_Peprmintka_ _Peprmintka_ komentáře u knih

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kostičas mi ve výsledku dal něco úplně jiného, než jsem od něj očekávala. Kdo ví proč, z nějakého důvodu jsem čekala jakýsi paranormální steampunk z londýnského podsvětí. Fantastika s prvky dystopie mi celkem vyrazila dech, zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Kostičas je jedna z těch mála sérií, u které mi netrhá žíly, že je sérií a naopak jsem zvědavá, co autorka v dalších dílech předvede. Ač vidím lehké náznaky inspirace současným fenoménem dystopií, nemohu si vybavit nic podobného a přijít dnes s něčím novým je sakra těžké. Už dlouho jsem nečetla knihu s tak komplexním a propracovaných světem, který přímo srší kdejakými možnostmi, jak své příběhy rozvíjet. Jsem nadšená (dokonce mě zde netrápil ani milostný trojúhelník), jsem natěšená na pokračovaní a nejradší bych usínala s knihou pod polštářem (kdyby to nebyla takový bichle), aby se mi o ní zdálo. Nechtěla jsem odložit a nechtěla jsem dočíst.

02.01.2018 5 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Tento ↑ uživatel čeká na dobu, kdy se post-apokalyptické a dystopické knihy s dobrým námětem přestanou psát v naprosto dementní YA podání. Legenda praví, že čeká dodnes.

02.01.2018 2 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Za mě nejslabší díl série. První třetina knihy jen jakási okecávačka ždímající první díl, vůbec nedržel tempo, sešup dolů jak sviňa. Musím ovšem ocenit tu skvostnou arénu, ta byla vymyšlená dokonale.
Nicméně z milostného trojúhelníku jsem se málem osypala, to vážně ne. Ještě pár YA knížek s milostnými trojúhelníky a začnu těm autorům posílat dopisní bomby.

13.12.2017 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Do téhle prťavé knížečky jsem se tak nějak pouštěla s tím, že to bude jakýs takýs výcuc, živ jen z Potterovské série a nic moc jsem neočekávala. A dobře jsem udělala. Bajky barde Beedleho neurazí, ale nic moc nového nepřinesou. Samotné pohádky se mi líbily a narozdíl tady od mnohých mě ani Brumbálovy poznámky nijak nenudily, právě naopak příběhy pěkně zasadily do kouzelnického světa a tím ho zas alespoň trochu oživily a doplnily. Bohužel, nemohu ze sebe setřást ten pocit, že vše bylo napsáno ve vším spěchu s jasným, účelem - vytřískat z čar a kouzel ještě víc peněz, o čemž vypovídá především samotná délka knihy. Rowlingová nám mohla věnovat tak o 100 stran navíc a tím bajky povýšit na trochu vyšší level, než pouze na lapačku na peníze a reklamu na Fantastická zvířata (kterou se ji vůbec nenapadlo nenápadně zamaskovat).
Nicméně, stále je to svět Harryho Pottera, nemohu hodnotit hůře než třemi hvězdami.

05.12.2017 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Jedna z nejlepších katastrofických knih, co jsem kdy četla. Atmosféra naprosto tíživá a dusivá, při čtení mě neustále děsily pocity typu: ,,A co když tohle přecejen někdy zažiju?" Drasticky strašidelný námět už jen svou pravděpodobností, narozdíl od jiných katastrofických scénářů, pro které si autoři většinou chodí až do sekce sci-fi. Krutá, syrová, a až příliš reálná kniha. Byla bych dala pět hvězd, ale přihlouplé americké patriotizování a občasně ukecané pasáže o ničem mě nutí snížit počet na čtyři. Přesto plně doporučuji k přečtení, ať se mnou někdo sdílí to neklidné spaní po dočtení.

,,Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane"

02.12.2017 4 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Urážlivé, úchylná, neotřelé, vulgární, šokojící, bizarní. Z některých částí mi doslova spadla brada (což je docela ironické vzhledem k tomu, že hlavní postavu bradu vlastně vůbec nemá). Mé první setkání s Palahniukem a rozhodně nelituju. Už po první knize mám to nutkání si nasyslit do knihovny všechny jeho knihy. Určitě bych nelitovala. A určitě to i udělám.

30.01.2018 4 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Tahle kniha se mi bohužel vůbec nedostala pod kůži. Nápad mě zaujal, ale po celou dobu jsem kontrolovala obálku, jestli fakt čtu první díl. Připadalo mi, že mi něco velmi důležitého, díky čemu bych svět pochopila, ucházelo. Neustále jsem byla zmatená a chvilkama jsem i googlila, jestli třeba není ještě první, druhá, třetí a čtvrta vlna a já prostě nemám pátý díl. Zmatená jak lesní včela. A s prominutím, romantická zápletka je fakt groteska.

30.01.2018 2 z 5

Chaos Chaos Rachel Ward

Bohužel nesdílím názor, že druhý díl je lepší než první. Druhá čísla mě jen utvrzují v tom, že některé knihy by měly stát samostatně. Já bych autorům ty trilogie už zakázala.

Na útěku Na útěku Rachel Ward

Nejsem si svým hodnocením vůbec jistá. Strašně dobře se mi to četlo a příběh jsem od začátku do konce prožívala, v mnohých věcech mě zasáhl a svým námětem si mě prostě získal. Co mi vadilo bylo zpracování. Nad nějakými vulgaritami mávám rukou, to mi tam vysloveně patřilo. Ale přišlo mi to na YA až moc jednoduché - krátké a primitivní věty, jako by to autorka psala šíleně narychlo, aby to mohla co nejdřív vydat. Přitom jinak úplně skvělý nápad. Čekala jsem trochu víc.

03.01.2018 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Na letní čtení celkem fajn. Já vlastně rozumím tomu, proč si Greenovy knížky získaly takový ohlas. Jsou čtivé, jsou vysloveně stupidní, klasicky puberťácké a hýří takovým tím pubertálním kouzlem, které nám svým rozpustilým vyzněním trochu vynahrazují to, že my svá nejlepší léta trávíme na prdeli. A ony jsou vždy lákavější právě ty knihy, které mají silný fanklub, díky kterému můžete své nadšení sdílet. Pro mě nicméně záležitost jednoho čtení, tohle není nic moc pro mě. Občas jsem měla všechny postavy chuť řádně proliskat.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Mé první seznámení se světem Zeměplochy nedopadlo tak slavně, jak jsem si představovala. Místy jsem se ztrácela a pár stránek jsem si musela přečíst dvakrát, protože v zápalu čtení jsem sem tam ztratila pozornost a nevěděla jsem, co vlastně čtu. Občas jsem si nedokázala představit, co to vlastně autor popisuje a vzhledem k té opěvovanosti celého Pratchettovského světa si troufám odhadovat, že budou i lepší díly, než tento. Přesto mě svět pohltil svou ztřeštěností a neskutečným smyslem pro humor a parodii, se kterou se opravdu žádná jiná kniha měřit nemůže. Copak je vůbec možná nemilovat Zavazadlo?! Celkově nejsem zklamaná, jen mi chvíli trvalo, než jsem si přivykla na styl psaní a humor na každé stránce. Po celou dobu jsem žasla nad autorovou představivostí a fantazií a Barvu kouzel jsem si užila. Jen věřím, že mezi dobrodružstvími Zeměplochy na mě čeká ještě pár o chlup lepších děl.

03.01.2018 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Překrásná kresba, příběh se správnou zaklínačskou atmosférou, i když to vysloveně nesálalo tím ostrovtipem Sapkowského, na komiks za mě spokojenost, nemám co vytýkat.

03.01.2018 5 z 5

Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Mark Hodder

Tahle kniha na mě vysloveně sálala zápach hnilobných kanalizací, baleného tabáku, ucházející páry, rezivějícího kovu a vůbec všeho, co může zatuchlý viktoriánský Londým nabídnout. Steampunkových knih není zrovna mnoho a tato dělá svému žánru čest. Užila jsem si šílenou jízdu časem (kterou autor zvládl naprosto bravurně), paralelní historií a kdejakými omyly vědeckého výzkumu a z každého rohu na mě mávaly skutečné historické osobnosti, avšak pokaždé trochu jinak, než bych čekala. Prolnutí novověkého bordelu rádoby vyspělé společnosti se steampunkovým sci-fi, okořeněného trochou detektivního aspektu vytvořilo naprostý skvost, ze kterého mi v posledních kapitolách spadla brada. Praštěné. Čtivé. Úžasné. Fanouškům specifických podžánrů sci-fi by doma rozhodně chybět neměla.

03.01.2018 5 z 5

Utrpení neviňátek Utrpení neviňátek John Saul

Dle mého názory není Utrpení neviňátek zas takový napínavý a nepředvídatelný počin, aby si mohl dovolit se roztahat na 350 stran, 200 by úplně bohatě stačilo. Nerozfrcat to tolik, dala bych ucházející tři hvězdy za fajn hororový odpočinek. Na mě moc zdlouhavé a málo poutavé. Koupi nelituju, celkem jsem se bavila, ale vracet se k tomu nebudu.

Temnou chodbou Temnou chodbou Lois Duncan

Uspěchané. Jednoduché. Nelogické. Hloupé. Knihu jsem ve spěchu koupila kdesi v levných knihách za 60Kč, abych měla co číst ve vlaku. Účelu posloužila, ale znovu to už číst nechci ani za zlaté prase. Vlastně to ani nechci mít v knihovně. Vždy je mi líto, když je zajímavý nápad zadupaný do země spisovatelem, který neumí psát. Asi to šupnu do knihobudky, ať to straší někoho jiného.

14.12.2017 1 z 5

Dračí brána Dračí brána Jenny-Mai Nuyen

Dračí brána nezklame, i když jsem z ní už nebyla tak odvařená, jako z Nijury. Nuyen píše nádherně volně a nespoutaně, vliv přírody a svobody na představivost se nedá zapřít. Nicméně ať Nijura či Dračí brána, obojí se čte se slzou z oku. Ne, že by autorčiny příběhy byly tak tragické, ale vždy mi v něčem připadaly tak melancholicky smutné. A asi i proto mám její knihy tak ráda. Někdy je vlastně příjemné si od těch happy endů odpočinout.

14.12.2017 4 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

Sežrant sem, sežrant tam, no nekup to. Dojem? Cosi neutrálního. Ne, že bych se vysloveně nudila, spíše se mi střídaly jaksi silně nadšené (spojení techniky a magie? žúžo!) a silně otrávené dojmy (zmatenost, přeheroizovaný hrdina, jakási neucelenost příběhu). Od Žambocha odrazena nejsem, ale asi bych se nalákala více, kdybych si jako čtecí premiéru vybrala cosi jiného.

13.12.2017 2 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Autorka si zde narozdíl of Erebosu rozhodně polepšila. Nicméně, začínám nabývat dojmu, že Ursula prostě neumí psát konce. Mívá úžasné nápady, nadchne mě vždy jen samotnou anotací, ale závěrem mě umí otrávit. Zakončení mi připadají jaksi úsměvně hloupá a neuspokojující. Začátek mne nadchl, v průběhu knihy se autorce dokonce podařilo vytvořit slušnou hororovou atmosféru... a konec celý ten potenciál skrčí do kuličky a vyhodí do popelnice. Ze slušně vytvořené mystické reality plesk hubou na realitu. Škoda.
Nicméně mě Saeculum na den příjemně zabavilo a nepřipadalo mi tak absurdní, jako Erebos. Za námět larpu pěkný průměr.

13.12.2017 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Ale jo, na to jak jsem se na drama ježila to nebylo zase tak špatné. Místy jsem se smála, nenudila jsem se. Jen ke konci mi to přišlo tak strašně tragicky uboze komediální a literárně nehodnotné. Více nepravděpodobný konec by nevymyslel ani štamgast v hospodě na hajzlu. Ve výsledku prostě guláš. Ale srovnám-li s jinými díly své doby, rozhodně to bylo jedno z těch příjemnějších a zábavnějších děl na čtení. Tři zasloužené.

Semeno zla Semeno zla Andrew Hall

Bohužel musím naprosto souhlasit s Nellinkou, neboť ona vystihla snad vše, co je na téhle knize špatně. Irelevantní chování a naprostá absence nějakého zdravého rozumu, logického uvažování postav, či dokonce adekvátní citové odezvy na něčí smrt. Pohrát si autor o krapet víc s návazností, detaily a lidskostí postav, mohlo by se jednat o slušnou béčkovou jízdu, nad jejíž nepropracovaností by tu nemuseli všichni spílat.

Nicméně, Stopy hrůzy vždy byly zábava devadesátkového hororového braku a proto je tak na tyhle v něčem pořád kouzelné knížečky třeba pohlížet. V rámci série je tohle pro mě jeden z těch slabších dílů, na zaplnění večera nějakou jednohubkou, která nenutí ani při nejmenším přemýšlet, však ideální. Dvě hvězdy minimálně za to, že jsem se od toho do tří do rána nemohla odtrhnout, jak hloupé a chytlavé to bylo.

02.12.2017 2 z 5