Pollbooks Pollbooks komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Moje knížka z dětství, kterou jsem teď četla i svému synovi a moc se nám to líbilo i teď po těch letech.
Doporučuju všem maminkám

02.03.2022 5 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

(SPOILER) Nutno říct, že Levana je za mě zatím ze všech knížek co jsem četla tak propracovanej padouch, že jsem nevěděla zda jí fandit, nebo společně s hrdiny doufat v její zkázu.

Samozřejmě mě zajímala její backstory, proč se stala takovou jaká je, v nějaké knize předtím nám házela autorka drobečky a já dychtící po celém příběhu sáhla po Nejkrásnější.

Všechno to začalo vysvětlením proč natolik používá svoje osobní kouzlo, nejprve jsem kroutila hlavou, ale pak mi to zapadlo do sebe a já to chápala a trochu s ní i soucítila.

Každopádně pokud jste nečetli Měsíční Kroniky a nechcete si to vyspoilerovat tak tohle raději nečtěte.
!SPOILER ALERT!

Když se mluvilo o nešťastné lásce, kterou Levana prošla, myslela jsem si že jde o klasický podraz, nebo že to byla láska jak hrom a on umřel.
Ale to co ona prováděla! Jednostranná láska je vždycky bolestivá (někteří ví o čem mluvím), ale jakým způsobem ho vmanipulovala do toho vztahu bylo teda až moc krutý i na Levanu.

Skončilo to tak jak jsem očekávala, potěšila mě i skutečnost, že jí přiznal co cítí a jak ho zničila.
Dobře jí tak...

Plyne z toho ponaučení, že Levana byla zkažená už od začátku a pokud v ní byla jen kapička nějaké laskavosti nedala to najevo a zemřelo to spolu s jejím drahým.

Co se týče psaní tak to zas bylo bravurně podáno, čtivé tak že jsem to stihla za jeden dlouhý večer.
A zjistit průběh událostí před Cinder byla taková třešnička na pomyslném dortu.

Cinder Cinder Marissa Meyer

(SPOILER) Dopředu bych chtěla říct, že tato série mě původně svojí anotací úplně neoslovila, ale po přečtení Bez srdce, jsem musela dát autorce další šanci a rovnou ji korunuji na královnu retellingů.

Cinder je první díl celkem čtyřdílné série + 2 novely a rozhodně to považuji za bravurní start.
Pojetí pohádky Popelky bylo originální, poutavé a celá kniha byla velmi čtivá ( jen nerada jsem knihu odkládala, ale už jsem u ní usínala, proto se čtení protáhlo na dva dny ).

Příběh Cinder, kyborga - mechaničky a prince Kaie, budoucího císaře Nového Pekingu už od začátku měl grády, nikde nebyly "hluchá" místa a navíc padouch v podobě Levany, měsíční královny pozvedli celý děj na vyšší level.
Adri, nevlastní matka a poručnice Cinder byla správná potvora, stejně tak i její dcera Perla, které jí dávali pořádně zabrat a přesně to zapadlo do obrazu Popelky.

Zatímco Pivoňka, druhá dcera Adri byla vůči Cinder laskavá a přátelská, což se mi moc líbilo.
Obecně co se týče vedlejších postav, tak mě ani jedna nezklamala a skvěle se to všechno propojilo.
Mohla bych takhle pokračovat dál a dál a nenašla bych ani jednu chybičku, která by mi na příběhu vadila.

Přesto raději, kvůli některým scénám bych doporučovala příběh čtenářům 15+ co milují kvalitní retellingy a jejich neotřelé pojetí.
Tímto se Cinder raketově přesunula na první příčku mých oblíbených knih.

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

(SPOILER) Vzhledem k tomu jak jsem hodnotila Cinder tak jsem měla i od Scarlet velká očekávání. Naštěstí mě ani teď autorka nezklamala a příběh Scarlet s Vlkem byl ještě o kapku lepší než díl první.

Prolínali se tu kapitoly z pohledu Scarlet a Cinder, co se stalo po konci druhé knížky a poznali jsme super nové postavy!
Nejvíc mě asi zaujal kapitán Thorne, ten byl šarmantní švihák a jeho humor mi byl velmi blízký, dokonce mi často připomínal mého chlapa ( promiň jestli to čteš )

Kniha byla znovu velmi čtivá, tentokrát se jednalo o retelling Červené karkulky, babička ač nedostala moc prostoru tak její příběh byl zajímavý.
Vlk už zezačátku působil jako plachý muž, sice to byl nebezpečný zápasník, ale nějak mi ta jeho povaha k tomu neseděla.

Hlavní hrdinka oproti tomu byla pěkně od rány, nic si nenechala líbit a i Vlkovi dokázala odporovat.
Což se mi líbilo, protože se poslední dobou rozmáhají v knihách hrdinky co sebou nechávají "zametat" a tomu úplně nefandím.

Svět který autorka vytvořila (inspirovaný skutečnými místy) mě znovu naprosto uchvátil a já toužila se prohánět vznášedlem po Francii.

Znovu doporučuji spíše čtenářům 15+ ikdyž se to řadí do YA je tam spousta scén, která by mohla být mladším divákům nepříjemná.

Cress Cress Marissa Meyer

Nadšení z prvních dvou dílů mě po pár stránkách celkem přešlo. Cress mi byla od začátku dost nesympatická, sice chápu že byla dost dlouho odstřihnutá, ale i tak mi její chování místy trhalo žíly.
Naštěstí to vyrovnal Thorne, který byl naprosto boží. Lociku jako pohádku ( Na vlásku ať si rozumíme ) je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek a Flynn (Evžen) je Thorne jak vyšitý ,.

Znovu se nám tam objeví padouch aka Levana, která je ještě lepší než v předchozích dílech. Asi mám prostě slabost pro padouchy
Autorčino psaní je zase naprosto famózní, tomu nemám vůbec co vytknout a myslím si že by si to měl přečíst každý milovník fantasy.

Líbí se mi zase střídání pohledů a pak i to jak se znovu všechny postavy setkají. Epický!
Znovu objevení některých postav z Cinder mě potěšilo, nebudu však říkat kterých protože by to byl těžký spoiler.
Hlavně to jedno zjištění mě totálně odrovnalo

Prosím přečtěte si to všichni protože pak sami uznáte že je to top fantasy série all the time ️

Winter Winter Marissa Meyer

Než se pustím do samotné recenze tak nemůžu uvěřit že to skončilo Příběh byl perfektní a já se do toho tak zažrala že teď budu hledat dlouho smysl života

Teď k samotné knize Winter, další postava, která mi byla hrozně sympatická. Winter je taková správná bláznivka, ale přitom to všechno vlastně myslí dobře a je ke všem laskavá. Zvlášť ke svému strážci

Komunikace mezi Scarlet a Winter mě bavila ze všeho nejvíc, to popichování a narážky, které sice někdy byly moc ale Winter si z toho nic nedělala což je strašně super.

Příběh se nám blížil ke konci, konfrontace mezi našimi hrdiny a královnou Levanou byla nevyhnutelná a měli jsme se dozvědět budoucnost postav.
Jako ta samotná "bitva" byla fakt hodně zvláštní, ale autorka nás napínala do samotného konce (fakt díky).
Nakonec to ale skončilo přesně tak jak jsem si přála a dokonce mě to moc moc dojalo.

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Knihu jsem dočetla teprve dneska, ale musela jsem sepsat recenzi ještě "za čerstva", jinak mi to prostě nedá.

Ještě nikdy se mi nestalo aby ve mě kniha vyvolala tolik emocí, že jsem ji po dočtení tiskla k srdci a vyvolávala si v hlavě pasáže, které se mi nejvíc líbili.
Přisuzovala jsem to k tomu že jsem náročný čtenář, ale je to spíš tím že to nebyla TA kniha.

Neviditelný život Addie LaRue od V.E.Schwab je přesně TA kniha.

Strasti Adelaine se zezačátku mohli jevit jako banální, samotnou mě celkem překvapilo kvůli čemu dopadla tak jak dopadla, ale v průběhu příběhu to pochopíte víc než by se mohlo zdát.

Její cesta a popisování okamžiků, cest a pro nás důležitých historických milníků bylo tak poutavé, že jsem pro otevření knihy opustila skutečný svět a kráčela vedle ní a v duchu si opakovala pouze jednu jedinou větu "Já si tě pamatuju".

Postava, která vystupovala jako ten co uzavřel smlouvu se mi jevila jako typický "bad boy" z téměř každé dobré fantasy knížky, ale bylo tomu naprosto jinak a já z něj měla rozporuplné pocity.
Mám mu fandit nebo ne?
To mi probíhalo hlavou skoro až do poslední stránky. Zvláště když se postupně odkrývaly jejich společně strávené chvíle.

Harry, aneb knihkupec (Knihovník jak by řekla jedna postava) trpěl jistou formou (aspoň podle mě) deprese.
Některé knížky nemají tuto tématiku správně uchopenou, kdežto tady to autorka pojala reálně a jsem nadšená jak skvěle dokázala popsat strasti, které můžou potkat každého z nás.

Tohle veledílo by se mělo objevit v každé knihovničce milovníka krásných neotřelých témat, protože to za to stojí.
Doporučuju však dávkovat postupně, čtení této nádhery by se mělo pořádně vychutnávat.
Teď je mi akorát líto že jsem ji dočetla tak brzy, jistě si dám v budoucnu rereading a věřím že se do ní zamiluju stejně jako teď.

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Příběh dvou sester (dvojčat) Emilie a Vittorie mě už od prvních stránek chytl za srdce.
Prostředí Sicílie, jejich kultura, jídlo a magický systém, který sice nebyl tak detailně popsaný ale v příběhu to ničemu nevadilo.

Emílie, klidnější a rozumnější z dvojčat nalezne svoji sestru brutálně zavražděnou, započne tím kolo vyšetřování příčiny a naleznutí viníka za každou cenu, i kdyby měla obětovat svůj vlastní život.

Nešťastnou ( no možná zezačátku ) náhodou přivede do svého světa jednoho Hříšného, Pekelného prince Hněvu, Iru, který jak se zdá má informace o její sestře.

Hodnocení:

Kerri prostě umí! Už u Po stopách Jacka Rozparovače jsem hltala každou stránku a u KH tomu nebylo jinak.
Emílie mi je povahově bližší ač mi její myšlenkové pochody občas přišli nelogické a příliš unáhlené, ale nakonec to skvělé vyvážil právě Ira, přičemž jejich interakce jsem si doopravdy užívala.

Co mě trochu zklamalo je fádnost detektivní linky. Čekala jsem toho oproti minulým zkušenostem trochu víc, ale vzhledem k počtu stran a tomu co nás v příběhu čeká to dává smysl.

Všichni tři princové dokonale odpovídali hříchům, které jim byli "přidělené", sice mě trochu mrzelo že nám autorka hned nenasázela všech sedm, ale věřím tomu že se to v druhém díle zlepší.

Konec byl teda za mě tak otevřený, že teď nevím co se svým životem dokud dvojka nevyjde (snad to bude brzo!) a pokud se vám nechce čekat kupte si Kingdom of the Cursed!

02.03.2022 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

(SPOILER) Holubice a had se velmi rychle stala mojí oblíbenou čarodějnickou sérii a ani při rereadingu se to nezměnilo.
Hlavní protagonistka Lou je prostě živel, její chování, mluva vůbec neodpovídali tomu jak by se žena měla chovat, často jsem se jejím výlevům chechtala.
Co se týče Reida, pohledného lovce čarodějnic, ten si v hodně případech zasloužil můj soucit, mít za manželku Lou musí být pěkná jízda a on se s tím vypořádal skvěle.
Chemie mezi nimi byla téměř hmatatelná, příjemná a přesně taková jakou v knihách mám ráda. Pořád ale řešili nějaké problémy, nebylo to zbytečné vyumělkované.
Nebylo to plné sexuálních scén ( viz SJM ), bohatě stačila ta jedna, narážky to totiž skvělé vybalancovali.

Za mě doporučuji všem kteří chtějí sáhnout po vtipné fantasy, která není plná nesmyslných sexuálních scén a přehnaného cukrování mezi hlavními hrdiny.

Spřízněni volbou Spřízněni volbou Veronica Roth

Nijak se netajím tím že Divergence je nejen moje nejoblíbenější knižní série (i ta filmová), ale taky to byla série která odstartovala moje knihomolství.
Další série Čáry života na mě čeká v mojí knihovničce, ale rozhodla jsem se dát přednost právě Spřízněni volbou, první díl další úspěšné série, která bude i brzo zfilmovaná.

Upřímně jsem od toho ale očekávala víc než se mi dostalo a to mě tak trošku zklamalo.
Oproti ostatním knihám od autorky se zde nedočkáme takové romantické linky na jakou jsme zvyklý a to je škoda, protože Sloane je velmi zajímavá postava.

Dalším "tahákem" tedy aspoň pro mě bylo PTSD které mělo hrát v příběhu velkou roli, ale nakonec se to točilo v jednom a tom stálém kole a často mi to ke konci už maličko lezlo na nervy.

Avšak velkým pozitivem je vykreslení charakteru postav, ostatní vyvolení mě nakonec zaujali víc než samotná hlavní hrdinka.
Magie je taky velkým plusem příběhu, vše je dobře vysvětleno a nestane se tak že budete tápat jak se vlastně dostali k řešení.
Navíc paralelní dimenze jsou skvělým prvkem, který tomu dodá na originalitě

Doporučuji všem milovníkům dystopie, zajímavého magického systému nebo právě pro ty kteří mají Veronicu Roth v oblibě.

21.03.2022 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Bohové a Monstra je poslední díl série Holubice a had, měla jsem od této knížky vlivem zahraničních recenzí velké očekávání a pro tentokrát mě autorka nezklamala.

Jak už jsem zmiňovala, byla to velká emocionální horská dráha a mě se z ní nechtělo sesednout. Možná proto mi nedělalo problém být vzhůru dlouho do noci a knížku dočíst.

Konec dvojky nám hodně napověděl co se bude v příběhu dít a občas mě překvapilo jak dlouho trvalo všem zúčastněným přijít na to co je s Lou špatně.

A když se to konečně povedlo zas byla ta celá její záchrana urychlená.
Lou si v průběhu celé knížky uvědomila svoje chyby a snažila se je napravit, stejně tak i ostatní. Sice mi tam chyběl jeden človíček ( pro ty co nečetli Krev & Med nebudu spoilerovat), ale jak se s tím autorka poprala mi vyhovovalo.

Jejich smutek a truchlení bylo vykresleno dost reálně, že mě to absolutně vtáhlo do děje a já brečela s nimi.
Romantické linky tam bylo rozhodně více než v díle druhém, ale tak nějak to tam pasovalo a ani mi to nepřišlo tak přesládlé.

Naopak jsem se často usmívala a kolikrát jsem měla chuť Coco proplesknout ať si spoustu věcí uvědomí.
Posledních sto stránek bylo napěchovaných akcí, párkrát jsem zatajila i dech, ale nakonec mě konec potěšil a Holubice a had se zařadila mezi mé top série, které si v budoucnu ještě velmi ráda přečtu.

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

(SPOILER) První díl skvělé upíři Urban Fantasy se zajímavým systémem a nadpřirozenem.

Není tajemstvím že tyhle staré fantasy pecky jsou zpravidla ty nejlepší a také ve vás vyvolají spoustu nostalgie.
Upíry ze Chicaga jsem předtím nikdy nečetla, proto když jsem měla tu možnost vybrat si knihu sáhla sem po téhle.

Fantom print vydal spoustu Urban fantasy knih, které si spojuji se svým dospíváním a mají pro mě v knihovničce speciální místo.

A u Holky někdy koušou tomu nebude jinak.
Merit byla proti své vůli přeměna v upíra, Ethan Sullivan, mistr domu Cadonů jí tím zachránil život poté co ji jiný upír malém zabil.

Zezačátku mi Merit nebyla jako hrdinka moc sympatická, její "fňukání" bylo zezačátku nesnesitelné ač pochopitelné, ale později se nakonec smířila se svým osudem a já si jí oblíbila.

Navíc ta chemie mezi ní a Ethanem byla téměř hmatatelná a já tajila dech při každé jejich interakci, doufající že už s tím konečně něco udělají.
Vedlejší postavy byly také moc zajímavé, to objevení veškerých nadpřirozených bytostí bylo perfektní, přeci nemůžou existovat jen upíři že?
Meritina spolubydlící je skvěle charakterově vykreslená a celému příběhu dodávala šťávu.
Avšak to jak občas ryla do Merit bylo na hranici snesitelnosti.

Pokud si chcete zavzpomínat na mládí, kdy tenhle žánr byl na vzestupu nebo máte chuť na pořádnou upířinu je tohle ta kniha pro vás.

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

(SPOILER) Druhý díl série Holubice a had byl pro mnohé zklamání a ani já v jistém slova smyslu nejsem výjimkou.
Po prvním díle, který byl velkou peckou, nám autorka trochu srazila hřebínky, ale i tak měl díl svoje osobité kouzlo a byl důležitým pojítkem mezi dílem prvním a posledním ( který je mimochodem famózní).

Díl se zaměřuje na samotnou Lou a její úpadek, který je příčinou užívání její magie.
Jak je několikrát zmíněno - Magie vyžaduje rovnováhu.
Reid, stále posedlý její záchranou musí popřít vše v co věřil a následovat ji kam si ona zamane.

To je ta věc co mě doopravdy štvala.

Reid byl vykreslen jako člověk co má svoje zásady a ikdyž zradil v to co věřil kvůli ní, stále se držel jistých pravidel.
To všechno autorka rozbila a nechala ho ať ho Lou ovládá jako svoji loutku ( za tohle by mě nejspíš zabila ).
Co se týče vedlejších, avšak neméně důležitých postav ( Coco, Beau, Ansel, Madame Labelle..) ty to celé zachránili a možná proto dávám nakonec takové kladné hodnocení.

To co se stalo ke konci mě nejen šokovalo, ale i vyvolalo slzy, což málokterá knížka udělá, naznačuje to její kvalitu ( nebo moji přecitlivělost).
Doporučuji ale číst až když doma máte i třetí díl, mohlo by to ve vás vyvolat chuť knížku podpálit .

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Poslední kniha kterou jsem v rámci Měsíčních kronik četla jako poslední se mi snad líbila nejmíň.
Ocenila jsem sice příběhy hlavních hrdinů, ale některé mi přišli obsahově prázdné a nezajímavé.
Nebýt poslední povídky mé milované dvojice Scarlet a Wolfa tak bych dala hvězdiček podstatně míň.

Další povídka co mě zaujala tak byla o robotovi který mi v mnohém připomínal Iko a taky mě to velmi dojalo, zvlášť jak to s ním skončilo.

Ostatní bohužel už u mě takový úspěch neměli, Cress se "umístila" na posledním místě, zezačátku jsem to přisuzovala moji antipatii vůči téhle postavě, ale spíš je to tím že mě to prostě za srdíčko nechytlo.

03.03.2022 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Mechanický anděl, první díl trilogie Pekelné stroje, které jsou součástí světa Lovců stínů.

Na tuhle sérii jsem se hodně dlouhou dobu těšila, nutno říct že jsem měla i poměrně vysoké očekávání, protože ve většině recenzí naleznete kladné hodnocení.
Bohužel mě kniha trošičku zklamala.

Mechanický anděl vypráví příběh Tessy Gray, američanky, která přijíždí do Londýna za svým bratrem Nathanielem.
Bohužel ji ale zajmou Temné sestry, které pracují pro záhadného Magistera co touží právě po Tesse.

Takhle za mě byl začátek nudný, čtení mi neubíhalo a příběh mě za srdíčko nechytl, takže jsem měla chuť knížku odložit a už se k ní nevracet.
Naštěstí jsem si nedávno dala slib že budu dočítat každou knihu, kterou otevřu takže jsem dala příběhu ještě jednu šanci.

Což je dobře, protože druhá půlka byla o poznání lepší a postavy co mi doteď byly nesympatické se mi zalíbili.
Svědčí o tom i fakt že jsem po dokončení okamžitě rozečetla druhý díl, ale o něm jindy.

Tessu naštěstí zachrání Temní Lovci, záhadný černovlasý Will a jeho kamarád Jem.
Ti mě z celé knihy zaujali nejvíc, moje slabost pro Bad Boye vzala za své a já hltala každou interakci mezi Tessou a Willem.
Nakonec se z něj vyklubal pěkný...No raději nebudu pokračovat, ale snad se to s ním v průběhu dalších dílů zlepší.
Jem byl takový miloučký chlapík, které si nese svoje temné tajemství, ale u přes to je ke všem milý a snaží se všem pomoct.
Jsou jako dvě strany mince.

Přemýšlela jsem nad ohodnocením hodně dlouho, nakonec začátek byl nuda, jenže potom mě to natolik vtáhlo, že si toto dílo zaslouží

03.03.2022 4 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Znovu se vracíme do světa Lovců stínů a nebezpečných mechanických strojů spolu s Tessou, Jemem a Willem.

Na začátku nutno říct že se mi tento díl líbil rozhodně více než díl první a spoustu věcí jsem i lépe pochopila.

Už od začátku příběhu je jasné že se nám tu objevil milostný trojúhelník, v zásadě je nemám moc ráda, ale autorka to pojala velmi dobře a já si rychle zvolila svého oblíbence.

Oproti milostným scénám, kterých je tam habaděj, mi vadí absence akčních scén, protože ty v jedničce hráli zásadní roli.
Rozuzlení přišlo velmi rychle, řekla bych i na úkor pochopení toho proč to tak bylo.

Naše partička však není k dopadení Magistera o nic blíž, mechanické stroje se objevují častěji a na povrch vyplouvají věci, které mě velmi šokovali.

Nakonec však to skončilo přesně tak jak jsem chtěla, doufám však že třetí díl se bude odvíjet v akčnějším duchu.

03.03.2022 5 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Poslední díl (bohužel) mechanických strojů, součást světa Lovců stínů.

Musela jsem si nechat "uležet" tuhle knížku v hlavě abych ji vůbec mohla okomentovat.
Jak již víte z předchozích recenzí, jednička mě úplně nezaujala, zatímco dvojka to spolehlivě napravila.

Mechanická princezna ve mě probudila spoustu emocí, spousta lásky, útrap, napětí, to vše zapříčinilo prázdnou krabičku od kapesníků.

Konečně se někam posouváme v hledání Magistera, jeho doupěte a armády pekelných strojů.
Už zezačátku to nabývá pořádné grády, stránky ubíhají příliš rychle, protože dychtíte potom jak to se všemi skončí ( obzvláště s Jemem ).

Autorka nám připravila i pořádný šok, naštěstí ( dikybohu za moje nervy ) to bylo po pár desítkách stran napraveno a pořádně vysvětleno.
Původ Tessy mi maličko zamotal hlavu, o to víc mě mrzí že se jí nedostalo řádného vysvětlení, ale to bylo v příběhu vedlejší.

Šéfka institutu si konečně dupla a díky tomu dopadl příběh tak jak dopadl. Všechno šťastně ( no né úplně, ale nebudu vám vykládat všechno ) dopadlo a určitě každý z nás čekal/čeká jak to dopadne s naší hlavní trojkou Tess, Will & Jem.

Můžu vás ubezpečit, že to s vámi pořádně emocionálně zamává, přece jenom osud Tessy je nejistý, ale Cassandra se s tím bravurně vypořádala a já byla moc moc spokojená.

Tuhle trilogii doporučuju všem milovníkům fantasy a romantiky, protože tohle dílo splňuje všechno na 1*.