pepa4081 pepa4081 komentáře u knih

Případ blondýny s monoklem Případ blondýny s monoklem Erle Stanley Gardner

Mám rád Perry Masona a spol. Gardnerovým detektivkám dávám většinou průměrné hodnocení, protože je jich prostě moc a občas se mi trochu pletou. Toto je jedna z nich. Výborné odpočinkové čtení.

03.04.2022 3 z 5

Případ křivopřísežného papouška Případ křivopřísežného papouška Erle Stanley Gardner

Případ ledových rukou Případ ledových rukou Erle Stanley Gardner

Zákon neviny Zákon neviny Michael Connelly

Líbí se mi všechny knížky pana Connellyho a tahle není výjimkou. Harry Bosch zde vystupuje spíš jako vedlejší postava. Knížka je ze série Mickey Haller a je to typ právnické detektivky. Komu nevadí trochu víc právníků, skvěle se pobaví. Vřele doporučuji.

03.04.2022 5 z 5

My rybáři z Lužnice My rybáři z Lužnice Viktor Mastník

Nevím, proč jsem si myslel, že jde o knížku pro větší děti. Tohle je hezké vyprávění pro malé špunty. Pokud mají vztah k rybařině, tím lépe. Milá knížka.

25.03.2022 4 z 5

Všechny náhody mého života Všechny náhody mého života Vladimír Dvořák

Pan Dvořák a Televarieté je pro některé z nás legenda. Jeden z pořadů, na které se dalo občas dívat. Kdo měl pana Dvořáka rád, dozví se toho o něm hodně zajímavého. Ani jsem nečekal, že mne knížka bude tak bavit.

25.03.2022 3 z 5

Agatha Raisinová a zločin na ostrově Agatha Raisinová a zločin na ostrově M. C. Beaton (p)

Agatha je stále praštěná, navíc zde chvílemi působí jako rajda. Její „soused“ je nudný sobec a baronet zase vypadá jako holkař. Knížka občas připomíná turistického průvodce po Kypru a samozřejmě zde chybí ta atmosféra venkova, která u téhle série byla velmi příjemná. Číst se to dalo, ale za mne asi nejslabší díl.

20.03.2022 3 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Mám rád detektivky a především humor. To jsem v této knize dostal. Jen doufám, že velký pták v další knize, nebude souviset s tím, co má Prévit v kalhotách. Pasáže s erekcí mne nějak nepobavily. Doporučuji jako dobrou oddechovku.

19.03.2022 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Mám rád, když se děti chovají jako děti a ne jako supermani. Myslím, že dětské knihy by měly tak trochu vychovávat, ukazovat, jak vypadá pravé přátelství. To mi v celé trilogii trochu chybí, navíc zde není žádná příroda. Proto o hvězdičku méně. Třetí díl opět napínavý, i když těžko uvěřitelný. Celá trilogie se výborně četla. Jsem zvědavý na další autorovu knihu. A poslední kapitola pro mne byla nejlepší z celé knihy.

19.03.2022 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Jako obdivovatel pánů Foglara, E. T. Setona a především Arthura Ransoma, přiznávám, že mi v prašinské trilogii něco chybí. Asi nejvíc je to vztah k přírodě a laskaví dospělí. Jinak mne ale tyto knihy hodně baví, a pokud baví dnešní mládež a přivedou ji ke čtení, tak jako před lety paní Rowlingová, pak autorovi tleskám. Doporučuji všem malým i velkým dobrodruhům.

14.03.2022 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Srovnání s Foglarovými knihami? Pan Foglar psal příběhy, které se staly nebo reálně mohly stát a samozřejmě se svými knihami snažil vychovávat mládež.
Prašinu bych zařadil spíš do škatulky science – fiction. Trochu mi vadilo umístění děje do konkrétního města a také většinou negativní zapojení a brutalita dospělých.
Ve chvíli, kdy jsem pochopil, že nejde o žádnou foglarovku, jsem se začal úžasně bavit. Knížka je hodně napínavá a skvěle napsaná. Navíc je zde i romantická linka, která čtivost ještě podporuje. Pro mne není autor žádný novodobý Foglar. Pan Matocha je prostě svůj a to je dobře. Za mne vynikající autor knížek pro mládež. Hned začínám číst druhý díl a těším se na další knihy tohoto pana spisovatele. (Jen na okraj – je mi 55 let). Ilustrace od pana Osohy jsou také vynikající. VŘELE DOPORUČUJI všem, kteří mají rádi dobrodružství.

12.03.2022 4 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Nevím, jestli je to překladem, ale je zde několik slov, která bych do dětské knihy nepoužil. Kniha také nepřináší jednoznačný morální příklad, jako je tomu třeba u E. T. Setona (přece jenom živit se pálením whisky ). Jinak jde o krásný příběh plný lásky k bližním i k přírodě. Názory na náboženství, politiku a především o životní hodnoty a vztah k přírodě mi byly hodně blízké. Doporučuji.

12.03.2022 4 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Knížky paní Castillo jsou, jakoby psané podle jedné stejné osnovy, takže mi jednotlivé díly série už tak nějak splývají. Naštěstí její tým policistů je velmi sympatický, takže se to dobře čte. Jen by autorka nemusela nechat svou hlavní postavu v každém díle najednou zblbnout a nechat se dobrovolně přizabít. Napadá mne, jak asi Kate vypadá se všemi jizvami a popáleninami, které už jí autorka uštědřila. Knížka se mi líbila.

12.03.2022 3 z 5

Krvavé příběhy z hradů a zámků Krvavé příběhy z hradů a zámků Felix Krumlowský (p)

Neurazilo – nenadchlo. Sbírka pověstí z našich hradů a zámků. Slabší oddechovka.

05.03.2022 3 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Po delší přestávce jsem si vypůjčil další díl amišské série. Bohužel mám najednou pocit, že „už jsem to četl.“ Pro ty, kdo nečtou sérii popořadě, je dobré, že se dozví něco o životě a náboženství amišů, ale já se to dozvídám už po desáté. Jinak se knížky paní Castillo čtou velmi dobře. Pro mne jsou to slušné detektivky, dobré pro chvíle odpočinku, nicméně nemám potřebu číst je opakovaně.

03.03.2022 3 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Znovu musím napsat, že série z Three Pines, to nejsou jen výborné detektivky, ale především úžasné romány. I když si čtení maximálně vychutnávám, každý díl mi vydrží nejvýš na dva dny a je velmi těžké, sáhnout pak po jiné detektivce, protože vím, že budu trochu zklamaný. Paní Pennyová prostě nasazuje tu nejvyšší laťku a nyní, po přečtení doslovu, musím obdivovat i její úžasnou životní sílu. Moc jí přeji, že má „své skutečné Three Pines“.
Vrcholně uspokojivé.

27.02.2022 5 z 5

Zlaté dny v Mitfordu Zlaté dny v Mitfordu Jan Karon

Další díl Mitfordské série jsem četl trochu jako napínavou detektivku. Tolik problémů k vyřešení pro otce Tima. Naštěstí vím, jak většina příběhů paní Karonové končí, takže jsem si u čtení opět skvěle odpočinul. Jen někdy nevím, jestli modlitba opravdu všechno vyřeší. Už delší dobu se modlím za jednu, pro mne velmi důležitou, věc a slyším jen výmluvy z úst lidí, kteří to mají v rukou. A bůh mlčí. Komu nevadí trocha náboženství a hledá relaxaci a pohodu, ten jí v této sérii dostane štědrou dávku. Srdečně doporučuji.

20.02.2022 5 z 5

Agatha Raisinová a vražedná setba Agatha Raisinová a vražedná setba M. C. Beaton (p)

Knihy o Agátě jsem četl již před nějakou dobou, ale tahle mi nějak unikla. Do poloviny knihy se vlastně nic neděje, což mi vůbec nevadilo. Mám rád tyhle příběhy z venkovského prostředí. Agáta je stále stejně praštěná, a může se to říci i o provedení a motivu zločinu. Taková hodně oddychová detektivka, která nemusí sednout každému, mne však potěšila.

20.02.2022 4 z 5

Záhady a tajemství Jaroslava Foglara Záhady a tajemství Jaroslava Foglara Miloš Zapletal

Jsem milovník knih pana Foglara. Většinu jsem přečetl několikrát a Rychlé šípy už mnohokrát. Přečetl jsem také všechny dostupné knihy o panu Foglarovi. V tomto případě mi to však bylo spíš na škodu. Podle názvu Záhady a tajemství J. F., jsem čekal nějaké další překvapivé údaje o Jestřábovi, těch se mi však nedostalo. Kniha je to výborná, ovšem já jsem se z ní nedozvěděl prakticky nic, co by už nebylo uvedeno jinde. Přesto jsem rád, že jsem si ji přečetl. Fakta o Jestřábovi (spisovateli, člověku a skautském vůdci), jsou zde podána pěkně na jednom místě a velmi zajímavé jsou myslím velmi objektivní komentáře pana Zapletala. Pokud se chcete o Jestřábovi a jeho knihách něco dozvědět, pak tato kniha je (spolu s Foglarovou autobiografií Život v poklusu) naprosto ideální. Pan Zapletal si zaslouží velký dík za to, kolik práce ho muselo stát, vyhledání všech faktů a jejich uspořádání do této knihy. Osobně hodnotím za tři (protože jsem se opět nedozvěděl, jestli existovali Rychlé šípy), jinak ovšem knížka, díky své komplexnosti zaslouží pět.

20.02.2022 4 z 5

Zelené kopce nad Mitfordem Zelené kopce nad Mitfordem Jan Karon

Další díl série. Otec Tim je již ženatý a řeší mimo jiné i problémy z toho vyplývající. Naprosto souhlasím, že potkat skvělou ženu, je nevysvětlitelný zázrak a dar, za který i já téměř denně děkuji. Skvělé čtení pro všechny, kdo mají alespoň trochu romantickou duši.

20.02.2022 5 z 5