pipetion pipetion komentáře u knih

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Milostné příběhy nevyhledávám, ale sama sebou jsem byla překvapená, jak jsem se touto knihou nechala strhnout. Někdy je uklidňující, když hrdinové jsou kladní, hezcí, silní a před těžkou životní zkouškou a vy jim můžete fandit. Příběh se odehrává ve vyhrocené době, a proto je téměř vše takové extrémní. Při čtení se mi některé situace či rozhovory nezdály, ale retrospektivně vše dávalo smysl. Po stránce historické se mi líbilo vykreslení životních podmínek během blokády Leningradu, vzájemné vztahy v rodině, komunální byty, všudypřítomné oči a uši sovětského zřízení. Kniha pěkně vystihuje, jak každý od života očekáváme a potřebujeme něco jiného ... někdo spřízněnou duši, jiný pohodlný život, další umí jen parazitovat na druhém ... a pod tím vším je zřízení a vlivy, které zásadně ovlivňují naše životy, aniž bychom s tím mohli něco udělat.

19.12.2014

Balkán: 2000 let mezi východem a západem Balkán: 2000 let mezi východem a západem Michael W. Weithmann

Popularizační zpracování dějin Balkánského poloostrova. I přesto že jsou dějiny této oblasti velmi komplikované, autor je napsal velmi přehledně a poutavě. Pro mě osobně bylo čtení velmi přínosné a všem zájemcům knihu doporučuji! (psáno do roku 1992)

31.08.2014 5 z 5

Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Jiří Chalupa

Knihu jsem četla před mnoha leta a dodnes s překvapením zjišťuji, že si mnohé pamatuji. Velmi přínosné čtení ... Jiří Chalupa historické události vypráví velmi fundovaně a se špetkou humoru, což není zrovna u tohoto typu literatury obvyklé, ale velmi příjemné.

19.08.2014 5 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Povídky se mi četly lehce. Až mi bylo líto, že jsem si je nešetřila, že jsem je za den všechny přečetla. Smutné, vtipné, veselé, úsměvné ... ale hlavně šíleně dobré.

06.06.2014 5 z 5

Kůže na buben Kůže na buben Arturo Pérez-Reverte

Není divu, že je Reverte jeden z nejprodávanějších a nejúspěšnějších současných španělských autorů. Román s detektivními prvky o osudovém vztahu. Zapamatovatelné postavy, překvapivý a úsměvný konec.

25.05.2014 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Knížka, do které jsem se sice začetla až po 70 stránkách, ale pak jsem ji nemohla odložit. Pro mě vzor kvality a nejlepší Ecův román. O Jménu růže bylo napsáno snad všechno, proto doporučuji kromě filmu, především velmi povedenou rozhlasovou hru! Natočeno v roce 2002 (9×41 min). Vydal Radioservis v roce 2006 v edici Zlatý fond Českého rozhlasu, reedice 2011.

09.04.2014 5 z 5

Královna jihu Královna jihu Arturo Pérez-Reverte

Již od první věty jste vtaženi do života mladičké mexické dívky, ze které se časem stane silná žena ovládající obchod s drogami ve středomořské oblasti. Ani na okamžik jsem se nenudila a po všech stránkách se mi Revertův román líbil. Především se mi líbilo vykreslení hierarchie drogové mafie a způsob její práce. I přesto že jsem věděla, čím se Teresa živí, fandila jsem jí. Život není černobílý.

18.03.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Po Ženě v kleci jsem se na Carla a Asada začala těšit. Kvalitní severská detektivka. Vyvážená kombinace ironie, tragických okamžiků a nadhledu. Docela příjemná změna, že viníky zločinu čtenář zná skoro od počátku. Zajímavá psychologická sonda do života bohatých (internátní školy, elitářské chování, sebevědomí, nedostatek rodičovské lásky).

16.02.2014 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Knížka mě přenesla do Japonska a nenáročnou formou mi osvětlila spoustu reálií. Čtivá a zajímavá s docela optimistickým koncem. Film byl vizuálně pěkný, ale knížka je barvitější.

30.01.2014 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Několik rovin - časových i prostorových (Baťův Zlín, Indie 30.let, Amerika, válka v Evropě). Příběh manželů Ráchel a Tomáše a jejich syna Daniela. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale nakonec mě knížka dostala, hlavně posledních 50 stránek, na kterých vyniklo zoufalství lidí během druhé světové války. Věrohodně zachyceno utrpení v koncentrácích. Ztráta blízkých, důstojnosti, lidství. Proč žít? Žít za každou cenu? Existence pro existenci? Jazyk - krátké věty, možná proto jsem se nemohla začíst. Dala jsem o hvězdičku méně, protože jsem se do hrdinů nedokázala moc vcítit. Ale jinak vřele doporučuji.

30.01.2014 4 z 5

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

Milá, nenáročná a vtipná detektivka.

27.02.2021 5 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Příjemné prázdninové počtení. A pro mě s několika bonusy; neměla jsem ani ponětí, že existuje oblast Pantanal a její vykreslení mě víc než zaujalo. Kniha mi nepřímo nabídla spoustu otázek, ale na odpovědi si musím přijít sama (například - Co by ze mě udělalo pohádkové dědictví?)

30.07.2018 3 z 5

Sbohem, město C. Sbohem, město C. Philip Roth

Z této útlé knížky jsem se dozvěděla překvapivě mnoho o židovské komunitě v Americe v polovině 20. století. Autor je Mistr slov, potřebuje jich málo, aby vyjádřil mnoho ... a je příjemně ironický.

29.07.2017 5 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Hlavního hrdinu čeká maturita, je naštvaný na celý svět, hledá lásku, je kritický ke svým rodičům. Závěr považuji za nejzdařilejší, ale celkově mi knížka přišla plochá a milostné scény spíš trapné. Na knihu určitě brzy zapomenu.

15.01.2017 3 z 5

Válka na konci světa Válka na konci světa Mario Vargas Llosa

Klasický román, který je zaplněný velkým množstvím postav. Jejich životní osudy se vzájemně proplétají a spojuje je tajuplná postava Rádce.
Nečekala jsem, že mě tak vtáhnou události, ke kterým došlo na konci 19. století ve vnitrozemí Brazílie. Byly tam i méně záživné pasáže, ale celkově se mi kniha líbila pro svou komplexnost.

23.08.2016 4 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Pro mě zajímavá sonda do období normalizačního Československa. Připomenutí si skutečností, na které se pozapomnělo (autostop, fronty, nedostatkové zboží, ekologie až na posledním místě ... ). Příběh o nekonvenčně smýšlející Viole a o síle přátelství.

20.07.2016 4 z 5

Beatriz a nebeská těl(es)a Beatriz a nebeská těl(es)a Lucía Etxebarría

Knížka se nečetla špatně, ale některé pasáže byly táhlé ... hlavně ty "filozofující" ... Autorka se dotkla několika zajímavých témat ... proměnlivé vztahy dospívajících dcer a matek ... hledání spřízněné duše ať v ženě či muži ... o snadném propadnutí se do drogového světa. A o tom, že nejtěžší je najít sám sebe.

27.06.2016 4 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Lehce napsané životní příběhy, které se letmo prolínají. Zajímavý vhled do myšlení a hodnot Afričanů, kteří v Česku žijí a do světa českých žen, které s nimi mají různé druhy vztahů ... Někdy to však bylo na můj vkus příliš popisné a nezáživné, ale závěrečná pointa vyhověla mému gustu.

04.05.2016 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Prvotina se mi líbila mnohem víc. Byla vymazlenější. Tahle knížka nebyla špatná, četla se dobře, ale rychle mi vyprchává z paměti.

29.12.2015 3 z 5

Plukovníkovi nemá kdo psát Plukovníkovi nemá kdo psát Gabriel García Márquez

Smutná knížka. Jak být důstojný, když nemáte co jíst? Jak být dobrým manželem, když žena nemá z čeho vařit? Jak se vyrovnat s nevděčným systémem, který vám sebere syna, důchod i budoucnost?

13.12.2014 5 z 5