Pravda o zkáze Sodomy

Podobenství o mechanismech moci, manipulování davu, vyvolávání hysterie, politických procesech, o změně kvetoucího města v trosku plnou nenávisti, bídy a fanatismu. Daleko více než na historickou Sodomu má rozsáhlý román evidentně na mysli události v zemích komunistického bloku, např. SSSR, ale protože byla napsána a poprvé vydána v šedesátých letech, nemohla pojmenovat tyto věci zcela přímo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41699/pravda-o-zkaze-sodomy-1Qn-41699.jpg 4.832
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Pravda o zkáze Sodomy

Hobo

Úžasné dílo, které pro mne mělo stejný objevný význam jako třeba Egypťan Sinuhet, ale s širším dosahem. To byl tak zásadní obraz totality, s jakým jsem se už nesetkal, byť jsem pak přečetl snad všechno zásadního významu.

InaPražáková

Důkladný popis vzniku totality, až by se mi chtělo říct zbeletrizovaná faktografie, natolik přesně vývoj ve staré Sodomě zjevně zrcadlí historii o pár tisíciletí mladší. Kniha má ale víc rovin a stejně zajímavých, namátkou nebezpečná odtažitost intelektuálů od politiky, ve výsledku ničivá schopnost chápat všechny a proto relativizovat; vzestup geniálních fantastů, jejichž nápady přestane brzdit zdravý rozum; potřeba lidí mít po období nejisté volnosti silného vládce a jasný cíl.
K ději pár malých výhrad měla, Nejvyšší Chus byl občas nečekaně naivní a vypravěčova prostá existence se od určité doby vzpírá logice, stejně tak některá rozuzlení jsou trochu chtěná - ale ničemu to nevadí, protože atmosféra a vývoj, který se včetně nečekaně explicitních brutalit valí dál jako stále se zvětšující a zrychlující sněhová koule, nedává čas o takových drobnostech nějak zvlášť přemýšlet. Je to velmi intenzivní čtení, které čtenáře v žádném ohledu nešetří, kniha bezpochyby hodná širokého zájmu, ale pro mě zároveň text, jehož některé pasáže nechci hodně dlouho vidět.

slavjanos
16.05.2019

nadčasové, ale stále nedoceněno, tohle by si měl přečíst každý

Acamar
06.03.2019

Opulentní beletristická "studie" mechanismu fungování totalitních režimů, tentokráte zajímavě napasována (a různými odkazy provázána) na biblický mýtus.
Autor zvolil jako vypravěče starého učence, písaře Difata, který díky své moudrosti a příbuzenství s domem vrchního úředníka Lota, je přítomen radou - zpočátku dobrovolně, později nechtěně - prakticky každému zásadnímu rozhodnutí mocenského aparátu, vedoucímu k čím dál většímu rozkladu. Je to vypravěč sice veskrze sympatický, ale také v podstatě bezzubý komentátor, jakoby jej jeho pochybovačná moudrost a odstup vlastně zneschopňovaly jakkoli zabránit dalšímu a dalšímu zlu.
Prokousat se promyšleně vystavěnou a gradující zprávou o zkáze Sodomy je nejen dalším osobitým střípkem do kaleidoskopu dystopických románů, ale také krásným literárním zážitkem.

Hotovson
16.01.2019

Hodně děsivý. Historie se neustále opakuje. Bohužel.

"Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle."

Marbo
06.08.2018

Mrazivé čtení do současných veder.
Autor nikam nespěchal, pomalu a postupně nás uvedl do své Sodomy a jejich ( našich ? ) problémů. Kdy se ozvat ? A co když ani to již nestačí ? Jsme od určité chvíle nenávratně odsouzeni k nežití ?
Tohle dílo se jistě nelíbilo po roce 68 a jistě se mnohým nebude líbit ani za sto let, mnohé se totiž zdá být prozatím stále platným.

Mišima
07.03.2017

Myslím, že z toho, co Kříž zatím napsal, jde o jeho největší( a nejrozsáhlejší) dílo. Kdyby věci mohl pojmenovat přímo a nepoužít historické alegorie, byla by tím kniha ochuzena o řadu lyrických, erotických a také apokalyptických scén! Jak úžasný by z toho byl film, ovšem nesměli by to natáčet Američané!

babicka_amalka
27.01.2017

vynikající kniha - téměř jako zjevení jsem ji četla v 60. letech, hned jak ji ČS vydal - tenkrát jsme na ni (a mnohé další) stáli fronty - po mladé asi už úsměvné či nepochopitelné ;-)

Královny nemají nohy
Královny nemají nohy