Petr874 Petr874 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Myslím, že nemá cenu psát v tomhle komentáři o ději. Proto bych chtěl všem doporučit si přečíts tento dojemný, zajímavý, smutný, ale hlavně nezapomenutelný příběh školáků z fronty.
Kteří riskovali své prožitky, přátelství, touhy a životy pro dobro těch vyšších.

26.09.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Upřímně mě překvapilo, kolik toho může tak malá knížka skrývat před světem. Neříkám, že jsem úplně vše rozluštil, ale část jsem z toho vycítil. Dílo v sobě schovává to, že ty důležité věci nejsou jen ty, které vidíme, ale i ty, které prožíváme. Že vše má svůj čas a nejdou urychlit. Rozdíl mezi vnímáním života dospělého a života dětského. Že v dobru je i zkaženost. Velice zajímavé čtení.

24.12.2023 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Čtení této detektivky jsem si velice užil. Bylo to svižné a dobře se to četlo (a to cením). Knížku jsem četl hlavně kvůli maturitní četbě a asi bez ní bych se nikdy nedozvěděl o Psu baskervillském. Děj a zápletka mě nebyli špatné, ale zase na druhou stranu se tak cca po půlce knihy dalo prokouknout, kdo za tím vším stojí. A ta tajemství. Také prostředí se mi líbilo, prostě Londýn a okolí (v tomto případě mokřady, neprůhledno a tajemno) + detektivka, no pro mě strašně super. Doporučuji.

29.10.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak teď si už taky můžu říct, že jsem přečetl Harryho Pottera!

Musím uznat, že během čtení magických a napínavých příhod tohoto mladého brýlatého chlapce se mi dostávalo mnoho krásné nostalgie. Jediné, co mě zklamalo bylo, že se kniha nezaměřila trošku více i na jiné postavy. A ano, jak všichni říkají: "kniha je mnohem, ale mnohem lepší, než samotný film."

Za mě doporučuji.

17.03.2023 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ze začátku jsem toho moc neočekával, protože nejsem rybář a rybaření mi nic neříká. Ale nakonec jsem byl velice mile překvapen. Bylo zajímavé číst, jak z "obyčejného" rybolovu autor dokázal vyždímat maximum natolik, aby to bylo zajímavé a místy napínavé. Jde vidět, že i necelých sto stránek stačí k odvyprávění zajímavého příběhu a nemusí se to natahovat.

27.02.2024 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytici jsme se všichni učili nazpaměť, ale už jen málokdo (teda alespoň tak to u mě bylo) si ji přečtel celou.
Přečíst si tenhle český klenot se vyplatilo.
Když bych porovnal Kytici s Májem, tak mi příjde, že kytice toho nabízí člověku více z morální stránky.
Erbenovy básně v této sbírce končí předevší ponaučením se či rovnou smrtí, proto jsou tak vyjímečné a mnohdy mě činy lidí vyvedly z míry.
Sbírka obsahuje mnoho krásných veršů, které jsem si musel někdy přečíst znova, abych je pochpil.
Pravda je, že to asi není pro všechny ten jeho styl psaní a tajemno plné úvah. A asi na základce bych ne vše pochpil jako teď.
Popravdě nebýt maturity, tak bych tuhle sbírku asi nikdy nepřečetl.

Určitě doporučuji.

Ps: Svatební košile je můj favorit.

27.12.2023 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

A pak, že peníze jsou vše. Pro některé ano, ale je to tak?

Čtivá, úsměvná a krátká maturitní četba u které stojí si ji přečíst, ale i jen podívat na zfilmovanou podobu.

25.10.2022 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Zajímavé a promyšlené drama od Čapka, které poukazuje na další (a asi nejhorší) možnost vývoje lidí a technologie. Neboť dát sílu neživému se může vymstít. Technologie mám rád a rád je využívám. Ale čeho jo moc, toho je moc...

Až mě zaráží, jak to je nadčasové drama a hodí se ke dnešní době.

Doporučuji.

27.09.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Příběh byl zajímavý. Čteno hlavně kvůli maturitě, ale i z vlastní iniciativy. Až tak jednoduchý příběh jsem nečekal (vím, že je to jen povídka, ale...). Ze začátku se příběh velice táhl, ale od druhé půlky nabíral na obrátkách. Jen mě dostal konec. V mé verzi (rok vydání: 2022 do nakladatelství 1400) končil úplně jinak, než jak říkají ostatní, nebo co se píše na internetu. Za mě nebyla špatná, určitě doporučuji alespoň k maturitě.

28.09.2023 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Očekával jsem, že se tam stane více věcí. Ale na druhou stranu jsem očekával opak. Úvahy z knihy mi dost připomínaly dnešní dobu, ale i minulost (někdy trošku děsivé, ale dost reálné a přirozené). Třeba samotná hesla Strany. Myslím si, že ta demokracie asi není až tak špatný nápad. Ale vždy zde bude ten někdo, kdo bude mít moc...

25.01.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

K tomu, abych si přečetl Geralda z Rivie, jsem se trošku musel dokopat (ze začátku hlavně kvůli délce), ale pak to čtení šlo samo. Předtím jsem Zaklínače znal pouze z her a čekal jsem, že ti bude hlavně o akci. Ne, o akci to celé není. Každá kapitola měla něco do sebe a byly celkem odlišné a pestré... ale zároveň i tak trošku podobné. V celku jsem si čtení užil a na seznam si můžu vyřezat další známé dílo do sbírky. Že bych si přečetl další díl...?

03.12.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

(SPOILER) Knihu jsem si pořídil díky doporučení z internetu. Kdybych věděl, že se to bude motat hlavně okolo lásky, tak bych asi změnil knihu. Protože to je to poslední, s čím bych si chtěl spojovat koncentrační tábory.
Ale přejděme k samotnému dílu. Samotný obsah nebyl aš tak špatný. Přijde mi, že trošku přikrášlený. Např.: že hl. hrdina ze všeho vyvázne nebo, že má všude kontakty. Ale budiš. Taky ten konec. Přesunou ho do jiného tábora, kde uteče skrz díru v plotu a nikdo nic. Najde Rusy a ty si z něj udělají sluhu (dostane oblečení a luxusní jídlo) a bezproblémů uteče do Bratislavy. Odkuď odchází a za 3 dny najde úplně random Gitu. To mě dostalo, nebudu lhát.

20.08.2023 3 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Nejlepší dobrodružná kniha, která kdy byla sepsána! Tolik úžasných detailů, tolik zajímavých příhod, které kniha obsahuje. Prostě úžasné!

26.11.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Musím uznat, že příběh byl velice šokující a podrobný. Jaké hrůzy musela dělat malá Christiana, aby si ve 14 (!) obstara peníze na jehlu. Kolik utrpení a zrad si musela zažít, kolik zníčeněho přátelství... . Popravdě nezávidím lidem, co se (byť i jen omylem) zamotali do tohohle příšerného koloběhu.

Vždycky to začíná tak nevidě...

21.05.2023 4 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Knihu jsem četl před 5 lety, takže si už přesně nepamatuji emoce během četní. Ale jedno vím přesně. A to, že to byla jedna z těch velmi dobrých a povedených knih, která se mi dostala do rukou. Doporučuji.

30.11.2022

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Velmi čtivé a zajímavé příběhy z nelehké doby se špetkou humoru od Oty Pavla. Lepší, než zfilmovaná podoba. Doporučuji.

26.11.2022

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Děj ze začátku pomalý (do 3. dějství se to začíná rozjíždět), ale dobrý. Příběh o lásce, která není dopřána a je nucená. Na nářečí se dá zvyknout, není to nijak strašné. Určitě to není špatné čtení. Doporučuji k maturitě.

(PS: Verze do Cimrmana také není k zahození. :))

30.11.2022 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Od této mangy jsem neočekával mnohé (dostal jsem ji jako dárek do kamaráda), ale i přesto nebyla špatná. Určitě se nejedná o ztrátu času.

+ kresba
+ brutalita
+ prostředí
+ "železo"

- příběh (moc mě nenadchl)
- tempo

30.11.2022 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Myšlenka opravdu dobrá, ale to podání mi vůbec, ale vůbec nesedlo.
První dvě dějství mi přišla hrozně zmatená a já ani nevěděl, jestli má cenu pokračovat. V tom třetím se to aspoň trochu srovnalo.
Možná kdybych tuhle hru viděl v divadle, tak by se mi líbila víc.
Myšlenka na nesmrtelnost se táhne s námi už od nepaměti. Kdo ví, možná je to fakt dobrý, ale co potom...?

14.04.2024 2 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Před 5 let jsem se k tomu rozhoupával. A vyplatilo se to?
Ano, ale ne až tak moc. Což neříkám, že se mi děj nelíbil, ale přišlo mi to takové zdlouhavé místy nudné. Ale ne druhou stranu zase zajímavé, vtipné a rázné.
Upřímně řeknu, že mě části v blázinci s Isabelou opravdu uspálavy.
Příběh zajímavě popisuje období po válce v Německu a inflaci.

23.03.2024 3 z 5