Politre Politre komentáře u knih

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

První kousek Hillova vydavatelství je velice povedenou hororovou, brutální a vtipnou jednohubkou, která vámi prosviští jako obří tirák řítící se z kopce, kterému nefungují brzdy, přesně jak si Joe Hill při psaní scénáře přál. Intenzivní a černohumorný příběh korunuje svou "retro" kresbou Leomacs, která přesně plní účel a dodává tu správnou "devadesátkovou a béčkovou" hororovou atmosféru, kde šlo především o zábavu a zhnusení diváka.

07.08.2023 5 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Roztomile, brutálně temné, úsměvně, krutě přísné barevné pohádkové vyprávění malých pidilidiček z lesa s rozkládající se mrtvolou mladé dívenky. Jejich různé příhody nabývají na krutostech a bezcitných jednáních. Originální a zapamatovatelný komiks vedoucí k zamyšlení, co tím asi básník chtěl říci. Zajímavý komentář a výklad děje napsala Shaxx.

30.07.2023 5 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Lemire mě zas a stále utvrzuje, proč patří mezi současnou scenáristickou špičku komiksu. A co se týče jeho kresby, ta je originální a dobře zapamatovatelná. Jeho příběhy jsou vždy niterné, dojemné a tak nějak lidské. Myšlenka Potápěče je v lecčems podobná i komiksu Bludiště od stejnojmenného autora, a to že nejde žít minulostí, kterou už stejnak nezměníme, ale jde o to poučit se a posunout se dále a hledět vstříc světlejším zítřkům, protože i když v životě bezesporu přijdou těžké chvíle, tak bezesporu přijdou i ty šťastné.

18.03.2023 5 z 5

Krize identity Krize identity Brad Meltzer

Myslel jsem si, že si příběh budu dávkovat po kapitolách, během aspoň dvou dnů, ale jak se příběh rozběhl, což se děje od prvních stran, tak jsem ho prostě musel přečíst skoro na jedno posezení. Meltzerovi se povedlo, podobně jako Mooreovi ve Watchmenech, přiblížit nám všechny ty super silné, super rychlé, vznášející se hrdiny/polobohy, vtiskl jim řadu lidských emocí, strachů a to vše v napínavém detektivním příběhu, kde k akci zas tak často nedojde a když už jo, tak i ta je propracovaná do detailu. Konec je nečekaný a já jsem vraha tedy dopředu neodhadl, i když stopy nám k tomu jsou v průběhu vyšetřování předkládány. Motiv je přesvědčivý a přispívá tak ke konečnému realistickému vyznění.
Jedinou nevýhodou by pro někoho mohlo být množství superhrdinů, jež se na nás chrlí bez nějakého představování. Sám nejsem zarytým fanouškem DC universe a určitě nemám dost načteno, abych mohl znát všechny postavy, události a jeho příběhové zákruty, ale i tak mi znalosti z několika pár komiksů a filmů stačilo, abych si příběh užil a vychutnal. Takže neznalci! Nebojte se a nechte se pohltit, protože byste mohli přijít o jeden ze scenáristicky nejpovedenějších komiksů.
Bonus ve formě Meltzerova a Moralesova pitvání vybraných panelů dovysvětluje některé motivy a úmysly autorů (třeba proč se Batman vyskytuje na scéně až po delší době), jasně nám ukazuje o co jim šlo a jak občas uchopení scénáře/scény a jeho překreslení může komiks i vylepšit.
(Po přečtení mám chuť si dát příběh znova, což je myslím vždy známka dobrého příběhu.)

17.03.2023 5 z 5

Pravda o zkáze Sodomy Pravda o zkáze Sodomy Ivan Kříž

Velkolepý román po všech směrech. I přes svůj rozsah stále skvěle čtivý, s propracovanými postavami (skvělý vypravěč v osobě stárnoucího písaře Difata, rozporuplná postava Azmaveda), ukazující krutost lidí a vzestup i následující pád totalitního režimu. Názorně je zde zobrazeno jak strach z domnělého nepřítele dokáže přeprogramovat smýšlení lidí. Ostatně z historie je dobře vidět, že to co se dělo za dob Sodomy se stále opakuje. Otázkou zůstává, kdy se konečně lidstvo poučí?

12.03.2023

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jedinečné dílo světové literatury, které zajisté zasluhuje obdivu, kterému se mu dostává. Mnohovrstevnatý magický příběh z doby totalitního Stalinova Ruska, kdy se v Moskvě objeví mág Woland a jeho pitoreskní služebníci a panečku začnou se dít věci vskutku pekelné. Do toho se nám ještě prolíná dějová linie Piláta Pontského, jež nechal ukřižovat Ježíše. V druhé části na scénu vstupují titulní Mistr a Markétka. V paměti utkví hned několik bizarních výjevů z Bulgakovova pera, jako např. čarodějná noc Markétky a Nataša lítající na praseti. Pravdou je, že po dočtení mi zůstává jistá pachuť nepochopení všech významů románu, proto je asi potřeba někdy v budoucnu opětovné čtení. Čteno nádherné vydání od Rybka publishers s téměř dvěma sty obrázky malovanými světoznámým ukrajinským malířem Iwanem Kulikem. Takový svazek bude chloubou každé knihovny.

20.11.2022 4 z 5

Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Po jazykové stránce dokonalý, po formální stránce dokonalý, po příběhové stránce dokonalý román. Můj první od pana Klímy a jistě bude brzy následovat další dílo od jednoho z nejpřekládanějších českých autorů. Vyzdvihnout musím práci s postavami a dialogy mezi nimi, Klíma skvělé zachycuje jejich myšlenkové pochody a rozpolcenost duše, hlavně prozření soudce Adama Kindla se mi líbilo, ale i celá manželská linka byla skvělá, Alenino nešťastné obětování života na úkor vztahu. A v neposlední řadě nám tu autor předkládá otázky a odpovídá, co znamená svoboda a spravedlnost. Velký román táhnoucí se od doby války až k normalizaci, který se i přes větší počet stran (přes 600) plynule četl.

Citáty z knihy:
Také to už věděl, že člověk nenalezne ve světě svobodu, pokud ji nenalezne v sobě, i kdyby panovaly ty nejlepší zákony, i kdyby měl sebevětší moc o světě a o lidech rozhodovat. A nikdo ho neobdaří vznešeností, pokud se v jeho duši nezrodí, a nikdo ho nevyváže z pout, když se nesvede vyprostit z těch, jež si sám nasadil.

Dřív lidé stavěli kostely anebo aspoň kaple a chodili o Božím těle na procesí a radovali se ze své práce, dneska běhají za děvkami, a když se chtějí radovat, musí se opít.

13.11.2022 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Klasika z pera du Maurierové, asi její nejznámější kniha, stará pomalu sto let, a i přesto dnes velice dobře čitelná. Nedávno jsem přečetl něco málo z její povídkové tvorby, kdy jsem se s ní setkal poprvé, a byl jsem naprosto nadšen z formy jakou dokáže autorka psát a budovat napětí, že jsem měl hned chuť přečíst si nějaký její román. Souhlasím, že prvnich cca 200 stran je pomalejších a trochu se vlečou, co se týče nějakého posunu v ději, ale mají v knize své opodstatnění pro budoucí gradaci zápletky. Po určité události na moři, začne děj ubíhat ve vysokém tempu až do úplného konce a mi můžeme děkovat za předchozí seznamování s postavami a prostředím, s nimiž jsme se sžili. Možná jedinou chybičku spatřuji na tomto díle v tom, že autorka se úplně vyhnula jakémukoliv popisu sexu mezi ústřední dvojicí, což by jistě přidalo na uvěřitelnosti postav a jejich romantickému vztahu, ale to je asi poplatné době vzniku knihy.

16.04.2021 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Naprosto kvalitativně vyrovnaná sbírka povídek. Je vidět, že paní spisovatelka má řemeslo v malíčku. Už se nemohu dočkat, až si od ní přečtu i něco z její románové tvorby. Každá povídka má svoje aspekty v kterých vyniká, ale pokud mám vybrat jednu která mi přivodila mrazení v zádech, bude to Teď se nedívej. Doporučuji si pořídit vydání z roku 1991 z nakladatelství Svoboda, obsahující tajuplné obrázky od Jiřího Běhounka.

05.04.2021 5 z 5

Můj první Murakami a určitě si od tohoto Pána spisovatela hodlám přečíst i jeho další díla. To co mě předně donutilo pustit se do jeho čtení, je časté přirovnávání k dílům Davida Lynche, kdy se děj odehrává na pomezí reality a snů, tj. že jde o žánr magický realismus, který zase až tak často nečtu. Musím říct, že i když děj románu plyne tak nějak pomalu až meditativním tempem, kdy se zdánlivě nic moc neděje, samozřejmě jsou tu i pasáže akčnější, hlavně z japonsko-mongolské války a pokoje 208, tak se mi to četlo velmi dobře a všechny děje i zdánlivé vedlejší odbočky, tam mají svoje pevné místo. Po dočtení ve mně dílo stále doznívá a předestírá čtenáři plno otázek k zamyšlení. Vytvořil zde celou plejádu nezapomenutelných a bizardních postav, jako např. May Kasaharová, Mamija, Boris Stahovač a tajuplny Cinnamon. Ne každému sedne Murakamiho snad až příliš popisný styl, mě jednoznačně vtáhl a po celých 700 stran bavil. Plné hodnocení nedávám jen z toho důvodu, že je to moje první setkání a mám takové tušení, že jeho některá další tvorba ještě ptáčka na klíček překoná.

07.03.2020 4 z 5

Žalář nejtemnější Žalář nejtemnější Ivan Olbracht (p)

Tak poslední den v roce je tu a mě ho zpříjemnila tato Olbrachtova sonda do duše chorobně žárlivého komisaře v penzi Karlouše Macha. Nemohl jsem vybrat lépe. Strhující novela, která jede v tempu myšlenkových pochodů postavy jež se pomalu propadá do šílenství své žárlivé mánie. Ať už si o Ivanu Olbrachtovi myslíte své, toto dílo je mistrovským kouskem psychologické literatury, a bylo by škoda ho na základě nesympatií k autorovu politickému postoji minout.

31.12.2023 5 z 5

Dopisy psané stoikem Dopisy psané stoikem Lucius Annaeus Seneca

Myšlenky a úvahy pozdního stoicismu a jeho praktičnost a aplikovatelnost do běžného života, jsou v téhle konzumní době plné snadno dostupných rozkoší a pomíjivé Štěstěny, to nejpotřebnější učení a poznání, jež spoustě dnešních jedinců chybí. Ale samozřejmě nejde jen o to knihu přečíst a uznat její hodnotu, ale na základě jejich poznatků i nastolit cestu k blaženému ctnostnému životu, duševnímu klidu a žití v souladu s přirozeností a očekávání smrti a smrt samotnou nebrat jako něco nutně zlého, a na konci se stát nebo alespoň přiblížit Senecova ideálu mudrce, protože i cesta je cíl. Jedna z myšlenkové nejbohatších knih, i přes stáří textu, dobře čitelné.

11.07.2023 5 z 5

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

Převedení povídek E.A. Poea Richardem Corbenem je velmi zdařilá záležitost. Výběr nejznámějších povídek (Maska rudé smrti, Vraždy v ulici Morgue atd.) a básní nemá slabého místa. Oceňuji autorovu invenci při převodu básní do komiksového média, protože zatímco Poeovy básně jsou kolikrát velmi pocitovou věcí s nejasným příběhem, Corben tomu musel dát určitý dějový rámec a podobu, oceňuji hlavně báseň Červ dobyvatel, jenž je ztvárněná dokonale. Corbenova dosti specifická a nemainstremová kresba zde sedí, jak smrduté výpary do dávno zapomenuté kobky plné mrtvol. Plusem je též glosátorka jednotlivých povídek čarodějnice Mag, jejíž kolikrát cynické hlášky dokáží vykouzlit úsměv na tváři.

23.03.2023 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Jak popsat toto dílo jednoho z největších a ve světě nejproslulejších českých spisovatelů? Asi jako směs absurdnosti a grotesknosti, dramatu a satiry/karikatury. Hlavní postavou čelního díla existencialismu je Josef K., který se jednoho rána probudí jako obžalovaný z neznámého zločinu a začíná s ním samotný titulní proces, který nebere konce, a tím vyvstává plno bizarních situací s typicky kafkovskou snovou atmosférou a děje jakoby nořícího se a motajícího se v neustálém kruhu. Tím jak se K. propadá a ztrácí v soukolí systému a je jako jedinec součástí byrokracie chvílemi až mrazí, jako ze samotného závěru. Co si z totoho díla budu pamatovat je hlavně samotná jeho atmosféra, je až neuvěřitelně pohlcující a právem je román celosvětově známý. O důležitosti Kafky jako spisovatele není třeba polemizovat, už jenom to že vytvořil nový subžánr označováný jako "kafkovský", jehož důležitými motivy jsou pocity izolovanosti, vyřazenosti a bezvýchodnosti, si zasluhuje uznání. Stal se pro spousty umělců/spisovatelů inspirací. Třeba pro takového velikána jako Haruki Murakamiho nebo režiséra Davida Lynche, jenž na adresu Kafky pronesl tuto větu:
"The one artist that I feel could be my brother is Franz Kafka."

02.02.2023

Batman: Dvojník Batman: Dvojník Mattson Tomlin

Svým realistickým vyzněním a náladou připomíná nejnovějšího Batmana s Pattinsonem (mimochodem doporučuji, výborný film). V Gotham city se objeví dvojník Batmana, jenž své oběti/kriminálníky vraždí, což se zrovna nelíbí policejnímu oddělení, a tak začíná hon na Batmana. Bruce Wayne je zde ještě v mladším věku a na začátku své netopýří kariéry a často ze soubojů odchází s jizvami a pohmožděninami, k tomu dochází k psycholožce. Druhou hlavní postavou příběhu je detektivka Wongová, pověřená vyšetřováním Batmanových vražd, jejíž osud se s netopýřím mužem proplete. Kresba Sorrentiniho je špinavá a syrově realistická, se zajímavým panelováním a přesně dotváří temnou atmosféru Gothamu. Příběh je pěkně vystavěn a ukončen je nadmíru zajímavě s pozitivním poselstvím. Lahůdka na poli Batmanovských komiksů.

12.01.2023 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Tony Sandoval mě opět dokázal unést na hodinku do jeho oslnivého, malebně malovaného světa, plného magických bytostí a temných zákoutí. Příběh je směsí surrealismu a realismu, magického snového světa s realitou dospívání a objevování vlastní sexuality, temného až hororového fantasy, naproti tomu křehkost a něžnost hlavních dvou dívek. Po vizuální stránce naprosto úchvatné a nezapomenutelné dílo (plus krásný formát v pevné vazbě).

02.01.2023 5 z 5

Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Štěpán Kučera

Na knihu jsem narazil úplnou náhodou po brouzdáním nakladatelstvím Druhé město, jež jsem projížděl kvůli Stančíkovy, jehož knihy jsou právě v tomto nakladatelství vydávány. A právě Petr Stančík ke knize napsal úvodní slova, která vás navnadí k přečtení. Jeho knihy mám strašně rád a s některými Kučerovými povídkami jsou si v lecčems podobné, proto pokud máte rádi Stančíka, pravděpodobně se vám bude líbit i tato sbírka. Originální, inteligentně vtipné, čtivé a hrající si se čtenářem byly všechny, avšak za nejpovedenější bych vybral titulní Jidáš byl Ufon a Vězeň damašský. V době mé recenze je zde pouhých 5 hodnocení, což je velká škoda, doufám že časem se kniha dostane k více čtenářům, protože pan Kučera je vskutku talentovaný a jeho tvorba mě nadskutečně pobavila.

06.05.2021 5 z 5

Sok Sok Iain Reid

Tak tahle kniha s názvem Sok, způsobila mi na konci dost velký šok. Troufám si tvrdit, že knihu neodložíte až do úplného konce, tak budete zvědaví, jak to dopadne. Těžko se rozepisovat o ději, pakliže vám nechci prozradit dějové zvraty, ale dostavilo se i mrazení, což se mi dost často nestává. Svou tématikou je v lecčems podobná britskému seriálu Black Mirror, totiž pracuje se zde s myšlenkou využití nových technologií a jejich užití/zneužití (jak se to vezme :-) ), ale v podstatě jde hlavně o nás - lidství a to jací v jádru jsme. Pokud jste tedy fanoušky tohoto seriálu, je pro vás Sok to pravé a nebudete zklamáni.
POZOR! MOŽNÝ SPOILER!
Potěšila mě i symbolika - hen/slepice, brouk/bug.

17.03.2019 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Typický příklad rčení: Nesuď knihu podle obalu. Nádherná obálka, průměrný děj. Neříkám, že to bylo špatně napsané. Četlo se to dobře, ale čekal jsem něco víc. Čekal jsem šokující thriller plný krve a zvratů, ale dostal jsem pouze light thriller, který se dobře čte, děj utíká, ale který nevyčnívá ničím výjimečným z řady.

20.11.2018 3 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Zatím jedna z nejlepších knih, co jsem přečetl. Perfektně napsané charaktery hlavních postav a nekompromisní průběh děje, je to čím tato kniha vyniká. Nejedná se obyčejný western plný černobílých postav, ale o syrový příběh honáků, kteří ženou stádo na sever, plný krutých zásahů přírody, ale i lidí, i romantických výjevů, patřící k žánru, ale tak nějak přirozených a ne násilně včleněných do příběhu. Člověk si při čtení říká, že tak nějak to v té době opravdu bylo. I při své obsáhlosti mi nepřišlo, že by autor něco natahoval. Tato kniha je naprostou špičkou v žánru. To jakým stylem a jazykem je kniha napsaná, jaké obsahuje příběhy a postavy, jednoznačně dokazuje, proč autor dosáhl Pulitzerovy ceny.

31.12.2016 5 z 5