postoran-CZ postoran-CZ komentáře u knih

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

K pokračování příběhu bratra Vélina jsem byl na základě zdejších recenzí mírně skeptický. Nicméně první kniha byla taková, že mne to nenechalo nechat pokračování jen tak ležet na poličce. A jsem rád, že jsem to neudělal.
Trošku mne rozmrzelo rozdrobení na více příběhů, které mi ze začátku čtení vadilo. Nicméně pak se příběh rozjel a rozdělení příběhu začalo dávat více smysl.
Co se týče postav, tak samotný Vélin je pořád něco jako kříženec Mirka Dušína a El Cida. Frentis je skvělý, zatímco Kenis je ... Kenis. Lyrna je v konečné fázi celkem fajn. Ale Reva! Reva se mi líbila, jak byla napsána a jak se její postava dějem vyvíjí. Ačkoli jsem jí ze začátku nemohl přijít na jméno, tak na konci jsem na ni nedal dopustit. Jsem zvědavý, jak bude její (a nejen její) příběh pokračovat dále.

07.04.2021 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Po dlouhé době uděluji naprosto oprávněně 5 hvězdiček. Už dlouho jsem si nebyl těmi pěti hvězdičkami tak jistý. Jdeme na další díl.

27.02.2021 5 z 5

Nástup temné síly Nástup temné síly Timothy Zahn

Pokračování ságy začíná tam, kde končí Dědic impéria. A končí tam, kde začne třetí díl. Není to nijak ucelené. Prostě musíte skočit hned do trojky.
K samotné knize nezbývá než dodat, že Thrawn je pořád super záporák. Snad mne bude síla provázet i třetím dílem.

09.02.2021 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Ke knize jsem se dostal v podstatě díky tomuto webu. Všimněte si vpravo nadpisu "Podobné knihy". Já to udělal minulý rok na jaře, když jsem dočetl knihu "Vzestup a pád Agentury DODO" (mmch. taky na tu knihu mrkněte), o které jsem do té doby nikdy neslyšel, sám bych si ji asi nepořídil, ale když už mi byla "naježena", tak jsem se do ní pustil. A podobně to bylo i s touto knihou. Normálně bych si tu knihu asi nekoupil, resp. bych se o ní asi ani nikdy nedozvěděl. Ale v létě jsem na ni narazil v knihkupectví, že byla ve slevě, tak jsem ji hodil do košíku a od té doby ji mám doma. A teď už i tady na webu v kolonce přečteno.
Ke knize jsem přistupoval jako k nepopsanému listu. Nevěděl jsem, co mě čeká. A upřímně? To bylo nejspíše to nejlepší, co jsem mohl udělat. Ergo, více již psát nebudu. Stojí to za přečtení.

15.01.2021 5 z 5

Dědic impéria Dědic impéria Timothy Zahn

Díky závěru dávám nakonec 5 hvězd. Ale musím říct, že ten začátek mi nějak "nešmakoval". Dlouho mi trvalo, než jsem se do toho dostal. Ale nakonec rozhodně není čeho litovat. Velkoadmirál Thrawn je určitě postava, o které je dobré vědět. Ale i další postavy, jako například Karrde nebo Mara Jade stojí za to. Rozhodně jdeme do dalších dílů. Jediné co musím negativně zmínit je překlad. Snad by si tato série zasloužila nový a i nové vydání. Snad...
PS: na YT je "fan" animovaná verze knihy (v EN).

06.01.2021 5 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Po grafické stránce milé překvapení. Obsahově taky super. Za mě pět hvězd.

24.11.2020 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Čtvrtá Pratchettovka. A po předešlém Těžkém Melodičnu (které u mě na tři hvězdy zachraňoval jen Smrť se Zuzankou) jsem byl opět spokojen. Uznávám, že jsem ji vybral i kvůli Smrťovi. Ten mě opravdu baví. A pobavil i tentokrát.
KVÍK.
Jo dobře, tak teda nejen kvůli Smrťovi, ale i kvůli Krysímu Smrťovi. Spokojen?
KVÍK.

22.11.2020 4 z 5

Souboj bez vítěze Souboj bez vítěze Jan Lakosil

Výborné!

22.10.2020 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tak nějak nevím, jak tuto knihu pojmout. Prvních cca 100 stran bylo super. Ale potom ... Potom už jen až příliš předvídatelný děj a postavy, které byly takové "nemastné, neslané". Škoda, protože začátek byl zajímavý. I myšlenka celého světa byla dobře vymyšlena a skýtala potenciál (aspoň z mého pohledu). Opravdu to ve mně vyvolávalo pocit, že tohle bude dobré. Bohužel na konci jsem se nemohl zbavit pocitu zklamání. A upřímně řečeno jsem nakonec fandil Bernardovi...
Hodnotím nakonec třemi hvězdičkami, tedy stejně jako Metro 2033.
Mimochodem, i Silo má další dva díly podobně jako Metro. Ale asi nemám moc chuť se do nich pouštět (podobně jako u Glukhovského Metra). Škoda. Velká škoda.

29.09.2020 3 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Ale jo, necháme 4 hvězdy, jako u předešlých dílů trilogie. Ačkoli teda mi to už přišlo dost přestřelené v některých pasážích (a to beru v úvahu, že se jedná o souboj upírů a mimozemšťanů). Celkově vzato, Kotleta nezklamal a dal mi to, co jsem od něj čekal. Je to prostě (pro mě) odpočinková literatura, u které není třeba moc přemýšlet, ale prostě jen číst a bavit se.
Btw: Jsem jediný, který si v roli Diany představil Foresta Whitakera (Poslední skotský král) nebo Michael Clarke Duncana (Zelená míle)? :)

09.09.2020 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

První sprosté slovo hned jako druhé slovo celé knihy. První rozmlácený ksicht ještě na té samé straně. Sex o pár stránek dál. Kotleta nezklamal. Dal mi to, co jsem od něj čekal. Po sérii Spad to vypadá, že asi zase u něčeho na chvíli zůstanu.

20.08.2020 4 z 5

Kronika nacismu Kronika nacismu Zdeněk Ležák

Tak já tu první recenzi teda napíšu. :) Před touto kronikou jsem přečetl i Kroniku bolševismu. Té jsem dal 5 hvězdiček. Tady ovšem musím jen za 4. Textová část byla z mého pohledu oproti "bolševismu" slabší. Komiksová část opět kreslířsky na výbornou. Já ty kresby pana Duška mám prostě rád a líbí se mi.
Takže ... "Úsměv, blonďáci". :)

10.08.2020 4 z 5

Kronika bolševismu Kronika bolševismu Zdeněk Ležák

Kronika Bolševismu ... Komančům bych dal odpad, ale knize dávám 5*. Textová část je skvěle zpracována a výborně podána. U komiksové částí mi nemálokrát ucuknul koutek úst. Některé hlášky se opravdu povedly. :)
Dál už asi nemá smysl se rozepisovat, vše popsal callahanh ve svém komentáři níže.

07.08.2020 5 z 5

Jak se stát diktátorem Jak se stát diktátorem Mikal Hem

Já tomu musím dát za 5*. Skvěle jsem se bavil. Tahle kniha si rozhodně zaslouží přečtení. Nemusíte znát mezinárodní politiku. Nemusíte toho moc vědět o historii. Vše potřebné je v knize. Co bych však případným čtenářům doporučil, je mít u sebe telefon či PC s přístupem na internet a občas se na některé diktátorské monumenty podívat. Hned to dostává jiný rozměr. Například taková Turkmenbašiho rozevírající se kniha je opravdu velkolepé dílo. :)

05.08.2020 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Húrinovy děti přečteny po Silmarillionu (plus nějaký odstup s jinými knihami). Trochu s obavami, ale přesto jsem to rozečetl a ono to bylo celkem fajn. Silmarillion, který se mi četl opravdu těžce, měly Húrinovy děti spád a silný příběh. Levou rukou zavírám a pravou již otvírám Pád Gondolinu.

01.07.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Knížka dočtena až na druhý pokus. První pokus byl pravda před cca 20 ti lety, kdy sem skončil někdy po 150-ti stranách. Uf. Teď sem se kousl a dostal se dál. A su rád, že se to povedlo. Příběh pak dostává trošku spád a "konečně se něco děje". A ten závěr by možná zasloužil více rozepsat. I přes toto hodnotím za 5 a doporučuji!

28.05.2020 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Zajímavá kniha. Taková dost houpačka. Prvních cca 50 stran super úvod. Pak úpadek, který mi přišel spíš jako nějaká vata. Následně zase dobrá pasáž návratů do minulosti, aby se to opět utopilo v opakujících se a předvídatelných situacích. Naopak posledních sto až stopadesát stran zase dobrý.
Trošku jsem měl strach z toho neustálého střídání popisů v příběhu (zápis z deníků, emaily, dopisy, atd.), ale nakonec to bylo naopak oživením knihy a více mne to vtáhlo do děje.
Sumasumárum není to špatná kniha. To určitě ne. Jen by to možná mohlo být stáhnuto na cca 500 stran (a pořád by to neztratilo nic z příběhu a čtivosti).

--- VAROVÁNÍ: SPOILER ---
Osobně jsem byl zvědavý, jak se autoři vypořádají s kauzalitou v rámci cetování v čase. A dá se říci, že se jim to víceméně povedlo až na jednu věc, která je vlastně tím tahounem druhé části knihy (a hlavním vyústěním příběhu) - pokud by se Gráinne podařilo zamezit vědeckémnu pokroku, tak by nejspíše nedošlo ani k vytvoření ODD, a tedy ani Gráinne by nemohla být Vyslána dopředu, aby tomu zabránila. Tudíž by k tomu pokroku došlo, ale to by zase znamenalo, že Gráinne se může dostat do přítomnosti... Ale co. Je to přece Sci-Fi. :)

10.04.2020 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Uf. Dočteno. Po dlouhé době, ale nakonec dočteno. Na jednu stranu klobouk dolů před Tolkienem, protože ten jeho svět, který stvořil, je úchvatný. Bohužel to vyprávění o něm je silně pokulhávající a strašně únavné. Není to kniha před spaním. Musíte vnímat. Hodně. Hlavně jména a názvy, protože když se vám v jednom odstavci protočí 5 jmen (a to kolikrát 3 patří jedné a té samé postavě), začíná se motat hlava kolem. Neustálé listování do rejstříku taky na čtivosti nepřidá.
Sumasumárum - jako doplněk k Hobbitovi a prstenové trilogii super. Ale upřímně řečeno, znovu bych to číst nechtěl.

28.02.2020 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Nadšení z prvního dílu (pro mne) vyprchalo. Bohužel sestupná tendence v sérii se projevila přibližně od půlky knihy Tak nějak už mi přišlo, že je jen snaha o natažení příběhu. Pročítaje poslední stránky jsem přemýšlel nad třemi hvězdami, ale nakonec čtyři. Jednak pro to rozhodl závěr knihy a jednak tři hvězdy jsem dal horším příběhům než je tento.

11.12.2019 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tento komentář bude spíše komentářem k sérii jako celku, než k poslední knize. K HP jsem se dostal až nyní, téměř dvacet let po vydání první knihy. Filmy jsem neviděl (napravím to snad o vánočních svátcích). Obecně ze světa HP jsem znal jen pár základních věcí, se kterými se dá setkat na internetu. Jinak nic a celkově jsem se tomu vyhýbal, protože jsem měl pocit, že to není kniha/série, která by mě mohla chytit. No a kde začít, když to končí?
V první řadě je třeba vyjádřit poklonu k tomu, jak paní Rowlingová píše a také k českým překladům bratrů Medkových (teda s jedinou výjimkou - za slovo "muckat" by se mělo zavírat do Azkabanu, to mi tak "pilo krev...").
Dále pak je třeba vyzdvihnout propracovanost děje a universa, které J. K. Rowlingová stvořila, jako takového. Příběh po kompletním dočtení dává smysluplný obraz a nevzpomínám si, že bych narazil na nějakou věc, která by byla v rozporu s předešlým textem a knihami. Upřímně řečeno, vzhledem k tomu, že jsem k sérii přistupoval spíše jako ke čtení pro odrostlejší děti a náctileté, tak milé překvapení.
K čemu mám však jisté výhrady jsou postavy. Přílišné lpění na "černobílosti" postav bylo podle mě zbytečné. Prostor tam dle mého byl. Určitě by bylo super, kdyby bylo více Severusu Snapeů - to je dle mého nejlépe napsaná postava celé série. Škoda, že zůstává (nejen) v tomto boji tak osamocen. Mírně to zachraňují snad jen některé vedlejší postavy (Popletal, Brousek, Pettigrew).
Sumasumárum se jedná o sérii, která mě dokázala udržet u čtení po několik týdnů (ač jsem mezi každým dílem přečetl ještě něco jiného - měl jsem těch fantasy sérií rozečteno více). Jak jsem psal výše , tak spíše je to asi určeno pro mladší generaci, než jsem já (a možná i proto mi vadilo ta přílišná černobílost postav). Ale i tak jsem se bavil.
Asi nejslabší v sérii bych viděl třetí díl, nejlepší díl pro mne byl ten poslední (ještě před dočtením bych sem dal díl šestý).

27.11.2019 5 z 5