PeťkaW. PeťkaW. komentáře u knih

Artemis Fowl Artemis Fowl Eoin Colfer

Asi jsem se dostala k této sérii už v moc pozdním věku. Miluju fantasy, ale Artemis si nedokázal získat mou větší pozornost. Děj byl zajímavý a k zahození nebyl ani styl vyprávění. Ale nebyla jsem se schopná přesvědčit k tomu, abych četla další díly. Na jednu stranu mě to trochu mrzí, protože vím, že své příznivce tenhle mladý gangster má, ale nutit se do něčeho by asi taky nebylo nejlepší řešení. Třeba někdy jednou změním názor...

03.04.2017 3 z 5

Znamení temného boha Znamení temného boha Markus Heitz

Třetí díl se konečně trochu "rozjel" a nabral rychlejší tempo. Je v něm o něco víc akce a dokonce sem tam nějaké překvapení, což je rozhodně vítané plus. Těšila jsem se na každý úsek s Fiorellem a Perdórem, kteří byli v té záplavě politiky vždycky úžasným oživením. Bohužel ani tyto klady nic nemění na tom, že se Heitz u psaní křečovitě držel vytyčené představy a rysů předchozích dvou dílů. I tak ale jde o kvalitní čtení, u kterého rychle utíká čas :)

Zlodějka duší Zlodějka duší Kiersten White

Úvod - příliš rychlý, stať - rozvleklý, konec - moc uspěchaný. Nápad nebyl špatný, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se z něj dalo vytěžit mnohem víc, než co předvedla White. Mám radši propracované příběhy a tady kupa věcí zkrátka nedávala smysl, nebo nebyla dost vysvětlená. Prostě to takhle je a basta. Asi tak na mě působila dobrá polovina knihy. Žádné odůvodnění, žádná historie postav nebo prostředí. Charaktery byly vykreslené jakž takž, ale taky se s nimi dalo pohrát mnohem víc. Upřímně doufám, že v dalších dílech bude víc vykreslený původ a celá zápletka kolem "Prázdných", protože tyhle letmé náznaky ani zdaleka nestačily. A ještě jedna negativní věc, která mě zarazila - za tohle opravdu dostal recenzent zaplaceno? Překlepů, až běda.
Ale abych napsala i něco pozitivního - děj rychle utíká a celá kniha je psaná pěkně čtivě. Některé hlášky hlavní postavy taky nejsou k zahození a věřím, že kupa mladších dívek se s ní bude chtít ztotožnit. Je to lehké čtení po náročném dni a když se na knížku podíváte takhle a nic dalšího od ní nečekáte, tak vlastně musíte být spokojení, protože u čtení parádně vypnete.

Zkřížené hnáty Zkřížené hnáty Patricia Briggs

Další strhující příběh plný akce a napětí. Trošku mi vadí opakující se šablona děje, ale není to nic, co by nějak extra rušilo při čtení nebo hodně snižovalo kvalitu knihy, jen doufám, že další díl se už bude trochu lišit, aby se stereotyp trochu rozbil.

Železný polibek Železný polibek Patricia Briggs

Gibbs zvyšuje laťku s každým dalším dílem a její styl je lepší a lepší. Třetí díl mě bavil prozatím asi nejvíc. Děj byl promyšlený, čtivý a závěr naprosto překvapivý a odzbrojující. Dříve jsem tomuto "křížení" detektivky s fantasy neholdovala, ale série o Mercy mě opravdu baví a těším se na další pokračování. Knihy totiž zatím mají všechno, co by poutavá kniha měla mít.

Železná dcera Železná dcera Julie Kagawa

Souhlasím s ostatními komentáři v tom, že kniha je opravdu neobyčejně čtivá a poutavá. Děj hezky odsýpá, nechybí akce, napětí, zvraty, ani romantika... ale na můj vkus bylo právě té, až moc. Vadilo mi trochu neustálé vzdychání hlavní hrdinky. Chyběly mi i sarkastické poznámky Puka, kterých bylo podstatně méně, než v prvním díle a celkově mi jeho postava už nebyla tolik sympatická. Nicméně jde opravdu o povedené fantasy, které má co nabídnout. Jako jedinou vadu bych viděla to, že jde o sérii, která vás sice nadchne, výborně se čte a vy ji hltáte jedním dechem, ale po týdnu už vlastně pořádně nevíte, o čem byla nebo jak se jmenovala hlavní postava.

Zakázaná egyptologie Zakázaná egyptologie Erdogan Ercivan

Já vám nevím... možná na tom něco i bude, ale pro mě byly názory autora až moc... futuristické a chvílemi jsem měla pocit, jako bych četla sci-fi a ne odbornou publikaci.

28.03.2017 2 z 5

Vytržení Vytržení Lauren Kate

Autorka kombinovala, kombinovala, až překombinovala. Zbytečně obsáhlý díl, který měl obrovský potenciál, protože z volby popisu různých reinkarnací se dalo vytěžit spoustu zajímavých momentů a zápletek, ale autorka se opět omezila na pouhé popisování už známých věcích a nenabídla tak nic nového, co by trochu osvětlilo celou kletbu a problematiku vztahu mezi Luce a Danielem, což je strašná škoda a celý jejich vztah tak vyzněl hrozně ploše, navzdory urputné snaze, podat ho v nejlepším a "nejosudovějším" světle. Kdybychom se v každém z nahlížených životů dozvěděli něco nového, tak fajn, beru... takhle ale stačila jedna reinkarnace na 30 stránek a ne zbytečné roztahování na 300. Promiň, Lauren Kate, ale ty vážně nepíšeš tak dobře, abys roztahovala příběh do 4 dílů a aby byl ještě čtivý.

Veselohra na mostě Veselohra na mostě Václav Kliment Klicpera

Když potřebujete nahrabat tituly do seznamu přečtené povinné četby, tak Klicpera vám v tom zaručeně pomůže. Jeho veselohry jsou krátké, čtivé a občas i opravdu vtipné. Veselohru na mostě sice hodnotím jako slabší (oproti třeba Rohovínu Čtverrohému). Ale i tak se děj dobře čte. Jen jsem měla občas trošku problém s postavami a tím, kdo je kdo a s kým a proti komu. Ale po pár stránkách se člověk zorientuje.

Vědma Vědma Michael Scott

řetí díl drží vysoce postavenou laťku a nijak nezaostává za předchozími díly. Scott tu už má jasně daný styl, kterým píše, což byl trošku problém především u prvního dílu. Akce, napětí, působivá zápletka, neskutečná plejáda postav a historických faktů, čtivý jazyk... Tahle série si mě zkrátka získává čím dál tím víc. Jediné, co mě trošku mrzí je, že na úkor akčního a rychlého děje, jsou trochu odsunuté do pozadí pohnutky, osobnosti a myšlení postav. Kolikrát jsem si říkala: proč tohle teď udělal, proč se zachoval tak a tak... chybí občas trochu větší náhled do hlav aktérů. Ale jinak zasloužené 4 hvězdičky a velká natěšenost na další pokračování :)

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Nebylo to vůbec špatné, ale vzhledem k tomu, že jsem nejdříve viděla film, nemělo mě už moc co překvapit a nejspíš kvůli tomu jsem celou knihu brala tak nějak... vlažně. Postava Rose je úžasně napsaná a je to právě ona, kdo drží i slabší místa v ději nebo kvůli komu přimhouříte oči i nad neustále se opakujícími motivy a zápletkami, protože přiznejme si to, závratného děje kniha zase tolik nepobrala. Ale příběh je psaný čtivě, to se musí nechat, a čtení vám příjemně utíká. Co mi rušilo dojem, byly překlepy, tiskové chyby a jak už jsem psala - opakující se motivy.

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

A to jsem si myslela, že jsem na konec připravená, když jsem si přečetla zdejší pohoršené reakce a slyšela i jiná hodnocení. Ale tohle...? Někdo by měl panu Brettovi říct, že zabít polovinu čtenářů infarktem, není moc dobrý marketingový tah.
Válka za bílého dne je rozhodně mnohem lepší, než druhý díl, ale v mých očích stále vede úvodní kniha. Závěrečný díl je opravdu výborně napsaný, poutavý, minulost Inevery mě oproti Jardirově bavila a dokonce jsem si její postavu díky tomu oblíbila. Gradace byla vystavěná skvěle a celkově není knize, snad kromě onoho závěru, co vytknout. Myslím, že tuhle sérii si musí oblíbit každý milovník fantasy.

Válečník Válečník Michael Scott

Většinou mám ráda u knih více dějových rovin, ale tady mi zpočátku rozdělení hlavní "party" postav vyloženě vadilo a musela jsem si na něj dost zvykat. Přišlo mi takové násilně provedené a uspěchané. Po pár kapitolách jsem si ale na nový řád knihy zvykla a zase si užívala úžasné představení všech možných i nemožných historických a bájných postav a jejich eskapády. Krásně se tu vysvětlily některé vztahy mezi nimi. S každým dílem je znát, jak autorův styl roste a zdokonaluje se. Hlavní příběh mi začíná připadat trochu zbytečně překombinovaný a občas nedovysvětlený a nedotažený, ale ještě tu máme poslední díl, takže uvidíme, jak to všechno nakonec do sebe zapadne a jestli bude moje výtka oprávněná :)

Útočiště Útočiště Robert Anthony Salvatore

Salvatore používá na první pohled obyčejný, ale neuvěřitelně čtivý styl vyprávění, proto vás baví číst i pasáže, které nejsou ničím extra zajímavé, občas až trochu nezáživné. Díky tomu vám příběh utíká skoro sám a vy si jeho čtení příjemně užíváte. Třetí díl byl o poznání lepší a zajímavější, než druhý, ale poutavosti a originality dílu prvního, nedosáhl. I tak můžu ságu o Drizztovi vřele doporučit všem, kteří mají tenhle žánr rádi. Litovat rozhodně nebudete a nad knihami strávíte plno hezkých chvil.

Tři legendy o krucifixu Tři legendy o krucifixu Julius Zeyer

Knihu bych si normálně asi nepřečetla, ale rozebírali jsme ji jednou na semináři a tak mi nic jiného nezbylo. Teď jsem ráda, že jsem si tři povídky mohla přečíst. Nejsem věřící, ale Tři legendy o krucifixu mají pro mě i tak velké kouzlo a sílu. Poslední byla sice nejkratší, ale dle mého názoru nejzajímavější a nejpoutavější.
Zeyer používal hodně vzletných popisů, což by mohlo někomu vadit. Mně se knížka četla dobře a věřím, že se k ní ještě někdy vrátím, protože je v ní opravdu hodně námětů na přemýšlení.

Super koťata Super koťata Lenka Lanczová

Bohužel, nedá se svítit - jedna z nejslabších knih, které jsem od této autorky kdysi dávno četla. Vadila mi především její snaha, působit za každou cenu "světově". Ať už kvůli použitým jménům, které dnes jsou sice běžná, ale v té době působily mezi zbytkem "domácích" jmen jako pěst na oko, nebo kvůli ději, který se taky v určitých směrech snaží napodobit americké seriály pro teenagery.

28.03.2017 2 z 5

Štvanice na ďábla Štvanice na ďábla André Wiesler

Znáte ty knihy, které čtete, čtete, čtete je rádi a najednou zjistíte, že už je čtete rádi o něco méně, až se pak musíte do čtení skoro nutit? Tak přesně tenhle problém mám s druhým dílem o Hagenovi von Stein. Postavu Hagena jsem si v prvním díle docela oblíbila, a proto mi jeho násilná přeměna z kladného v záporného hrdinu moc nesedí, i když občas jeho dobré vlastnosti v ději problesknou. Celý díl jsem bojovala s tím, že jsem skousávala fakt, že je Hagen vlastně záporák ( i když ne tak úplně). Díky tomu se stalo, že mě v druhé polovině knihy začala bavit víc dějová linka von Vitzhuma ze současnosti, což v 99% jiných případů bývá přesně naopak a já bych nejradši přítomnost úplně vypustila a četla jenom úseky z minulosti. Těžko říct, kde udělali soudruzi při psaní chybu... uvidíme, co s mými rozporuplnými pocity udělá závěrečný díl.

Stříbrná relikvie Stříbrná relikvie Patricia Briggs

Kdo si počká, ten se dočká. A já jsem opravdu ráda, že jsem se dočkala. Klasická dějová zápletka, která začínala být po předchozích dílech už trošku ohraná, se konečně trochu obměnila. Briggs upustila od osvědčené příběhové kostry, a to je moc dobře. Není tu možná tolik akce, ale zase jsme se dozvěděli mnohem víc o vnitřních charakteristikách postav, o jejich pohnutkách a minulosti.Společně se Železným polibkem, hodnotím Stříbrnou relikvii zatím jako nejvydařenější knihy se série. Jen je trochu zvláštní, že jsem si ani po 5 přečtených knihách nebyla schopná vytvořit nějaký hlubší vztah k hlavní postavě, ale mnohem víc mě zajímají postavy vedlejší. Něco podobného se mi moc často nestává, ale je to ryze můj problém a ostatní čtenáři můžou celou věc vidět úplně jinak. Navíc to nevidím jako negativum nebo chybu autorky, ale spíš jako takovou... zvláštnost :)

Smečka Smečka Andrea R. Cremer

Od téhle knížky jsem čekala něco víc. Námět mi v určitých chvílích připomínal film Krev jako čokoláda. Zezačátku jsem se trochu motala v tom, kdo do jaké smečky patří, a celkově v hierarchii postav. Občas mi vadily hormony přesáklé holčičí myšlenkové pochody, ale to k tomuhle žánru asi patří, vzhledem ke skupině, na kterou je zacílený. Nicméně se příběh dobře čte a má spád, i když se v něm vlastně nic moc závratného, krom konce, neděje. I tak si ale přečtu další díly. Není to ale kniha, ke které bych se chtěla někdy vracet a která by mi dala něco víc.

24.03.2017 3 z 5

Sapphique Sapphique Catherine Fisher

Rozhodně akčnější, poutavější a dle mého názoru i propracovanější než první díl. Konečně jsem se taky dočkala detailnějšího popisu a charakterizaci postavy Inkarceronu. Co mě trochu mrzí, je zbytečně useknutý a ne příliš doladěný konec, který mohl být mnohem rozvinutější a vysvětlenější. I tak jde ale o pohodové dílko, ke kterému se ráda někdy vrátím...

24.03.2017 4 z 5