Petr874 Petr874 komentáře u knih

Spiknutí draka Spiknutí draka Stan Sakai

Čím dál tím tomu začínám přicházet na chuť. Prostě to žeru, tu kresbu a také ten zajímavý příběh.

28.04.2024 4 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Knihu hodnotím jako lajk, nikoliv jako odborník.
Kniha to byla opravdu zajímavá a velice podrobná. Mnohem podrobnější, než stejnojmenný seriál, který jsem viděl jako první. Líbilo se mi, že se kniha zajímá i více o samotný trénink budoucích výsadkářů a i o jejich poválečnou dobu.
Ale teď pozor. Kniha obsahuje mnoho malých detailů, mnoho "termínus-technikus" a hlavně mnoho jmen (ve kterých jsem se už ztrácel). Takže je, za mě, jedná o celkem náročnou literaturu. Také jsem se zajímal a zjisti, že autorovy knihy nejsou až tak na 100% podle pravdy a určitou čast si zromantizoval (jsem zjisti, když jsem uačal číst...)
Když ale tato fakto pominu a budete se hlavně zaměřovat na zbytek toho, co kniha nabízí, tak se jedná o velice povedené dílo. Které mohu určitě doporučit.
Najdete zde akci, klidnější čási, vývoj, dynamiku, zvraty a to, že nikdo nebyl svatý a jiné...
Jediná část, ketrá mě moc nebavila, byl konec (protože to bylo čistě o povídání).

27.04.2024 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Myšlenka opravdu dobrá, ale to podání mi vůbec, ale vůbec nesedlo.
První dvě dějství mi přišla hrozně zmatená a já ani nevěděl, jestli má cenu pokračovat. V tom třetím se to aspoň trochu srovnalo.
Možná kdybych tuhle hru viděl v divadle, tak by se mi líbila víc.
Myšlenka na nesmrtelnost se táhne s námi už od nepaměti. Kdo ví, možná je to fakt dobrý, ale co potom...?

14.04.2024 2 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Čtení bylo zajímavé. Některé povídky byly lepší, některé horší. Některé vtipné, některé smutné.
Líbilo se mi, že každá sbírka se zaměřuje na něco jiného a snaží se předat, když už jen malé, poučení. Také styl vyprávění byl pestrý (např. u dirigenta).
Jestli doporučuji?
Ale, je to krátké a stojí to za to.

12.04.2024 4 z 5

Obecná škola Obecná škola Zdeněk Svěrák

Za mě v pohodě.

08.04.2024 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Druhá kniha do Shakespeara a podruhé jsem se přesvědčil, že Shakespeare (alespoň v psané podobě) opravdu není pro mne.
Jeho styl psaní mi příjde až moc překomplikovaný a tím, jak se snaží děj natáhnout, až nudný.
Nesmrtelná klasika to je. Děj nebyl takové klišé a trval jen 3 dny. Doteď se zarážím nad "láskou na první pohled", jak romantické... . Samozřejmě zvrácenost a úplně zbytečné krveprolití na konci nemohlo chybět. A to vše jen kvůli dvou capartům.
Jestli budu mít někdy možnost, tak se určitě podívám na divadelní verzi. Ta by mohla být zajímavější.

06.04.2024 2 z 5

Daisho Daisho Stan Sakai

Zatím nejlepší díl, ketrý jsem měl tu čest přečíst. Tolik vášeně, tolik emocí a zajímavé zápletky. Tedy až na ty krátké povídky, ty mě moc neoslovily.
Také se mi líbil návrat některých postav v předchozích dílů.

01.04.2024 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Na základě dobré kritiky od ostatních jsem se rozhodl Švejka přečíst.
A ono to ve finále nebylo až tak špatný. Několikrát jsem se zasmál a zajímavo mě, jak se to celé bude vyvíjet.
Ale... na druhou stranu to bylo místy až moc suchý a to věčné Švejkovo vypravování (a tím pádem odvracení děje někam jinam) mě moc netěšilo a nudilo.
Pomalu jsem si připadal jako u Shakespeara, jak se to všechno, za mě, uměle natahovalo.
Ale určitě se ještě podívám na zfilmovanou verzi a zkusím to porovnat.
Jinak zajímavé, až kam se dostal.

31.03.2024 3 z 5

Stíny smrti Stíny smrti Stan Sakai

Já to prostě žeru.
A ten crossover byl zajímavý.

25.03.2024 4 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Před 5 let jsem se k tomu rozhoupával. A vyplatilo se to?
Ano, ale ne až tak moc. Což neříkám, že se mi děj nelíbil, ale přišlo mi to takové zdlouhavé místy nudné. Ale ne druhou stranu zase zajímavé, vtipné a rázné.
Upřímně řeknu, že mě části v blázinci s Isabelou opravdu uspálavy.
Příběh zajímavě popisuje období po válce v Německu a inflaci.

23.03.2024 3 z 5

Trestní předpisy Trestní předpisy kolektiv autorů

Zákoník mě bude ještě dlouho doprovázet ve škole, jen škoda, že mám staré vydání...

18.03.2024 4 z 5

Kruhy Kruhy Stan Sakai

Hezké a zajímavé oddechové čtení. Když bude možnost, přečtu si další svazek.

05.03.2024 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ze začátku jsem toho moc neočekával, protože nejsem rybář a rybaření mi nic neříká. Ale nakonec jsem byl velice mile překvapen. Bylo zajímavé číst, jak z "obyčejného" rybolovu autor dokázal vyždímat maximum natolik, aby to bylo zajímavé a místy napínavé. Jde vidět, že i necelých sto stránek stačí k odvyprávění zajímavého příběhu a nemusí se to natahovat.

27.02.2024 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

! Kniha čtena hl. kvůli maturitě!
Neříkám, že to bylo špatný, ale vůbec mi to nesedlo.
Příběh se velice pomalu táhnul a v prvních 2/3 byl nic moc. A to stokrát se opakujících slovních spojení tomu nepřidávalo. Popravdě jsem to už chctěl mít za sebou. Snad mě držela paní s pérem na klobouku. Poslední 1/3 děje nabrala na opravdu radikálních obrátkách. Takový skok jsem nečekal a byl jsem jím zaskočen.
Sepíšu to, kouknu na film a snad si to pak utřídím.
(zajímá mě, jestli je to čistě fikce, nebo je to založené na něčem, co se opravdu stalo...)

20.02.2024 3 z 5

Indiana Jones a poslední křížová výprava Indiana Jones a poslední křížová výprava Rob MacGregor

Knihu jsem si užil více, než samotný film. Možná proto, že kniha nabízí jiné pohledy na děj a mnohem více ho odhaluje, rozšižuje a upřesňuje. Celkově, ze všech knih ze série, ukazuje nejvíce scén, které ve filmu neuvidíte. Možná proto jsem si ji tak užil.
Určitě doporučuji milovníkům i milovníkům.

PS: "Neříkej mi Juniore!"

10.02.2024 5 z 5

Loupežník Loupežník Karel Čapek

Zajímavý příběh a ještě zajímavější zápletka na 3. dějství. Opravdu jsem nečekal, jakým způsobem se děj bude posouvat.

31.01.2024 3 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

(SPOILER) Wo soll ich anfangen?
Když se mi kniha poprvé dostala do rukou, jediné, co jsem věděl bylo, že jde o alternativní pohled na Sudety.
Příběh vypráví o ostravském žurnalistovy, který má napsat článek o rozpacích v Sudetách (okolo roku 1990) a o "nenávisti" mezi Čechy a Němci (kolem toho se celá kniha točí). Tam ho seřežou Skinheadi a od tohoto momentu se děj posouvá čistě, jako detektivka. Kde Ostravan, neboly Žiďáček (protože je původem Žid), řeší údajnou vraždu, kterou způsobil Rom. A ano, Nacisti se k tomuto příběhu samozřejmě a často přifaří. Při tom se zamiluje do Romky (ano, pomilují se), která v tom svým způsobem hraje také roli.
Zpestření během čtení vyvolávaly německy psané fráze. Ale zase tomu ubíraly velice monotónní a opakované "vnitřní fráze" hlavního hrdiny. Pak už jsem je začal přeskakovat...
Samotný příběh se začne rozjíždět až v 2/3 knihy. Jinak jde o takové vyprávění o tom, kdo kým je a co se dělo předtím a o jednotlivých vztazích. A že jich je...
Kevšemu trošku urychlený konec a událost, u který jsme si řekl "jako vážně?!".
Ale na druhou stranu, když to člověk vezme kolem a kolem. To až tak špatné nebylo.
Kotletu jsem předtím jednou četl, ale moc mě nenadchnul (není to můj styl a asi proto tak pesimistické hodnocení).

Knize dávám 3,5*

27.01.2024 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Opravdu zajímavé čtení, to jo. Maturanti určutě ocení.
Prostý a ne moc dlouhý děj.

14.01.2024 3 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Jako nostalgický prvek dobrý.

14.01.2024 2 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Čtení této knihy jsem si opravdu užil. Bylo to skoro přesně to, co jsem očekával.
Bylo to celkem věrohodné a realistické. Také pestré: loupež, mrtvoly, až po znásilnění a nějaká ta střelba.
Kniha hezky ukazuje, jak to "funguje".
Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny nejdříve ze strany oběti, pak ze strany OČTŘ. Nebo se navzájem doplňují.
Určitě doporučuji nadšencům policejních detektivek.

Hodnocení:
- Loupež po Americku = 4,5 *