Drasticky děsivý Dexter

od:

Drasticky děsivý Dexter

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské ... celý text

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti.
Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera - ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát." Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci... ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele.
Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/207/drasticky-desivy-dexter.jpg 4.2379
Série:

Dexter (1.)

Originální název:

Darkly Dreaming Dexter (2004)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (67)

Přidat komentář
Etelea
09. srpna

Pro mě jednoznačně příjemné překvapení. Dexík se mi líbil, jeho myšlenkové pochody prošpikované ironickými poznámkami a černým humorem mě držely u knížky každou volnou chvilku. Seriálu se pro příště nebudu vyhýbat:-)

Snow-White
12. července

Jednoduchá oddechová četba. Některé pasáže mi přišli nevysvětlené a ne úplně dotažené. I závěr mi přišel dost ukvapený. Knihu ale pozvedají vydařené Dexterovy ironické poznámky a myšlenkové pochody. Na letní dovolenou příjemné (a mrazivé) počtení.

Veronika33
22. června

Príbeh bol pútavý, miestami nechutný (hlavne začiatok) miestami vtipný (myšlienkové pochody Dextera). V podstate celkom príjemné čítanie, ale niečo tomu chýbalo, možno trošku obsiahlejší dej by som privítala, zdal sa mi trochu unáhlený. Uvidíme čo prinesú ďalšie diely.

BlackRaq
11. června

Kniha dost pobavila, i když jsem začala tušit kdo je vrah už po tom, co se něco stalo s kamerou (nechci spoilovat). Ale to je jen můj problém :D Dexter, z jehož pohledu je kniha napsaná je velice chytrý sociopat bez emocí, který vás bude bavit svými poznámkami prakticky celou knihu. Podle mě se kniha čte prakticky sama, děj nenudí a postavy mají velmi zajímavé charaktery.
Nebudu se tady pitvat v tom, jestli je lepší seriál, nebo kniha, protože seriál se s předlohou nakonec začne rozcházet. Dokud tak nečiní si myslím, že i filmové zpracování je kupodivu dobré (ve srovnání s knihou). Akorát ze začátku seriálu tam pro mne bylo několik nejasností se kterými si tvůrci nelámali hlavu, kdežto kniha to v klidu vše vysvětlila.

raffi
24. května

Kým som si neprečítala, že podľa knihy vznikol nejaký seriál, tak som o tom ani nevedela. Takže nemám porovnanie (a ani ho nepotrebujem) s televíznym Dexterom, ale tento sa mi páčil. Vnímanie sveta očami vraha, naviac takého inteligentného sociopata, prešpikované čiernym humorom a poriadnou dávkou sarkazmu je zaujímavé a dokonca aj zábavné.

DeadUnicorn
11. února

Brilantní černý humor, sarkasmus a sympatický motiv, který byl možná trochu nedotažený. Myslím, že by se kniha mohla trochu více věnovat myšlenkám milého Dexíka, než nudným policejním formalitám, které byly vedlejší. Naopak některé pasáže, které v sobě skrývaly největší potenciál, byly až moc stručné. Rozhodně skvělá myšlenka subjektivně zabarveného příběhu kladného sériového vraha, který se potýká nejen s tajemným vrahem, ale především sám se sebou. Zajímavá kniha, mnou hltaná až do nečekaného konce. :)

danny_21
15.11.2016

Moc jsem se těšil, až se dostanu ke knižnímu, původnímu námětu mého jednoho z nejoblíbenějších seriálů o podivínském psychopatovi Dexterovi a musím říct, že pan Lindsay nezklamal. Je to čtivé, stále se něco děje v přijatelné délce naporcovaných kapitolách, ale hlavně neobvyklý námět úchylného, krapet sadistického člena Miamské policejní jednotky společně s velkou dávkou sarkasmu dělají z Dextera hodně zajímavou záležitost. Velká porce ze základní osy seriálového příběhu už byla přednesena v úvodní knize, jsem napnutý, co bude s panem Morganem dál - 80%

Raven11
01.11.2016

První díl Dexíka mě pobavil, většinou je to kniha, kdo vede na plné čáře oproti televizní předloze, ale v tomto případě si seriál stojí velice dobře. Co mi vyhovuje víc se asi rozhodnu po přečtení více dílu, na které se vážně těším. Trochu doufám, že děj bude více odlišený od seriálu a Dexter mě překvapí mnohostraností svého neobvyklého koníčka :)

alpok
06.10.2016

Seriál jsem si pustila až po přečtení prvních třech dexterovských knih. Musím napsat, že knihy mě bavily víc.

MikeDV3
11.08.2016

Seriál Dexter jsem zbožňoval a když jsem se dozvěděl, že existují i knihy, prostě jsem si je musel přečíst. Kniha je ve srovnání se seriálem podle mě míň propracovaná, ale pořád zvládá s přehledem ukojit moji dexterovskou závislost. :-)

E.Hyde
19.07.2016

Nedávno se mi zdálo, jak se přátelíčkuju s podobným individuem jako je Dexter (doufám, že moje pokřivené sny nevypovídají nic špatného o stavu mé mysli). A jelikož jsem seriál viděla a moc se mi líbil, napadlo mne, že si přečtu i knihu (přiznávám se trapně, že jsem o knižní předloze seriálu až do onoho snu nevěděla).

A byla jsem nadšená. Kdekdo tu píše, jak je lepší seriál a nebo že naopak kniha. Mě se líbilo obojí stejně, a kniha mi dala naprosto to, co jsem od ní očekávala. Není to žádná tlustá kecama nechutně přeplácaná bichle, ale svěží odsejpající příběh naporcovaný v dobře stravitelných kapitolách. Postava Dextra mi přišla úchvatně úchylná a vůbec mi nevadilo jeho libování si v zabíjení (tak to bylo sakra přece i v seriálu, lidi, ne??!). Kdo by ve skutečnosti krájel sériové vrahy jen tak pro naplnění spravedlnosti, a při tom byl v kokosu zcela v pořádku?

Krom toho - sarkasmus, trocha sadismu, napínavý děj, charakterově nápadité postavy, zajímavá a originální metaforická přirovnání - nemohu jinak než 5/5... a už krájím druhý díl.

jisimi
03.06.2016

V tomto případě dávám pět hvězdiček seriálu. Jeho tvůrci si skvěle poradili s rozpolcenou postavou Dextera Morgana. Donutili nás Dextera milovat, navzdory tomu, že je to psychopat a vrah. Všichni mu držíme palce, aby nikdy nebyl dopaden. Autorovi děkuji za fenomenální námět.

jane4352
21.04.2016

Ke knihám o Dexterovi jsem se dostala přes seriál, který mě nadchnul a chtěla jsem poznat originál. Pořídila jsem si rovnou 5 prvních knih v sérii, ale už po první knížce (která je dějově dost podobná seriálové první sérii) mi bylo jasné, že tohle můj šálek čaje nebude. Knižní Dexter rozhodně není ten seriálový sympoš, který postupně prochází proměnou v "normálního" člověka, tohle je prostě čistokrevnej psychopat, který se vyžívá v mučení svých obětí. V některých případech stačí třeba jen naznačit, ne rozpitvávat dopodrobna, jakýma nechutnýma způsobama se dá člověku ubližovat. No a další knihy mě v tom jen hlouběji utvrzovaly, takže za mě knižní podoba opravdu nee, číst se to dá, napínavý to je, ale tak nějak mi to přijde nestravitelný, zlatej seriálovej Dexík :-)

scheril
19.03.2016

Docela nudný, seriál mě bavil mnohem víc.

Lucynka
05.01.2016

Kniha se mi velice líbila, i když na začátku byl autorův styl psaní velice matoucí. Přesto byl děj velice napínavý a čtivý. Kniha se četla úplně sama. Akurát s koncem knihy jsem měla trochu problémy, konec byl totiž trochu zmatený, ale i tak to bylo krásné počtení

Phorbo
17.12.2015

Linday mě hodně překvapil. Jelikož jsem nejdřív viděl seriál a teprve až teď, kdy je 7 řad venku, se dostávám ke knize, tak je to příjemná změna. Zaujal mě styl psaní, kterým Lindsay píše (nebo to je možná překladem, kdo ví). Je to chytlavé, rychlé a není tam toho moc navíc, byť by být mohlo. Akorát mě to kazí konec. Od chvíle, kdy se Dexter setka s LaGuertou v přístavu je to opruz. Kor jak potká Briana. Závěr mě popravdě naštval, ale předpokládám, že to bude na pokračování a jen tak to nebude končit... tak Dexi směle do toho!

Dinosaur
16.11.2015

(☆10/10) "V půl páté ráno byl kněz již uklizený. Cítil jsem se mnohem lépe. Vždy se pak cítím lépe. Zabíjení mi zvedá náladu. Uvolňuje ze mě temné touhy drahouška Dextera. Je to sladká úleva, nutné vypuštění páry ze všech těch malých tlakových záklopek tam uvnitř. Má práce mě těší, a jestli vás to rozrušuje, je mi líto. Opravdu velice líto. Ale tak to prostě je. Pochopitelně nejde jen o ledajaké zabíjení. Musí být provedeno správným způsobem, ve správný čas a se správným partnerem – je to značně komplikované, ale naprosto nezbytné."

K Dexterovi jsem se dostal už před nějakým tím rokem skrz seriál a díky zdejším komentům se trochu bál, že si díky tomu na toho knižního nezvyknu. Naštěstí zbytečně. Vůbec mi nevadí, že je knižní Dexter trochu jiný a na konci se se seriálem rozchází. Díky tomu pro mě poslední stránky byly pěkně napínavé a říkal si: "Tohle ale doufám dopadne stejně jako v seriálu, že? Že? Přece to neudělá? Nebo snad jo?" Dokonce mě jistý rozdíl mezi těmito verzemi i potěšil a jsem zvědavý, jestli to bude v následujících knihách ještě nějak využito (doufám, že ano). Kniha odsýpala nejen díky nepříliš velkému počtu stran a Dextera a jeho myšlenky si prostě nešlo nezamilovat. Jestli to takhle půjde dál, tak to bude rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších sérií, i když (jak už tu také padlo) Dexterevo pátrání zde bylo založeno spíš na jeho až podezřele dobré intuici, snech či pocitech než na skutečném vyšetřování. A taky do budoucna doufám, že knihy budou zakončeny lépe než seriál, který sice miluju, ale ten konec mi ani trochu nesedl... (9. 6. 2015)

Temný snílek
29.08.2015

Kniha je zaměřena na psychiku (a rozpory v ní) hlavní postavy, proto chvíli trvá, než si čtenář přivykne a ne každému to musí vyhovovat, ale pokud nad tím, co čtete, rádi přemýšlíte, tak pro vás bude Dexter to pravé.
Objevují se názory, že seriálový Dexter je lepší, mě však až hypnoticky přitahoval a podle popularity knižní série nejsem jediná.

V příběhu prvního dílu série je Dexter rozpolcený, protože se ve městě objevují vraždy, které jako by spáchal on sám. Inspiroval se jím někdo? Nebo snad ta bestie uvnitř Dextera vystupuje v nestřeženou chvíli na povrch?

Drasticky děsivý Dexter zaujme všechny, kteří mají rádi psychologické thrillery s možností nahlédnout do šílené, ale geniální mysli.

Kee
22.08.2015

Na knižním Dexterovi se mi líbí především neskutečně květnatý jazyk s výrazy, u nichž jsem se musela zamýšlet, co znamenají (například dipsofobický), který velmi umocňuje dexterovské myšlenkové pochody, jež jsou kořením příběhu. Děj je lehce zmatněný, protože se autor soustředí především na Dexovu psychiku - Dex je prostě sám sobě středobodem vesmíru.

Nevím, jestli je to plusem či mínusem, to záleží na čtenářích. Seriál si samozřejmě s rozpitváváním nitra nevystačí, a tak z her a dialogů s Temným zabijákem pouze vychází. (Televizní zpracování se mi také moc líbilo.)

Skvělé pohrávání si s otázkou, kde končí a začíná morálka společnosti a kde ta jednotlivce. A jelikož nelze tištěného Dextera srovnávat se seriálovým, za mě pět hvězdiček, já jsem se královsky bavila a stylisticky vrněla slastí.

Markét.t
21.06.2015

Geniální námět. Ale to je pro mne asi všechno.
Jeden z mála případů, kde se mi víc líbí seriál. Škoda...

petrzel
01.05.2015

Docela mě příběh překvapil a zaujal.

Dymond
14.04.2015

Moc jsem nevěděla co mám čekat... Seriál mě neoslovil, ale knížka musím říct, že je perfektní...

Zrzavá_Tereza
11.04.2015

Tohle pro mě byla pecka! Po tom co jsem viděla seriál, jsem se rozhodla si pořídit i knížky. A hned tenhle první díl mě dostal - hlavně tím závěrem, kam se na něj hrabe seriál!

rabor
07.02.2015

Originální příběh Dextera Morgana, masového vraha a dobře maskovaného asociála naplněného temnotou a humornými frky, které trousí kdykoli múže. Škoda, že si autor nedal trochu víc záležet a (například) veškeré detektivní pátrání tohoto mazaného vraha probíhalo stylem "usnul jsem a zdálo se mi…" nebo "a najednou jsem měl pocit". Jízda, vedle temného pasažéra byla lehká, zábavná a snad až příliš rychlá (pár stránek navíc by neškodilo).

sarekaslukova
14.01.2015

Tak to nebude moje poslední setkání s Dextrem. Knih a mě zaujala. Bylo tam pár míst kdy jsem nechápala. Například první odstavec v závěru :-). Kniha byla pro mě čtivá a napínavá.

michimuller
04.12.2014

Jako mnoho dalších lidí jsem viděla seriálové zpracování Dextra a zcela jednoduše mě bavil. Na knihu jsem narazila až hodně později a nic světového jsem od příběhu nečekala. A kdo nic neočekává, nemůže být zklamán, já ovšem naopak byla nadšená. Výborně psaný příběh v "ich formě" se četl sám. Oproti seriálovému Dextrovi byl daleko více sarkastičtější a trousil bonmoty při každé příležitosti, sociopat a masový vrah, kterého si čtenář musí zamilovat. Příběh plný paradoxů ani náhodou nenudí. Rozhodně mi nevadila seriálová tvář Dextra a musím říct, že tenhle knižní je daleko lepší! Doporučuji a čtu další pokračování.

Satsuki
20.11.2014

Skvělá kniha. Velice poutavě na psaná a pohled první osoby mi vyhovoval, mnohem lépe jsem se vžila do Dextera a toho jak myslí. (miluju sarkasmus :D) Knihu jsem přečetla během 4 dnů :D což se mi u moc knih nestává. Těším se na další díl :)

kamolka
14.11.2014

Tato kniha je velmi dobře zpracovaná a díky psaní z pohledu první osoby se do toho dokážeme ještě líp vžít. Pokud to budete srovnávat se seriálem, bude pro vás závěr velmi překvapivý (stejně jako pro mě).

Ricmont
14.11.2014

Drasticky děsivý Dexter
Kdo viděl dříve seriálové zpracování jako já tak knihu právě se seriálem od stanice Showtime porovnával.
První díl série o Dextrovy nám nabízí neskuteční pohled na život sériového vraha který žije svůj život jako soused od vedle. Kniha je sama od sebe dobře spracovaná a pan Lindsay odvedl při jejím psaní kus skvělé práce. Psaní ve stylu první osoby dodalo celému příběhu ještě více napětí a sám čtenář se lépe vžil do Dextrovy situace.

Lenyaa
22.10.2014

Tato kniha mě velice bavila... Naštěstí jsem nejprve četla knihu a až potom se dozvěděla že je podle té knihy i seriál, protože by mi to jinak zkazilo celkový dojem - přeci jen fantazie je mocná čarodějka a raději si postavy představuji podle sebe a né podle herců, kteří je ztvárňují..... Kniha je skvěle napsaná a Dextera prostě nejde nemilovat. Rozhodně se vrhnu na další díly!!!