PlaszCZ PlaszCZ komentáře u knih

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Vzpomínková kniha na devadesátky - i když jsem trochu jiný ročník, některé věci jsem si vybavila i ze svého dětství a ráda jsem si s autorkou zavzpomínala. Dobře se to čte, nebyly pasáže, u kterých bych se nudila a vážně přemýšlím o zapůjčení Lososa

07.01.2024 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Toto je již moje třetí kniha od pana Moravce. Stejně jako v předchozích knihách v sobě pan Moravec nezapře žurnalistu s citem pro detail. Dobře se ptá, a když má naproti sobě profíka z oboru, je úspěch téměř zajištěn. Pan Beneš mi byl od začátku sympatický, zároveň z něj sálá neuvěřitelná pokora a skromnost. Doporučuji všem, kteří se chtějí o mozku dozvědět více zábavnou a čtivou formou.

01.01.2024 5 z 5

Kniha se zabývá dětmi převážně z dětských domovů a různých zařízení, které by jim měly suplovat rodinu. Při čtení jednotlivých příběhů mi bylo smutno, protože takoví jedinci budou akorát opakovat patologické chování svých rodičů a cyklus pojede dál. V čem jsem měla trochu problém bylo autorovo neustálé vymezování se vůči ostatním a někdy až přehnaná chvála vlastních nápadů a řešení. To opravdu autor nepotkal nikoho, kdo by se k dětem choval správně? Opravdu mu nikdy neruply nervy a vše vyřešil klidnou hlavou? Občas jsem si kladla tyto otázky. Je však nutné říct, že kniha je čtivá, a rozhodne nemusí být pouze pro pedagogy. Ústavní péče v Česku tvoří jakousi šedou zónu, o které málokdo ví, a prostřednictvím této knihy může čtenář alespoň nahlédnout, co se děje za zdmi těchto zařízení

01.01.2024 4 z 5

Střípky z práce soudního lékaře Střípky z práce soudního lékaře Rudolf Macháček

Jedná se o soubor krátkých příběhů z práce na soudním lékařství. Krátká oddechovka, kterou knihomol přelouská za 25minut. V budoucnu by bylo fajn vydat nějakou pořádnou knihu, která půjde trochu do hloubky.

28.12.2023 3 z 5

Dívky, které přežily Sibiř Dívky, které přežily Sibiř Anna Herbich

Kniha vypráví o životních příbězích polských dívek, které byly násilím vysídleny do Sovětského svazu, především na území dnešního Kazachstánu. Příběhy jsou zajímavé samy o sobě. Co mi však v knize chybí, je jakýkoliv historický úvod. Kniha v postatě začíná příběhem první dámy a důvody vysídlení nebo jakoukoliv časovou osu se čtenář dozvídá až z příběhů. Nějaká obecná historická rovina by knize určitě pomohla. Doporučuji všem, kteří mají rádi autobiografie a zároveň si chtějí připomenout, jak dobře se mají.

28.12.2023 4 z 5

Všichni žijem v blázinci Všichni žijem v blázinci Radkin Honzák

Zajímavý rozhovor o všech možných tématech, a to nejen z oblasti medicíny. Pan Honzák působí lehce konzervativním dojmem, ale celou dobu jsem měla pocit, jako by ke mě mluvil moudrý kmet, jehož rady a postřehy nejsou k zahození.

28.12.2023 4 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Kniha je v podstatě soubor rozhovorů s lidmi pracujícími v sociálních službách - zejména v domovech pro seniory. Na můj vkus je to čtivě napsané a líbí se mi i fotky - vždy je fajn si pod příběhem zobrazit i konkrétní tvář. Kniha určitě nutí k zamyšlení. Na jednu stranu ve mě vzbudila naději, ale také obavy, neboť současný systém péče nejen o seniory není v Česku koncipován dobře a dlouhodobě udržitelně. Jsem ráda, že ještě v oboru existují srdcaři, kteří celý systém drží nad vodou.

28.12.2023 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Na knihu jsem se hodně těšila už od vydání Svědectví. Kniha byla trošku zklamání, hlavně protože jsem čekala více informací o životě protagonistky. Nelíbil se mi také styl - místy se jednalo o přepis rozhovoru, následovala pasáž z koncentračního tábora zakončená autentickým vyprávěním ze života na Jihu. Konkrétně kapitola z koncentračního tábora mi tam nejvíce nesedla. Jinak se určitě jedná o zajímavé čtení, které člověka nutí k velké sebereflexi a v neposlední řadě také k vděku za svobodu, která rozhodně není samozřejmostí. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale podruhé ji asi číst nepotřebuji.

05.12.2023 3 z 5

Nelítostně Nelítostně Radek Hromuško

Je až šílené zjistit, že lidi, o kterých si myslíme, že je známe, jsou vlastně úplně neznámí. Obdivuji autorovu odvahu pustit se do příběhu s takovým zapálením. Dost mě udivilo, jak se autor spřátelil s rodinou oběti. Kdyby někdo zvonil na zvonek potom co mi zavraždili dceru, tak bych ho asi vyslala do patřičných míst. Díky svědectví rodiny a kamarádů však příběh nabírá úplně jiné obrátky.
Kniha je velmi čtivá a přečetla jsem ji jedním dechem.

26.02.2023 4 z 5

Dokonale utajená Korea Dokonale utajená Korea Jiří Janoš

Tahle knížka je stará jako já sama, takže je nutné brát v potaz, že už se mnoho věcí změnilo. Důkazem budiž to, že autor v kapitole o levném ubytování upozorňuje, aby hosté nenechávali filmy na podlaze, protože se vyhřívá nebo v závorce popisuje, co to je sushi. Velká část je však věnovaná historii, která už zůstala zakonzervována v čase. Co se korejských zvyků a tradic týče, tak nemohu posoudit, na kolik se situace změnila. Jistě je však to, že Korejci se v mnohém “pozápadšťují”. Jinak se mi kniha moc líbila, autor má určitě o Koreji i Japonsku velký přehled.

14.02.2023 4 z 5

Můj život s Elvisem Můj život s Elvisem Priscilla Beaulieu Presley

Líbil se mi styl, jakým byla knížka napsaná. Cilla působí dojmem člověka s nohama pevně na zemi, na nic si nehraje a je velmi upřímná. Všechny holky ji pravděpodobně v tehdejší době záviděly, ale není všechno zlato co se třpytí. U Priscilly a Elvise to platí dvojnásobně. Myslím si, že některé aspekty jejich soužití by se v dnešní době daly s klidem klasifikovat jako domácí násilí.
Působí to tak trochu jako pohádka ale s tragickým a nevyhnutelným koncem.
Priscilla je inteligentní žena, která se dokázala osamostatnit a podívat se na věc kriticky. A i když je z vyprávění jasné, že jejich vztah nebyl ideální, přijde mi hezké, jak Elvise nikdy nepřestala respektovat a stále udržuje jeho památku.

05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Případy prvního oddělení miluju, takže tahle kniha nemůže chybět v mé sbírce. Přesto si myslím, že není určena jen milovníkům tohoto seriálu, ale také lidem, kteří se o práci vyšetřovatele chtějí dozvědět více. Nicméně, i když to asi nebyl záměr, jsou v knize některé příběhy z Případů popsány a divák tak může posoudit, na kolik bylo autentické např. odhalení pachatele nebo výpovědi svědků v seriálu. Martin Moravec se zajímavě ptá, Mareš zase zajímavě odpovídá, a přestože už na mordpartě nepracuje, zachovává notnou dávku profesního tajemství a některé věci musí divákovi zůstat skyty.

Skvělá práce!

01.01.2023 5 z 5

Sama v Tokiu Sama v Tokiu Marie Machytková

Kniha není pouhým cestopisem nebo průvodcem po Japonsku. Autorka zde do podrobna rozebírá svoje osobní pocity i soukromý život, včetně složitého partnerského vztahu nebo dlouhé cestě na vysněná studia japanologie. Nemusí to být pro každého, mně se ale tento poněkud neortodoxní styl psaní líbil. Knihu bych doporučila všem, kdo mají rádi autobiografie se špetkou humoru a hořkosti zároveň. Ale pokud vás kniha zajímá pouze kvůli Japonsku samotnému, tak bych asi spíše sáhla po něčem jiném.

22.12.2022 4 z 5

Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Lída Baarová & Joseph Goebbels - prokletá láska české herečky a ďáblova náměstka Stanislav Motl

Motlův styl i smysl pro detail mě baví. Kniha je velmi kvalitně zpracována, obsahuje historické práce badatelů, osobní rozhovory s Lídou i s lidmi z jejího okolí. Autor si vše ověřuje … proto jsou některé výpovědi doplněné nebo naopak zpochybněné. Velmi kvalitně zpracovaný příběh, který jsem od Motla očekávala.

13.10.2022 5 z 5

Tekutá láska Tekutá láska Zygmunt Bauman

Baumann je napůl sociolog a napůl takový volný filozof. Ostatně často je mu vyčítáno, že své závěry nemá podložené daty. Co se však pohledu na moderní - tekutou lásku týče, podle toho, co jsem schopna vypozorovat ze svého okolí, se docela trefil. Celá knížka se však nevěnuje pouze lásce nebo partnerským vztahům, ale Baumann také pojednává o prostoru a vztazích mezi lidmi, ať už jde o naše sousedy nebo cizince.
Celkově se mi kniha líbila, i když byla místy těžká na čtení/pochopení. Proto bych už asi do ní nešla.

27.09.2022 4 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

(SPOILER) Knížka je rozdělena do tří kapitol, přičemž první kapitola pojednává o současném dění - kauza Navalnyj, likvidace podnikatelů a represe vůči obyčejným lidem. Velká část knihy je také věnována divokému 20.století včetně stalinovských 50.let a následnému (velmi) mírnému rozkvětu. Kniha v žádném případě není odborná - ovšem na to si ani nehraje, koneckonců to přiznává i sám autor. Možná proto je ale obohacená o mnoho osobních historek, vtipů i příběhů obyčejných lidí, aby si čtenář udělal lepší představu. Líbí se mi také zařazení citátů od slavných filozofů či ruských umělců, kteří v jedné větě dokázali perfektně vystihnout stav věcí.
Celkově se mi kniha líbila, ale doporučila bych ji spíše lidem, kteří (podobně jako já) o Rusku jako takovém nic moc nevěděli. Pokud se zajímáte o ruskou historii nebo propagandu apod., tak pro vás informace v knize nebudou nic nového pod sluncem.
Na závěr jen podotknu, že kniha vyšla jen několik málo měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu ….

28.08.2022 4 z 5

Tereza Tereza Veronika Bednářová

Super fotoalbum. Textu tam sice moc není, ale alespoň si čtenář dokáže vše lépe představit. Tereza modeling nepovažuje za středobod svého vesmíru, a proto se i snaží pomáhat těm, kteří to nejvíc potřebují. Hodně lidí sype do charity prachy, ale Tereza dává navíc i kus svého srdce. Nádherné zpracování! Knihu jsem si půjčila z knihovny, ale uvažuji o tom, že si ji časem pořídím natrvalo …

12.06.2022 5 z 5

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Skvělá kniha ze sekce sociologie pro nesociology. Taková hezká poloodborná kniha. Líbí se mi i to, že autor cituje zahraniční zdroje, a nejde tedy jen o souhrn volných myšlenek. Průvodce do zákoutí české mentality by si určitě zasloužilo i pokračování.

10.06.2022 4 z 5

Případ Pavlína Případ Pavlína Martina Formanová

Skvělý román podle skutečné události. Příběh je zajímavý a čte se sám. Ostatně, nejlepší příběhy píše sám život, což u této knihy platí dvojnásobně. Otázkou je, kolik z toho je fikce, nicméně celý příběh působí velmi realisticky, a Pavlína se na jeho sepsání i sama podílela. Trochu mě mrzí, že kniha ještě nemá pokračování v podobě Pavlíniny kariéry v Paříži. Ale to už je jiný příběh ...
Hořkosladký román se špetkou romantiky a šťastným koncem na závěr. Super oddechovka třeba na víkend. Doporučuji!

09.06.2022 4 z 5

Periklovo Řecko Periklovo Řecko Jan Bouzek

Knížku jsem četla kvůli studijním povinnostem. I tak se mi ale četla příjemně, a doporučila bych ji všem, kteří se o antickém Řecku chtějí něco dozvědět. Pokud neseženete tuhle knížku, tak dobrým (a co se informací týče i srovnatelným) ekvivalentem je Život v době Periklově od Roberta F.

02.05.2022 5 z 5