petrucha86 petrucha86 komentáře u knih

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Kniha mě bohužel nezaujala, řadím ji k autorovo slabším. Co se samotné hrdinky týká, nepřirostla mi k srdci, všechny její činy byly hnány pouze marnivostí a materialismem, žádné “hluboké rozuzlení se nekoná.to, nakolik bylo její odsouzení spravedlivé je věc jiná.

26.10.2022 2 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Není to snadná kniha, četla jsem ji dlouho a mnohokrát jsem ji odložila a zase se k ní vrátila, ale určitě to stálo za to. Doporučuji!

30.09.2022 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Slabá kniha co do rozsahu, ale o to silnější po obsahové stránce! Určitě doporučuji, autorka se nebála dalšího palčivého tématu. Jednu hvězdičku odebírám za absenci nějakého závěru, s čímž se v poslední době setkávám více a více…musím si na to zvyknout :)

19.09.2022 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Knihu jsem přečetla za necelý den, nemohla jsem se od ní odtrhnout, i když jsem s každou další stránkou měla o něco více nepříjemný pocit. Deprese z nich přímo čišela! Co mě ale zklamalo, byl závěr, chybělo jakékoliv rozřešení, s čímž se v poslední době setkávám v mnoha knihách.

15.09.2022 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Delphine opět nezklamala, znovu silné a aktuální téma, podáno tak, že se čte samo.

24.08.2022 5 z 5

Kaligrafie zlomu Kaligrafie zlomu Emily Itami

Co k tomu říct? Na knihu jsem se moc těšila - krásná obálka (ta byla prvním podnětem, proč sem po ní sáhla), japonské prostředí (díky Murakamimu pro něj mám slabost) a podle anotace atraktivní příběh…a nakonec musím přiznat, že největší dojem ve mě nechává ta obálka. Nečetlo se to špatně, to určitě ne, ale čekala jsem trochu hlubší vhled do japonské společnosti, ne jen tajný románek vdané, věčně nespokojené ženy. Ale jako takovéto lehké prázdninové čtení to funguje.

13.08.2022 3 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Strana 156: Přesto jsem četl dál, napůl z pocitu povinnosti a napůl ze zvyku. Odjakživa nerad odkládám rozečtené knížky.

To přesně vystihuje můj pocit z této povídkové sbírky, pro mě autorovo slabší dílo. Ovšem velmi jsem si užila Karneval a Zpověď opice z Šinagawy.

31.07.2022 3 z 5

Jeden život Jeden život Guy de Maupassant

Čtivá a stravitelná klasika, ač samotný příběh byl velmi smutný.

20.06.2022 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Jako bych se vrátila o 20+ let zpět do doby, kdy jsem četla dívčí románky s náctiletými hrdinkami. V tomto případě jen zasazeno do roku 2020 a okořeněno aktuálními tématy. Lehká četba do MHD, nic více, nic méně.

04.01.2022 3 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Přiznávám, že zájem o tuto knihu ve mě vzbudila její obálka, anotace jej pak prohloubila a zpětně jsem moc ráda, že ten nápaditý přebal upoutal mou pozornost. Nečetla se lehce, to vůbec ne, musela jsem si dávat pauzy a dávkovat po troškách, ale stálo to za to! Nutí k zamyšlení, ponouká k tomu, zjistit o stromech a jejich fungování více, ale nejvíc mě dostala pasáž v závěru knihy "...představte si, že planeta Země trvá 24 hodin..." To uvědomění si, jak se tvor (rozuměj člověk), který je tu ve srovnání s ostatním živým nepatrných pár vteřin, snaží vše podrobit (rozuměj zničit) a přetvořit planetu k obrazu svému (rozuměj zisku)...tady jakékoliv známky optimismu, byť temného, hledám marně.

21.12.2021 5 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Takový čtivý středoškolský thriller, neurazí, nenadchne, nemám důvod sahat po další knize od autorky.

28.09.2021 3 z 5

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Nedočetla jsem, bez mučení přiznám, že na to nemám. Bohužel než cokoliv jiného ve mě kniha vyvolávala jen pocity úzkosti a jakési..ošklivosti?...po každé stránce jsem měla chuť ji zavřít a už se k ní nevracet..což jsem nakonec učinila.

27.09.2021 1 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

Bylo to tak ve skutečnosti, nebo nebylo..? Ať tak či onak, čtivá oddechovka. Žádná z manželek si mé sympatie nezískala, ani Ernest zde není vylíčen ve zrovna nejlepším světle, nicméně jako jeho věrná čtenářka sem si ráda udělala alespoň přibližnou představu o jeho soukromí.

20.09.2021 5 z 5

Jiskřivě bílá i černočerná, tichá, čistá krása!

09.05.2021 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Při čtení na mě dýchala beznaděj, rezignace, nesplněné sny a snad jsem i vnímala ten chlad a vlhko starého stavení. Ani nevím, jestli mě víc rozčilovali podbrdští muži, kteří své ženy brali jak součást vybavení chalupy, nebo ty ženy, které se nedokázaly svému osudu vzepřít...Není to veselé čtení, ale je to velmi čtivé a když začnete, nebudete chtít přestat.

06.05.2021 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Temná kniha...Velmi často jsem při čtení měla nepříjemné pocity, to ale nikterak nesnižuje kvalitu, právě naopak. A byla jsem jediná, kdo pátral, zda v některých postavách/jménech najdu odkaz na autorčinu tetralogii?

07.04.2021 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Inspirativní, silná žena, která by se určitě prosadila i bez ohledu na svého manžela. Nejvíce pro mě zajímavá byla část okolo první předvolební kampaně a následného zvolení...jen těžko si můžeme představit, jak se jejich životy od toho okamžiku změnili. Oceňuji, jak se i přes všechna omezení Michelle snažila zachovat prvky "normálního života"..
K samotnému závěru, nikdy mě nenapadlo, jak osobně Obamovi mohli brát vítězství Donadla Trumpa. Až při čtení subjektivních pocitů samotné Michelle mi došlo, že během pár okamžiků bylo rozmeteno to, o co se osm let pokoušeli...
Každopádně bez ohledu na politické preference rozhodně doporučuji!

30.03.2021 5 z 5

Moudrost soucitnosti Moudrost soucitnosti Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Dalajlámův blízký přítel popisuje jeho veřejná vystoupení a jejich zákulisí. Nic více, nic méně. Nutno dodat, že je popisuje čtivě, člověk se nenudí, jen se nic navíc nedozví.

08.03.2021 3 z 5

Cesta domov: Autobiografia Amerického Svámího Cesta domov: Autobiografia Amerického Svámího Radhanath Swami

Jedna z nejkrásnějších knih, kterou jsem kdy četla!

23.02.2021 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Zpočátku jsem si nebyla jistá, líbí/nelíbí, dočtu/nedočtu..nakonec jsem si ale na Tomášův styl zvykla, do knihy se začetla a oceňuji přdevším to, že si na nic nehraje, píše to, co zažil, tak, jak to bylo, "na tvrdo" bez ubrousku před ústy :)

05.02.2021 5 z 5