Petratra Petratra komentáře u knih

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

V jednoduchosti je krása a tahle knížečka to dokazuje. Taky mi připomněla moje vlastní dětství a letní prázdniny s babičkou, dědou, slepicema a králíčkama, který jsem hladila v košíčku, pojmenovala je a pak je nechtěla sníst. Některé věty jsou jako kdybych je znovu slyšela od babičky...

"Večer. Polívka snědená i se srdíčkem a králíčky jsme už pochovali. Na hnuj. Za chvíli se rozsvítěj ty korálky, co je v nich fosfor. Babička otevře kredenc. Na, holčičko, tumáš. Korálky. Až tady jednou nebudu, budeš mít pěknou památku. Prohlížím si je. Vždycky dva červený větší a dva menší bílý. Vlezu s nima pod deku, ale nesvítěj. I tak jsou krásný. Babička zhasne a vleze si ke mně a k dědovi pod peřinu. Děda už chrápe. Babička mě pohladí po vlasech. Neboj se, holčičko, já tady budu eště dlouho."

12.01.2016 5 z 5

Pravidla pozitivního sobectví Pravidla pozitivního sobectví Michaela Dombrovská

Čekala jsem od této knihy asi něco trochu jiného. Působila na mě jen jako jakýsi úvod k jiným publikacím. Bylo v ní hodně myšlenek a pojmů ale na úkor hloubky. Je to fajn knížka, ale kvantita pojmů zde bohužel vítězí nad kvalitou.

10.01.2016 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Spánek a Podivná knihovna mají krásné ilustrace a pojí je specifická lehce ponurá atmosféra, která není pro každého. Jako knihovnice dávám této knížečce ještě o hvězdičku víc.
"Mátlo mě to všechno čím dál víc. Kdo to totiž kdy viděl, aby se v podzemí pod městskou knihovnou nacházelo takovéhle obrovské bludiště? Zvlášť, když ta knihovna věčně věků válčí s omezeným rozpočtem a nemohla by si dovolit ani jen docela malinkaté bludišťátko."
"Poslyšte, ovčí mužíku, " oslovil jsem ho. "Pročpak mi vlastně ten děda chce vysrknout mozek?" "Takový vědomostmi napěchovaný mozek je totiž moc dobrý, abys věděl. Táhne se jako sirup. A je pěkně vypasený a kulaťoučký."

10.01.2016 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Poetický příběh, který se mi ale začal líbit až pří čtení posledních stránek. A tak je to holt Murakami - pro někoho krásný, pro jiné těžko pochopitelný.

10.01.2016 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Mám ráda tu knihu ale i film. Většinou nikdy nechci vidět film dřív než čtu knihu. Často mě film zklame. V tomto případě ale nezklamal ani film a to se povede málokdy. Podobně hodnotím Vzpomínky na Afriku a Gejšu, i u nich jsem měla dobrý pocit ze čtení i z filmu.

08.01.2016 5 z 5

Knihu jsem četla když byla nová a film jsem viděla teď před Vánoci. A nevím. Nějak nechápu, co je na té knize až tak úžasného. Není špatná. Akorát ji něco trochu chybí, zdá se mi taková nevyvážená. Má několik částí a pasáží, u kterých jsem se bavila a dokonce i smála. Potom má ale i části, které jsem vnímala jako nudné a do dalšího čtení jsem se musela trochu přemlouvat. Číst další knihy tohoto autora mě neláká.

06.01.2016 3 z 5

Moudrost z knihy Čtyři dohody Moudrost z knihy Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Takový souhrn ze Čtyř dohod. Pokud chce někdo víc vědět o čem ta kniha je a nechce jí číst celou, tohle je ideální.

05.01.2016 4 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Nemohl by mi někdo prosím doporučit podobně veselou knihu, s podobným inteligentním humorem, který vzbuzuje opravdový smích a radost? Zrovna v tomhle pošmourném zimním období by mi to přišlo vhod :-) Díky.

09.12.2015 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Báječná kniha a životní příběh plný síly.

"Byli se mnou, dotýkala jsem se jich, mluvili na mě. Mně se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí."
"Anna Kálalová letěla ve svých třiašedesáti letech letadlem poprvé. Ohromně ji to zajímalo. Vždycky ji všecko v životě ohromně zajímalo."
"Nikde nestojí psáno, že musíš natrvalo, na celý život dělat práci, pro kterou se nehodíš. V tom je velká svoboda a krása života: neustrnout..."
"Dítě spíš snese špínu, než aby mu chyběl loket, který by ho pochoval, a srdce, které by ho přivinulo... A nenechte synka dlouho čekat na sourozence. Sourozenci k té péči o duši patří taky."
"Čtyřicet let. Je možné, že čtyřicet let tak rychle uteče? Profesor Putti ji říkával "ragaza nostra di Praga", naše děvčátko z Prahy. Někdy se Vlastě zdá, že má s tím děvčátkem ještě pořád společnou duši. Tělo už ne. Tělo je staré, dobité, odrané. Už ani nestojí za spravování."

10.11.2015 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

"...právě tohle je možná život: spousta beznaděje, ale také chvíle krásy, ve kterých čas neubíhá stejně."

09.09.2015 4 z 5

Jakou rostlinu kam zasadit Jakou rostlinu kam zasadit Thomas Hagen

Velice přehledné, rostliny rozřazené podle lokality (slunce, stín, polostín), podle barev a s poznámkami o pěstování včetně toho, která kytka se hodí ke které.

18.05.2015 5 z 5

Řím - průvodce s mapou Řím - průvodce s mapou Assia Rabinowitz

Malý užitečný průvodce, kde je 8 rozkládacích map. Poslouží víc jako mapa než pro informace o městě, ale je přehledný a neztratíte se s ním :-) V roce 2007 pro Řím jsem tento typ použila poprvé a kdykoli od té doby někam jedu, vždy se pídím v knihovně po průvodci z této edice. Nyní má edice název "Průvodce s mapou", dřív se jmenovala "Otevřete, rozložte, objevujte." Výběr kam s ním jet je poměrně veliký - Krakov, Budapešť, Paříž, Benátky, Amsterdam, New York, Milán, Madrid, Vídeň, Bangkok, Barcelona, Berlín, Brusel, Dubrovník, Florencie, Havana, Istanbul, Korsika, Kréta, Normandie, Provence a Azurové pobřeží.

13.05.2015 5 z 5

Praha a okolí Praha a okolí Jakub Turek

Pěkné fotky a popisy, ale publikace je vhodná spíš pro ty, kteří Prahu neznají.

13.05.2015 3 z 5

Šimon a duby Šimon a duby Marianne Fredriksson

Pěkná knížka, která mi ukázala, že v těch nejbližších vztazích může být láska i nenávist a mnoho protikladných emocí... :-)

06.02.2015 5 z 5

Muž nebo žena? Muž nebo žena? Zdeňka Jordánová

Zvláštní kniha ale velmi inspirativní. Kdysi jsem od kamarádky dostala jako dárek Souvislosti a i přes pár zajímavých myšlenek jsem tuto paní považovala za podivínku. Po přečtení této knihy měním názor. V jejích názorech je občas až bolestivá pravda, když člověk přijme její tak trochu zvláštní pohled na život.
"Ano má smysl jedině tehdy, jestli opravdu ANO, a pokud říkáte ano, ale myslíte nebo cítíte ne - skončete s tím! Vaše ano stejně nemá žádnou hodnotu, pokud jste ho řekli jen proto, že jste nedokázali říci ne."
"Čím méně si sami sebe vážíme, tím více bojujeme, čím méně máme rádi sami sebe, tím více ubližujeme druhým, čím méně lásky cítíme, tím více bolesti do našeho života přichází. Lásce se nemusíme učit, ani se k ní nemůžeme donutit. Stačí se pro ni rozhodnout. Láska je přijetí, přijetí všeho a všech."

15.10.2014 5 z 5

Jste introvert? : jak prosperovat ve světě extravertů Jste introvert? : jak prosperovat ve světě extravertů Marti Olsen Laney

Báječná kniha! Už jen zjištění, že 3/4 lidí jsou extroverti pro mě bylo novinkou, která mi leccos objasnila. Díky téhle knize mnohem líp chápu sama sebe. Všem introvertům rozhodně doporučuju :) A jejich extrovertním partnerům nebo kamarádům taky,

15.10.2013 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Atuin: Neřekla bych, že ti, které kniha nebavila, jí vidí jako něco nehodnotného. Beru to jako dílo své doby, které určitě hodnotu má a k české literatuře patří. Když jsem jí nepřelouskala kdysi na ZŠ, neznamená to, že si ji nepřečtu třeba za deset let. Film Babička jsem viděla několikrát a líbil se mi, kniha mě bohužel nebavila. Ale to je jen vyjádření mého pocitu, kterým hodnotu té knihy nijak neznevažuji.

29.11.2012 2 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Čtivé a lepší než Andělé a démoni. Taky docela dobrodružné a zábavné. Bavilo mě to, četlo se to rychle. Ale dočtete, zavřete knihu a nic po ní nezůstane...

02.11.2012 3 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Pokud tohle téma někoho zaujme, přečtěte si taky Isabelle Nazare-Aga - Láska a manipulace.

01.11.2012 5 z 5

Láska a manipulace Láska a manipulace Isabelle Nazare-Aga

Vidět tuhle knihu někde na regálu, tak se jí vyhnu obloukem. Ale bohužel mě k ní dovedly osobní zkušenosti a pak je to hodně trefné čtení.

01.11.2012 5 z 5