu zážitku.
Ciri už se nechová jako pako ( většinou ) a hodně mě baví její souboje, především bruslařské derby.
Popravdě jsem ale čekal, že její příběh bude ještě krvavější.
Totéž se dá říct i o Zaklínači.

27.07.2023 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

V tomto díle rozhodně hraje prim Geraltova různorodá skupina. Když k tomu přidám trpaslíky a Percivala, je to opravdu partička k pohledání :D
Ciri a její linka byla taková....že člověk čeká kdy Potkani šlápnou vedle, ale on to byl spíš skok do propasti plné špičatých oštěpů.

27.07.2023 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Tak těšil jsem se na víc boje pro Ciri a to jsem se docela trefil.
Rozhodně se děj směřuje někam, kde jsem to nečekal.
Tato kniha mi přišla jako rozjezd, opravdový počátek velkolepého putování.
Obecně mám rád knihy, kde hrdinové prochází přes různé území, tak jsem zvědav na další knihy.

27.07.2023 4 z 5

Dobrodružství v lesní říši a kouzelné pastelky Dobrodružství v lesní říši a kouzelné pastelky Lenka Moravcová

První gamebook který jsem koupil synovi.
Bylo to super, ale třeba u ježka se nedělá skoro nic jiného, než vybírají pastelky.
Plšík a veverka jsou lepší :D ale bezva to je celé.

07.07.2023 5 z 5

Dobrodružství jezerních skřítků - Hrací kniha Dobrodružství jezerních skřítků - Hrací kniha Lenka Moravcová

Super knížka pro děti, synovi se dobrodružství moc líbilo, i když je mu teprve 5, takže jsem musel číst já, ale bylo to bezva.
I když Dobrodružství v lesní říši se nám líbilo víc.

07.07.2023 5 z 5

Trichamin Trichamin Tomáš Žlůva

No, kniha se čte rychle, což je štěstí protože i těch pár hodin byla ztráta času.
Není to sice nejhorší kniha co jsem četl, a chvílemi jsem se i bavil.
Ale pointa bídná, dej ubohý, popis boje...což je asi půlka knihy ...taky slabota.
Finální souboj nuda.
Ale hlavní hrdina, ten to teprve zabil
Na jednu stranu fetka co čeká na smrt, ale pak najedhou má známé všude možně, dávají mu zdarma nejnovější zbraně a vybavení. Navíc se vším umí zacházet, lodě, všemožné zbraně, vrtulníky atd atd.
Navíc se chová jako totální blb, což vždy konci přestřelkou, která vždy konci tím že omdlí,a následně je zajat a následně uteče...furt dokola.
Nevadí mu dostat dávky do břicha ale stěžuje si na modřiny? Prostě katastrofa.

17.06.2023 2 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Tak konečně jsem se dostal k více méně k ucelenemu ději.
První část se zaklínači byla úplně luxusní.
Konec s Yennefer byl taky super.
Ale některé kapitoly mě nebavily a přišly mi zbytečné, jako třeba debata o tom kdo by byl vhodný jako příští král Cintry.
Ciri je super postava a doufám, že se v příští knize dostane víc do boje.

17.06.2023 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Po Řbitovu zvírátek jsem si řekl, že od Kinga už číst nebudu, takže jsem byl dost překvapen, když jsem zjistil že Bachman je jeho pseudonym a řekl jsem si, že to zkusím.
A rozhodně to za to stálo.
První 3/4 knihy mě chytly opravdu hodně a hltal jsem každou stránku.
poslední 1/4 už tak dobrá nebyla, přišla mi nelogická a uspěchaná.
Dávám 4* ale je to spíš na 3,5.

05.06.2023 4 z 5