Phyl Phyl komentáře u knih

Lovcovy zápisky Lovcovy zápisky Ivan Sergejevič Turgeněv

Ač jsem chtěl být originální a napsat sem nějaká další moudra, jelikož je má hlava velká a vše pobere dokonale, narazil jsem na problém, že nedokáži nic originálně pochvalného či hanlivého vymyslet. To mě vedlo k zamyšlení, zda vůbec originální člověk jsem a během toho, co plodím tento nesmyslný blábol o své vlastní (ne)originalitě pomalu dospívám k tomu, že nikoli. Zdá se, že můj vlastní úpadek se rodí ještě dřív, než mohl začít růst, aby byl pád posléze ještě větším. Přesto možná proto víc bolí. Nabít si hubu hned na startovní čáře, vidět jak nejskvělejší šedivák, který v mé mysli patří mně, jest osedlán někým jiným a já sedím jenom na náhražce takové skvělosti, je bolestným zjištěním. Mé nikdy nemilující ego umřelo uschlé a nehybné na smrtelné posteli, teprve zamilováno do obyčejnosti. Nedá se již proto vzkřísit stejně jako nikdy nepovstane v mém srdci jakákoli radost ze zbytečného lovu, kdy si naopak honí ego několik chlapíků střílející divokou vystrašenou zvěř jednu za druhou. Nebo vypustí své honící psy, aby za ně uštvali a zabili zvíře. Lovci pak s domnělou trofejí mávají ostatním před nosem, vycpávají si je, nebo vystavují jejich kožešiny na stěnách nebo u krbu na zemi. Kochají se anebo se chvástají, jak to byl skvělý a úspěšný den, jak oni sami byli úspěšní. A jelikož jsem zjistil, že má originalita nikdy neexistovala, nemohu vzpomenout na staré dobré časy a říct si s povzdechem, jaké to bývaly dobré časy, když jsem žil ve lži, minimálně jsem se krmil tím, že originalita někdy příjde sama. Nikdy nepřišla a teď se již nikdy nedostaví. Smutný příběh? Pouze obyčejný drazí přátelé.

30.03.2021 4 z 5

A chlad, jež byl náhle cítit všude kolem, jej bodal u srdce, mrazil do morku kostí a vléval do myslí všech jenom strach a beznadějné deprese. Jeho hlas studený stejně jako jeho dotek, ve kterém byl cítit jen mrtvolný chlad, vysoký a nelidský vháněl, pokud to více šlo, ještě větší strach a bezmoc a bodal přímo do srdce. A jeho dotaz? Jeho dotaz všechny kolem ohromil a zmátl takovým způsobem, že nevěděli kde vlastně jsou. Pouze dvě ledová slova, jenž mátla, při nichž zároveň tuhla krev v žilách. Pronesl je tiše, skrz černou kápi, skrz kterou nebyl vidět ani náznak jakéhosi tvaru obličeje. Při těch slovech svým železným stiskem zmáčkl třmeny jeho černého koně: "kraj. Pytlík." V tu chvíli zavětřil a černá postava zmizela stejně tak rychle jako se zjevila. Nechala však za sebou oblak zmatku a nepochopení.

21.08.2018 4 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Kdyby svou lásku ukazoval otec Goriot svým dcerám stejně jako to dokázal Fritz, nebo jak se ten dobrák jmenoval, nemusel by si na smrtelné posteli dělat starosti s jejich oddaností, podřazeností a loajálností. Obě by u jeho lůžka strávily ty dlouhé hodiny nepopsatelné agónie s ním, držely jej za ruku a hladily na patřičných místech, k jeho uspokojení. Nemyslely by na hlouposti, jako jsou nafintění a navoňaní sráči v kamaších a haldách mušelínu, jenž tíhnou pouze k majetku a páchají různé plesové vylomeniny. Tyto dvě by probděly dlouhé noci u smrtelné postele svého věznitele, neboť by neznaly nic lepšího než trávit večer u postele jeho. A tak by harmonická a bezmezná láska plná otcovské radosti a odříkání dcer, byla zakončena velkolepou parádní fantazií. Otec by umíral šťasten a nedlouho by se na něj pamatovalo.

29.05.2018 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Příběh Hobita, který byl samotným velkým strejdou sedícím na obláčku, vyvolený jako hrdinný zachránce. Neposkvrněně počaté škvrně jenž zůstane trpaslíkem se škvrněčím hlasem, jenž pochopí své poslání až v závěru svého krátkého života... Ano dvojsmysl jak vyšitý. Haha. Hrdinný zachránce, jenž je vážným kandidátem ne světce, který od útlého mládí jest filozofem, jenž poukazuje na nedostatky jiných, aby zakryl ten svůj, vrahem, Hlasem a řidičem tomatově červené dodávky.
A celý život je zasvěcen úkolu, jenž nám vousatý strejda předurčil. K jedinému úkonu, jenž vůbec nic nezmění. Nejspíš. Ono jde v podstatě o to zda jste křesťan - katolík, protestant, episkopál či jakákoli jiná z tisíce pětseti devítiset odnoží.
Ne že bych zavrhoval víru, ale činím tak a vlastně to bylo mé hlavní úskalí, které jsem musel přenášet přes svou poskvrněnou a nečistou duši, abych mohl vyzvědět jak to s holbitou dopadlo.

13.02.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Ježinky to bylo, ale pitomoučké. Všichni ví, že náš slavný kybork Harry zabít nejde. Zjeví se vždy v ten nejwítz nutný moment a ještě k tomu, je jediným bystrým člověkem v celinkém širém světíčku. Všichni kolem tápou, neví jak dál, řeší své vztahy, jsou v kontaktu s tučňákem - působí jenom jako kulisa, pozadí, dekorace, doplněk, no prostě jako postavy, které ukazují jak moc je on, ach on... Nádhera. Je to ten chlapík, který ví. Ten chlapík, kterému se vždy rozsvítí žárovka poznání nad hlavou tak jasně, až všichni kolem zjistí jak byli slepí. Ten chlapík, který musí alespoň jednou, za díl podlehnout své oblibéné laskomině, zmizet, proměnit se v kukačku, celou dobu podléhat sebelítosti, srdečně přijat a přesto všemi odmítán. Och. Váš skromný vypravěč chroctal opět rozkoší jak si dokážete představit.

Cyborg Holle, jemuž to pálí takovým způsobem, že svým blankytně rudým pohledem rozpaluje stehna všech žen kolem, a zároveň jím smaží za živa každého padoucha, kterého potká, to opět dokázal. A zároveň se jako již delší dobu sám okrádá. Neuvěřitelné, jak každý kdo je nový, působí jako skrytý magor, jenž si pro zábavu schraňuje krev, druhý je magor, který si vymyslel poruchu o pití té krve, a třetí se celou dobu choval podezřele od začátku, jen aby nás zmátl. Na konci člověk zjistí, že i když se celou dobu tvářili všichni tři jako stejně retardovaní magoři, jen jeden z nich je opravdovým Mistrem loutek. Zbylí dva se z ničeho nic promění v hodné, roztomiloučké klučíky, jenž mají stejně milý pohled jako kocour ze shreka a jsou to opravdoví klaďasové.

Vše co si Váš skromný vypravěč představoval, že by se mohlo udát, se událo. Nějaké to zastrčení přizpůsobivých muslimů taky proběhlo, aby se odkázalo na trend poslední doby (každý normálně uvažující jedinec ví, že je to normální záležitost milionu z nich, pouze několik málo procent je jich vypatlaně dementních).

Prostě Brain Damage, ktetý stál za ty Money, i když už člověk ví co očekávat, čekat od toho zadržování Breath (je už zbytečné, pokud jste prošli celou sérií), toto uvědomení stojí nějaký Time, není to žádný The Great gig in the sky a tak dále že...
There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark.

12.01.2018 3 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Chlapík s kostkovanou košilí, riflovými zahradníky, stéblem trávy v hubě a homokloboukem, opřený o plot své farmy někde na jihu jůesendej, si usmyslel, že bude najednou světu prospěšný, alespoň si to on sám myslí, a bude šťourat do něčeho či někoho, kdo se dostal v životě jinam a dál, než jeho zbědovaná existence. Obleče si tedy bílý plášť s bílou kuklou, a jde si k ohýnku nenávisti. Všichni skáčí, ukazují co za největší pitomost mají pod hábitem, opékají si maršmelou u ohně, který čpí vysoko k nebi černým kouřem, za což nese vinu zpropadeně ďábeslký výlisek hudebních stop, anrikristů z Anglie. Posléze si ponadávají na tajné organizace, že jim vypouštějí do ovzduší sračky a jejich kukuřice neroste jako dřív, a halekají, plesají, vzájemně se rozmnožují a vysílají tak do světa další ubohé existence vidláckého společenství, které umí jenom plivat hnědé sliny od žvýkacího tabáku, být rasisti a pečovat o kukuřici. Přitom pojídají jenom mršiny zvířat, které přejeli, a dávají svou neschopnost vyndat broky z mršiny (do které stříleli pro nácvik své demence, poté co jí ještě jednou omylem přejeli, když se pro ní vraceli, aby mohli na svém statku uspořádat rožnění nenávisti), komukoli kdo se zrovna namane. Najednou spatřují vše dobré na jakékoli víře, která je nepočestně napadena, hlásají smrt lidem, které předtím obdivovali, protože se rojili ve stádu bezduchých ovcí, a byli zmanipulováni ďáblem. Dostat se na americký trh nese hold svá úskalí.

18.01.2017 5 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Víš co kocoure. Chápej, já jsem jinej. Já se umím vodvázat. Je to úplně jinej život, když jsi na heráku víš ne. Chápem se. Budu raději pomočená, posraná lidská troska ne?, kroutící se ekvivalent lidské eggsistence, bez budoucnosti, která s největší pravděodobností chcípne na AIDS, ale nikdy nebudu votrokem tohodle toho systému kapiško ne? RADĚJI SMAŽIT A "ŽÍÍÍÍŽ" než nesmažit a otročit kapišto?

03.02.2016 5 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Představa soulože s plnoštíhle tlustou indiánkou, která vypadá v noci jako medvěd, by mohla mnohé traumatizovat natolik, že by přestali takovou perverzní břídarnu číst. Já jsem si u toho kvalitně pohonil stejně jako u celé knihy, prošpikované stereotypy z tvorby Irwingovi. Soucítit s kulhavým italským břídilem bylo docela těžké. Jak říkám je to sport. Klasika, která se stane klasikou. Děkuji vám děkuji.

16.06.2015 5 z 5

Monty Python a Svatý grál Monty Python a Svatý grál Terry Jones

Chtěl bych být první, který v těchto komentářích napíše slovo Fuck to bylo skvělé. Co jiného taky čekat od skvělého scénáře ke kulervoucímu filmu.

15.04.2015 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Aspoň, že byl vždy a za každých okolností sám sebou. I přesto, že to znamenalo ztrátu popularity, která je však vždy druhořadá, pokud má člověk cnostné cíle. V

27.07.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Celý děj směřujíce k jednomu velkému uslzenému finále, kterým protečou potoky ba přímo moře slz zášti, smutku a tak dále... Největším uplakánkem je pak jednohlasně zvolen hlavní záporák, který vyplésní své ustrašené a přelétavé nohsledy za to jakou péči měli o jeho osobnost po jeho velkolepém pádu. Se slzami v očích a rádoby strašidelným hlasem, jenž je zastřen právě oním zadržováným pláčem, takže je to spíš hlas plný křivd a ústrků na třináctileté dospívající adolescentce, se snaží působit na své přisluhovače jako jejich hlavní král Jelimán, nahání jim hrůzu a opět jim do temných srdcí sadí semínko lásky, pouze a jedině k jeho vlastní osobě, jenž je okamžitě opět hluboce zakořeněno, jako tomu bylo v dobách největší slávy. Během této etudy zhrzeného hraběte zla a nenávisti, se právě pan hlavní zloun snaží být tak drsný a nekompromisní, že jeho hlavní rozkuřovač raději obětuje jakýkoli úd (aby nemusel pořád dokola poslouchat jeho stížnosti na kamarády z dob kdy spolu chodili ven dělat neplechy, ale ve skutečnosti byli kamarádi jenom když se jim to hodilo), a nakonec je přinucen zabít zbytečnou postavu (aby opět utišil ten nekonečný příval pláče a sebelítosti), která měla přírůst k srdci a donutit nás plakat víc než toho lotra zlounského, což se minulo efektem a já neustále jenom přemýšlel, zda tohle měl být ten velkolepý nástup největšího pána zla, jaký kdy byl, nebo to měla být parodie na časopis bravo, kde třináctiletá nána zhrzená světem a svým idolem píše o tom, jak měla sex s polštářem a jestli není náhodou těhotná.

11.09.2018 4 z 5

Succubus Succubus Honoré de Balzac

Pjekná toť ukázka jest toho, jak člověk člověku škodil, škodí... neb závist lidské mysli nedá spát povětšinou. Namíchat do toho ještě náboženství, toť se vždy rovná s průserem bezmezným. Jak možno jest vyčíst z historie dlouhé, jenž křesťanství vskutku již má, hlavy pomazané a vychcaně vychytralé dokázali odsoudit koho si zamanuli. Dokázali zničit životů a lidství, koliko se této verbeži zachtělo. Vykonstruované a vynucené, pomocí násilných prostředků, procesy a slova vložená do úst za nekonečně trvajících tortur, a mnohotýdeních pobytů v temnicích. Toť poselství boha, jenž bylo sdělováno jeho největšími služebníky.

Co se děje tyče, abych svou nasranost, kterou posílám ke každé podobné zvrácenosti směřoval k ději. Nymfomanka, jenž si svou touhu uvědomuje, díky przniteli, jenž nosí háb jednoho z představitelů onoho jediného možného smýšlení, si užívá života a svou promiskuitou se nějak netají. Stačí pár frigidně závistivě zapšklých ptic a na svět vypluje neuvěřitelné množství ověřených příběhů, jenž se opírají o náhlá úmrtí po kopulaci s onou nymfomankou. Dejte tuto záležitost řešit církvi a ona si nějak toho smyšleného ďábla, lucipera a podobně dokáže dostat do opravdové podoby.

Opravdu skvěle popisujíce dobu, jenž byla obdobím, kdy měl člověk strach být bohatý, mít štěstí, vypadat spokojen a nechodit do kostela, který byl postaven z jeho desatků.

17.04.2018 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Doposud jsem vnímal Apple jako rozmar bohatých sráčů co si pouze honí ego a snaží se zapůsobit na mladé náctileté holky tím, že zatnou biceps, opřou se o bar, a z kapsy ledabyle vytáhnou ajfón. Tím začne řetězová reakce, kdy se dotyčná slečna přepne do módu štětky, jelikož zmerčila frajera co má prachy.
Hold pletl jsem se. Apple je životní styl, který naopak vyvrátil všechny zažité stereotypy, posouvá neustále techniku kupředu a to velkou měrou díky muži, o kterém celá biografie pojednává. Nesnaží se prodávat za každou cenu, kdejakou ptákovinu a snaží se vymyslet jak inovovat, tak aby to bylo pro lidi zajímavé. Jak říká klasik: "nebudeme se zabývat tím, co lidi chtějí, ale co budou chtít."

19.10.2016 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

https://www.youtube.com/watch?v=GD3VsesSBsw - přesně takovou velkolepost jako start přiložené hudební vložky, jsem z toho cítil.

15.09.2016 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Jaké je tvé jméno? Geralt od nikud.
Jaký je tvůj úkol? Najít svatý grál, který jsem ztratil a hledají jej úplně všichni a úplně všude. Čarodějky dobrodějky zakládají tajné společenství, které má vypátrat tento artefakt a vydobýt si tak s jeho pomocí vysokého postavení, zatímco náš slavný lamač dívčích srdcí, zakládá pochybné společenstvo, které je promícháno mnohými roztodivnými lidskými individui, vlastně i nelidskými. A tak nějak vzniklo společenstvo prst... tedy společenstvo za osvobození svatého grálu z jeho prachbídného živoření s dalšími lidskými výkaly, které se nazývají potkani. Naše zmatená-bi společnice opět dokazuje jak je drsná a zmatená, ještě víc než kdy předtím.

07.09.2016 5 z 5

Pět japonských novel Pět japonských novel Jasunari Kawabata

Jsem si téměř jist, že předchozí majitel, vlastníci knihu, nikdy nedospěl dál, než k Jošiovi. Soudím tak z toho, že sám jsem se při čtení jeho životních strastí několikrát nachytal, že s tím budu muset seknout. Druhou indicií mi bylo zjištění, že lehké opotřebení knihy s narůstajícím dějem, je stále menší a u konce Jošiova dobrodružství, stránky stále byly spojeny svými okraji. Škoda toho. Po Jošiovi to byla paráda. Poučení na závěr. Někdy je třeba trpět, protože po dlouhém utrpení, přichází intenzivní rozkoš, úměrně kratší délce utrpení.

23.11.2023 4 z 5

Čaroděj ze země Oz Čaroděj ze země Oz Frank Lyman Baum

Být přesvědčen o tom, že jsem hloupá, bezcitná a zbabělá svině, ještě neznamená, že jí opravdu jsem. Přesto jí jsem dokud, mně někdo nedokáže pravý opak.

11.08.2019 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Tak jsem po letech, které jsem žil svůj bídný život v blahé nevědomosti o tom, že existuje psaná předloha seriálu, u kterého jsem nejednou krát krvácel blahem z áčka, objevil tuto skicu příběhu, jenž dala onomu seriálu základní stavební kámen, a rozhodl se jí pěkně pročíst. Což v konečném důsledku nemohu hodnotit jako chybu, neb uplynulo drahno let od mých intimních chvil se seriálem, přesto jsem tentokrát neměl u čtení ani příjemný pocit v podbřišku ani mi dráždivě netekla krev z áčka. Po přečtení tak vše zůstalo suché, nevyronil jsem, a ani jsem slastně nekvičel vzrušen. Nekroutili se mi ani končetiny blahem, přesto musím uznat, že kdybych neměl tak intimní vztah se seriálovou interpretací, asi bych tam poslal maximálně hvězdy tři, ale jen proto, že mi kniha připomněla staré dobré časy s krvavým prostěradlem a ulepeným podbřiškem, musel jsem prostě se slzou na víčku být trochu pozitivní a vyjádřit tak autorovi vděk za vdechnutí života do skořápky bez duše.

02.08.2018 4 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

Dlouho předlouho kniha ležela v mé knihovničce. Prach na ní usedal, a já nemohl přemoci nechuť, vyvolanou po prvním čtení, v dobách dávno minulých, kdy jsem nebyl ještě natolik vyspělý na duchu, abych docenil její kvality. Nakonec, nedopatřením či snad podvědomým záměrem jsem knihu do ruky vzal. A náhle přišlo prozření, a já si na knize pochutnal stejně jako Bill na emku či háčku nebo mladých bronzových tělech roztomilých hochů.

02.11.2017 5 z 5

Jak jednoduše lze překrucovat, vše tak, abych toho mohl co nejvíce využívat. Hrozbami a strašením velmi snadno obohacovat sebe a každého, kdo je uvědomělejší a pochybuje, se zbavit, pomocí vlivu, síly která stojí za mnou a očerňování zatracováním. Až slepě následovaná touha po spáse pak vraždí lidi a způsobuje nesmyslné války vedené bohatými lidmi, kteří jako nástroj své vůle používají právě obyčejného lidu toužícím po spáse, naočkovanými jedinou možnou pravdou, která jim byla vnucena, pomocí hrozeb a nátlaku. Kdysi v mládí jsi uklouzl na scestí se vydal špatným směrem, ale uvědomil sis to díky mně. Přesto, že jsi celý zbytek života zapadl do mého stáda vystrašených ovcí, vykupoval se u mne nemalou částkou svého skromného výdělku, mám o tebe obavy, aby jsi na začátku své nekonečné posmrtné pouti nepadl do chřtánu pekel. Proto by bylo rozumné myslet na ty co ještě posečkají s koncem pozemské cesty a vše odkázat naší věci, neboť pouze tak najdeš správnou cestu. Nelze ovšem mluvit o tom, že se to dělo jenom tehdy, stále to probíhá, pouze se mění strany. Princip je stále stejný. Náboženství je zneužíváno k prohlubování nenávisti u odlišně smýšlejících skupin lidí, je nejčastějším nástrojem k vyvolání války. Ovšem je také možností k tomu lidem pomáhat, být jim vzorem a učinit jim v život lepším. Je to bohužel jenom dobrá myšlenka, využitá nejhůř jak si lze představit.

02.01.2017 5 z 5