petra7309 petra7309 komentáře u knih

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Kniha mi přišla nějakým způsobem vyumělkovaná, falešná, prostě jsem jí nevěřila (a to věřím kdejaké blbosti). Knihu jsem dočetla, sem tam nějaká větička zajímavá, ale celkově nic.
Mnohem více jsem docenila jinou autorovu knihu Sokrates, která mě právě po přečtení této překvapila svou upřímností a otevřeností.

07.10.2020 2 z 5

Sokrates Sokrates Dan Millman

Od knihy jsem nic nečekala. Film i kniha Pokojný bojovník mi přišly prázdné a plné leda frází.
O to větší bylo překvapení číst Sokrata.
Naprosto uvěřitelný příběh o cestě, která netušíme, kam nás zavede - o životě.
Silná, místy velmi těžká kniha.

07.10.2020 5 z 5

Možná k mé škodě jsem první viděla film a až poté četla knihu, na kterou jsem se fakt hodně těšila. A byla jsem zklamaná. Film měl úplně jiný druh humoru, kniha jej má zásadně subtilnější, a přiznám se - nudila jsem se. Pořád jsem čekala na ty příhody z filmu, a nic. Všechno to bylo malinko jiné, gradace a pointa byly jinde...
Možná kdybych nejdříve četla knihu, docenila bych ji více.

07.10.2020 2 z 5

Pokud máte pocit, že lidské interakce probíhají podle pravidel, která znají všichni mimo vás, pak je to kniha přesně pro vás. Mně právě takhle pomohla pochopit, proč, co a jak mám říkat, a že je potřeba se ptát a naslouchat - a současně se nenásilně umět prosadit. Pro hodně lidí kniha k ničemu, pro mě užitečná učebnice.

07.10.2020 5 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Jeden ze základních pilířů přístupu k efektivní práci, ať už je tou prací myšleno cokoliv.
Pro mě hodně užitečné zejména kvadranty a myšlenka na konec, no a nesmím zapomenut na ostření pily.
Souhlasím, že kniha je rozvláčná, ale kdyby si člověk odnesl jen ty základní myšlenky, i to je velký přínos.

07.10.2020 4 z 5

Čekala jsem demotivační knihu, která mi pomůže vidět některé motivační citáty v tom správném světle. Nedočkala jsem se. Autor je jen negativní, žádné nové nebo zajímavé myšlenky v knize pro mě nebyly.
Osobně nedoporučuju.
EDIT:
Jak píše ecila13, překlad je špatný a uvědomuji si, že jsem si u některých vět říkala, že to asi mělo být jinak. Takže taková třešnička na dortu, kdy ne úplně skvělou knihu dorazí ještě mizerným překladem.

07.10.2020 odpad!

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Za mě kniha zajímavá a líbilo se mi i grafické zpracování.
Jak se člověk učí a vstřebává informace, tak mu může připadat, že přeci nemůže nic z toho použít, když to vymyslel někdo jiný.
Autor hravou a příjemnou formou ukazuje, že to není tak úplně pravda.
Díky knize si člověk může uvědomit, že může i přesto být originální.

07.10.2020 4 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Shoduji se s těmi, kteří píší, že jim kniha pomohla změnit myšlení na růstové. Mně taky.
Roky jsem žila v přesvědčení, že úsilí a snaha a zdolávání překážek je pro ty méně talentované. A také jsem si myslela, že talent vyřeší a překoná vše. Ne. Talent + úsilí + propady = výsledek. Jinak to nefunguje.
Co autorka nijak nepostihla, je, že fixní nastavení = žití v egu (ve strachu, v oddělení). Pro mě další vrstva knihy a dalších milion aha momentů.

Hrdina nebo psanec Hrdina nebo psanec Margaret Mark

Knihu jsem četla proto, abych zjistila, do kterého archetypu spadá moje podnikání a přizpůsobila tomu svou komunikaci na webu. V tom mi kniha jednoznačně pomohla, není tam sice žádný test, ale díky popisu jednotlivých archetypůa dalším informacím se to dá zjistit.
Popisy jednotlivých značek mě ale nebavily, bylo to dost omílání dokola.
Celkově ale komplexní a kvalitní shrnutí archetypu značek, což může být užitečné ať už pro korporaci, tak pro podnikatele na volné noze.

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Když jsem knížky tohoto autora začala číst, doslova jsem nevěřila svým očím.
Úžasně vymyšlené zápletky, perfektní postavy, které mají vývoj a uvěřitelné interakce, prostě paráda.
No a ty obálky - luxus!

06.10.2020 5 z 5

Nebudu tvrdit, že všemu rozumím, ale knihu mám ráda a občas se k ní vracím. Vždy najdu něco nového, zajímavého.

06.10.2020 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Pro mě velké zjevení a dobrá zábava.
Moje milovaná Bretaň, zajímavá zápletka, neotřelé vyšetřovací postupy, lehce neuchopitelný detektiv.
V dobrém doslova zjevení.
Tato kniha se mi právě z výše uvedených důvodů hodně líbila.
Hltavě jsem se vrhla na další a další, abych posléze zjistila, že postava komisaře Dupina (a koneckonců ani ostatních) se nikam neposouvá, zápletky se začínají plést, co bylo zajímavé se stává nudným a rutinním...
Prostě pro mě u tohoto autora platí - 3x a dost.

Josefovská krev Josefovská krev Jaroslav Kuťák

Děsná obálka, mimochodem...
Ale příběh zajímavý, hlavně právě fantaskní výjevy. Jenže skutečná zápletka a vyšetřování se zase nekoná, a vložená povídka od Haška tomu nasadila korunu.
Ale za Cikány a atmosféru za 4.

I vrazi mají své dny I vrazi mají své dny Jaroslav Kuťák

Achich ouvej. Já knížky od tohoto autora fakt miluju, ale teď se bojím, že už půjde jen o minulý čas... Postupně se z knih vytrácí skutečná detektivní práce, hodně je to povídání různých příhod, a všechny stopy a vyšetřování dělá Marie s jejími cizozemskými, až téměř mimozemskými, udělátky.
Příběh zde je dobře vymyšlený, uvěřitelný a dobře vystavěný.
Ale bohužel, detektivka to už není...

06.10.2020 2 z 5

Profesní psychohygiena terapeuta Profesní psychohygiena terapeuta Jeffrey Kottler

Nejsem terapeut, ale vzhledem k mé profesi (poradenství a osobní rozvoj) mi kniha přišla jako dobrý nápad si ji přečíst.
Pro mě nečekaně, ale nakonec užitečně, jde spíše o jakousi cvičebnici, ve které člověk zpracovává úkoly. Otázky jsou vymyšlené dobře, autor se nebojí ukázat své slabosti a neúspěchy. Kniha je velmi autentická a považuji ji za nesmírně užitečnou pro lidi, kteří jsou terapeuti nebo poradci.

06.10.2020 4 z 5

Jak z dobré firmy udělat skvělou Jak z dobré firmy udělat skvělou Jim Collins (p)

Jo. Jo. JO!!!
Popis reálných situací ve firmách, jejich rozvoje a manažerského přístupu, který je postaven na důvěře, nikoliv na sledování, kontrole a (promiňte moji francouzštinu) buzeraci.
Pro mě návod a potvrzení, že i takto se dají firmy řídit.

06.10.2020 5 z 5

Druhá šance klenotníka Benedikta Druhá šance klenotníka Benedikta Phaedra Patrick

Líbilo.
Mám ráda kameny a příběh se mnou rezonoval - jak se člověku může rozpadnout život jen proto, že se ho snaží udržet pohromadě. Jenže odmítá změny, také odmítá změnit sebe a vůbec se nechce (neumí?) přizpůsobit.
Hlavní hrdina je trouba, který má pocit, že se proti němu všechno spiklo, jenže je to všechno jinak. On vlastně ani trouba není, jen se tak chová.
Lehká zábava, a popisy kamenů a jejich účinků (někdy prý smyšlených) jako bonus.

Já jsem OK, ty jsi OK Já jsem OK, ty jsi OK Thomas Anthony Harris

S transakční analýzou jsem se setkala už dříve, ale teprve tato kniha vysvětluje, jak a tak trochu i proč reagujeme z pozice Rodič (nejsi ok), Dítě (nejsem ok) a Dospělého (jsem ok, jsi ok).
Nicméně kniha je velmi těžko stravitelná, z mého pohledu plná nadbytečných grafů, na které autor hrdě odkazuje.
Jednotlivé informace (např., že Dítě manipuluje) je velmi složité v textu dohledat.
Neberu autorovi zásluhu, určitě šlo ve své době o převratnou knihu, ale když porovnám s knihami, které se věnují populární psychologii, rozvoji a práci na sobě, tak mají srozumitelnější strukturu a informace jsou tam více přehledně srovnané.
Hodně jsem váhala, kolik hvězdiček dát, jak říkám, autor určitě věnoval své práci hodně času a jednalo se pravděpodobně o převratnou práci. Ale mám obavu, že (stejně jako např. u Balanced Scorecard) by by pro problematiku stačil rozsah článku, nikoliv téměř 300 stran.
V podstatě, kdybych byla pedagog, byla by tato kniha jako povinná pro studenty za trest. Kdybych je měla ráda, sama bych jim těch 15 stran výtahu připravila.

06.10.2020 2 z 5

Strážkyně pramene Strážkyně pramene Emmi Itäranta

Tak jako my se můžeme jen dohadovat, jak vypadal svět před 10 000 lety, tak se Noria snaží ve svém světě a čase poskládat informace a porozumět tomu, co se stalo kdysi a proč se svět tolik změnil.
Tak jako my začínáme nedůvěřovat tomu, co čteme a slyšíme v médiích, tak Noria pátrá po informacích, které se zdají v její realitě nereálné.
Zoufalství, smrt, a přesto ne rezignace.
Kniha popisuje svět, ke kterému dost možná svými činy směřujeme.
Tak, jako Noria nechápe náš letopočet, my nerozumíme tomu jejímu.
Přes skutečně temný a beznadějný děj knihy ve mně nečekaně knížka vzbudila právě naději.
Možná bych se před několika lety také zlobila na autorku, že nepopisuje, proč se kultura čajových obřadů udržela a proč neuvádí letopočet, kterému bychom rozuměli (třeba 2433). A asi bych byla rozhořčená, že se ani neobtěžuje uvést přesnou lokalitu příběhu...
Jenže - ještě před 120 lety žádná Česká republika neexistovala. A co bude na místě Prahy za 300 let, nemáme ani páru.
Knížka je memento, připomínka, že totalita se může opět potichu vplížit do společnosti úplně nepozorovaně.

26.09.2020 5 z 5