PetK PetK komentáře u knih

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Ze začátku jsem byla maličko rozpačitá, jestli nebude celá knížka jen jakými výčtem "hříchů proti socialismu", ale naštěstí měla po celou dobu vzestupnou tendenci, a to až do konce, kdy se vyznění knihy dost proměnilo. Jazyk hezky kombinoval mluvu 50. let a nadhled mladé holky, které jsou ve všech dobách vlastně stejné.
Trochu jsem se ztrácela ve všech těch postavách, o kterých Honzlová pouze vyprávěla a v ději se jinak neobjevily. Jinak se ale příběh četl svižně, střídaly se chvíle lehkosti s momenty, kdy člověku zatrnulo. V knížce zůstává nezodpovězeno několik otázek (minimálně jedna mi v hlavě šťourá pořád), ale to nijak nevadí - ani v životě neodstaneme vždycky na všechno odpověď. Závěr velmi pěkně udělaný. Doporučuji.

10.04.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Docela rychlovka a fajn ústřední téma knihy. Za které osobně tedy nepovažuju záměnu dítěte, ale střet s psychopatem. Jasně, není to odborná studie, ale náznak, jak tihle lidé fungují, docela dobrý. Mimochodem v populaci jich je 1-2 %.
Četlo se to svižně, mám ráda střídání vypravěčů. Když k tomu člověk přistoupí jako k oddechovce a nečeká od toho hlubokou psychologii, není tomu co vytknout.

01.04.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět vynikající badatelská práce Karin Lednické, kdy smyšlené postavy nesou skutečné příběhy. Ve druhém díle bylo o něco víc politiky než v prvním, což chápu - bylo to to, co lidské osudy v té době nejvíc ovlivňovalo. Přesto mě víc baví ty "lidské" příběhy, když člověk (bohužel) nemá moc povědomí o historických souvislostech, může se občas ztrácet. Přesto udělala autorka vše pro to, aby právě ty souvislosti podala srozumitelně, a především je oživila a dala nám nevzdělancům vůbec vědět, že něco takového se dělo kousek od nás. Jak bobtná počet dětí a jejich partnerů a jejich dětí, občas jsem se musela zastavit a zamyslet, o kom že je to řeč, ale to je jen drobný detail, který připisuju na vrub mojí blbé paměti. :-) Každopádně je to skvělý počin, který přesahuje hranice "pouhé" literatury.

25.03.2022 5 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Zajímavé téma sebevražd studentů na prestižní univerzitě. Příběh má spád, sem tam vtip na odlehčení, bavilo mě podobně jako první díl. Asi je to mnou, no na konci jsem se chvílemi maličko ztratila, kdo je kdo a kdo co. Především ta spousta studentek se mi místy pletla. Každopádně určitě budu v sérii pokračovat.

01.03.2022 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Příběh o ztrátě nevinnosti... To, co často nechceme vidět nebo věřit, že by se něco takového mohlo stát, ale ono se to děje, a víc, než bychom si kdy mysleli.
Výborný vypravěčský styl, jako bych se vrátila o desítky let zpátky a znovu prožívala prepubertální vztahy, bolístky i radosti. Určitě doporučuji, nejen ženám.

13.02.2022 4 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Nemůžu si pomoct... mám osobní problém s Igorem Barešem jako interpretem audioknih. A obávám se, že proto nemůžu ani regulérně zhodnotit tenhle příběh, protože vždycky dám Rakerovi v audioverzi další šanci, ale zase se přes to nemůžu přenést. takže - jistě je to v rámci žánru kvalitní příběh, jen jsem tu sérii holt asi měla spíš číst...

07.02.2022 3 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Myslím, že tahle série mě bude bavit. Takové to, jak se to čte úplně samo, a pořád vás to baví. Pravda, kdybych chtěla být rýpavá, mohla bych říct, že stačilo málo (otevřít pusu) a poslední třetina knihy by nemusela vůbec být, ale tohle není ten typ příběhu, kterému bych to chtěla vyčítat. Na konci jsem trochu musela přemýšlet, jak že to teda vlastně bylo, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Už se těším na druhý díl.

07.02.2022 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Opět si autorka zvolila silné téma, a nadané děti mi přišly hodně zajímavé. Marsons je bezpečná jistota, klasika, která nezklame.

02.02.2022 4 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Vždycky když vyjde nová audiodánovka, slavím malé Vánoce, stejné je to i teď. Návrat ke starému nedořešenému případu, stále srandičky v kancelárii i temnota, plnotučné dialogy... nemám co vytknout. Je to taková kvalitní jistota, na kterou se vždycky těším a klidně se k ní i po čase vrátím.

23.01.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

No, to je teda síla. Velmi cenné informace o životě v KLDR a uvažování lidí. A především zjištění, že všude žijí stejní lidi a mají úplně stejné touhy, radosti, strasti a problémy jalo my. Poslouchala jsem audioknihu, tak nevím, jestli to třeba v tištěné knížce není jinak, ale trochu mi chybělo pozadí, uvedení do situace - jak se autorka dostala k uprchlíkům, kdy a kde s nimi rozhovory dělala, jak je našla, jak si je získala... takhle to pro mě, i když velmi zajímavé, trošku plavalo ve vzduchoprázdnu. Každopádně velmi oceňuji informační hodnotu knihy.

21.01.2022 4 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

No, jakmile jsem zjistila výchozí situaci, přiznám se, že jsem byla dost rozpačitá. Ale protože Delaney píše oddechové knihy, co se dobře poslouchají, dala jsem tomu šanci. Nicméně mě to celé nijak neuchvátilo. Tři hvězdičky dávám, protože se téma dotklo mnoha etických problémů, nad kterými ně donutilo se trochu zamyslet (ale opravdu kniha jen klouzala po povrchu). A upřímně - nevím, jak to dopadlo. Na konci jsem se úplně ztratila v tom, kdo je kdo.

18.01.2022 3 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Tak řekněme si na rovinu, že zápletka byla přitažená za vlasy. Místy autor dost čaroval, aby mu vše vyšlo tak, jak potřeboval. Víceméně mu to vyšlo, pokud budeme shovívaví. Kdysi jsem studovala herectví, tak jsem si docela užila odkazy na různé herecké techniky a cvičení. Audio (Veronika Khek Kubařová) bylo fajn. Kdybych to četla, asi by mě to bavilo ještě o něco míň.

11.01.2022 3 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Mám Bryndzovy příběhy ráda, dokonale splňují požadavek nenáročné odpočinkové knihy slušné úrovně. Pravda, po promyšlených a sofistikovaných detektivních seriálech, které poslední dobou hltám na Netflixu, jsou ty případy v dobrém smyslu slova "naivní", jakože - aha, o tomhle mluví podrobně, to bude důležité. Taky se mi tentokrát docela podařilo tipnout rozuzlení. Nicméně pořád patří k mým oblíbeným, ideál, když si večer chcete lehnout, vypnout mozek a odpočívat.

06.01.2022 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Knihy Michaely Klevisové pro mě už začínají být "staré známé" a tahle byla znovu moc fajn. U predchozí Drak spí mně to na konci přišlo trošku zamotané, tady jsem se neztratila. Fajn prostředí stáje, promotané vztahy malé vesnice... užila jsem si to.

28.12.2021

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Začnu pozitivy. Bavily mě postavy, z nichž v podstatě všechny byly nějak porouchané, snad ani jedna nebyla prvoplánově líbivá, ta, které byste chtěli fandit. Jak bolavé můžou být rodinné vztahy a k čemu můžou vést.
A teď negativa. Normálně jsem se ztrácela v čase, kdy se co stalo. Nevím, čím to je, ale v jednom místě jsem se schválně vracela, abych se zorientovala, a jednoduše to pro mě nebylo jasně dané. Takže doteď přesně nevím, kdy kdo co udělal, řekl, našel, viděl... Což značně snížilo dojem. A upřímně řečeno, konec mě taky nenadchl. Škoda...

19.12.2021 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Pěkně zpracované audio. Taková klasika žánru, má to zápletku a napětí, a i když člověk tak nějak tuší, jak zhruba to celé dopadne, když se nechá unést příběhem, je to fajn oddechový zážitek.

10.12.2021 4 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Půvabně, dojemně i vtipně praštěný příbéh komunity příbuzných a přátel kdesi v zapadlé vesničce, kde nikdo a nic není úplně standardní. Upřednostňuju knihy, kde se toho "víc děje", tady to ale zdatně nahrazovaly místy až absurdní poznámky a situace, kreré mě nejednou přinutily se usmát. Hezké a zdařilé vykročení z mé obvyklé komfortní zóny detektivek a thrillerů.

07.12.2021 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Tahle série už pro mě začíná být tou klasikou, po které sáhnete, když nevíte, co by, a víte, že vás nezklame. Jen se trochu obávám, že čtu rychlejc, než autorka píše. :-)

29.11.2021 4 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Jméno Petry Klabouchové jsem poprvé zaznamenala až letos, když byly Prameny Vltavy zařazeny do VKČ. Námět mě zaujal a tak jsem se do ní pustila. Téma mě oslovilo, mám ráda detektivky i silné historické příběhy a tady bylo zkombinováno obojí.
Jen jsem měla maličko problém občas se zorientovat v postavách, především v těch z historie, ale to přičítám spíš sobě a své blbé paměti než autorce. Závěr pro mě byl docela překvapivý.

24.11.2021 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Zase docela fajn audio, pro mě o něco zajímavější než první díl. Vlastně by to měl být přesně můj šálek kávy, ale něco, přesně nevím co, mi tam úplně nesedí. Možná je to Igor Bareš, který nepatří k mým oblíbeným interpretům, jeho podání mi připadá trošku patetické. Ale dám si další, to ne že ne. Je to taková klasika - neurazí, nenadchne.

14.11.2021 3 z 5