Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko přehled

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476772/bmid_neznama-spolecnost-pohledy-na-souca-76y-476772.jpg 4 158 158

Sociologická expedice do nitra vlastní země Události posledních měsíců mohly v mnoha lidech zesílit pocit, že realita předstihuje možnosti fikce. Podobné pocity však nemusí být dezorientující ani nejsou důvodem k rezignaci. Společenské otřesy totiž přinášejí také nové pohledy na to, co se nám dosud jevilo jako samozřejmé. Kniha Neznámá společnost od sociologa Pavla Pospěcha tyto perspektivy otevírá a ukazuje, jak je můžeme využít. Vychází ze sociologických průzkumů, historických studií i filozofie, především se však nebojí klást si zdánlivě banální otázky a hledat na ně odpovědi na nečekaných místech. Proč má tolik lidí vlastní bazén? Proč si pořád opakujeme vtipy o frontách na banány? Proč je pro nás tak důležité být přirození a sami sebou? V Neznámé společnosti se čtenář stane profesionálním cizincem ve vlastní zemi. Najednou se i skutečnosti, které doposud dávaly smysl a působily nesporně, začnou zdát podezřelé — a naopak, zdánlivé historické nahodilosti a anomálie náhle začínají dávat smysl.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (30)

katakomb
14.12.2023 5 z 5

Ano, prosím! A více takových knih! Je to nabité informacemi a hlavně v kontextu, že v každé kapitole jsem pociťoval zmiňovaný aha-efekt. Klobouk dolů před autorovou schopností převést myšlenku do souvislého textu - a navíc v tak srozumitelné a čtivé formě. Ke škodě mojí, ne knihy, jsem to přečetl (hladově zhltl) za večer, takže předpokládám, že se mi dost informací z hlavy rychle vypaří.

martin9666
12.10.2023 4 z 5

Čtivá, místy velmi trefná a ozdrojovaná publikace. Kapitolky o privatismu, konfliktu města/venkov jsou velmi přesné a ačkoliv se autor určitě nedotkl všech aspektů daného tématu, vystihuje Česko velmi dobře až se člověk chytá za nos. Jak píší někteří hodnotící, je v knize několik odkazů na pandemii covid-19, kvůli kterým prý kniha neodolá zubu času. Jsem opačného názoru - dokud se nevyřeší problémy, které v pandemii teprve vyšly na světlo, kniha nezastará. A všichni víme, jak dlouho to bude trvat (a vůbec jestli).
V porovnáním s knihou Slepé skvrny od D. Prokopa jde o více autorskou knihu, mnohem čtivější, zábavnější a trochu lépe strukturovanou. Ovšem informací je v ní vlastně méně.
Bohužel jsem po dočtení měl pocit, že stále něco chybí. V knize nejsou nějaké návrhy řešení, možné scénáře nápravy a návody pro obyčejné lidi, jak z toho ven.


mroz16
14.08.2023 3 z 5

Zajímavá kniha, některé postřehy jsou opravdu skvělé a originální. Velmi dobrá je také snaha dodat některým současným jevům historický kontext.
Škoda, že se autor někdy nedrží zpátky ve svých subjektivních politických názorech. Někdo tady psal o tom, že autor je levicový. Upřesňuji, že z mého pohledu je to spíše typický levicový (nebo možná ještě lépe řečeno sociální) liberál, takže pokud je vůči politikům adresný, tak se jeho kritika obrací především vůči Babišovi a Zemanovi. Vyvrací sice různé pravicové mýty, ale rozhodně se neobrací proti kapitalismu jako takovému, spíše proti různým negativním jevům v české společnosti (např. přehnaný konzumerismus, individualismus a malá ochota se občansky angažovat). Výborně je vysvětlený pojem privatismus. Myslím ale, že ani autorovi se nepodařilo úplně uniknout ze své bubliny. Některé věci také zmiňuje jen okrajově. Kromě Slepých skvrn Daniela Prokopa, se kterou je tady v komentářích kniha srovnávána, proto ještě doporučuji jako určitý obecnější dodatek přečíst knihu Roberta Misika Falešní přátelé obyčejných lidí. Ta sice nepojednává o českém prostředí, ale podrobněji a vcelku zdařile vysvětluje něco z toho, co autor zmiňuje jen okrajově.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených202x
ve Čtenářské výzvě18x
v Doporučených11x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst133x
v Chci si koupit50x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Pavel Pospěch
česká, 1980
2021  85%Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko
2015  0%Od veřejného prostoru k nákupním centrům: Svět cizinců a jeho regulace
1999  0%Paměti obce Skrbeň
2014  80%Vynalézání venkova v ČR po roce 1989