pollyanna pollyanna komentáře u knih

Příběh falešného copu Příběh falešného copu Marie Macková

Paní Macková, napište prosím pokračování! Vaše knihy jsou skvostné a čtou se samy. Promyšlený příběh, postavy, styl... všechno sedí. Je tedy pravda, že s komisařem Plischkem se život nemazlí, ale na druhou stranu je to tak blíž k reálu. Jedinou výtku mám k jazykové stránce, ta se moc nepovedla.

19.10.2020 5 z 5

Doufám, dokud dýchám... Doufám, dokud dýchám... Věra Vlčková

Knihu opravdu doporučuji. Působivá vyprávění jsou doplněna poznámkovým aparátem v závěru každého z nich. Poznámky tak neruší při čtení a poskytují cenné informace o osobách či událostech, které jsou v knize zmíněny.

30.09.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Skvělé dílo, člověka až mrazí... Jen ten konec bych si představovala i v reálu jinak.

30.09.2020 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Autorův styl mi vyhovuje, kniha se četla dobře. Jen tedy nesouhlasím s komentáři na přebalu knihy, že po přečtení nebude člověk moci usnout bez rozsvíceného světla atd. Kvůli tomu jsem trochu zvažovala, zda se do knihy vůbec pustit, ale nakonec se žádné takové hrůzy nekonaly. K hlavnímu hrdinovi a jeho jednání bych jen řekla, že kdo si zahrává s ohněm, může se spálit. V tomto směru ten konec úplně překvapením nebyl...

13.09.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nejdřív jsem si myslela, že jde tak trochu o fantasy knihu, pravděpodobně k tomu přispělo i jméno hlavní hrdinky. Kniha má moc pěknou obálku a velice oceňuji, že autorka dokázala, že i dnes se dá napsat kniha bez sexu na každé xté straně. Díky tomu jsem vydržela číst až do konce. Nejsem cílová skupina, ale byla jsem zvědavá... No, čekala jsem po tolika nadšených komentářích víc. Přece jen by bylo fajn, kdyby si autoři „románů pro dívky“ dali víc záležet na smysluplnosti textu. Neustálá přirovnání k Pýše a předsudku mi taky moc neseděla, já měla spíš pocit, že čtu jakousi moderní verzi Jany Eyrové (viz scény v bytě pana R. apod.). Ale zatímco Jana E. je dokonalá kniha, tahle není. Nesedělo mi skoro nic, styl – hlavně rozvláčné opakované popisování těch samých pocitů, nevěrohodný děj, podivné chování postav... Mnohdy jsem měla i pocit, že čtu Správnou pětku. To ve chvílích, kdy hlavní hrdinka prováděla věci, které by v dané době byly nepřípustné a které by jí rodiče jednoduše jen tak nedovolili nebo minimálně neschválili, ani na měsíc. Ale chápu, že nějakou záminku autorka mít musela, aby dala hrdiny co nejvíc dohromady. Možná by knížce ale přece jen ta fantasy slušela trochu víc. :D

24.06.2020 2 z 5

Praktický průvodce českými účetními výkazy v německém jazyce aneb překlad z češtiny do němčiny Praktický průvodce českými účetními výkazy v německém jazyce aneb překlad z češtiny do němčiny Zuzana Černá

Knížku jsem si zakoupila, aby mi usnadnila orientaci v účetní terminologii při překládání, neboť jsem v této problematice nováčkem. Taková kniha na trhu skutečně vyplňuje prázdné místo, ale... nenaplnila moje očekávání. Její jazyková stránka, a to česká i německá, je špatná. Překlepy, gramatické chyby, nekonzistentní překlad, mnohdy jen volný překlad, kdy se neshoduje česká a německá verze textu... to jsou jen některé nedostatky, na které u tohoto druhu publikací nejsem zvyklá. Navíc to celkově snižuje mou důvěru v odbornou stránku knihy. Autorka na začátku upozorňuje, že kniha prošla korekturou, minimálně tedy její německá část. Hm. Pro eventuální příští vydání doporučuji korekturu obou jazyků ještě jednou, a to pořádnou. Je to škoda...

25.03.2020 2 z 5

Tvář cizince Tvář cizince Anne Perry

Naštěstí jsem knížku četla v originále, takže jsem problémům se špatným překladem unikla. Není to moje první knížka od této autorky (četla jsem předtím sérii s detektivem Pittem, která v češtině není zatím dostupná). Co mají ale příběhy této autorky společné, je opravdu strašlivá rozvláčnost. Obvykle mi takové knihy nevadí, ale tady to zpomaluje děj takovým způsobem, že to asi byl na dlouho poslední román autorky, do kterého jsem se pustila. Tematicky ale velmi zajímavý, tj. ztráta paměti hlavní postavy, která navíc vyšetřuje zločin...

19.02.2020 3 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Knížka se mi líbila, četba byla příjemná:). Sympatické je, že Gerlofova manželka v mládí hltala jak K. Maye, tak L. M. Montgomeryovou. Já též:). Škoda jen, že překlad mylně uvádí tuto spisovatelku jako muže (s. 34).

29.01.2020 4 z 5

Sestra smrt Sestra smrt Daniel Petr

Nadšená z detektivky nejsem ani trochu. Jednak neměla tu správnou atmosféru, jednak jsem plavala v postavách a děj mi přišel moc kombinovaný, slepený z dílů, které nějak moc nepasovaly dohromady. Dočetla jsem vlastně jen, abych se dozvěděla, oč vlastně celou dobu šlo.

18.11.2019 2 z 5

Agatha Raisinová a zločin na ostrově Agatha Raisinová a zločin na ostrově M. C. Beaton (p)

Série měla hodně kolísavou tendenci, ale postupně sestupnou. Škoda, ze začátku jsem byla dost nadšená, že jsem našla zábavnou četbu. Vraždy v knihách už pak ani nepůsobily „přirozeně“, ale spíš tam byly, aby bylo co „vyšetřovat“. Co mě ale jako ženu fascinuje, je Agátin přístup ke kosmetice – původně jsem si myslela, že knížky napsal (neznalý) muž... :D

28.08.2019 2 z 5

Agatha Raisinová a výletníci z Dembley Agatha Raisinová a výletníci z Dembley M. C. Beaton (p)

Série má sestupnou tendenci. Po zábavném druhém dílu a přijatelném třetím se mi tento díl nelíbil. Hlavně mě zklamal vulgárností, která se podle mě do těchto knížek nehodí, působí uměle a prostě... z nenáročné četby je pak spíš četba náročná.

11.08.2019 2 z 5

Agatha Raisinová a zlý veterinář Agatha Raisinová a zlý veterinář M. C. Beaton (p)

Povedená oddychová detektivka, která je navíc místy vtipná. Co víc si přát... :)

28.07.2019 4 z 5

Můj (téměř) dokonalý život Můj (téměř) dokonalý život Sophie Kinsella (p)

Jakože... tohle se fakt nepovedlo. U většiny starších knížek autorky jsem se aspoň zasmála, ale tato kniha vtipná není. Komika je ovšem opět postavená na vymýšlení a lži a romantická zápletka nevěrohodná, což by nevadilo, kdyby to čtenářsky fungovalo. Ale nestalo se. Takže jakože... asi tak.

28.07.2019 2 z 5

Annina dcéra Rilla Annina dcéra Rilla Lucy Maud Montgomery

Právě jsem dočetla celou sérii knih o Anně a je mi líto, že není víc dílů. Bylo to krásné vyprávění, byť poslední díly už Anně věnovaly dost málo prostoru. Ale nevadí. I tak z příběhů dýchá pohoda a laskavost, humorné části střídají smutné pasáže... Je tam prostě všechno to, co dneska člověk v knihách (většinou) marně hledá... Čtenářský zážitek to byl výborný. A taky mě vždycky zajímalo, nakolik se tv seriál o Anně s M. Follows řídil podle knihy. Tak to už teď vím:).

08.07.2019 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Román se mi nelíbil. Ze začátku to bylo slibné, nápad je opravdu zajímavý. Ale nakonec se z něj vyklube béčkový rádoby milostný román s tematikou cestování v čase. A že se těch časů v knížce pomíchalo nenadále hodně. Téměř dokonalá superhrdinka, která si poradí v každé době, nahota, narážky zbytečného charakteru, násilí, nechytlavé dialogy... Zvládla jsem tak do půlky, s přemáháním, dál číst nebudu.

28.05.2019 1 z 5

Generál četnictva Karel Vyčítal Generál četnictva Karel Vyčítal Ondřej Kolář

Typická odborná práce se spoustou informací, hlavně o dané době... Nevím, jestli bych práci označila za „osobní příběh“, jak tu stojí v popisku, protože ten z pramenů tak docela vyčíst nejde, zvláště vzhledem k tomu, že spoustu věcí se lze pouze domnívat na základě pramenů apod. Ale stojí za přečtení.

24.05.2019 3 z 5

Salvator I. Salvator I. Alexandre Dumas, st.

Nedočetla jsem. Kdybych se ke knize dostala ve správném věku, bavila by mě, ale teď... už nějak ta zamotaná dobrodružství ztratila své kouzlo.

17.05.2019

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Knížka se mi nelíbila – obsah, styl, hlavní hrdina... Nějak tam na mě bylo moc bouchaček, banditů a ani Phil Marlowe mé sympatie nezískal.

22.04.2019 2 z 5

Heslo Čechoslovák Heslo Čechoslovák Karel Škarka

Obsahově velice zajímavá kniha, jen jazyková stránka není moc vytříbená (zápisky deníku nepočítám). V každém případě jsem se dozvěděla něco z kapitoly dějin, o které jsem neměla moc tušení, a to rozhodně stálo za to.

15.04.2019 4 z 5

Anna v Summerside Anna v Summerside Lucy Maud Montgomery

Po letech jsem sáhla po této nádherné knížce... ale byla jsem naprosto zděšená její jazykovou stránkou. Neuvěřitelné množství chyb, překlepů apod. na každé stránce nenechává na pochybách, že práci na knize strašně odflákli. Doporučuji tedy přečíst si raději originál a knížku v češtině použít jako cvičebnici gramatiky, například na čárky je to ideální materiál... (české vydání Mladé letá z roku 1994) / A také jsem měla dojem, že Annin příběh vypravovaný formou dopisů Gilbertovi už nemá takové kouzlo, ale pořád je to Anna, která dokáže vyřešit snad každý problém, a to mnohdy opravdu originálně:).

25.02.2019 4 z 5