pige pige komentáře u knih

Výchova kluků Výchova kluků Steve Biddulph

S pochopením a velice jednoduše popsaná jedinečnost chlapců ve světě, který opomíjí jejich odlišnost kvůli rovnoprávnosti pohlaví.

Kapitoly Revoluce ve školství a Šikana jsou trochu "mimo", jelikož tuto problematiku nelze tak jednoduše ovlivnit. V těchto kapitolách hodně vyvstává do popředí odlišnost prostředí (Austrálie vs. Evropa).

25.05.2023 4 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

Prvních cca 120 stran bylo vcelku utrpení. Říkala jsem si, proč jsou z té knihy všichni tam unesení?!

Pak jsem pochopila.
Baví mě způsob vyprávění - během jednoho dne se odkrývá tolik příběhů, tolik citů (láska, nenávist, zoufalství, provinění ad.). Velké množství postav se prolínalo, ale nepůsobilo chaoticky. O každé z postav se dozvídáme hodně. Každá ožívá a je nedílnou součástí celku. Z počátku nevinná dějová odbočka se stává nosným pilířem celého příběhu.

Ano, příběh je prvoplánový. Nepřekvapí, ale jako oddechové čtení je fajn. Prostředí mě nezaujalo - ačkoli popis obsahuje plno podrobností, skrze ne na mě autenticky nedolehlo.

21.05.2023 4 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Deprese, zoufalství, bezvýchodnost.
Krásná myšlenka, ale zpracování mi nesedlo ani trochu.

17.05.2023 2 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ach, taková bezmoc!
Hodně silný příběh. Už od první stránky mě rozčilovala všudypřítomná nespravedlnost Baruna vs. Katuška.

15.05.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Z této knížky mám takový pocit, že v okamžiku, kdy by se mohlo něco stát/dojít na lámání chleba, jako kdyby se autorka zalekla a rychle vycouvala. Škoda.

13.05.2023 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dokonale vykreslené.

04.05.2023 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Zklamání. Detektivka se autorce vůbec nepovedla. Žádné hledání stop, žádné indicie.
Ano, stane se tady vražda. Ihned je označen pachatel. Po zbytek příběhu se z toho snaží udělat záhadu a z obviněné chudinku. Samozřejmě že vraždil někdo jiný. Happyend. Všichni se udobřili bylo jim dobře.
Druhý příběh, o dívce, která přežila, byl zmatený a úplně zbytečný. Jen to prodlužovalo hlavní dějovou linii.

02.05.2023 1 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

V první části jsem si pořád říkala, proč má hlavní hrdinka jizvu v obličeji.
Druhá část, stěžejní, mě bohužel neoslovila (a že jsem chytlavých knížek s touto tematikou přečetla...). Nedokázala mě pohltit.
Třetí část mé ukolébala, že se dá věřit v happy end, ale pravda je jiná.

Na knížce se mi nejvíce líbilo to, co je skryté - vzájemné vztahy, sebeláska, jak se vyrovnat s osudem ad.

27.04.2023 4 z 5

Za sny Za sny Karin Krajčo Babinská

Prvoplánový příběh, ale proč ne.

22.04.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přečteno jedním, zatajeným dechem.
Z toho příběhu až mrazí. Snadno se dostává pod kůži.
Nečekala jsem, že Les v domě/Lež v domě přinese tak temné a těžké téma.

21.04.2023 4 z 5

Cesta ven ze šíleného světa Cesta ven ze šíleného světa Jan Menděl

Mnohdy jen rozvedené afirmace. Někdy méně (slov) je více.

17.04.2023 3 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Místy vtipná, občas přitažená za vlasy. Ale pobavila, takže naplnila mé očekávání.

19.03.2023 3 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Asi kvůli hodnocení (83 %) jsem měla přehnaná očekávání. Mě knížka značně zklamala.
Jen asi nejsem schopna přijmout americký styl. Knížka se snaží být praktická, ale nejde k podstatě věci. Cením tři čtyři konkrétní příklady, jak situaci řešit/co (ne)dělat. Toť vše.
Jinak byl obsah hodně zdlouhavý, často se věty/fráze opakovaly. Opravdu jsem se musela nutit, abych ji celou dočetla.

Ve své podstatě stačí přečíst obálku a zapamatovat si autorčiny tři pilíře.

26.02.2023 1 z 5

Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Jak vychovat úžasné dítě podle principů Montessori Tim Seldin

Kniha nepřináší nic nového. Hodně povšechní.

18.02.2023 1 z 5

Postel Postel David Whitehouse

Knihu jsem si vybrala podle názvu a čekala jsem oddechový román s typickou zápletkou milostného trojúhelníku. Velký omyl.

Ponurý román o životních snech a nenaplněné touze. O snaze nedělat, co se od daného jedince očekává, přesto nakonec naplnit předepsané vzorce společností.

Zvláštní prolínání vyprávění s retrospektivou, která dokresluje dávno zmiňované okolností či části příběhu. Nakonec do sebe vše zapadá.

Až mrazí z toho, jak jedna hlavní postava je stavěná na piedestal, přestože nic nedokázala, kdežto druhá, úspěšnější, je přehlížena. Takže neznáme ani její křestní jméno.

06.02.2023 5 z 5

Žádný sex, je úterý Žádný sex, je úterý Tracy Bloom

Neurazí, nepřekvapí.

Úsměvný román na dlouhé zimní večery. Prostě oddechovka.

30.01.2023 2 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Závěr trilogie se vyrovnal prvnímu dílu. Po druhém dílu (Život po tobě) předčila tato kniha má očekávání.

I když je příběh prvoplánový a je jasné, že nemůže být vše jen zalité sluncem, autorka si mě především získala strohým, přesto silným líčením pocitů a jejich prožívání. Čím méně slov, tím více naléhavosti.

Některá klišé byla očividná, ale co už. Věděla jsem, co autorka předvedla v předchozích dílech.

26.01.2023 4 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Nedokázala jsem se začíst.

22.01.2023 odpad!

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

V podstatě žádný příběh, jen samé kličky a rádoby dějové zvraty.

22.01.2023 1 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Celou dobu jsem ke knížce přistupovala velice skepticky - prvoplánový příběh, jasná zápletka i její vyústění.
Myslela jsem si, že mě knížka nemůže ničím překvapit, ale nakonec jsem poslední kapitolu četla se slzami v očích.
Sympaticky protivná a odměřená hlavní postava si mě prostě a jednoduše získala. Ne proto, že bych ji litovala, ale díky tomu, že mi rozšířila obzory a pochopila jsem mnohé netušené.

15.01.2023 4 z 5